Pro alespoň malé oživení diskuze se zapojím s otázkou - jak a čím dokrmujete vaše koně, kteří jsou v režimu celý den na pastevku (nebo alespon koně co tráví čas na velké živé louce, nepočítám teď úplně koně sportovní). Ten můj je zdravý a bezproblémový, objemový příkrm sám o sobě nepotřebuje. Jde mi spíše o to, jaké základní minerály a vitamíny doplňujete, a hlavně v jakém krmivu (tím myslím co přesně kupujete, zda sušíte bylinky, nebo spíše saháte po olejích, nebo nejakých směsích...). Hlavně tak, abyste zachovali nějakou celkovou zdravost koně a doplňování důležitých látek. Případně, necháváte je naprosto bez krmné podpory? Spoléháte na různorodost pastvy a solné lizy? Ráda si poslechnu vaše názory, samozřejmě pro rýpaly, výživář bude do budoucna nejlepší řešení. Teď mi jde o aktuální tipy toho, jak fungujete vy ostatní :)
Mustang trace kvůli minerálům, MSM, kvysnice a skrz dušnost teď dostáná NAC. V zimě kurkumu s pepřem na lepší imunitu.
Je venkovní 24/7 s přístřeškem a na trávě (povětšinou s náhubkem, neb tloustne i z pohledu na trávu).
Roky nebyla dokrmovaná ničím, ale po mustangu jsem viděla pozitivní změny - přestala se tolik přežírat a kopyta taky vypadaly ještě pevnější a taky přestala žrát hlínu v lese, když dostávala MT (Po vysazení zase začala. Momentálně je to asi dva týdny co ho zase dostává, tak uvidíme jsetli si doplní minerály a hlínu nechá být). Samozřejmě nemůžu s jistotou říct, že to bylo jenom minerálkou, ale myslím, že to nějaký vliv mělo.
Primitivy máme na solném a minerálním lizu a jako příkrm k pastvě dostávají akorát hrstičku ovsa. V průběhu roku vždycky zainvestuji a dám nějakou jednorázovou kůru vit-min doplňku alá vitaplastin nebo VDK pro koně, prostě "naškrábaná omítka".
Plnokrevníkovi podstrojuji, teď má zrovna mineralizované krmivo (Höveler Puritan), které pokrývá jeho potřeby částečně a částečně se doplňují další látky skrz KD (vojtěška, klíčený oves, kvasnice), kterou si sestavuji laicky sama a kontroluji okometricky, kvalitou kopyt a tak okolo, a jednou do roka zařadím kůru něčeho, co je smíchané od výrobce, měli jsme MT, PE, chystám se vyzkoušet Dromy Minvit (se to myslím jmenuje) zase na podzim/v zimě (před zimním línáním). No a samozřejmě plňas má taky nonstop přístup k lizům jako ostatní.
Olej nepovažuji za nosič ničeho jiného než energie, zejména oleje jakkkoli po lisování zpracovávané (sedimentace, rafinace, filtrace). K rafinovanému oleji v zimě dodávám vit E. A v těch nezpracovaných je těch minerálů a vitaminů v hmotnostním poměru vůči oleji tak mizerné množství, že tím (v cenových relacích těch olejů a tím pádem krmeném množství) do bilance vůbec nejde zasáhnout.
Kobyla 4 roky, zdravá: hrstička Nutristaru, do toho na chuť hrstička ovesných vloček, Höveler Reformin, plus nárazově co mi přijde pod ruku (sušené bylinky, ovoce, apod.), v případě potřeby krátkodobé kúry na povzbuzení imunity (teď vit. C a sirup Topvet).
Kobyla zítra 18 let 😊, PSSM1: Hippolyt Luzerne Mix, do toho konopné otruby, Hippolyt vitamin E + Selen; pouze malé množství pro zamíchání toho selenu a aby blbě nečuměla, když ostatní žerou.
Celoročně reformin plus - jako jedny z mála nemusím tyto vitamíny do koní tlačit bez znechucení ;) Poník v tučnějším období dostává jen z ruky, jinak míchám do kyblíčku. Arabka má taky reformin + Suprachor + konopné + olej. V kůrách dávám samotný vit E.
Ve výbězích jsou minerální sole.
Teraz nič, huculovi sa s rezkami a nejakými šméčkami nezavďačím, žerie to iba pri istej koncentrácii jadra a to teraz nehrozí, keby mohol, z Reforminu bude zvracať, už len keď ho vidím, tak sa hanbím, no, ale inak na tom nie sú ani hucule v horách- toho roku proste na jar pršalo.
Nejakú minerálku budem musieť asi vymyslieť, asi skúsim vo forme musli pre pána a pre noričku (už o tom hovorím týždeň a pol) musím zadovážiť niečo so selénom, tá žerie všetko, mám ešte zo zimy nejaké vrecia Hoveler Reform Mix a potom prejdem na rezky+miaganý ovos, alebo jačmeň.
Obaja dostávajú mrkvu, lebo ňou pamlskujem za odmenu.
Prikrmujem hlavne v zime, to je to omnoho pestrejšie.