Aktuálně: 4 089 inzerátů199 091 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

Štěně kouše a dělá loužičky

Tenurri
Tenurri (503 příspěvků) 13.08.2024, 09:11:17 xxx.xxx.22.64

Update našeho problému se samotou. Trochu jsme to testovali…no a věc se má tak, že náš milý pejsek nemá vůbec problém být doma sám ty cca 3-3,5 hodinky, pokud to je:

1) ráno

2)dopoledne až odpoledne do cca 16:00

Jakmile jdem někam pozdní odpoledne/večer, tak to je problém 😀.

Protože je zvyklý, že v týdnu je dopoledne a brzké odpoledne klid, jelikož v práci spí, takže to bere tak, že doma taky v tuhle dobu spí a je v klidu. Ale po práci se mu věnujeme, když počasí dovolí, je nějaká delší procházka, lítání po louce/lese, případně trénink a odpočinek zase až večer…

Pokud je počasí v pohodě a pořádně ho venku před odchodem utaháme, tak potom doma vydrží taky spinkat sám, když jdeme pryč i v pozdních dopoledních hodinách…ale pokud je venku 32 stupňů ve stínu, tak to úplně není možné…a nějaký trénink doma a hračka s jídlem to úplně nespasí. Nutno říci, že doma to taky není úplně ideál a máme tam třeba 26-27, pokud je venku takovejhle mordor a to jsme potom všichni protivní, takže když je takto hnusně, tak ho doma samotného nenecháváme (a taky se nám v tomhle počasí nikam nechce 😀). 

V koupelně je chladněji, ale pes si prostě stejně lehne na svoji chlupatou vetbedku nebo do pelechu/na křeslo, místo na dlažbu a odmítá se hnout na tvrdé. Mokrej ručník na zemi ho taky moc nezaujal.

Od víkendu má být zase o něco líp…už se těším. Sice jsem ráda, že máme celou stěnu v obýváku prosklenou s výhledem, ale nemuselo by to být na jihozápadní stranu…v létě to je peklo…doslova. Teď se snažíme vymyslet jak tam vyřešit alespoň přenosnou klimatizaci přes léto…ale vzhledem k tomu, že se tak do 3 let budeme chtít stěhovat do něčeho svého…no uvidíme.

Vahine
Vahine (749 příspěvků) 13.08.2024, 09:23:57 xxx.xxx.179.11
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 13.08.2024, 09:11:17

No a až se přestěhujete, tak to může/ nemusí být u Jacka  zase chvíli problém být doma sám. U našeho předchozího psa, v té době už dospělého, to byl problém. Jen na nějakou dobu, ale byl. A to ten předchozí byl klidný, ale ta změna v bydlení mu trvala no 🤷‍♀️ 

Tenurri
Tenurri (503 příspěvků) 13.08.2024, 09:45:05 xxx.xxx.22.64

Tak já už zjistila, že může být problém naprosto cokoliv, co nějak vybočuje ze zažitého normálu 😀 …prostě se člověk přizpůsobí a zase to natrénuje.

Teď třeba trénujeme odchody venku. Protože v 90% případů venčím já, případně jdeme na procházku s přítelem…ve velmi malinkém procentu případů jsme šli oba a já jsem odběhla do obchodu…a pes co? Ječel na celé okolí 😀. Když je to naopak a odejde přítel, tak Jack sice intenzivně koukal tím směrem, ale alespoň neřval. to jsou takové perličky občas, co člověka nenapadnou a řeší je, až se to stane.

keriton
keriton (551 příspěvků) 13.08.2024, 10:35:55 xxx.xxx.80.123
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 13.08.2024, 09:45:05

Zrovna tohle je rozhodně fajn cíleně trénovat, ono je to dost protivné (můj minulý pes byl na tohle děsnej) 🙂 

Doporučila bych zaměřit se oběcně na nácvik odložení (dobrý návod má Kristýna Dostálková, Odložení pro život - návod zdarma dostupný na internetu). 

A pak stupňovat, prodlužovat dobu i vzdálenost, přidávat odchody, atd. 

My jsme jednu dobu trochu trénovali i úvaz, že psa uvážu, sednu si pár metrů od něj mimo dosah, vytáhnu knížku a strávím tak hodinku dvě (tři, čtyři …). Pes má ležet na místě, pokud dělá něco jiného, přijdu ho opravit, případně napomenu na dálku, atd. Cílem je podpořit vzorec “nelíbí se mi tu a nudím se - tak budu spát”.

Popravdě, já už bych tuhle nesamostatnost řešila nějak víc. S nějakým trenérem, který s tím umí pracovat. Ono se to dá různě zvládat, ale jak dlouho se dá spoléhat na to, že večer nikam nepůjdeme a nebudeme muset … a že se to nebude zhoršovat… atd. 

