Aktuálně: 4 090 inzerátů199 090 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

O všem a o ničem :)

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 05.08.2024, 10:57:27 xxx.xxx.27.179

Holky, já mám hrozné dilema, a to jestli změnit ustájení. Musím se přiznat, že kůň se v něm má dobře, ale čím jsem starší, tím asi potřebuju nějaký lepší komfort a mám taky míň času. Nejde mi o halu a ani vytápěnou sedlovnu, kupodivu 😀 Ale můj kůň žije v ráji, mají malé stádo na 12ti ha, kde je kus lesa, jenže je to fakt prales a já toho koně někdy hledám fakt třeba 15 minut, než přijde na zavolání. Někdy jsou zas přehnaní na část pastviny, kdy ho k úvazišti táhnu třeba i 10 min. Nemáme zpevněnou příjezdovou cestu, takže když je bahno, musím parkovat o kus dál…a strašně mi chybí jízdárna nebo alespoň kruhovka, mám jen travnatý plácek a když prší, tak je nemožný dělat rozumnou práci. Taky tam přes léto lítám skoro každý den, jelikož se dokrmuje jenom v zimě a já prostě solný liz jako minerálku neberu za dostačující.  A s případným malým dítětem si tam vůbec nedokážu představit fungovat.

Mám hrozný dilema, jelikož vím, jak stresující je pro koně navykání na nové místo a stádo a taky to testování, že všechno funguje, jak má…a taky neví, jestli moc nežehrám a nemám být ráda za to, co je. Ale začíná to být vyčerpávající.

Trochu jsem si upustila páru, děkuju :o)

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 05.08.2024, 11:41:25 xxx.xxx.198.226

Tyjo, to je dilemato. No kdybyste našla stejně bomba ustájení, asi by se dalo uvažovat… Takhle bych to asi brala “aspoň si protáhnu tělo a nelezu na koně rovnou z auta nerozcvičená”. 

Co se týče přikrmování každý den, to tam ustajovatel nejde denně koně zkontrolovat? Jiný majitel tam denně nechodí a nebo se nedá s jinými lidmi domluvit, že byste si “krmící návštěvy” rozdělili? Případně mě napadá brigádník za prachy na tu letní sezonu. Nějaké dítě z dědiny, co rádo koně, za dobře odvedenou práci nějaký bakšiš a možnost svezení… domluvit vše s rodiči, aby bylo zastání, kdyby se něco nepovedlo. Nebo připlatit ustajovateli, ať to zařídí, pokud by to šlo. Nebo koupit ten automat na čip, třeba by se to řešení líbilo víc majitelům. 

Co se travnatého plácku týče, pokud je v moci ustajovatele, třeba tenhle problém má víc jezdců, no a pak už by byla možnost se domluvit na investici do zpevnění, drenáže, ve více investorech to nemusejí být velké částky.

Pardon, já když vidím problém, snažím se nalézat řešení 😀

Verun
Verun (981 příspěvků) 05.08.2024, 12:06:48 xxx.xxx.220.12

Měla jsem také dilema, ale letos na jaře jsem udělala krok…zázemí pro jezdce horší, pro koně, co se týče objemu(sena a nastlání)    lepší.- to byl právě největší problém v minulém ustájení.  Dostupnost ježdění stejná, i když současná hala je mega stodola, ale kobyla se naučila alespon více ohýbat…jízdárna a kruhovka je ve výstavbě….

strach jsem měla , co na to kobyla, že jí beru po tolika letech ze známého prostředí, ale snesla to jako labrador výměnu páníčka, mávnutím ocasu….

Jsem už taky pohodlná a potřebuju i pro sebe “nějaký”  komfort(porcelánový záchod a umyvadlo😉, sedlovnu na cajky- mám jich na jednoho koně praky) a alespoň tu jako halu , pro ježdění v nepřízni počasí, vypohybování koně. Do vyloženě pastevka bez zázemí bych asi už s jezdecky využívaným koněm nešla. Kompromis na obou stranách s důrazem na podmínky pro koně. 

