Aktuálně: 4 060 inzerátů199 640 diskuzních příspěvků18 105 uživatelů

Štěně kouše a dělá loužičky

Tenurri
Tenurri (506 příspěvků) 25.05.2024, 20:16:23 xxx.xxx.110.133
»
Odpověď na příspěvek uživatele Plaka z 25.05.2024, 19:52:03

No, to houknutí bylo ve smyslu mu říct důrazně ne a když toho nechá tak jít za ním a až se zase trochu uklidní, tak ho z ohrádky pustit. Každopádně jsem to zkusila 2x a jak jsem psala, on si z toho nic moc nedělal, takže místo toho nastavuji situaci tak, ze do ohradky jde unavené štěňátko co má jít spinkat. Navíc jak říkáte, nebylo mi to ani příjemný. Jen ne vždy to poznám.

To s těma kočičíma hračkama a škrabadlama bylo spíš z toho důvodu, aby něco nesežral a nějak mu to neublížilo...on ten sisal už je dole docela odrbaný od koček. Snazim se mu dávat na kousání a hraní hračky, co působí bezpečně, což třeba malá chlupatá myš s ouškama není 😅 ale uklízí tu pěkně. Všechny kočičí chlupy, co našel, tak sežral. 

On je jinak fakt hodňoučkej (až na večerní zoomies), jen se bojím aby zvládal tu samotu, tak to asi moc řeším a snažím se to nacvičovat kdy se dá.

Xerxova
Xerxova (993 příspěvků) 25.05.2024, 20:21:19 xxx:xxx.3ed4:a23f

normální štěně řádí, zlobí, blbne… ale hlavně chce lásku a pozornost. Zapomeňte na chvilku na teorii, na trenéry, na literární rešerše a chovejte se přirozeně, bez stresu že něco uděláte špatně. S láskou a normálním zdravým rozumem to vyjde. Určitě. Nebojte se - vyroste v báječného parťáka.

Tenurri
Tenurri (506 příspěvků) 25.05.2024, 20:28:42 xxx.xxx.110.133
»
Odpověď na příspěvek uživatele Xerxova z 25.05.2024, 20:21:19

Díky moc 🙂…Já jsem občas stresař abych něco nepohnojila a takhle to pak dopadá.

balu
balu (2035 příspěvků) 25.05.2024, 20:34:10 xxx.xxx.152.98
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 25.05.2024, 19:26:02

Tenurri, díky za odpověď. V podstatě vám to, co bych vám chtěla napsat,  už napsala Xerxová  a Plaka. Máte štěně  z kterého chcete mít člena rodiny, tak ho musíte zapojovat do dění v domácnosti a tím ho pomalu nenásilně učit správnému žádoucímu chování. Ještě  dodám, že bych štěně do práce nebrala, ale dál ho zvykala na samotu. Je to velice důležité do budoucna a fakt bych s tím zvykáním začala hned. Do práce bych ho občas vzala až bude na samotu pořádně zvyklé. 

Daja
Daja (470 příspěvků) 26.05.2024, 05:16:51 xxx:xxx.9a97:6c70
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 25.05.2024, 20:28:42

Dobre ránko😉Tenurri,

to co Vám holky nade mnou napsaly je podle mne svatá pravda. 

Já mám vždy štěně, každé je individualista, každé i když stejná rasa, ale každé je jedinečné. já od začátku zapojím pejska do dění a chodu rodinný i na ten záchod jde s námi a opravdu v těch momentech ho učím co a jak.

Podle mne co u pejska nevychytáte v štěněcím věku , tak si fakt zaděláváte na pozdější problém který se špatně už vychytává.

Jednou tady někdo napsal, že když něco nechci aby pes dělal nikdy mu to nesmím dovolit a to je pravda. Příklad , pejska pustím do postele , ňuchňám se sním a až je větší je mi nepříjemné, že tam je a je problém ho to odnaučovat. Při každém štěněti říkám manželovy, že ať dělá tak s pejskem ať poněm nemusí potom řvát a vše se mi osvědčilo.

Zvykání na samotu? Neporadím protože u nás kulíškové jsou stále semnou ( dělám canisterapie) výjimečná samota, hmm ….neřeším. Výhoda, jsou dva👍.