Ano, a také u nás je jakékoliv vybočení z normy děsná událost 😀 

balu
balu (2023 příspěvků) 13.08.2024, 10:53:56 xxx.xxx.162.174

Zdá se to jen mě, že se všechno moc řeší? Na všechno nácvik, jde se na to vědecky a pak pes umí být sám jen v určitou denní dobu (??)…

Když je pes schopen být o samotě dopoledne a odpoledne, tak to zvládne i večer. Záleží na vás, jak to nacvičíte. Jestli se hecnete a budete odcházet od psa z domu v různých hodinách. Popravdě, vůbec by mě nenapadlo, že to neděláte. 

balu
balu (2023 příspěvků) 13.08.2024, 10:59:57 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele keriton z 13.08.2024, 10:35:55

My jsme jednu dobu trochu trénovali i úvaz, že psa uvážu, sednu si pár metrů od něj mimo dosah, vytáhnu knížku a strávím tak hodinku dvě (tři, čtyři …). Pes má ležet na místě, pokud dělá něco jiného, přijdu ho opravit, případně napomenu na dálku, atd. Cílem je podpořit vzorec “nelíbí se mi tu a nudím se - tak budu spát”.

Tohle jsem se psem nikdy nenacvičovala. Vždycky stačilo mít nacvičený povel “zůstaň”. Popravdě, nedovedu si představit situaci, kdy psa někam na několik hodin uvážu. Buď budu s ním a tudíž s ním budu i komunikovat a nebudu tupě vyžadovat, aby několik hodin ležel, tedy nezměnil polohu do sedu, stoje, podle toho, jak by chtěl, nebo bude někde uvázán jen mnohem kratší dobu, a na tu bude stačit povel “zůstaň” a bude to klasické odložení byť bude pro můj klid uvázán. 

Tenurri
Tenurri (503 příspěvků) 13.08.2024, 11:05:06 xxx.xxx.22.64
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 13.08.2024, 10:53:56

Však jo, říkám, že to musíme nacvičit. My neměli žádný důvod odcházet večer z domu bez psa, jelikož po práci jsme se věnovali psovi/našim koníčkům a byli jsme doma…protože člověk udělá pár věcí a je prostě 10 večer a jde spát 😀 .

Takže ano, trénujeme to prostě v době, kdy si všimneme že to je problém. Protože do nějaké doby ta situace nenastala a problém to nebyl. 

Spolupracujeme s trenérkou a věci, co nám dělají problém trénujeme. Pro mě totiž opravdu není přirozené ve všední den večer odcházet z domu na delší dobu, takže ano, musí se to cíleně trénovat. Stejně tak, když jdu se psem většinou ven já, nebo jen přítel, protože já třeba vařím, nebo něco, tak jsme skoro nikdy neměli důvod jít spolu a po cestě se rozdělit a jít každý jinam 😀 …

On samostatný umí být, ale jen někdy a jen někde, protože v jiných kontextech to třeba moc nezná. V práci ho můžu nechat odloženého v kennelce a jít se najíst do kuchyňky a ani nekvíkne, větsinou leží a podřimuje.

Doma umí být sám zavřený v jiné místnosti taky úplně v pohodě. Chce to jen přenést i do jiných situací.

balu
balu (2023 příspěvků) 13.08.2024, 11:15:36 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 13.08.2024, 11:05:06

Já když čtu vaše příspěvky a neměla bych psa a ani žádné zkušenosti se psy, tak bych si myslela, že vychovat psa je strašná věda a že bez trenéra to rozhodně nedám.

A přitom v podstatě stačí se psem žít a jen procházet těmi situacemi, které v tom žití nastanou. Nácvik samoty samozřejmě, ten je důležitý, ale spousta dalších situací a jejich řešení vyplyne z každodenního života a čím víc štěně pozná rozmanitých situací a prostředí, tím líp a samozřejměji bude všechny změny a novoty přijímat. 

Tenurri
Tenurri (503 příspěvků) 13.08.2024, 11:26:24 xxx.xxx.22.64
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 13.08.2024, 11:15:36

Tak ono hodně věcí bude vyplívat ze životního stylu. Takže ano, my musíme některé věci složitě nacvičovat, protože to jsou situace které u nás běžně vůbec nenastávají. Zatímco spousta lidí bude trávit čas večer venku, v hospodě, někde na akcích, tak my jsme nejraději spolu doma a hrajeme třeba deskové hry…a ven jdeme právě s tím psem. Každý má ty situace a život nastaven jinak a podle toho se s tím musí popasovat a řešit to.