Váš má sice teď pastviny , kam se podíváš, ale v zimně je na pedoku? bláto? 

co se krmení týče, vlastnoručně namíchané a podané je nejlepší

kouněte co vám to přináší , co koni to přináší, porovnejte jiná ustájení…kde se můžete i více jezdecky rozvíjet, například. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 05.08.2024, 12:28:01 xxx.xxx.27.179

Děkuji všem za názory  🙂 Já to moc nemám s kým probrat a trochu s etím začínám dusit.

Průšvih je, že koni nic nechybí, má ráj. Má stádo, dostatek vody, členitý terén, nemusí nosit náhubek, aby se neschvátil. Na zimu ho nikdo nikam nezavírá, je nucen migrovat. Majitel stáje jezdí jednou denně, ale bydlí 10 km daleko, takže příkrm nabízí jenom v zimě, což bylo deklarováno už na začátku. Ale lokalitu jsem neznala dobře, nejsem původně místní a jinak vše vypadalo fajn, takže jsme koně převezla sem, mám to 10 km od domu.

Jenže teď trochu “trpím” já - chybí mi prostor pro práci, mám mladého koně a chtěla bych si do budoucna udělat základní drezurní licenci, jen tak, jako motivaci. V zimě je nereálné na čemkoli pracovat. Trasa na vyjížďky pořád jenom ta samá, ještě jsem tam jediný jezdec, co jezdí ven, no samotnou mně to pořád taky nebaví.  No a do budoucna plánuji dítě a pořád někde lovit koně, nedokážu si prakticky představit. Nějak to na mně padá, i když jsem našla koňský ráj.

Zpevňovat plochy moc nejde, jsme v CHKO a za chvíli v NP a taky jsme na pronajatým, výpomoc od cizího, obzvlášť od dítěte, to si fakt nelajsnu, kůň má 800, je hodnej, ale člověk nikdy neví.  

Kůň je ve stáji půl roku, zapadnul dobře a já mám výčitky ho zas někam přesouvat, obzvlášť když se mu daří.

Mám koně 4 roky a mám koně ve čtvrté stáji 🙄 dvě byly nevyhovující, třetí byla boží, ale stěhovala jsem se, jak zmiňuji výše :/  

efe
efe (1481 příspěvků) 05.08.2024, 13:21:16 xxx.xxx.199.5
»
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 05.08.2024, 12:28:01

Já si teda nemyslím, že je něco sobeckého na tom, přestěhovat koně jinam, někam, kde to mně, jako majiteli jezdci, bude taky vyhovovat. Máte mladého koně, s tím prostě je potřeba pracovat a nemáte koně na koukání (a hledání po pastvině). Nevidím nic špatného na tom, že za svoje (nemalé) peníze, které dáváte do toho koně, se chcete taky vozit. Vůbec si nemáte co vyčítat ;) Já si třeba neumím představit, že bychom s morgánětem neměli jízdárnu, to fakt neumim (tím neříkám, že to nejde). 

Horsana
Horsana (762 příspěvků) 05.08.2024, 13:51:27 xxx.xxx.51.17

Kone som nenašla 3 týždne, lebo som proste nevládala a bolo to aj zbytočné, fotil iba kamarát, čo tam býva a vyliezli až pri západe slnka, preto sú tie fotky také “kvalitné”

Všimnite si, aký je Garoník chudučký, úbožiatko malé. Norička sa už spamätala zo šoku a snáď sa do zimy trochu spraví.

Ustajnenie- no, určite sa dá nájsť aj dobré pre koňa a jazdca, len to nemusí byť za rohom, alebo zadarmo, že áno. Norik si zvykne všade, to bez obáv.

Sama neviem, čo s Flórou, do septembra ju musím niekam dať a netuším kam. No, tuším, ale zase budú cavyky okolo príkmu, lebo ona je iba na kašiach, njn….