Dája

Sardullah
Sardullah (1487 příspěvků) 26.05.2024, 08:07:32 xxx.xxx.221.216

No já se přiznám, že už dlouho nějakej nácvik samoty neřeším, defakto mám permanentně už dlouho dva psy a buď jsou doma sami ve dvou a nebo jeden pes se synem… tohle třeba mě přijde nejtěžší na nácviku, aby to pes zvládal. Takže to i trénujeme… já odejdu s jedním psem a syn zabaví štěndo, ale u kavkazandy tohle nefungovalo… viz video níže… jako odejdu já a pohoda, odejde Gina a pohoda, odejdu já s Ginou a je z ní opuštěnej siroteček… upřímně jsem vůbec nevěděla co s tím a prostě jsem s tím a odcházela s Ginou prostě na tajňačku.

https://m.youtube.com/shorts/N4woW5eaZbc?feature=shared
 

Vahine
Vahine (750 příspěvků) 26.05.2024, 08:34:15 xxx.xxx.179.11
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 26.05.2024, 08:07:32

I bělouš se přišel podívat na můj telefon, kdo to tak usedavě pláče a kroutil hlavou 🧐 až budu moct zase chodit ( po stehách mi dali na měsíc celosádru až pod koleno, pak nevím, co bude), tak budeme muset taky samotu znovu trénovat. Když jsem byla déle nemocná a už bylo líp, odcházela jsem ráno jako s mužem do práce, ale byla jsem buď v mezipatře a nebo jsem obcházela blok a poslouchala bělouše v aplikaci třeba půl hoďky. U něj je problém právě prvních 30 min až hoďku. Už pozná na druhém telefonu, když je appka aktivní a kouká přímo do objektivu a “povídá si se mnou, někdy”…ale bělouš není štěně, nýbrž adopťák hysterka. Naštěstí máme nepříbuznou babi, která v případě potřeby 2-3x v týdnu hlídá bělouše u sebe a ráda. Nemáte Tenurri třeba ve svém okolí někoho (nebo třeba i na mateřské už s větším děckem-i socializace), kdo by občas pohlídal, když by se nedařilo se samotou? Jasně, že by bylo lepší neplést štěněti hlavinku a natrénovat ideál. To jsem myslela jen jako záložní plán. Ty 4 h, co budete v práci by po tom nácviku mělo unavené natrénované štěňátko snad zvládnout.  Kdysi jsme prvého bělouše od štěněte také trénovali postupným odcházením. Byl hodný, poslušný a submisivní, ale i tak to odnesl zpočátku kus koberce a zdi, jak se snažil ve stresu podhrabat a dostat se za námi….pak už po nácviku chrněl u dcery v posteli a trpělivě čekal, až přijde ze školy.

Tenurri
Tenurri (506 příspěvků) 26.05.2024, 09:26:08 xxx.xxx.110.133

Nikoho takového v okolí bohužel nemám. Všichni pracují, nebo bydlí daleko. Ale jak jsem psala můžu ho brát do práce.

Jinak moc díky za rady. Včera jsem ho zavřela do ohradky jenom na noc, od rána má zase otevřeno. Přijde mi mnohem spokojenější. Teď tam sám spí v pelíšku - nezavřený. Jak jsem se bála ho mít venku s kockama, aby je neproháněl bez nějaké kontroly, tak je to úplně v pohodě. Oni před ním neutíkají. Občas kolem nich poskakuje, že co to je za divný psy, ale třeba večer ho strašně zajímal Willyho ocas, ten po něm zasyčel, ale zůstal na místě a štěndo to pochopilo a nechalo ho být a šlo si kousat hračku (a potom koberec 😃). Dneska tu byli celé ráno na volno a zvládnou kolem sebe v pohodě i chodit. Kdyžtak ho kočky vykážou do patřičných mezí, když je moc otravný, ale neubližují mu. Lyarra kdyby chtěla tak mu natáhne (u Willyho se občas neostýchá mu dát lepáka), ale právě mu jen vyhrožuje a tou packou se schválně netrefí. V pohodě od sebe metr leží na zemi a jsou všichni v klídku. U koček to poznám, že se v pohodě rozvalí a neřeší ho. Nechci nic zakřiknout, ale jestli to takhle hezky půjde dál, tak ohradka bude sloužit jen jako zábrana k deskovým hrám (to by bylo hodně mrzení - jinak tu nemá moc co zničit a koberec chceme stejne po tom co vyroste vyhodit)
Zítra zkusim odejít aspoň na půl hodiny. Dnes ráno jsem si netroufla, aby se sousedi vyspali (neděle), kdyby vyváděl a taky až zítra budu mít kameru. 
Chodíme pravidelně ven, ale chodí sám i na podložku ke dveřím. Včera jsem uklízela, když tu pobíhal a pak jsem si všimla, že tam je v chodbě načůráno na psí “plínce”.  Možná to byla náhoda, ale jsem ráda že si sám vybral toto a ne koberec 😅. A kdyz je tu na volno, tak mu ani nevadí, že se zavřu na záchodě. Buď to ignoroval, nebo hezky způsobně seděl před dveřma a koukal.
Ale i tak musím říct, že ohradka byla super koupě minimálně na prvních par dnů, kdy se přes ni seznamoval s kočkama. Plus na tu noc je taky super.

