Aktuálně: 3 974 inzerátů203 771 diskuzních příspěvků18 179 uživatelů

Třetí víčko

Fikovnice
Fikovnice 17.10.2024, 20:55:22 xxx.xxx.32.119
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 17.10.2024, 17:11:26

To “setrvalá” - to je jediné, čím si nejsem jistá, zda mi to tak sousedka - kamarádka řekla… To jsem sem do té věty možná zakomponovala já. Jsme teď v skoro permanentním kontaktu, tak se jí na to ještě jednou zeptám.

Fikovnice
Fikovnice 17.10.2024, 21:04:06 xxx.xxx.32.119
Orionka:

Nejste hnusná. Když nemáme euthanasii (chápu, že je těžké ji uzákonit), tak máme umělý spánek. Nelze takhle hrozně nemocného uvést do umělého spánku, ať své bolesti prospí do konce? 


Lze. Říká se tomu terminální analgosedace. Pacient musí vyslovit souhlas. Malé procento se po event. zlepšení ještě probudí - mám na mysli, že se prostě sedace postupně zruší… Někteří takto umřou (tj. dr. je už záměrně nebudí) - a dle mě je to ta nejhezčí smrt - ve spánku (pokud pominu to utrpení předtím). Zemřel takto např. můj známý se IV. st. CHOPN, jinak by se zaživa udusil.

Jenže: Pán se brání - podle mých info - jakýmkoli invazivním zákrokům! Já třeba navrhovala epidurální katetr, ten se v onkomedicíně používá už desítky let. Proč toto vše ale nenavrhují paliativci, fakt nevím. Dopíšu tedy ještě jednu info: Pán je kromě fentanylu i na metadonu (ten možná někteří budou znát - je to substituční lék pro závislé na heroinu; tudíž také silný opioid). Oni mají psa, nebo dokonce dva psy, teď si nejsem jistá. A pán je prý ještě občas schopen se psem obejít panelák. Takže předpokládám, že on sám chce pořád ještě bojovat.

Z vlastní zkušenosti vím, že člověk maximálně emočně do takové věci zainteresovaný není schopen uvažovat racionálně. Mému tátovi se karcinosarkom rozsypal do kostí - meta všude, bolesti šílené, strašné. Až dnes vím, že bych v mnoha věcech z té doby postupovala jinak. Třeba bych se snažila zajistit tu terminální analgosedaci.

Je to fakt těžké, když pacient chce bojovat navzdory beznadějné prognóze…

Fikovnice
Fikovnice 17.10.2024, 21:08:33 xxx.xxx.32.119
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 17.10.2024, 15:08:37

To už se dnes “nenosí”, obzvl. na pracovišti typu MOU. Já měla obří problém tam mojí milované lékařce - andělovi (vždy mi na Žluťáku se vším neodkladně pomáhá) vnutit dvě kabely plné mých jablek. Podařilo se👍, ale dalo mi to strašné přemlouvání.

Jako já si nemyslím, že na toho pána kašlou, to ani náhodou. Spíš trochu tápají, co ještě nasadit, co zkusit. I proto jsem já zmiňovala třeba to THC. Tomu mému kamarádovi s glioblastomem prý opravdu pomohlo přejít v relativním klidu na “druhý břeh”.

Fikovnice
Fikovnice 17.10.2024, 21:12:07 xxx.xxx.32.119
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 17.10.2024, 15:08:37

Ještě jeden vstup: “Em óčko” (jak se morfinu někdy říká) zdaleka není nejsilnější lék na bolest. Fentanyl je cca 100x silnější, sufentanil cca 1000x silnější. Ve vet medicíně používaný carfentanil je 10000x silnější…

Ne každý ale morfin snese - např. má poměrně vysoký proemetický potenciál = více se z něj zvrací než z jiných opiátů a opioidů.

Fikovnice
Fikovnice 17.10.2024, 21:14:40 xxx.xxx.32.119
»
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 17.10.2024, 16:13:27

S tím oblepením náplastmi jsi mi připomněla sestřenici - árařku. Přivezli jí pacoše - přesně jak píšeš. Od hlavy po paty oblepený náplastmi, dokonce s fentanylem. V suicidálním úmyslu. No, nezachránili jej. Mě by jen zajímalo, kde je sehnal. Asi černý trh s těmito věcmi celkem nestrádá…

Daja
Daja 18.10.2024, 05:23:14 xxx.xxx.121.100
»
Odpověď na příspěvek uživatele Canka z 17.10.2024, 17:49:06

A nechce se setra přestěhovat do Havířova? Vím, že mají k pronájmu 140 bytů. To by se určitě zvládlo, že jo😉. Já vím asi je to daleko? Mě to jen tak napadlo při čtení.

Tuším, že i okolní vesnice budou mít bytovky, u nás v Jindřichově je jich taky dost a dokonce za slušnou cenu.

Dája


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.