Aktuálně: 4 045 inzerátů199 661 diskuzních příspěvků18 106 uživatelů

Třetí víčko

lesnizinka
lesnizinka (2084 příspěvků) 13.06.2024, 16:35:17 xxx.xxx.88.203

Předně: začala jsem tohle psát ráno v 10, jenže vzápětí přijel závlahář na revizi a opravy, takže jsem s tím praštila a běhala kolem něho do 15h, pak vařila honem oběd, aby mi Tom oznámil, že nepřijede brzo jak včera, ale právě až večer😟 Takže to teďka teprve dopisuju.

Tak borůvky…tam je to marný, marný. Přesadila staré, nové dokoupila…už asi na 6té stanoviště. První jsem jim vyráběla podle návodů samostatné záhony, jenže u nás když to nechodíte zalévat, je to kaput. Poslední šanci dostaly v ronďákovém záhonu, vyžadujou stejné podmínky, jen rododendrony jsou ve stínu pod stromem, borůvky šly na okraj záhonu na sluníčko, částečně. Mají žluté pidilístečky, už na to jejich pěstování kašlu👎

Buggyro ne, rajčata jsou venku na záhonu, je to vidět na té fotce, skleník prosvítá v pozadí. Zkusím to nafotit z druhé strany, jen jestli to nebude moc proti sluníčku. Ale já si přísady předpěstovávám sama, vysévám na konci ledna, pikýruju, pak kelímky od jogurtu, následně velké kelímky od jogurtu a to už šly do skleníku, někdy koncem března myslím, jak začalo být teplo. Asi 4ks jsem dala do ještě větších květináčů, ty byly fakt krásné, velké, když jsem je sázela ven…a už vypadají všechny stejně, ten zbytek to doběhnul a oranžové jsou zrovna z těch jogurtů. Při těch jarních mrazíkách(mrazech) co byly, se jim tam týden topilo (a to se vyplatí😜) A po zmrzlýkách šly na záhon, v těch jogurťákách už živořily, byly na ně už velké a začaly žloutnout(sazenice) 

Maliny…u babči jsme mívaly velký záhon částečně pod meruňkou a jabloní, vlastně mezi. Jak se postupně rozrůstaly, pamatuju, že ten záhon měl tak 4x4m. Děda to asi prostříhával, si to teda nepamatuju, neb jako děcko mě to nezajímalo, ale zjara si pomatuju jen takové řídké pruty sem-tam, asi to tak vystříhával, aby se pak mezi tím dalo chodit. Taky se v tom popelily slepice. Ano, nepamatuju si žádné mulčování, hnojení hmm, nevím, možná tam děda vyvážel někdy králičí bobky, ale pamatuju si, že tam sypal popel z kamen, proto v tom ty slepice byly pořád. Já mám teda maliny totál zaplevelené, onehdá jsem z nich rvala metrové kopřivy, protože za chvíli budou zrát a nebylo by to zrovna příjemné. Letos brzy zjara pršelo, tak narostly a zarodily fakt pěkně, kupodivu nezmrzly jako všechno a snad jim tento déšť co byl postačil a nezaschnou než zčervenají, jako skoro každý rok, když jsem nezalila.

Kilian
Kilian (1405 příspěvků) 13.06.2024, 17:38:35 xxx:xxx.7f00:d828
»
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 13.06.2024, 15:27:28

….maliny měl strejda vedle nás u výběhu slepic, a plodily ve velkém….kamarád je má v Praze na zahradě u plotu, chodim mu na ně a má jich pravidelně velkou úrodu..ja bych chtěla zkusit vyrážet ketos na chalupě máme tam takové pro ně pěkné místo….ale ono je to s nimi asi buď půjdou nebo ne….

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 13.06.2024, 19:56:22 xxx.xxx.119.6

Hmm, maliny máme na třech místech, podél plotu, chuťově i vzhledem jsou nejlepší žluté (pro mě). No a pak máme ty klasické a ty byly letos i slušně podhrabané a pár jich odchází. No ale přišly k nám dnes píďata a očesaly jahody i ty maliny (zatím jich bylo pár) a prý byly dobré.  Na podzim k nim dávám kompost, no a protože nejsem schopná si zapamatovat, jak se mají stříhat, tak to dělá drahý, já jen vyškubu to, co se rozrůstá tam, kam nechci. Naši mají malin…no spoustu, a ty červené mají chuťově úplně jinde než my, jakože opravdu dobrý, přitom je máme od nich - tak asi  půdou? No ale mají zahradu zamořenou bršlicí a to je vždycky tak na dvě lahve prosecca, když to mám plít. Malinám se samozřejmě nesmí nic stát a bršlice musí ven a maminečka má na tohle dokonalej sluch, páč když malina udělá PRASK, tak se z kuchyně ozve - že ty mi to bereš i s malinama, to nesmíš…🙄. 

