Pro ty, kteří nemají FB, ať víte kdo zatím stojí a že nám to skutečně reálně hrozí. Snad sdílení sem, nebude vadit.
Přítel Ladislav Žoha, na svém FB profilu, k tomu píše následující text:
Tak jsem se podíval trochu více na hlavní organizaci tlačící v Bruselu vytvoření positive list of animals.
Hlavní tým tvořený cca 60 lidmi napříč organizacemi, které sdružuje a zastupuje, více jak 40 let praktického boje za ochranu zvířat, 91 sdružených organizací, více jak 1 600 000 příznivců napříč Evropou, celá řada spřízněných europoslanců a veřejně známých osobností.
Níže překlad z jejich úvodu k wildlife, což je jen jedna část jejich bohaté ochranářské agendy.
"Chceme dosáhnout účinné legislativy na ochranu volně žijících zvířat za všech okolností – ať už ve volné přírodě nebo v zajetí, obchodovaných nebo chovaných jako exotická zvířata.
Konflikty mezi lidmi a velkými šelmami jsou běžné ve hustě osídlené Evropě, kde se stále řeší především odchytem, lovem nebo otravou. Divoká zvířata jsou také pravidelně zabíjena ve snaze omezit šíření invazních cizích druhů.
Invazivní nepůvodní druhy jsou také často zavlečeny prostřednictvím obchodu s exotickými zvířaty v zájmovém chovu, který je ve většině členských států EU nedostatečně regulován a představuje hrozbu nejen pro dobré životní podmínky zvířat, ale také pro zdraví lidí a zvířat a místní ekosystémy.
Pracujeme na podpoře omezení obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy a obchodování s volně žijícími a planě rostoucími druhy a zároveň prosazujeme se zúčastněnými stranami a subjekty s rozhodovací pravomocí výklad Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES) způsobem, který zlepšuje životní podmínky zvířat, odvrací ztrátu biologické rozmanitosti a podporuje Ochrana přírody.
A konečně, divoká zvířata jsou stále vystavována v nevyhovujících zoologických zahradách nebo nucena vystupovat v cirkusech a delfináriích, a to i přes rostoucí pochybnosti o etice využívání divokých zvířat pro veřejnou zábavu.
Čeho chceme dosáhnout?
Regulace obchodu s exotickými zvířaty prostřednictvím pozitivních seznamů;
Humánní řízení volně žijících živočichů, jako jsou invazivní cizí druhy;
Snížení obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy a obchodování s nimi;
Zlepšení v provádění a prosazování směrnice o zoologických zahradách;
Zákaz používání divokých zvířat v cirkusech a delfináriích;
Zlepšit ochranu chráněných druhů."
Co říci na závěr? Odmítám mít stále nasazené růžové brýle, úspěch protiakcí chovatelské veřejnosti bude něco jako výhra našich hokejistů v Naganu, i když zázraky se dějí a já rozhodně nechci skládat zbraně. Nicméně jako odpovědný funkcionář našeho spolku pomalu začínám promýšlet plán B....