Aktuálně: 4 043 inzerátů199 645 diskuzních příspěvků18 106 uživatelů

Třetí víčko

kometa
kometa (5550 příspěvků) 08.06.2024, 07:51:49 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 07.06.2024, 22:13:14

Normálně se přece nepotahované tablety vstřebávají už v žaludku, ne? Nemyslím snad úplně, ale prostě minimálně částečně. 

Je to trošku jinak. Nepotahované tablety můžou projít žaludkem (ano, částečná vstřebatelnost, ale žaludeční sliznicí projdou hlavně vodní a alkoholové roztoky - proto je pití alkoholu na lačný žaludek rizikové😉) a účinná látka se nenaruší. 

Potahované tablety (nebo třeba i kapsle) obsahují to, co nemá přijít do styku s kyselým prostředím nebo pepsinem. Proto se taky mají hodně zapíjet (a nerozkousávat). Aby protekly rovnou do střeva, tam se obal rozpustí a účinná látka uvolní. A vstřebá, aniž by byla účinnost snížená.

lesnizinka
lesnizinka (2084 příspěvků) 08.06.2024, 11:09:00 xxx.xxx.89.177

Děkuju Reni🙂 Ale tak proč se vlastně dělají i nepotahované, když nějak není úplně žádoucí, aby se vstřebaly už v žaludku? A názor na dobu, kdy to nutně musí zůstat v kočce?😉

Bodlinka
Bodlinka (1262 příspěvků) 08.06.2024, 11:15:47 xxx.xxx.80.143

v žaludku se nic nevstřebává, všechno je to jen o tom, jestli účinnou látku třeba chránit před žaludečním prostředí, nebo jestli to nevadí

průjem neva

Fikovnice
Fikovnice (5765 příspěvků) 08.06.2024, 11:19:59 xxx.xxx.62.208
»
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 07.06.2024, 22:13:14

Raduš, s novými a moderními tabletami je "vše jinak". 

Stran vstřebávání tablet už ze žaludku (nebo naopak z distálnějších partií GITu) platí Hendersson-Hasselbalchova rovnice, kterou sem nemíním tahat. 😀

Zjednodušeně - látky kyselé povahy se dobře vstřebávají v kyselém prostředí, tedy v žaludku. V tenkém střevě se pH radikálně obrátí na zásadité a ze zásaditého pH se zase dobře vstřebávají látky bazické povahy. A logicky naopak. Pak záleží na tzv. době tranzitu střevem, potažmo GITem. Budeš-li průjmovat nebo brát léky urychlující nebo naopak zpomalující střevní pasáž, bude se logicky měnit doba kontaktu se sliznicí GIT. Když budeš průjmovat, peristaltika bude výrazně zrychlená, tablety (a jiné LF) projdou rychle a nebudou mít čas (na dissoluci, desintegraci a vstřebání). Tolik farmakologické okénko…😉😄

Fikovnice
Fikovnice (5765 příspěvků) 08.06.2024, 11:22:09 xxx.xxx.62.208

Jinak naprosto klasické TBL NOB (= tabulettae non obductae = nepotahované tablety) jsem si pro zvýšení rychlosti nástupu účinku zvykla rozkousávat, např. pro urychlení analgetického efektu. Nicméně toto rozhodně nedoporučuji všem. Já to mám vyzkoušené (u mnoha léků) a OK. Ale nezaručuji, že to někomu neudělá paseku v břiše.

Fikovnice
Fikovnice (5765 příspěvků) 08.06.2024, 11:24:09 xxx.xxx.62.208
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 08.06.2024, 11:15:47

Tak tady si dovolím oponovat - viz výše. 

Představte si třeba kofeinové tablety (kdysi byly; např. Elsinorské prášky); ty se vstřebávají (alespoň velkým dílem) už ze žaludku.

