Hypoteticky: u vtákov mi to príde logické, vzhľadom na ich tráviacu sústavu a svalnaté žalúdky, tam tie nestráviteľné časti kremelíny môžu mať antiparazitické účinky. U koní neviem, myslím, že im to iba prejde tráviacim traktom bez nejakého valného efektu.
O všem a o ničem :)
Buggyro díky za odkaz, pročetla jsem to celé, spoustu informací znám, ale spoustu taky ne, tže jsem si zase rozšířila obzory!👍Zaujalo mne to homeopatické odčervování, to jsem četla vskutku poprvé a myslím si, že by to u mě bylo aplikovatelné. Protože výběh mám trusu prostý (zahrádkáři po mě děsně jdou, kolikrát to sbírám těm kobylám od zadnic a furt je toho málo😄), odčerveny byly dle schématu celkem razantně. Příští rok chci udělat zase kopro, aby se vidělo, zda je to chemické odčervení nutné či nikoliv, protože rezistenci si vyrábět nepotřebuju. Měla jsem tu starou ČMB, kterou stačilo odčervovat 1x za dva roky, protože prostě byla NEG. Ráda bych, aby to šlo časem i u mlaďasek, proto jsem mimo jiné přistoupila i na tu křemelinu. Zkouším jí zatím asi měsíc a dávám nižší dávku než je doporučována, protože žlabového krmení dostávají kobylky velmi málo a zatím to vypadá, že budu mít víc vitminu a křemeliny, než samotného jádra.😄Zkusím časem zvýšit a uvidím jestli mi to budou žrát.
Arbora - zamýšlela jsem se nad tím úplně stejně, taky z toho mám takový dojem, že je to jen placebo pro majitele koní, ale těžko říct. I v té práci, co dala link Buggyra se píše, že to zatím nijak vědecky dokázano nebylo, tže babo raď?
To je príšerné, čo ľudia dokážu opublikovať a napasovať si bludy na to, na čo sa im hodia.
V tej bakalárke v stati o kremeline (strana 17) je odkaz na tento článok:
McLean, B., Frost, D., Evans, E., Clarke, A., a Griffiths, B. (2005). The inclusion of diatomaceous earth in the diet of grazing ruminants and its effect on gastrointestinal parasite burdens. ADAS Agricultural Research and Consulting Report.
A čuduj sa svete, nepodávali kremelinu u koní, ale u prežúvavcov.
Záver: Inclusion of a specific type of diatomaceous earth in the diet of grazing ruminants may offer some benefits in controlling internal parasites, however longer term studies are required to determine optimal quantities and duration of inclusion.
No tak akože to je čo, tento výsledok? Vyšlo to v roku 2005.
Korunic píše o insekticídnom účinku.
Korunic, Z. (2013). Diatomaceous earths: Natural insecticides. Pesticidi i fitomedicina, 28(2), 77-95. https://doi.org/10.2298/PIF1302077K
Ramey, ktorý po pravde nazýva majiteľov, čo sa snažia sa vyhnúť “chemikáliám” v liečbe koní, nazýva takých majiteľov chemofóbmi a to je super, to asi budem používať.
Ten všetky prírodné prostriedky hejtí, ale nemá v článku jediný odkaz na zdroje a je to publikované na nejakej stránke, čo sa volá Veterinary Practice Use, o kremeline píše toto:
Used in gardens, diatomaceous earth absorbs oils and moisture from the external skeleton of insects and dries them out, killing them. However, in order to work it must be dry, a condition that could not be achieved inside a horse. Nevertheless, proponents of DE maintain the particles have spiny edges that pierce the parasite’s outer layer. There have been a few studies using DE to try to control parasites, and the results have been pretty unanimous. Studies in goats, cattle, and sheep all have shown it is ineffective in parasite control. Good studies have not been done in horses.
Mno, čo k tomu dodať, práca so zdrojmi v tej bakalárke je asi taká, ako celá tá bakalárka.
Ako insekticíd- no povedzme, ale ako antihelmintikum u koní prečo, načo?
Výnimočné chvíle súrodeneckej lásky 😀
Božínku… co to má Liška za lysinu na zádech?
Horsana:Výnimočné chvíle súrodeneckej lásky 😀
Ňuňu krát dvě 😍
Krásní jsou, nejkrásnější!
To je výpal 😀
❤️
Sú to chlpaté medvedíky, jj 😀
Horsana díky! Jinými slovy, bude užitečnější nechat si to pro slepice a necpat to do koní, slepice z toho budou profitovat aspoň trochu. Nuž, bylo to jen na zkoušku, podruhé už to prostě nekoupím, není nic jednoduššího.
Liškyna lysina by mě teda taky zajímala, co to je?😲
Jakože hucule se ještě vypalujou, místo čipu? Nebo i čipujou?
Já slepicím křemelinu kupuji pravidelně (filtrační z vinařských potřeb) - rozpráším ji po kurníku, snáškových hnízdech, po hřadech i stěnách, skvělá prevence čmelíků! 🙂 Objevit se mi na koních všenky, nasypu to i na koně 😀
Včerejší veselá vyjížďka ve vánici, Myš byla nadšená, já již méně 😂
Nechci plevelit u dekování, ale toliko k tomu, kdo si užívá jaké počasí 😀
Jj, ako insekticíd- tomu rozumiem, ale antihelmintikum - to mi hlava neberie.
Rozhodne nie som proti alternatívam, pretože žiaľ rezistencia je a bude problém, ale kremelina a homeopatiká (WTF??), to fakt nie…
Lysina je výpal, predtým jej tam srsť vyholili strojčekom, tradičné plemená sa musia páliť u nás. A o výnimku som nežiadala, chcela som ich mať vypálené.
Je tam OU ako Oušor, ale číslo netuším 😀
Jj, chápem, čím horšie počasie, tým veselší hucul 😂
Úbožiatka sú dobre nastáte v tom boxe, mno, neteším sa na to 😀
Zajímavý článek, hlavně z hlediska toho, že určitá ustanovení smlouvy, pokud omezují budoucí práva, nejsou v případných sporech brána na zřetel. S čímž má neustále většina lidí při sepisování smluv problém (závazek kastrace, umožnění návštěv býv. majitele, nároky na informace/fotky, diktování co krmit/nekrmit atd. atd.).
Holt si lidí musí uvědomit, že pokud jednou zvíře prodají, tak už prostě není jejich. Jediné, co si můžou legálně smluvně ošetřit, je předkupní právo.
Ale i tak - když nový majitel tuto podmínku nedodrží - jasně, asi ho můžu dát k soudu, ale mám šanci vyhrát? A třeba se o tom ani nedozvím. když ho dotyčný střelí a nebude mě informovat. Přece nepojedu na namátkovou kontrolu na druhý konec republiky, jestli ho ještě má.
Sry, nerozumím dotazu.
To jsem to napsala tak nesrozumitelně?
Tak jinak. Budu mít ve smlouvě předkupní právo na svého (už bývalého) koně. A když nový majitel smlouvu poruší? Má smysl dát ho k soudu?
A co když se to ani nedozvím? Nový majitel ho prostě prodá a ani mě o tom úmyslu neinformuje.
Ano, pak ho můžete dát k soudu za předpokladu, že to předkupní právo máte ve smlouvě správně ošetřeno a, samozřejmě, pokud se o porušení smlouvy dozvíte.
Ale toho koně už zpátky nedostanu. Nebo ano? Je to stejné, jako když koupím kradené auto?