Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Třetí víčko

Buggyra
Buggyra (4076 příspěvků) 05.03.2024, 07:10:42 xxx.xxx.198.226

lesnizinka: Řekla bych, že teď cca dva roky, je to čím horší. Vařívala jsem mnohem zdravěj, ale zatím co, teď by jsme fakt měli, nějak nám chutná spíš, co by nemělo😊

správně takto: Řekla bych, že teď cca dva roky je to čím dál horší. → řekla bych JÁ = jedna věta // je TO horší = druhá věta. Maximálně, kdybychom hodně překombinovali, by se dala fráze “cca dva roky” vyjmout pomocí čárek, že ji chcete zdůraznit → Řekla bych, že teď, cca dva roky, je to čím dál horší. Tomu se nějak mluvnicky říká, přístavek nebo doplněk nebo tak (nevím). Funguje to jako byste to dala do závorek jako doplnění informace.

druhé souvětí: Vařívala jsem mnohem zdravěj, ale zatím co teď by jsme (správně BYCHOM) fakt měli, nějak nám chutná spíš co by nemělo. → vařívala jsem JÁ = 1 // teď MY bychom = 2 // NÁM chutná = 3. Fráze “co by nemělo” je v poslední větě předmětem (CO nám chutná - co by nemělo). Do samostatné věty by se dal oddělit tak, že byste k němu dala zase přísudek/sloveso. Tj. př. “*** nějak nám chutná spíš, co by nám chutnat nemělo.” Pokud to ale není samostatná věta, není důvod to oddělovat čárkou za “spíš”.

Konec soukromého gramatického okénka. Děkuji za pozornost 🙂

Saga
Saga (502 příspěvků) 05.03.2024, 07:13:25 xxx.xxx.167.183

Náš kocour má aktivit až kam! Už je tedy vykastrovaný, ale vůbec to nemělo na nic vliv, ten si ani nevšim, že už je nemá😄! Chtěli jsme kocoura myšilova a ptákolova, ale že to splní takhle do puntíku, jsme nečekali. Chytá myši, rejsky, krtky a hlavně, a to je nejdůležitější, ty zatracený přemnožený vrabce😠! Máme jich tu tuny, to nejsou hejna, ale černá mračna, když se to zvedne ze země. Chodí naším slepicím na žrádlo, vůbec se nezdráhají zalétnout si dovnitř budovy (venku nic nenecháváme), dlouho tu neměli přirozeného nepřítele, protože my i všichni sousedi okolo jsme měli kocoury, co lovili, ale téměř naráz jsme všichni o ně přišli😔. Jedni sousedi již kočku nepořídili, druzí ano, ale do bytu, tže náš kocour má co dělat, když to tady musí obšancovat sám. Už jich pár sundal, tak doufám, že bude redukovat dál. Bestie vopeřený😠!

lesnizinka
lesnizinka (2018 příspěvků) 05.03.2024, 07:38:15 xxx.xxx.94.99

U nás není ani tak moc vrabců, nebo nekrmím drůbež, tak nějak neregistruju, ale přijde mi, že se přemnožily koňadry. Sem tam přilétnou i modřinky, ale koňader je tu všude moře, i když jdu kolem potoka, všude poskakujou hlavně koňadry. A kosové, ty se snad množí jak králíci. Na a pak hodně drozdů, jen je od sebe nerozeznám. 

Bobi, jsem taky zvědavá, co ti řekne na tu šlapku hlavně, aby to vůbec bylo v ní a ne někde ve stroji.

Saga
Saga (502 příspěvků) 05.03.2024, 07:51:47 xxx.xxx.167.183

Jo, Žínko, kosáci a ještě špačci, soused má sad, tže je v sezoně mydlí brokovnicí, ten špačky úplně nenávidí. Nějak mi z toho vyplývá, že jsme si těch koťat měli vzít víc😄Opeřenci jsou tu ve značné převaze. Máme tu jen dva toulavé kocoury na celou vesnici, už jsou starší, občas je někdo nakrmí, tak tu zůstávají, ale to je prostě furt málo koček no…

Bobca
Bobca (1354 příspěvků) 05.03.2024, 07:53:35 xxx.xxx.20.192

opravář nebyl doma,vzal to jeho syn,a že mi tata zavolá..tak čekám..ale to se spustilo vždycky,když se zapojil do šlapky..Dávala jsem se na netu i na novou,ale tu čtveratou nikde nevidím,jen tu podlouhlou-tu má Zdenka doma v garáži,jak šiju..a z té mě bolí noha..

