Aktuálně: 3 980 inzerátů203 861 diskuzních příspěvků18 181 uživatelů

Třetí víčko

lesnizinka
lesnizinka 11.10.2024, 09:54:13 xxx.xxx.94.8
Ronja s motejlem:

Nevzpomínám si, jestli to byla moje máma nebo sousedka, ale jedna z nich dala kočce místo misky s vodou misku s mlíkem s tím, že kočka vodu nepije (teď doufám, že to byla sousedka;)). Myslím, že jsem se tehdy ptala, kde a jak si ta kočka nadojí mlíko, když má teda žízeň. 

Jasný, že se to dělalo, vždyť i Popelka dávala kočičákovi mléčko. Ale přirozený to není, stejně jako pro nás, že to zvládáme, že nám to chutná a že to zvládne spousta těch zvířat, fajn. Můj pes z kravskýho snese jen kefír, líp určitě snášel výrobky z kozího mlíko. Hele ona veterinářka novou paničku asi poučí ne? 

Pardon, jestli tu přibudou další a další stejný/podobný příspěvky, mně to děsně trvá.


Nová panička jim zrovna nalévala kočičí mléko, že její kocour ho pil, tak mu ho kupovala. 

Fikovnice
Fikovnice 11.10.2024, 10:35:38 xxx.xxx.32.148
Buggyra:

https://www.feedshop.cz/advisor/kocky-a-mleko-kde-je-pravda

Známá mi taky tvrdí, že stačí kravské mléko naředit půl napůl s vodou a pijí jí to kočky bez problémů. No, jasně, ony ty kočky problémy viditelné nemají, jen ten průjem (její kočky tráví život venku a ve stodole, co oči nevidí…), ztráta minerálů, odvodnění, a jakou pak má ta kočka životnost. Když to pro ty kočky není jediný zdroj tekutin, resp. je to pro ty kočky spíš vzácný zdroj tekutin, tak to zjevně problém není. (kdo dával dřív kravské mléko kočkám? Lidi měli na vsích tak kozu, kravské mléko se nerozdávalo. A jestli mluvíme o kolchozech za komoušů, tak tam jim kočky byly ukradené, takže ne, že problémy neměly, ale nikdo se tím nezabýval)


Asi tak…👍

Zároveň ale moji dva kluci kočičí po normálním mléku či smetaně neprůjmují. Nicméně dávám jim mléčné výrobky jen jednou za čas.

Fikovnice
Fikovnice 11.10.2024, 10:40:58 xxx.xxx.32.148

Já mám de ja vu!!! Mám v mailu žádanku na mikru, od Mirka…nějak mě do toho nutí. Tak volám na mikru, že žádanka je, ale elektronicky. “No, to ne!!! My ji chceme originál s originál razítkem.” Takže opět ukecání, že přijdu se žádankou vytištěnou z mailu. Nakonec že teda jo…a já opět sháním někoho s tiskárnou!!! Fakt opakování středeční anabáze. Až na to, že soused, co mi ji tiskl ve středu, mi teď volal, že uvízl kdesi na mokré trávě a bude doma až odpoledne.

Orionka (neregistrovaný) 11.10.2024, 12:01:16 xxx.xxx.39.246
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 11.10.2024, 07:52:33

Buggyro, jedná se mi vlastně o tu poslední větu. Vy o těch lidech za “komančů” mluvíte pomalu jako o lidojedech. Mluvíte o mojí generaci a o generaci našich rodičů. A těm ženskejm v družstvu nebo statku, nebyla zvířata ukradená, ani ty kočky ne. Znala jsem paní, co dělala na kravíně, taky na teletníku…. telátka měla jak panenky….. zlatá ženská - na statku za komančů. A kočku v té době měli na vsi v každém stavení a zralý myši a pily mlíko. Kde by asi tak lidi brali bezlaktózové? Nebo granule? Nebo by kočkám krájeli maso a míchali vajíčka? (jako já)

Buggyra
Buggyra 11.10.2024, 13:39:09 xxx.xxx.198.226

Popelka se natáčela v 70. letech, doufám, že si podle ní nepředstavujete život v nějakém tom osmnáctém století… 

Orionko, vždyť o tom právě mluvím, že na JZD se mlékem běžně krmilo. To se mlékem mohlo plýtvat, protože chov krav se stal intenzivním, a krmilo se tím kde co, prasata, domácí zvířena jako slepice, psi, atd. Zejména ženské, co dělaly na kravínech, si domů braly mléka v rámci eh, jak se tomu nadávalo, no asi naturálie, že ano, že nevěděly, co s ním 😀

Za to, že se baba na teletníku starala o telata jako o své děti, se vyvěšovalo na nástěnky. Za to, že se starala o místní kočky, za to, obávám se, úplně ne-e.