Xerxova
Xerxova (993 příspěvků) 13.08.2024, 12:47:18 xxx:xxx.602e:f91f

proto vždy říkám, že nemám psa vycvičeného a vychovaného ho mám jen tak, jak to potřebujeme my. Tudíž to, co mně nevadí (a můj pes dělá) by třeba někoho jiného děsně štvalo (kolegyně nechápe to, že se se psem Yodí velikosti peru a nechám si okusovat ruce) a naopak, jsou chvíle, kdy zase já nechápu, proč je to pro jiného psa potíž, když je to samozřejmé (třeba zvládat výletění mezi davy turistů - to by zase jiná známá svému pejkovi nikdy neudělala…)... 

Takže důležité je vychovat si psa na váš životní styl (a počítat s tím, že holt někdy budou vybočující okamžiky a bylo by fajn, kdyby se s tím pes dokázal vypořádat - a on to vyrovnaný pes nějak zvládne). Takže bych se moc z té psí výchovy nehroutila - zdá se, že máte normální pohodové psisko a normálně bych s ním žila a řešila věci tak nějak za pochodu a za pohody. 

opravdu se nebojte, zvládnete to…

Tenurri
Tenurri (503 příspěvků) 13.08.2024, 13:12:17 xxx.xxx.22.64
»
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 13.08.2024, 12:47:18

Tak já věřím, že to určo nějak zvládnem, to není, že bych se z toho hroutila. Ale je to náš první pes a jsou věci, co člověka třeba hned samy nenapadnou, že by vůbec mohly být problém, když jinde (nebo v trochu jiném kontextu) to problém třeba není. Přišlo mi to zajímavé a pro někoho, kdo si chce pořídit třeba prvního pejska, tak to třeba bude taky dobrá informace. Proto to sem do štěndo vlákna dávám 🙂. 

Ono s kočkama jsme taky například nic nacvičovat nemuseli. Zvládají v  pohodě, když odjedeme na celý víkend, i když odjedeme na týden a chodí za nimi lidé, které znají.

Ale znám lidi, u kterých to třeba problém je. Příbuzná, když hlídá kamarádce kočku, tak se k ní musí na celý ten čas “nastěhovat”. Pro mě to byla třeba šokující informace 😀

keriton
keriton (551 příspěvků) 13.08.2024, 13:46:58 xxx.xxx.80.123
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 13.08.2024, 10:59:57

Asi jen takto - nějak mi připadá zbytečné pokoušet se vám cokoliv vysvětlovat, nevěřím tomu, že jste ochotná se pokusit to pochopit. Takže si to klidně zařaďte do kategorie “tyran”.  Příspěvek byl směřován někomu jinému.

hmn
hmn (1164 příspěvků) 13.08.2024, 13:56:11 xxx.xxx.43.233

“Update našeho problému se samotou. Trochu jsme to testovali…no a věc se má tak, že náš milý pejsek nemá vůbec problém být doma sám ty cca 3-3,5 hodinky, pokud to je: 1) ráno 2)dopoledne až odpoledne do cca 16:00 Jakmile jdem někam pozdní odpoledne/večer, tak to je problém”

ono to hezky koresponduje s takovým obecným denním režimem psa, který říká, že hlavní spánek je 8:00 - 16:00

balu
balu (2023 příspěvků) 13.08.2024, 14:47:19 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele keriton z 13.08.2024, 13:46:58

Ano, přiijde mi to jako zbytečnost.  

Nechat psa uvázaného 3 - 4 hodiny někde mimo a chtít po něm, aby celou dobu ležel. Vy to svému psu děláte. Proč? Jaký to má praktický význam? Pro psa. Pro vás. Budete psa takto někdy někde nechávat? 

Verun
Verun (981 příspěvků) 13.08.2024, 15:05:35 xxx.xxx.220.12

u nás je odchod v kterou koliv denní dobu podpořen stejným “rituálem” . a tak psina ví, co se bude dít…řeknu jí : ty budeš doma , já přijdu, zůstaň, odporoučím na pelech a odcházím…no ale s bulinou problém se samotou až takový nebyl…nebožka si dokázala poplakat-vyla jako šakal- ale přešlo jí to. občas je uvázaná na pár  minut u krámu, než koupím ranní rohlíky a řeknu jí, hlídej se!?…někdy jí slyším, že si štěkne, ale spíš jak hlídá svůj zadek, když na ní někdo civí.  