Jo ještě máme ostružinomalinu, taky dobrá a véliká. A už se klubou maličké melounové okurčičky, dala jsem pod ně pro jistotu granule, no zatím si je pochvaluju🙂, tak děkuju za tip. Ačokča už začíná mít slušné rozměry, za to hrášek…no někdo si nacpal pupíka asi, vyrostlo ho málo. Nevadí, když ho uchráním před píďaťama, budu snad i vědět, jak chutná.

No, Žínko, tak vy máte rajčata fakt vymazlená, já je dávám tak v březnu (letos asi až ke konci, už si ani nepamatuju), a ony dlouho vypadaj že nic, pak něco teda že jo a na záhon jdou prcci. 

Bobčo, a jakou zmrzku jste měla? 

Bodlinka
Bodlinka (1262 příspěvků) 13.06.2024, 20:28:18 xxx.xxx.94.102

bršlice nejde vyplet. tak maximálně jde otrhat. když se dostane mezi kulturní plodiny, v podstatě nezbývá než to vykopat, obrat kořeny a prostokořenné zasadit jinam, jinak to bršlice zabije

vysvětluju téhle rostlině, jak se věci mají, glyfosátem v nižším ředění, jak se věci mají, a to několikrát do roka a trochu vyhrávám. nic jinýho ale nefunguje.

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 13.06.2024, 21:01:06 xxx.xxx.119.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 13.06.2024, 20:28:18

No, proto píšu, že je to na to prosecco. Beru jí vidlema, tahám kořeny jako babička, dědeček, vnučka atd. řepu, samozřejmě že roste furt, takže se to několikrát opakuje. Už jsem i matce říkala, že jestli jí tam opravdu nechce, tak podle mě holt chemie. Jenže to ona je asi ráda, že mě tam má, že pak poctivě jím připravené pochutiny, zatím to tam takhle trochu reguluju, prostě jednou budu majitelka bršlicových lánů. Popravdě zas co bych tam jinak dělala, žrala a pak si opalovala nacpanej pupek…pozitivně se na to musím dívat😁.

Canka
Canka (383 příspěvků) 13.06.2024, 22:24:50 xxx.xxx.212.25

Ahoj holky,

Takže skútra jsem odvezla tedy do toho servisu,ale jak říkám,už je to na 1000% poslední servis,kam ho dávám a jestli ho nedají dohromady,tak na to už prdím…protože pak už je to fakt na nový skútr..ale musím říctže v servisu byli moc milý…

Holky koupila jsem si waterdrop a magnesium…protože mám prostě problém pít,jsem pak unavená..tak ten waterdrop má jako pomoct pít..no piju ho dva dny a teda žádný zázrak..ale jako piju..víc než kdy jindy…ale taky furt lítám na malou na záchod🙄

Ty maliny..mám je na zahrádce..hodně se rozrůstají..a přemýšlela jsem,kam vysadit ty nové výhony..někdo jste psal k plotu ke slepicím?Jakože z druhé strany,než jsou slepice?To by nebylo špatné..jen nevím,jestli by mi je nesežrala Božka..

A ještě jedna věc….dneska jsem vyhrála výběrové řízení a od 1.7. budu Senior supervisor😇

Leithian
Leithian (800 příspěvků) 14.06.2024, 01:13:29 xxx.xxx.33.125
»
Odpověď na příspěvek uživatele Canka z 13.06.2024, 22:24:50

Niki pokud tady nic nevymyslí v servisu. Můžu se zeptat taťky ve Třtěnu. Dělá to už jen jako melouchy a běžně jen auta ale zkušeností má přes 40 let a dělával i motorky a 3kolky němcum nebo i minibiky. Ale ceny míval vždy lidový a práce nebyla nikdy odfláklá. Naopak. Nenabízela jsem dřív neb to beru jak poslední šanci jak tomu tvýmu prdítku zachránit krk. Ale chápu vztah k věcem neživým. 