Fikovnice
Fikovnice (5765 příspěvků) 08.06.2024, 11:25:55 xxx.xxx.62.208
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 08.06.2024, 11:19:59

Opět pro jistotu dodávám, že píšu o humánní medicíně; zrovna nedávno jsem to přednášela…

kometa
kometa (5550 příspěvků) 08.06.2024, 12:08:13 xxx.xxx.147.163
lesnizinka:

Děkuju Reni🙂 Ale tak proč se vlastně dělají i nepotahované, když nějak není úplně žádoucí, aby se vstřebaly už v žaludku? A názor na dobu, kdy to nutně musí zůstat v kočce?😉


Viz bodlinka a Fikovnice - jde o to, jestli může být účinná látka zlikvidována už v žaludku (u aspirinu nevadí). Pak je tableta potahovaná (třeba ibalgin + další důvody).

Bobca
Bobca (1422 příspěvků) 08.06.2024, 15:48:52 xxx.xxx.20.192

Přijela jsem z rehabek a nebyla jsem doma..Přijela jsem dnes a odpolko dospávala..rehabky dobrý,jezdila jsem na rotopedu..a mám dovoleno jezdit autem..tak jsem toho využila..

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 08.06.2024, 17:00:36 xxx.xxx.119.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bobca z 08.06.2024, 15:48:52

To je paráda!👍Přiznám se i já už pomalu byla za stíhačku, ale držela jsem se, nechtěla jsem dostat černý puntík😉😊. Skvělý zprávy, je dobře, že můžete i ťapat po venku, jezdit…Bobčo, vždyť Vy už přes ty kaluže pomalu ale jistě skáčete❤.

lesnizinka
lesnizinka (2084 příspěvků) 08.06.2024, 17:08:56 xxx.xxx.89.177

Holky děkuju moc, za vyčerpávající odpovědi. Takže Bodlinko myslíte tedy, že průjem nevadí, teda když neletí třeba do hodiny po tabletách? Tak super, ste mě alespoň trochu uklidnily👍 Zatím bylo nakaděno jen ráno a od té doby nebyl, tablety FIP dneska dostal po 16h(pomalu po půl hodině, to potahuju směrem k poledni, pro mě lepší termín, to bývám doma vždycky) A dostává 3x denně tu tabletu proti průjmu. 

Bobi, zapomněla jsem zase, kterou nohu to máš, levou nebo pravou? Tom si stěžuje, když dýl řídí, že ho bolí právě pravé koleno. 

Holky, jak je u vás? U nás 28st, neprosto na zdechnutí a vzhledem k tomu, že vlastně nakapnulo, je to peklo😟 Od rána zalévám brambory, protože už byly svěšené. Musím posunovat po pár hodinách trysky, abych obsáhnula celé políčko. Na zeleninu mám puštěnou další trysku, taky posunuju. Zjistila jsem, že cuketě to slunko popálilo listy, ty největší(nejmladší) má žlutohnědé👎

Fikovnice
Fikovnice (5765 příspěvků) 08.06.2024, 18:07:31 xxx.xxx.63.231
»
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 08.06.2024, 17:08:56

No já zrovna psala, že zrychlený tranzit GITem zkracuje dobu kontaktu léčiva se sliznicí a může být určitá porce dávky léku nevstřebána. Toto se popisuje u průjmů, ale třeba také při podávání/zneužívání laxativ. 

Ale:

a) toto platí pro humánní medicínu

b) neznám nějak detailně anatomii kočky a jejího GIT

c) nemám nastudovanou absorpci remdesiviru (nebo co v těch tbl. teď vlastně podáváte…?)

Edit: Byla jsem přítomna kolonoskopii taťky a byla síla vidět (i po vyprázdnění) celé tablety, které prošly až do distálních partií střeva!!! 

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 08.06.2024, 18:46:37 xxx.xxx.119.6

U nás vedro, dusno, utíkala jsem se odpletí zchladit dovnitř. Teď jsem se vrátila z protahnutí oudů - krátké, jsem jak myš, no jo nemám ráda teplo. Má přijít bouřka. V pátek byla průtrž, začíná mi to tu pomalu uhnívat. Jo jo, pořád bych si stězovala, moc sucho, moc mokro…

Fikovnice
Fikovnice (5765 příspěvků) 08.06.2024, 18:49:48 xxx.xxx.63.231
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ronja s motejlem z 08.06.2024, 18:46:37

Ronjo, na j. Moravě předpovídají nějaké echt buřiny, přívaláky, velký vítr a bohužel i kroupy. Nejdřív to hlásili cca na 20.h, teď jsem se dívala, že to posunuli na cca 23.h. Ale z jasné oblohy už je šedá a začíná se nehezky stmívat. Nemám tyto živly ráda (kdo by také měl, že…).

