Vlhko jde u ptáků sedících na zemi vlivem změn teploty pri inkubaci ze země. Právě sedici pták brání mimo jiné přímému odparu vody
Souhlasím..líhnutí způsobem pokus-omyl..kdo tohle vymyslel?😀 🤦
Souhlasím..líhnutí způsobem pokus-omyl..kdo tohle vymyslel?😀 🤦
“Nevím, kde autor vzal, že se vejce mají otáčet o 360 °” - nikde, v texte je práve zdôraznený opak, aby bolo jasné, že nestačí len poobracať vajcia, ale musia ostať ležať v inej polohe, ako ležali dovtedy
Bod 6:
“6/ vajíčka som otáčala ručne, ráno a večer o 180 stupňov, nie 360 (na to mi slúžia tie šípky na vajíčkach),”
Text na mě působí, že autor otáčel vejce “jen” o 180 °, ne 360 °. Nejsem rodilý mluvčí, tak nevím, ale působí to na mě tak, že autor očekává, že vejce se otáčí o 360 °.
Ale obecně se doporučuje vejce otáčet, nebo spíše klopit o 90 °. Kdy je vejce 12 hodin uloženo 45 ° na jednu stranu (třeba levou) a po otočení, resp. překlopení o 45 ° na druhou stranu. Takto třeba funguje i má líheň Rcom king suro 20. Kdy by vejce měla být uložena špičatým koncem dolů, kulatým nahoru.
Osobně vejce otáčím o 180 ° při skladování před líhnutím, kdy je překlápím opravdu ze špičatého na kulatý konec a opačně.
“Nehledě na to, že vyšší vlhkost na konci líhnutí napomáhá kuřatům proklovat se z vejce ven.”
V texte čítam, že vlhkosť automaticky stúpne.
“po vyliahnutí prvého kuriatka stúpla a pri liahnutí ďalších stúpala až na hodnotu cca 80% aj viac (podľa počtu kuriatok), v druhej liahni, kde bolo menej vajíčok stúpla len na 65%.”
Nechcem byť automaticky obhajcom metódy, ani jednej, ani druhej, ani nejakej tretej, dôležité sú predsa výsledky. Sama som v priebehu minulého roka s napätím očakávala, či sa v (dosť početnej - teraz je 4,3 tis. členov) skupine objavia rozhorčené príspevky sťažujúce sa na zlé liahnutie touto metódou. Vo veľkej väčšine som čítala nadšenú a pozitívnu spätnú väzbu.
“Osobně vejce otáčím o 180 ° při skladování před líhnutím, kdy je překlápím opravdu ze špičatého na kulatý konec a opačně.”
Tak toto je pre mňa prekvapenie, myslela som si, že vajcia nikdy nemám preklápať zo špicatého konca na tupý, lebo sa môže presunúť bublina, ja som ich pred liahnutím vložila do obalu na vajcia a dvíhala som raz jeden a neskôr zase ten druhý koniec krabičky asi tak, aby krabica a v nej vajcia boli v cca 40-45 stupňovom uhle.
Tak ako to má byť po správnosti?
Potom to už nechávam na kvočku a vajcia sú pod ňou samozrejme ležato.
Ano, je logické, že, otevřu-li v uzavřeném malém prostoru nádobku s vodou (vejce obsahuje 65, 70 % vody?), vzdušná vlhkost v daném prostoru stoupne.
Ale to první vejce, co?
Nehledě na to, že nízká vlhkost při inkubaci má neblahý vliv na životaschopnost a užitkovost vylíhnuvších se kuřat.
Jen vznáším otázky, které mě napadají k tomuto způsobu líhnutí. Zamýšlím se a stále mě nic nepřesvědčilo změnit způsob líhnutí. A přemýšlím, čím je způsobeno, že nikdo neměl problém při líhnutí, jakém koliv. Vždyť tam je takových příležitostí udělat chybu, že ji někdo udělat musel. Pokud si ve skupině nikdo nestěžuje na problém, tak to není zázračností metody, tím jsem si jistý😉
Když mám více vajec málo času, tak vejce ukládám a naklánim podkládáním jako vy..a špičkou dolů ..jinak husi, ty jsou naležato , označené strany, a dvakrat denně obracim..
Jj, tak je to správně (40-45 °na jednu a pak na druhou stranu), to je otáčení značka ideál.
Já nemám moc kam vejce dávat, tak mám takový místečko v lednici pod lahvema, kde je můžu mít a tam je otáčím o 180 °, tam se vejdou jen tak tak. Pak je před nasazením je vytáhnu a nechám je v klidu ohřát a ustát v pokojové teplotě (špičkou dolů) a pak naložím do líhně až druhý den. Taky skladuju jen pár dní.