Leithian
Leithian (800 příspěvků) 14.06.2024, 01:16:33 xxx.xxx.33.125
»
Odpověď na příspěvek uživatele Canka z 13.06.2024, 22:24:50

Niki dělá v Yankee ještě Marcelka? Její syn byl jeden z hlavních šéfů na skladu. Příjmení si fakt nevybavim. Nezjistila bys? Co vím byla kdysi na kvalitě tam. Dělávala jsem s ní v yanfengu a měla ji moc ráda.

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.06.2024, 07:15:54 xxx.xxx.198.226

Ad rajčata lesnizinka: “a to už šly do skleníku, někdy koncem března myslím” - takže jsou skleníková, jen prostě pak přesazená ven 🙂 To jsou úplně jiné podmínky, než mám k předspěstování v paneláku já. Sice jsem je dávala až v únoru, ale dát je dřív (i takhle to bylo na pováženou), tak se mi hrozně vytáhnou za sluncem, protože mají přísvit jen z jedné strany…. A pak jsou dlouhé a slabé, což je na pikaču.

Jo, ačokča. Tu mám jednu přesně podle předpisu už měsíc a půl u plotu pěkně obrácenou na jih, a vůbec, ani ťuk. Sice ji stíní brambory už teď, ale je dlouhá asi půl metru, tak jsem ji vyvedla právě nahoru na ten plot, aby chytala bronz… a nahoře zaschla. Zalévám, zem je furt vlhká, sem tam vyžene tahle kytka kvítko, ale v zápětí to uschne, listy má asi tři na tom půl metru, bída.

Dala jsem vedle na kraj toho plotu doma vypěstěnou pěknou a silnou, akorát nízkou, tak ta zatím vypadá slušně, obsypala jsem ji granulkama proti slimejšům a nechala jsem ji v tom kořenáčku, ve kterém jsem ji předpěstovala, ona žene kořínky skrz, tak si poradí. Ta zatím vypadá dobře, uvidím, co z toho. A pak mám ještě dvě na plně osluněném zvýšeném záhoně u melounů a okurek, tak tam uvidíme, co z nich, jedna už statečně šplhá po melounu směrem na pletivo, tak snad… Asi příští rok na to místo dám ještě jeden zvýšený, to je nějaký dobrý flek, tam jsem loni vypěstila meloun… 

Hrášek už po trapných zkušenostech nedávám. Loni jsem sklidila ze zvýšeného 10 lusků, tak jsem je hodila koni.

S bršlicí je to tak. Já jsem ji na br. políčku eradikovala tak, že jsem udělala “hlubokou orbu” spolu s vydlabáním všech kořenů. Nesmíte to zrýt a kořeny roztrhat, protože z každého kousku vyroste kytka. Kořeny jsem tahala jak kabely ze země. Ale bršlice je pryč 🙂 A když budu políčko udržovat rozhrabané, hned tak se tam neobjeví. 

lesnizinka
lesnizinka (2084 příspěvků) 14.06.2024, 09:31:35 xxx.xxx.88.203

Bršlice no tak ta jediná(a teď to jistojistě zakřiknu) zatím nedělá tolik potíže, protože se plehní jen v ,,jámě"(to je část u předního plotu) v růžích. Po pár pokusech ji mezi půdopokryvnýma růžema vyplet(z jílu a kamení)  stříknutí alespoň na pár místech roundupem, se pořád drží v mezích a je to v kombinaci s těma růžema buš, no nemám kapacitu to řešit, od cesty je to za hustýma keřema. Větší problém mám s divokým chmelem a katastrofa je přeslička. Tou mám prorostenou třetinu kytek v zahradě. Každý rok ji vytrhám, samozřejmě naprosto zbytetečně, to je efekt tak na měsíc max. Když se hecnu, vemu štěteček, garlon(jediný na ni účinkuje) a mažu těch milion kusů přesliček mezi kytkama. Na něco mi to skápne, to samozřejmě zabiju. Přeslička rok, dva není a pak zase vesele vyraší, páč je určitě nesmrtelná👎(možná by se měly prozkoumat ty geny)