Obrázek Obrázek
Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (266 příspěvků) 05.08.2024, 14:13:09 xxx.xxx.92.110

Taky mám velké dilema, mám 2 koně, kobylu a valacha, střední věk 16 a 13, bez zdravotních problémů, bez omezení jezditelní. A teď problém už 3 roky se jenom kopou do zadku, obrazně samozřejmě. Prostě jen žijí, můžou kdykoliv domů, kdykoliv se pást, mají adlibitum seno, a není na ně čas. Takže už rok řeším, jestli si je nechat a nechat je dál takto žít nebo prodat, případně i darovat, nejde o peníze, ale mám za ně zodpovědnost, nechci, aby dopadli zle. Najít  někoho spolehlivého není jednoduché. Ale na druhou stranu se mi zdá, že nečinnost jim taky úplně nesvědčí. Celé dny jen žerou, nebo lehnout a chrní. Jo křivdím jim, dvakrát denně lehce zaklušou nebo zacválají a čistí si navzájem kožichy. Kobyla je arabka, snadno krmitelná, ale valach A1/1, ikdyž má příkrmy, jak nic nedělá, je prostě hubený. Dokud pracoval, vypadal pěkně, ale ta nečinnost je na dvě věci. Krmení, veterinární péče…. není problém, ale můžou být koně spokojení, ikdyž nic nedělají? Zdá se mi, že trochu práce by totiž uvítali. Je to zbytečná starost nebo mám začít hledat?

Horsana
Horsana (762 příspěvků) 05.08.2024, 14:20:39 xxx.xxx.51.17
»
Odpověď na příspěvek uživatele Dublinbarzoj z 05.08.2024, 14:13:09

Ja si myslím, že práca pod sedlom im úplne nechýba, ľudský kontakt určite, nejaké zamestnanie a tak ďalej- to je tiež možné, napríklad Garoník má tak obrovský potenciál, ale nevyužitý, zatiaľ.

Mlaďochov čaká presun, norička bola 15 rokov využívaná na pedagógiu, oraz si isto zaslúži, má ho druhý rok.

Ja nejazdím kvôli váhe, ale dá sa s koňmi robiť kadečo.

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (266 příspěvků) 05.08.2024, 14:27:11 xxx.xxx.92.110

Já vím, ale problém je čas, ten nemám, právě si myslím, že víc rozmazlování by si zasloužili. Ale zas nechci, aby je někdo honil jak nadmutý kozy. Taky jsou zvyklí na velikou volnost a stálý přísun potravy a vody. Jen toho lidského kontaktu mají fakt málo. Zdá se mi, že tím strádají a to mě štve.