Orionka (neregistrovaný) 11.10.2024, 14:15:50 xxx.xxx.39.246

Ta paní byla poslední soukromě hospodařící rolník ve svém okrese a rozhodně jí nešlo o vyvěšení na nástěnce. To tak možná ve filmu, nebo v seriálu. Život byl o něčem jiném. Nevím proč nemůžete pochopit, že i v minulé době se lidi starali o zvířata svědomitě a dokonce s láskou.

Orionka (neregistrovaný) 11.10.2024, 14:17:39 xxx.xxx.39.246

A mlékem se sice krmili, ale dodávky byly dodávky a plnit se musely a plýtvat se nemohlo.

Orionka (neregistrovaný) 11.10.2024, 14:20:07 xxx.xxx.39.246

Nevím, kde berete tu samozřejmost, s jakou urážíte předchozí generace. Také bych na tu vaši dokázala vymyslet....a dělám to ?

Buggyra
Buggyra 11.10.2024, 14:40:40 xxx.xxx.198.226

Nejsem si vědoma toho, že bych někde někoho urážela. Lidé jsou různé. Dále dříve taková péče o zvířata, která neprodukovala, nebyla (taky k tomu nebyla taková dostupnost informací, veterinární péče, atd.). To je fakt. Taky vyprávíte o tom, že se baba starala o telata a nikoli, že se starala o kočky, že ano. Za to by ji v pracovní době prostě nepochválili, stejně jako dnes. Nevím, co v tom hledáte.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 11.10.2024, 14:42:11 xxx.xxx.12.239
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 11.10.2024, 13:39:09

To s Popelkou byl vtipek, měl tam být smajlík.

lesnizinka
lesnizinka 11.10.2024, 15:53:37 xxx.xxx.86.53

Moji prarodiče narození 1920 tu na východní Moravě, měli kravku, tu si ještě pamatuju, ta mě odkojila, prodávali ji na Statek, když mi bylo 6. Každý tu měl políčko a nějakou louku, protože nějaké obchody nebyly, lidi si museli obživu vyprodukovat sami. Čím by to obhospodařovali, kdyby neměli alespoň jednu krávu, co bude tahat pluhy a žebřiňák? Koza těžko. Babča mi říkala, že kozy měli rodiče, ale ona už je nechtěla, protože měly těžké porody, často některá chcípla. Každý měl taky prasata, králíky, slepice, husy na duchny. Muselo se jim vypěstovat a nějak přivézt. Býka měl taky nejspíš jen sedlák, ale to nevím, to si jen myslím. Ne, o státním statku, ani JZD nemluvím, to ještě nebylo. Mléko a maso se muselo odevzdávat, nechci říkat polovina, nepamatuju si kolik. 

lesnizinka
lesnizinka 11.10.2024, 16:22:26 xxx.xxx.86.53

Omlouvám se, měla jsem od rána rozepsáno, kleknul tu internet, tak teď to byl spíš pokus, jestli to projde. 

Hledala jsem v knize o naší obci, jestli je tam něco o těch odvodech potravin, no to jsem zatím nenašla. Jen to, že v letech od 16.století, se musely za každý litr mléka, kilo masa, pytel obilí atd. co si člověk nahospodařil, odvádět určité groše vrchnosti, něco jako daň bych dneska řekla. 

Vím, že politiku tu na Víčkách nemáte rády, ale dám sem i  výtah, co se týče inflace. Možná to těm, co fňukají jak zmírají prakticky hlady(vím, že nás tu se to ani tak netýká, ale pro zajímavost) otevře trochu oči. 

A poslední: hospodská mi poslala koťátka, přišlo to až před chvílí. 