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 08.06.2024, 18:59:41 xxx.xxx.119.6

Taky jsem teď koukala, snad to nakonec nebude tak zlý. Zas dobrý, že v noci budete pravděpodobně doma😉. Já už jsem na tohle magor, všechno co jde, vyndavám ze zásuvek. 

Žínce ať tam něco přijde, něco rozumnýho samozřejmě.

Bodlinka
Bodlinka (1262 příspěvků) 08.06.2024, 19:15:51 xxx.xxx.92.121

neviděla bych to s těmi předpověďmi tak horké, to je furt varování varování a pak je člověk rád, že trochu zaleje

je hic, ale vykopala jsem se na zahradu, tak polovinu jsem posekala, docela dost vyplela, přivázala jsem rajčata a opět jsme si vysvětlovaly, jak je to s větvičkama v úžlabí listů, takže docela dobrá příprava na zítra, kdy je potřeba to dosekat, roztáhnout plachtu, konečně zasadit melouny a když se podaří, tak bych mohla zamrazit aspoň nějaký třešně. jestli budu zavařovat, asi spíš ne, mám toho pořád mraky z minulého roku.

a to vůbec nemluvme o tom, že jsem si koupila jahodovou pyramidu a ještě jsem jí ani nesundala z palety.

kometa
kometa (5550 příspěvků) 08.06.2024, 19:24:57 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 08.06.2024, 18:07:31

) neznám nějak detailně anatomii kočky a jejího GIT

Já jo. A je kratší než u člověka. I relativně. A tlusté střevo nemá haustra.

lesnizinka
lesnizinka (2084 příspěvků) 09.06.2024, 07:37:43 xxx.xxx.89.177

Takže hlášení: průjem je i přes tablety. Do rána byl zase dvakrát😟 Jestli jde i někdy večer venku to nevím, to už ho nevidím, včera sme ani nebyli doma. Přes den ho sleduju a nemyslím si, že by mi to ušlo, protože on jde raděj domů do záchodku, než někam venku. Už jsem se v noci s hrůzou probudila, co budem dělat😟 Jsem z toho zase na prášky. Musím o tom něco najít, ale bojím se to vůbec jít hledat. 

Popršelo. Nějaké bouřky na nás šly, nevím, co vlatně bylo, já se neprobudím, ale v 5 jsem viděla mokré otevřené balkonové dveře. Na meteostanici je 14mm - to je celkem dobré, alespoň na běžné zalití. Nám ještě pršení hlásí, snad i na zítra, no jestli bude, o tom dost pochybuju. Je pod mrakem, i když slunko se pořád snaží někudy vyčuhnout. Jen ať tam zůstane, ať hned vodu neodpaří. Včera bylo na zdechnutí šíleně. Nic sem nedělala, jen chodila posunovat ty trysky a byla jsem upečená. K večeru sme jeli na akci venku, že: vem si na večer bundu. Přijeli sme domů skoro ve 22h a bylo 22st Bundu jsem celou dobu jak blbec nosila v ruce😏

Bobca
Bobca (1422 příspěvků) 09.06.2024, 08:10:08 xxx.xxx.20.192
Ronja s motejlem:

To je paráda!👍Přiznám se i já už pomalu byla za stíhačku, ale držela jsem se, nechtěla jsem dostat černý puntík😉😊. Skvělý zprávy, je dobře, že můžete i ťapat po venku, jezdit…Bobčo, vždyť Vy už přes ty kaluže pomalu ale jistě skáčete❤.