Tak když pes je v klidu v kanclu a vy někam jdete, řekněte mu stejně to : zůstaň, já přijdu, ty tady počkáš---něco, aby si zvykl že je v klidu a vy se vrátíte…

Dafi
Dafi (212 příspěvků) 13.08.2024, 16:16:58 xxx.xxx.136.20

u nás je to u této 2 fuk-jsou v klidu doma,at jdu kam jdu,

ale u minulýho knírače to problém tady byl-když jsme nebyly doma tak štěkal….,

jsem si dnes při odjezdu do města vzpoměla na Zrzavcovou,která na učení samoty mimo jiné,furt chodit  dveřma sem,tam,různě s nima procházet,vracet se,takže pes ani nestíhá registrovat,jestli se páneček vrací,odchází,nebo co dělá🙂

píšu mimo jiné.ona tam toho popisuje víc,ale já si na tohle procházení vzpoměla dnes,protože jedu do města,hrozně se mě nechce,ale holt nemůžu chodit jen do práce,a ze psama a knihovna a BK,musím občas i do města…..

tak se ukecám,vypakuju se s obvyklým komentářem-kam jdu kdy přijdu…

a jak su sklerotická tak se několikrá vracím,divže i bus neujede….,pro mobil,pro šátek,a ještě pro cosi…

prostě to co mimo jiné dělá Zrzavcová jako nácvik samoty je u mě každodenní -skoro-realita,

někam jdu a pak se vracím pro něco….

jinak-vy jste psala o tom,že jste večer doma,tak vás nenapadne to nacvičovat,že doma nebudete…

mám to vlastně taky tak…95procent času ze psem,vlastně málokdy jdu někam bez něj-Gera jsem si brávala i ke kamarádce+do knihovny,…..

akorát-já chodím na 3 směny-ranní-5-14,,

mezisměny-9-17,30

a odpolední-12,30-22,30

s tím,že v jednom týdnu můžu mít všechny tyto směnny a dělám o víkendech i a v týdnu su doma-tak na střídačku…

přítel jen ranní-po-pá

takže jsou zvyklý,že v kteroukoliv dobu můžou být doma zhruba 10 hodin sami….-na dvůr pouští máti,případně mají přes léto otevřený dveře….

a tím,že máme různě směny,tak zase jsou málokdy sami doma…

protože já jsem doma v týdnu,on o víkendu…,takže na to mít psa vlastně ideální-často máme protisměny,já su v týdnu doma 2 dny,

přítel je doma o víkendu…

no a pak se člověku stane že je přítel skoro 2 měsíce v nemocnici….

-prostě-tuhle dvojici mě střídání směn+sklerotičnost dost naučilo aby byly sami v klidu,ale u Gera ta, ta separačka byla-protože mimo práce všude se mnou,

tím,že byl hodnej+nelínal,tak nikde nikomu nevadil….

jo separačka se u něj zjevila až zde po přestěhování-v BK ne-ještě-první má dvojice psů byla zyklá na ranní-ale jak jsem začala mít směny,odpolední ve fabrice-tak to dlouho nepobíraly…-přece do práce se chodí dopo a ne až odpo??

vlastně by toho člověk musel nacvičovat u toho psa hodně,protože co kdyby-jiný směny…

budu chtít jít večer někam bez psa,když skoro nikde nikdy nechodím…..

megi-the-pes
megi-the-pes (3084 příspěvků) 13.08.2024, 16:26:29 xxx.xxx.124.165

Je to štěně. 

Čekej v jinou denní dobu je jiný cvik. 

Ono se to ochodí. Prostě spojení - jdu pryč, on jde pryč = pes ví, že se vrátíme. 
Udělám pár kroků, vrátím se, když pes nekvičí, odměním. Dál to znáte. 

Máte vlastně strašně ultra hodně vychovaného psa. 

Kdo to měl, v tak nízkém věku psa?

Skoro nikdo. Hodně lidí totiž kecá.

A koukat za někým, co opustil smečku, je správně! 🙂 
Štěkání je pro některé psy nemožné, když leží. Zkuste. 🙂 

megi-the-pes
megi-the-pes (3084 příspěvků) 13.08.2024, 16:29:04 xxx.xxx.124.165
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 13.08.2024, 14:47:19

Ano, dělá se to, tábory se psy. Nevím teda, proč by pes měl předpisově ležet celou dobu, to tak asi myšleno nebylo, ale naučit psa stanovat je hodně dobrý nápad. 

balu
balu (2023 příspěvků) 13.08.2024, 21:43:14 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 13.08.2024, 16:29:04

Jako že psa tím, že ho někde na x hodin uvážu, naučím stanovat? Co já se ještě nedozvím…

Doron
Doron (2354 příspěvků) 14.08.2024, 00:00:21 xxx.xxx.166.104
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 13.08.2024, 21:43:14

Tak já taky dřív na dlouhodobé odložení kladla velký důraz. 

Psi leželi před stanem, zatímco my někde dál v hospůdce, před sámoškou,  před poštou, ve vestibulu plaveckého stadionu , dokonce u šatnářky v divadle, ve stáji , když jsme jeli na vyjížďku , před úřadem,  před hřbitovem, na dětské hřišti.. všechno na volno.

Moji dnešní psi to už ale neumí, už to nějak není potřeba a neučila jsem je to.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.