Obrázek Obrázek Obrázek
lesnizinka
lesnizinka 11.10.2024, 16:41:53 xxx.xxx.86.53

A konečně Nikče😉 Už jsem si Niki říkala, že brácha nejspíš dávno odfrčel, jen jsi to nepsala. Takže to byl celkem dlouho, ne? Můj brácha si žije život v Praze se svou rodinou, sem přijede, jedni příbuzní, druzí, kamarádi…sotva něco stihne za ten - jen víkend většinou, takže se vidíme prakticky taky jen ve svátky, Velikonoce a prázdniny🙄

Ha, ha, co se týče ženy&děti, asi se mi ani nestalo, že by se u mě nějak moc lidi divili, či to řešili. Umím svůj postoj vysvětlit velmi úderně😛 Ne, teď vážně. Můj život a moje uvažování nikdy ani omylem nesměřovalo k tomu, že ho věnuju, obětuju někomu jinému. Prostě jsem ho vždycky hodlala žít sama, pro sebe(to všechno samozřejmě se svým mužem, ten tam byl od samého začátku jako neměnná veličina) Je to sobecké? Možná. Nemám problém a ráda pomůžu všem, co pomoct můžu, ale svůj život si řídit nenechám. Tady zase nezahrnuju zvířata vím, ale to je jiná, ty se když na to dojde, beze mě obejdou. Taky tu nejsou věčně😟 Postoj, že žena musí mít děti mi přijde k smíchu. Jako, že má dělohu, tak ji prostě musí použít? No všichni lidi mají mozek, ale použije ho zřídkakdo. Asi tak😏 Snad to tu nikdo nevezme osobně😲 tady se náhodou sešla(nebo to není náhoda?👍)  skvělá parta chytrých lidí, je radost sem chodit. Díky👍

Fikovnice
Fikovnice 11.10.2024, 17:51:32 xxx.xxx.32.148
»
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 11.10.2024, 16:41:53

Myslím, že kdybychom byli všichni (nebo spíš všechny 🙂) co se týká mateřství a touhy po dítěti uniformní, byla by to nuda…😉

Je to přesně jak píšeš: To, zda mít dítě, je každého volba (odmýšlím teď zdravotní problémy).

Fikovnice
Fikovnice 11.10.2024, 18:05:01 xxx.xxx.32.148
kometa:

kojící kočky mají bezlaktózové mléko?

Samozřejmě, že ne. Laktózu obsahuje každé mléko, i když v různé komcentraci. Tady vadí spíš kravská bílkovina, jako u některých lidí. Ta může způsobit nadýmání a průjmy - což u koček, žijících venku, tenkrát nikdo neřešil, jelikož to neviděl. A tím pádem nevěděl. Viz Buggyra.


Já myslím, že důvodem, proč řada koček netoleruje mléko, je skutečně laktóza neb jim v dospělosti chybí laktáza. Tudíž, že důvod je skutečně v cukru, nikoli v bílkovině.😉

balu
balu 11.10.2024, 18:42:34 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 11.10.2024, 16:22:26

Ad inflace - dala jste sem ceny z roku 1914 a 1919. Tedy před velkou válkou, dnes zvanou první světová, a po ní. To je zcela samozřejmé, že inflace vystřelila a že rok po válce bylo stále draho. K těm cenám by se ještě slušelo přidat výdělky v tehdy běžných profesích. Aby bylo možné si spočítat, jak dlouho musel člověk na tu kterou konkrétní věc pracovat 

balu
balu 11.10.2024, 18:51:47 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 11.10.2024, 16:41:53

Já vám nějak nevím. Píšete, že jste nechtěla svůj život nikomu obětovat. Respektuji váš názor, ale mít děti není obětování se, aspoň já to tak vůbec necítím. Je to radost a obohacení, naplnění života. Pro mě by nebyl život bez dětí úplný. Zvířata, ačkoliv psy miluji, děti nenahradí. Pozorovat pokračování vlastního života v dětech a vnoučatech je úžasné, někdy až dechberoucí.

kometa
kometa 11.10.2024, 18:58:26 xxx.xxx.147.163
Fikovnice:

Já myslím, že důvodem, proč řada koček netoleruje mléko, je skutečně laktóza neb jim v dospělosti chybí laktáza. Tudíž, že důvod je skutečně v cukru, nikoli v bílkovině.😉


U dospělých může být. Ale u koťat kravské mléko není vhodné kvůli kaseinu.

lesnizinka
lesnizinka 11.10.2024, 20:02:00 xxx.xxx.86.53
balu:

Ad inflace - dala jste sem ceny z roku 1914 a 1919. Tedy před velkou válkou, dnes zvanou první světová, a po ní. To je zcela samozřejmé, že inflace vystřelila a že rok po válce bylo stále draho. K těm cenám by se ještě slušelo přidat výdělky v tehdy běžných profesích. Aby bylo možné si spočítat, jak dlouho musel člověk na tu kterou konkrétní věc pracovat 


Ty profese tam jsou v odstavci pod. Samozřejmě vím, že je to po válce. Ona krize jak krize. Tu byl covid, válka, která v Evropě zamíchala s cenama. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.