černý puntík-to se mi líbí🤭Holky,já vím,že asi čekáte zprávu,jak to pokračuje,ale..já sem chodím😇🥰fakt,ale....pak jdu jinam,že se vrátím,čtu hodinu jinde a pak mi vypadnete…Nevzpomenu si,že bych měla napsat..Raduš,je to levá noha,takže spojka..Nebudu to přehánět s tím autem,ale Petra je šťastná,že ji v úterý zavezu do Olmika na kontrolu..Její otec-jsem psala,jezdí strašně..bojí se s ním..Chození mám prodlužovat po venku-delší trasy..Doma budu zkoušet až tak od středy už bez berlí..V pondělí to budou 4 týdny od operace..Koleno pěkné,akorát 2 ďubinky po vpichu-mám je masírovat a pomazávat-i jabkem hýbat..Nohu už zohnu skoro až k zadečku🤭Jen mi pořád jaksi nejde šlapka jako“kolíbka ”s nataženým kolenem při chůzi s berlama.(nášlap na patu,zhoupnout nohu a na špičce končit-a mít koleno propnuté)Tuhle večer jsem se zase zapomněla,a šla z křesla zatemnit po svých-asi 2 metry🤭

Ronjo,dík za povzbuzení..Po venku “lítám”už na druhý den po příjezdu domů.Ve středu jsem dojela,a na druhý den jsem šla zkusit schody-přidržovala jsem se naboku loktem zábradlí-a šlo to😇…Sešla jsem sama schody a šla za Petrou naproti do trafiky,a pak se pomaličku dokulhala ke garáži posedět(nikdo by za mnou nepřišel,tak musím já-asi 50metrů)Už v nemocnici-jsem psala,že jsem na druhý den musela 2x za dopoledne a 2x odpoledne projít chodbu ,asi necelých 20metrů..Po schodech mě nikdo neučil,až saniťák,když jsem mu vkročila nemocnou nohou nahoru do sanity..Tak mi to ukazoval u mě v chodbě,kterou nohou napřed..Mám tu navíc 2 zatáčky 90 stupňové..Takže jízda po zadeli se nekonala🙃

To sucho vám holky nezávidím..Tady už by nemuselo pršet..Včera teda jen pár kapiček,ale mraky se táhly nad Jesníkama..Dnes je taky zamračeno..Byla jsem jen zkusit nastartovat auto,bo Ondrášek zapíná světla,jak u jejich auta,a vybila se mi baterka..Jsme startovali kabelama.

Tak jsem sepsala litánii,tak doufám,že jsem na nic nezapomněla🌼🌷❤️☀️

lesnizinka
lesnizinka (2084 příspěvků) 09.06.2024, 10:52:29 xxx.xxx.89.177

No Bobi👍 A pak, že nemá co napsat. Jenom chtít, ono se najde😉 Jsem ráda, že u nového auta se světla vypínají a zapínají sama s nastartováním, protože s tím jsem měla problém - je po zastavení vypnout. U Fabie to naštěstí zatroubí, ale i to se mi stalo, že jsem přeslechnula😏Včera jsem musela jet svým autem, protože Tom měl ještě před akcí schůzku v práci, takže jsme se sjížděli každý od jinud. To mi nevadilo, i když zbytečné ježdění dvěma auty🙄 ale pak ta cesta domů přes to safari🙄 oči jsem třeštila do příkopů, jak se hnula tráva, už jsem brzdila, nerada bych přejela nějakého srnce zase👎 já. Ráno na obchůzku už jsem úplně vyletněná, jen nátělník a šortky. I tak jsem se dnes modlila, aby to slunko zalezlo za mraky, protože jak opřelo, jsem málem zdechnula. Naštěstí vylezlo snad jen dvakrát. Jak jsem chodila vloni v létě netuším, nemyslím si, že to zvládnu👎 Musela bych chodit tak v 6h, sice už většinou nespím, ale Tom by mě zabil😛 kdybych ho lomozem probudila. Teď jsem měla dva dny ještě dohled nad sousedky slepičkama a ovečkama. Včera večer jsem tam rovnou přistavila, protože už bylo pozdě a letěla mobilem svítit - počítání oveček😉 a kontrola, jestli jsou všechny pipiny v kurníku. Jo, mamky slepice trénujou chození dvířky, první den zůstaly venku dvě, včera jen jedna, dneska ještě nevím. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.