Vzduchová bublina se nebude stěhovat, pokud s vejci nemanipulujete prudce, na to je přeci jen bílek dost hustý, aby ji udržel.
“Zamýšlím se a stále mě nic nepřesvědčilo změnit způsob líhnutí.” 👍
Jasné, ak nám niečo funguje, niet dôvodu meniť to na niečo neisté.
Mne zase funguje kvočka a tiež sa držím prírodného liahnutia.Odskúšané stáročiami. Aj keď mám aj liaheň, a už som ju aj využila, lebo aj kvočka môže aj počas liahnutia “zlyhať”.
Líhnutí pod kvočnou považuju za nejlepší. A to nejen co se průběhu líhnutí týče, ale i kuřata se lépe zapojují do hejna a tak 😉
https://www.chovamedoma.sk/rozhovory/1118-liahnutie-na-sucho
zvedavec:https://www.chovamedoma.sk/rozhovory/1118-liahnutie-na-sucho
…Pre liahnutie je dôležitá správne nastavená a udržiavaná teplota v liahni, nie vlhkosť. Vlhkosť prostredia kolíše aj v kuríne podľa toho, aké je počasie. Liaheň by mala byť umiestnená pri izbovej teplote, vlhkosť v miestnosti neriešim, keďže ju neovplyvním. …
Ano, pokud někdo má vyzkoušeno umístění líhně a tím i správné podmínky pro líhnutí, nemusí se zajímat o relativní vlhkost zejména u líhní bez nuceného proudění vzduchu. Pro vývoj zárodku jsou, jak teplota, tak vlhkost důležité. Podle takových odborníků, jakými byl např. Ing. Tuláček. Odchylky, v průběhu inkubace (pokud nejsou extrémní) výsledek zásadně neovlivní. Někde v 70. létech minulého století jsem objevil na Broumovsku starou, funkční petrolejovou líheň, která musela být umístěna v podmínkách přirozené vlhkosti. Možná, že skupina Nasucho exaktně prokáže, že líheň na Sahaře vylíhne klidně a bez problémů bez vody….
prokáže, že líheň na Sahaře vylíhne klidně a bez problémů bez vody…. pštrosa 🙂
..vlhkost v kurine….vlhkost v kurniku může kolísat jak chce,když na vejcich sedi kvočna😀
Přesně tak, ona ta kvočna sezením na vejcích zvyšuje vlhkost v okolí vajec už jen tím, že na nich sedí. Nehledě na to, že v kurníku je vyšší vlhkost, než doma u kamen, či topení. A tak dále…
Ani toto tvrzení není pravdivé: “Liaheň by mala byť umiestnená pri izbovej teplote, vlhkosť v miestnosti neriešim, keďže ju neovplyvním…."
Buggyra:prokáže, že líheň na Sahaře vylíhne klidně a bez problémů bez vody…. pštrosa 🙂
Myslím si, že na Sahaře by se těžko líhlo cokoliv, natož pštrosí vejce. Pštros je pták sice všežravý, ale z velké části býložravec, takže nežije v písečných dunách, ale ve stepní krajině. Teplotví rozdíly mezi dnem a nocí, jsou obrovské. Obecně platí, že přirozený odchov všech ptáků je i v mírně změněných podmínkách úspěšný. Umělá inkubace má svá odzkoušená pravidle.
pštros je na Sahaře jako doma 🙂 Sahara je VELKÁ. A zahrnuje i niky s řekněme přežitelnými podmínkami pro pštrosy.
Buggyra:pštros je na Sahaře jako doma 🙂 Sahara je VELKÁ. A zahrnuje i niky s řekněme přežitelnými podmínkami pro pštrosy.
Nejsme v rozporu. Ano Saharsko blast je rozsáhlá a s hodně proměnlivou vegetací až písečnými dunami. Já píši vysloveně o písečných dunách. A odkaz uvádí o vlhkosti přesně to, jsem psal. Umělá inkubace potřebuje příslušnou teplotu a relativní vlhkost.
Já jen že ten pštros by to na té poušti třeba v inkubátoru dal. Když u nás se musí ještě odvlhčovat a větrat vlhkost, která mizí z vajec, třeba tam by to v tom uzavřeném inkubátoru stačilo. Já to prve myslela jako vtip, ale když jsem nakoukla do článku, tak si říkám, že nakonec i to by šlo. Oni ti pštrosi když sedí na těch vejcích tak určitě velkou vlhkost neudělají, protože coby pouštní zvěř té vlhkosti zase tolik ztrácet nesmějí… Třeba vejce vydají víc vlhkosti než pštrosí rodiče, hm.
Vlhko jde u ptáků sedících na zemi vlivem změn teploty pri inkubaci ze země. Právě sedici pták brání mimo jiné přímému odparu vody