Kilian
Kilian (1405 příspěvků) 26.05.2024, 09:38:02 xxx:xxx.17fc:20f7
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tenurri z 26.05.2024, 09:26:08

…u velkých psů před lety jsem tohle nějak neřešila a bylo to v pohodě,….jorksirka mně všude doprovázela a tak když občas zůstala doma sama,tak to bylo v klidu, navíc tam měla králíka…no a Kelis ten se mnou chodil od začátku do práce, kde byl v přepravce a vždy pak pustěn chvilku řádit s mými kolegy plus ho brala kamarádka na hodinu ven, tak pak zase byl rád pod stolem v přepravce, pak po pár týdnech už šel na pelíšek do šatny, kterou měl jenom pro sebe a bylo to v klidu…doma když jsem musela odejít bez něj, myslím hodně pomohlo, že tam má kočky, takže vlastně nebyl úplně sám…

Sardullah
Sardullah (1487 příspěvků) 26.05.2024, 10:07:42 xxx.xxx.189.104

Ale však ono to půjde…Tenurri to zvládne, resp. štěndo….vždyť jsou spolu chvilku.

Myslím, že jsme se tady vcelku shodli na tom, že každé štěndo je originál a že asi máme nějaké postupy…a nejen při nácviku samoty…které individuálně přizpůsobíme konkrétnímu štěňátku.

Třeba já u té Jessinky…no holt teda nebyla na dvoře, když jsme odcházely s Ginou…připravila jsem si na tajňačku ven obojek, vodítko, aby Jess neviděla, že nasazuju obojek a nepochopila, že jdeme pryč obě a pak jsem řekla “ahoj Jessinko…maminka jde nakoupit…” a Ginu jsem prostě vypustila ze dveří….a byl klid. Já se přiznám, že jak nejsem moc zběhlá v tom výcviku a defakto nevím, jak psa něco naučit, obzvlášť když nejsem přítomna a nemohu nežádoucí chování přerušit, tak prostě volím cestu nejmenšího odporu a nějak to obejdu…jako třeba v tomhle případě…nenaučila jsem Jess, aby byla v klidu, když jdeme s Ginou ven obě, ale naučila jsem se s Ginou vypadnout tak, že o tom Jess nevěděla, což je taky výkon, protože nic nesměla tušit ani Gina, aby nedala Jessince signál, že se něco děje.

Jinak si myslím, že opravdu hezky to popsala Xerxová….

Já bych to shrnula asi takhle…hlavně klid a nohy v teple…myslím, že nejdůležitější je nedělat z toho kovbojku a ideálně mít nějakej rituál. Já třeba svým psům ještě sděluji info kam jdu… jako info pro ně, jak dlouho budu pryč. Používám teda jen “ahoj, maminka jde do práce” a “ahoj, maminka jde jenom nakoupit”. A když řeknu, že teda do práce, tak pesani ví, že nemá smysl na mě čekat, že přijdu až na večeři a jdou si po svých, když jdu nakoupit, tak to mě většinou vyhlížej. To samý u štěňat, když přijdu…tak štěndo je šťastné, že mě vidí, vehementně vítá a já mu ty emoce nebudu ještě zvyšovat tím, že budu stejně nadšená …že z toho budu dělat nějaký vítací divadýlko…takže se vítám, ale v klidu “ahoj zlato moje…” a s tím souvisí i skákání…pohladím tě, ale jenom, když budeš mít všechny čtyři packy na zemi, pokud skáčeš, tak tě ignoruju.

Prostě, aby podobné věci probíhali přirozeně v klidu a že štěndo vidí, že o nic nejde.

Tenurri
Tenurri (506 příspěvků) 26.05.2024, 10:40:43 xxx.xxx.110.133

Teď jsem odešla na 5 minut ven a sedla jsem si na lavičku, vrátila jsem se a Jack se tvářil jako “co tady trajdáš, tady se nedá spát” a to byl vzhůru když jsem odcházela a kousal si hračku 🤷‍♀️.