Saga
Saga (511 příspěvků) 05.08.2024, 14:36:08 xxx.xxx.167.183

Přidám taky svůj náhled. Ustájko, které popsala Jana, mi přijde ideální pro určité typy koní (hříbě až dvouletek, se kterými se nic moc nedělá, relativně zdravý senior, na kterém už se z libovolného důvodu nejezdí, kůň s omezením, který může být na pastvě, aniž by se schvátil, ale už se nějak zvlášť nevyužívá,…) a určité typy lidí (chci to levně, nejezdím, koně chodím jenom pamlskovat a drbat za uchem, svezu se 1x do měsíce pod les a zpět). V opačném případě naprosto chápu, že co je rájem pro koně, nemusí být rájem pro člověka! Není to sobecké! Koně jste si koupila, jistě vás stojí nemálo peněz i času a chcete ho využívat jezdecky. To je naprosto v pořádku. S postupujícím věkem taky zjišťuju, že co jsem byla ochotná vydržet dříve, dnes už bych nedělala. Jako třeba chodit/jezdit na kole za koněm XY km v dešti, ve sněhu i mrazu, do stáje bez zázemí, a to často s tím, že jsem vůbec nejezdila, jen jsem s ním byla. Čímž neříkám, že toho času stráveného takto lituji, ale v současné době jako pracující osoba přemíru času prostě nemám. Spíš naopak. Pokud se chcete jezdecky posouvat a ty ambice máte, tak vám nejspíš ani nic jiného nezbyde. A s děckem už tuplovaně toho času ubyde. Nikdy v životě jsem nechodila nikam, kde by byly tak rozsáhlé pastviny, tže já tohleto vůbec neznám, v podstatě celoživotně jsem zvyklá, že přijdu, písknu, a koně mám do minuty u sebe, doma je to samozřejmost, výběh nemá ani hektar, ale i místa, kam jsem chodila “zamlada” byla stejná. A upřímně, to že nemám žádný použitelný plácek ve svých domácích podmínkách, který by se dal využít za nepříznivého počasí a kde by se kupříkladu dalo i rozsvítit, mi vadí čím dál víc😏. V zimě to můžu zaříznout úplně, protože v termínu prosinec - únor nejsem schopná koně ani obstarat za světla, to musí nastoupit celá rodina, natož ježdění, to je passé úplně. Pro změnu červen-červenec je všude bujná vegetace, tže se mi minihorse ztrácí v porostu🙄, z bujného porostu vylétají tuny hmyzu, tže tyhle dva měsíce jsou taky dost solidní. Pak něco kloudnýho dělejte, že jo. Tže vaše úvahy naprosto chápu a vůbec se nedivím, že vás občas přepadne v tomhle směru koňosplín. Mě taky😔.

Saga
Saga (511 příspěvků) 05.08.2024, 14:43:47 xxx.xxx.167.183

Dublinbarzoj, konkrétně u mě mám pocit, že nicnedělání jim “vadí”. Právě konkrétně přes tu zimu, kdy nedělají ale fakt nic, veškeré rutiny přestanou existovat, protože zima a tma, a prostor výběhu není neomezený. Teď se mi sice taky flinkají, ale aspoň dodržuju rutiny - přijít domu, nachystat boxy s baštou, zavřít je, mezitím poklidit výběh a připravit ho na noc. Pak k nim na boxy, opucovat, zaplést, pozvedat nohy, když je hic, jdeme do vody, když je chladněji, tak lonž/procházka. Když se mi nechce nic dělat nebo mi není dobře, tak je prostě jen na noc zase odvedu zpět do výběhu, ale prostě alespoň nějaká rutina a kontakt tam je. V zimě tohle všechno chybí a zvlášť mini dává dost najevo svou prudnost a na konci zimy již bývá celkem nesnesitelná. Flekatá, ta by se zas prožrala až k smrti, tže se jí musí všechno v zimě regulovat, tže je pak prudná taky. Měla jsem to takhle u všech koní, že režim, ať už jakýkoliv, jim prostě vyhovoval. A nebo mám moc kontaktní koně😀.

Coudas
Coudas (57 příspěvků) 05.08.2024, 14:45:59 xxx.xxx.120.234

Mám koně, kteří nic nedělají čtvrtým rokem a nemyslím, že by tím trpěli. Přisuzuji to spíše pocitu člověka, protože přeci ….se to tak musí….

Obrázek
Coudas
Coudas (57 příspěvků) 05.08.2024, 14:46:18 xxx.xxx.120.234

Mám koně, kteří nic nedělají čtvrtým rokem a nemyslím, že by tím trpěli. Přisuzuji to spíše pocitu člověka, protože přeci ….se to tak musí….

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 05.08.2024, 15:12:32 xxx.xxx.27.179