Buggyro, rajčata jsem takto dávala do skleníku jako, že otužovat druhým rokem. Vloni vypadaly katastrofálně, nijak to nepomohlo. Letos je asi na ně lepší rok. A hlavně jsem si pak dala velký pozor, kdy je vysadit ven, protože jak na ně zasvítí prudké slunce, popálí je, zežloutnou a hned jsou o 14 dnů posunuté. Kdysi jsem je takto vyhodila ,,letnit" rovnou z domu a zabila jsem je úplně a všechny👎 Normálně komplet uschly. Takže poučená, jsem letos vysadila v podmračeném počasí a hned přes ně hodila hustou síť, jako stínidlo a sundala ji až za 14 dní, až se zase podmračilo. A vyplatilo se to, zvládly ten přechod bez ztráty kytičky (lístečku) Hrách…nechtějte ho vidět. Ani se už nenamáhám natahovat mu opory, než pořádně naběhnou lusky, zažloutne a je po něm. Letos jsme si teda z těch cca 8 hrachů pár lusků natrhali, ještě snad i budou. Sadila jsem: velmi ranný - ten trháme, ranný a pozdní - z těch nevylezlo v tom suchu nic, respective asi tři kusy, které mají momentálně 10cm. Před 14dny jsem znovu vysadila řádek ranného, včera jsem našla pár vyčuhujících rostlinek. Salát…ten jsem podsazovala tak 6x a nemám jedinou hlávku. Někde mizí, možná slimáci nevím, ale včera jeden, co měl tak 3cm a vypadal nadějně, najednou ležel zvadnutý na zemi a když jsem ho chtěla chytit, že co s ním je, zjistila jsem, že mi zůstal ukousnutý v ruce. Tak nevím, možná kos? (žere vedle jahody, na které nevyšla síť)

Včera jsem ve skleníku utrhla dvě velké okurky, protože už dorůstají další, rostlina by to neuživila a shodila by další násadu. Okurky jsem vám ve skleníku mohla vyfotit, mě nenapadlo, protože ty mi zatím jdou pěkně(než na ně vleze sviluška nebo plíseň) Měla jsem dvě rostliny, tu jednu něco podežralo úplně, tak jsem ji vzala a zakopala na druhou stranu tak, že polovinu rostliny na plocho, ať si pustí nové kořeny. Kupodivu se povedlo, sice je proti té první plodící ve skluzu, ale ta jedna nám zatím stačí, dávala jsem okurku i mamce už. V záloze mám v domku za oknem další dvě, kdyby některá odešla, ať nezůstanem bez okurek. 

Buggyra
Buggyra (4179 příspěvků) 14.06.2024, 09:48:29 xxx.xxx.198.226

Okurky jsem polňačky kupovala 4 ks a pak jsem ještě dokoupila 3 zavařovačky. Jedna ta zavařovačka to asi vzdá, polňačky dvě jsou veselé, ale dvě jsou takové blbé, normálně na tomhle konkrétním zvýšeném okurky pěkně jdou (jsou na západní straně, jde na ně sluníčko až večer, méně prudké), ale letos se jim nějak nechce. A přitom cukety na tomtéž jedou jak zjednané, tam už jedna kvete, na rozdíl od toho osluněného.

Rajčata já předpěstuju ze semínek za oknem (letos to teda šlo bídně, ale venku to teď pěkně dohnaly) a po zmrzlejch jdou ven do zvýšeného záhonu, letos mám upravený takový pěkný, který se hodně zahřívá sluníčkem (černá nopovka na přímém slunci) a je plný starého hnoje, který drží vlhkost, tak uvidíme, co z toho, rajčata vypadají spokojeně 🙂 Ale plodit začnou ty kytky pochopitelně až v červenci, kdy pojedu na dovolenou, to se nedá nic dělat. 

Chci vykopnout nějak vbrzku první bramboru, ať si pochutnám. Co na tom, že budou maličké, však je opražím vcelku 😀

Bobca
Bobca (1422 příspěvků) 14.06.2024, 10:08:56 xxx.xxx.20.192

Bobčo, a jakou zmrzku jste měla?