Ani mu to nestálo za to jít ke dveřím 😅

Obrázek
Doron
Doron (2370 příspěvků) 26.05.2024, 10:50:20 xxx.xxx.166.19

Já tedy od prvního dne, prvních minut, naučila štěňata, že kočky ( teď už jen Lilly) otravovat nesmí, přes to nejede vlak, nebudu riskovat poraněný očko, i když Lilinka je hodná a kdyby  na přišlo, dá jen ránu sevřenou pěstičkou. Ale pořádnou ránu!

Dělám to víceméně po psím a trochu po zlým, postavím se mezi ně a kočku, důrazné “ ne” tak vrčivě, nakloním se nad něj, upřený pohled, případně bych ho i mohla klepnout takovým krokodýlkem z ruky, který simuluje máminu tlamu přes tlamku, nebo popotáhnout za chlupy,  ale to nebylo několik generací psů potřeba.

Postoj a moje odhodlání stačí. Můj požadavek zní: Nebudeš si koček všímat, kočky jsou moje. Nebudeš ani sedět pod kočičím stromem( my ho teda nemáme) a blbě čumět nahoru !

Kočka ví, že ji ochráním, takže je úplně klidná, nikdy před psy neutíká,  to taky pomáhá. 

Časem pak ke kontaktům dojde, spí vedle sebe, jdou společně na zahradu, ale to psi už ví, že kočka není na hraní.

Zní to asi trochu krutě, hned po příchodu mít takový požadavek, ale nikdy se mi nestalo, že by to nějak narušilo náš vztah. Myslím, že je to tím, že to vysvětlím psí řečí, rychle, stručně, srozumitelně a jednoznačně. 

Xerxova
Xerxova (993 příspěvků) 26.05.2024, 10:56:45 xxx:xxx.3270:150e

ono totiž štěně, které musí být u všeho, asistovat v kuchyni, hlídat kde jsou kočky, kam jde panička, co se to děje všude kolem… nemá vlastně chvilku klidu… je podstatně unavenější vším tím ruchem okolo, než  štěně vzorně naučené klidu v ohrádce.

Máte teď za úkol nastavit si postup odchodu - třeba obléknout se, vzít klíče a kabelku, zavolat štěně do ohrádky, dát mu tam nějakou práci (vysbírat ňamky), zavřít ohrádku, říct jeden vždy stejný povel (ahoj, hezky tady hlídej) a odejít. Nevracet se - zamknout a jít (všichni - ne že partner bude vedle v místnosti). A podle mě se nevyplatí 5 minut - dejte mu chvilku času na to, aby se uklidnil, pokud ho odchod rozhodí… A nebo aby si vůbec všimnul, že jste pryč, pokud je to kliďas, co sbírá ňamky a nevnímá váš odchod…

Sardullah
Sardullah (1487 příspěvků) 26.05.2024, 11:04:52 xxx.xxx.189.104
Tenurri:

Teď jsem odešla na 5 minut ven a sedla jsem si na lavičku, vrátila jsem se a Jack se tvářil jako “co tady trajdáš, tady se nedá spát” a to byl vzhůru když jsem odcházela a kousal si hračku 🤷‍♀️.

Ani mu to nestálo za to jít ke dveřím 😅

Obrázek

Tak než půjdete příště na lavičku, uvařte si kafčo, vemte nějakej časák a za mě minimum půl hoďky tam vydržet…jak psala Xerxová, štěndo si za těch 5 minut ani nemusí všimnout, že bylo doma samo…😉

Ale myslím, že i ta pětiminutovka měla smysl, že jste viděla, že štěndo se nezhroutilo z toho, že jste odešla…

Dublinbarzoj
Dublinbarzoj (270 příspěvků) 26.05.2024, 11:19:58 xxx.xxx.95.109

S těma  kočkama  je to pravda pravdoucí,   i barzojíci  od prvního  dne jasně  nastavená  pravidla - kočka  je kámoš a ne žrádlo, to stejné i mini králíček a hlavně jsou naši a my to vždycky řídíme.   Jediný kdo do toho házel vidle byl králíček, jak říkal manžel, mít Koumák místo necelého  kg kil 70, jako středoasiatka,  tak nás sežere.🙈

Kilian
Kilian (1405 příspěvků) 26.05.2024, 11:54:42 xxx:xxx.17fc:20f7
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 26.05.2024, 11:50:19

….no ale je to kocour a kočka🙂….jinak jasně ta kočka - takže kočky nahlédly….no já si na vás vždycky vzpomenu na kočkách, tam jste vcelku v opravách polevila😀


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.