Moje zkušenost je taková, že pokud je prostor rozlehlý a plný podnětů, řada koní člověka nepotřebuje, aby byli spokojení. Záleží, jak moc se daný jedinec váže na člověka. Já mám kobylu, které bude vždy stádo nade vše, chodí mi naproti, jelikož ví, že dostane ňamku a krmení, ale včera jsem po týdnu dovolené v tom našem pralese zoufale běhala 20 minut a zahlédla jsem ji jen náhodou v místě, kde by mně vůbec nenapadlo, že budou zalezlý. (To je tedy mimochodem ta chvíle, kdy mně s tímhle “koňským rájem došla trpělivost" 😀). Prostě se jí nechtělo. Jako takhle - nikdy se mi nestalo, že by přede mnou odešla,  odvést se nechá vždy, poslušně mě pronese i peklem, někdy přijde právě i na zavolání, - moc dobře ví, co se po ní chce, ale vždycky důkladně promyslí, jestli se jí teda jako chce 😀 Ale jakmile má dostatečný prostor, koně okolo sebe a co žrát a pít, tak může stát celej rok a je jí to jedno. Nebo aspoň za ty 4 roky mám pocit. Ale pak jsou v tom stádě koně, kteří nic nedělají  a ta alespoň občasná vyjížďka jim chybí. Dookonce jsme v předchozím ustájení zažila koně, za kterým majitelka nechodila  a on normálně na ty koně, kteří měli pozornost pánečků, žárlil. 

Takže tohle si milá Dublinbarzoj musíte zhodnotit sama, jaké máte koně, já nemít tendence jezdit a s koněm dělat a netlačit je finanční situace, tak toho svýho koně nechám klidně hnít 🙂 bude mu to jedno. Práci vyhledával jen když byl jednu dobu na malém neinspirativním plácku.

Jinak moc děkuju všem za názory! Pro mně bylo a stále je vždy priorita welfare koně, aby bylo co nejlepší a vůči koni nejvíce fér. A jisté polní podmínky pro mně jako majitele přijímám 😀 ale chybí mi koňokomunita, chybí mi prostor, kde se dá rozumně pracovat a jakmile padne tma, budu moct na ježdění zapomenout úplně, jelikož práce přes den 😀 a měn prostě baví jezdit, baví mně posouvat se s koněm, kterého jsme si obsedla a přijezdila skoro úplně sama. Tak děkuju, že to takhle můžu ventilovat 😀 A ještě to zvážím, ale asi se porozhlídnu, nebudu to tlačit, jelikož máme momentálně jen jedno auto a tohle je fakt blízko. Ale vždycky je ta změna stáje pro mně skoro jak životní rozhodnutí, strašně za toho koně trpím, možná víc, než trpí on sám 😀 a vždycky u toho mám takovej ten blbej pocit, jestli nepřebírám, když se má kůň dobře  a o to by mi hlavně mělo jít 😀 

Ale ze zkušenosti musím podotknout, že kvalita ustájení v ČR fakt poslední roky roste. Tohle je mi jediným uklidněním 🙂

efe
efe (1481 příspěvků) 05.08.2024, 16:48:11 xxx.xxx.30.165
»
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 05.08.2024, 15:12:32

Když napíšete lokalitu, třeba někdo něco doporučí ;)

Arbora
Arbora (375 příspěvků) 06.08.2024, 09:37:57 xxx.xxx.131.25

ale chybí mi koňokomunita

Aby vás to za chvíľu neprešlo a nehľadali ste ten raj, kde nikoho nebude zaújimať. 🤭 

Žartujem, samozrejme. Mám koňa, ktorý bude spokojný v podstate hocikde, takže ak by na to prišlo a musela by som meniť ustajnenie, tak s tým nemá problém, prispôsobí sa. Hlavne, aby dali najesť. Ale, aj tak by som volila ustajnenie, kde sa bude mať dobre predovšetýkm on a mňa to finančne nezruinuje. Jasne, môžem si to doviliť, je to invalid, neriešim zázemie, atď. Ale stále mám prioritu starostlivosť, kedy nemusím pri ňom byť denne, nemusím sa báť, že sa mu niečo stane atri dni si to nikto nevšimne, že tam dva mesiace nejdem a viem, že o neho bude 100 % postarané. Ostatné je pre mňa akurát plus. Ale toto je základ, z ktorého by som nerada zľavovala. Radu teda nemám, ale nevidím nič zlé na tom meniť ustajnenie, aby ste s koňom mohli tráviť iac času. Možnosti a kvalitu ustajnenia si už musíte zvážiť sama. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.