"Carte-dor"..vanilkovou a malinovou..Mají tam hodně druhů-nepamatuju si je🤭..Jsem se rozseděla,lupli mi do kofoly ruma,tak jsem tam nechala auto a nechala se navečer dovézt..Včera pro mě dojel kámoš těsně před 12-akorát jsem si chtěla něco udělat na oběd..Takže jsem si dala jídlo tam..Teda grilovaný hermelín se zeleninou(mám ho ráda)..pak kafe..a že “poseď,potřebuju asistentku u vaření”(sedící-kecající)..Ve 3 byla půlka langoše- “dej si pivko,co budeš dělat doma,však tu můžeš nechat auto,já tě odvezu”..takže v 5 knedlo-zelo -výpečky..no to chtělo taky pivko..Už dlooouho jsem se takhle nezaběhla..v 7 večer jsem byla doma jak na koni..Ráno v 7 smska-"kafe"?..(že dnes pro mě přijede si vyzvednout auto-doba neurčena..)Tak jsem proletěla sprchou a dala si tam kafe a jela dom…Volala Jaruš,že už jsou s dcerou a vnukama v Kamenné u dědy,tak  mám dojet na oběd😊Je nádherně☀️..tam ale pít nebudu,pojedu odpolko dom😎

lesnizinka
lesnizinka (2084 příspěvků) 14.06.2024, 11:22:59 xxx.xxx.88.203

To mě poser, ta Bobča si žije jak na zámku!😲 Zmrzlinka mňam, tuhle bych si dala taky, maliny mám ráda, vanilková jako doplněk jde ke všemu😉 Kurňa já, co si neudělám nemám 🙄 a ona dostane hermelínek(mňam) k obědu, vepřo k večeři…Si žiješ čéče jak princezna, no kdo z nás to má?!?😲 👍

Tomovi dnes končí inspekce a začíná FEST (od pondělí do čtvrtka mají k tomu děti kemp, různé workshopy) Tento víkend už generálky na program na příští víkend. Takže pro mě to bude naprosto šílený týden. Tom se tetelí blahem, já to prostě musím nějak vydržet😏 Že budu jezdit sem a tam, on nebude doma a když zrovna bude, stejně bude vyšilovat, protože nikdy nic není, jak má být, že áno😏 Strašně se těším, až to bude za náma a začnou normální prázdniny, klid a pohoda🙂 Už si ani nepamatuju, kdy to tak bylo🙄 Měli být vloni, ale snad jsem to ani nezachytila, pořád kurňa něco😏 Předtím dva roky intenzivního lítání kolem Worky. 

lesnizinka
lesnizinka (2084 příspěvků) 14.06.2024, 11:28:32 xxx.xxx.88.203

Včera jsem zaspala odepsat Nikče! Niki já to tušila, vůbec jsem nepochybovala, že by jsi to nedostala, takové baby od huby, jak se říká u nás, potřebujou, to je jasné👍 Přečetla jsem tu funci Tomovi tak se smál, že ,,důchodkyně"😜 Říká: a Kačka(moje mamka) nechce být ,,důchodkyně" a Niki na ni povýšila😜

Velká gratulace!!!💐 Tak vidíš, penízky určo na dovču budou!

lesnizinka
lesnizinka (2084 příspěvků) 15.06.2024, 11:09:38 xxx.xxx.88.203

Ronjo, hlavně pro vás!😀 Janino ty nekoukej😜 Zapomněla jsem včera hodit fotku, co jsem nafotila v ,,jámě" pod schodištěm. Žofinku, obojková to není, ten zbytek od sebe nerozeznám. Málem jsem na ní šlápnula, jak jsem scházela s košem dolů plet. Je to cca 10m od plotu a silnice, kde byla přejetá ta druhá velká😢 Takže jsem jí 10minut dělala kázání, že na druhou stranu k potoku se nechodí přes cestu, v žádném případě, má tam betonovou rouru pod. ,,Ale ježek chodí pod plotem!" Ať si chodí, přejede ho auto👎 ty polezeš spodem!😉 Je to velikost ,,matka"😉

Obrázek Obrázek
Ronja s motejlem (neregistrovaný) 15.06.2024, 13:46:39 xxx.xxx.119.6

Krásná! Prostě přírodní zahrada🙂.

Tuhle označil pes venku, 21. listopadu.

Obrázek
Bodlinka
Bodlinka (1262 příspěvků) 15.06.2024, 15:35:24 xxx.xxx.87.235

hadíky na zahradě nemám. jen ještěrky obecné, ale kočky jim dávají hroznýho čouda. jednou se mi podaří tam konečně postavit nějakou suchou zídku pro ně.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.