Buggyro-může se i “bysme”…už jsme to kdysi dávno taky řešily..(my holky)😎

Buggyra
Buggyra (4076 příspěvků) 05.03.2024, 11:28:01 xxx.xxx.198.226

“bysme” je jen hovorové, tak dejme tomu, že zavřu vobě voči a nevidím 🙂

Ale “by jsme” je mimo moje toleranční rozmezí 😇 To je mi líto.

Nicméně, kdyby nebylo dotazováno, tak mlčím, mlčím 🙂

kometa
kometa (5480 příspěvků) 05.03.2024, 12:54:45 xxx.xxx.224.101
lesnizinka:

Reni vím, že to mám blbě věčně, ale teď tam tu čárku mám tak blbě, že jsem si toho všimnula i já…jenže pozdě, už to nejde opravit, napsala jsem za to další🙄

Má to být: zatímco teď, by sme fakt měli…😊


bychom fakt měli🙂 Se přidávám.

A kůže se nescrvrkne.

lesnizinka
lesnizinka (2018 příspěvků) 05.03.2024, 13:10:30 xxx.xxx.94.99

Buggyro v poho, já jsem na češtinu pako, píšu jen, jak mám načteno(nakoukáno) no to, co jste mi sem vypsala(opravila) je pro mě normálně ,,španělská vesnice", vůbec nic mi to neříká😊 Čárky prdnu tam, jak mi to přijde, jestli jsou podle něčeho dobře, či špatně netuším, jen někde mi to přišlo až do očí bijící, češtinářky zde tedy musí normálně omdlévat, když to po mě čtou😛 Jinak hovorově píšu schválně, není to úřední lejstro😉 A to si všimněte, že jsem v jedné větě napsala by jsme, zatím co v další by sme😏

Za chvíli mi mají přijet chlapi od Budějek Reni, vyměřovat ta okna na opláštění, takže od rána uklízím jak magor. Teď je to v podobě ,,ujde"…no nesmí vlézt do kuchyně😛 Musela jsem, ale z oken, odstěhovat přísady do domku, aby se k nim dostali, protože v patře to povětšinou nejde z venku.

Anonymní (neregistrovaný) 05.03.2024, 13:41:40 xxx.xxx.132.170
Saga:

Náš kocour má aktivit až kam! Už je tedy vykastrovaný, ale vůbec to nemělo na nic vliv, ten si ani nevšim, že už je nemá😄! Chtěli jsme kocoura myšilova a ptákolova, ale že to splní takhle do puntíku, jsme nečekali. Chytá myši, rejsky, krtky a hlavně, a to je nejdůležitější, ty zatracený přemnožený vrabce😠! Máme jich tu tuny, to nejsou hejna, ale černá mračna, když se to zvedne ze země. Chodí naším slepicím na žrádlo, vůbec se nezdráhají zalétnout si dovnitř budovy (venku nic nenecháváme), dlouho tu neměli přirozeného nepřítele, protože my i všichni sousedi okolo jsme měli kocoury, co lovili, ale téměř naráz jsme všichni o ně přišli😔. Jedni sousedi již kočku nepořídili, druzí ano, ale do bytu, tže náš kocour má co dělat, když to tady musí obšancovat sám. Už jich pár sundal, tak doufám, že bude redukovat dál. Bestie vopeřený😠!


Ságo, můžete se svěřit, odkud jste. Jen tak cca, po adrese netoužím. Váš příběh je k neuvěření.  Všeobecně všude ptáci ubývají……

hmn
hmn (1160 příspěvků) 05.03.2024, 13:59:45 xxx.xxx.27.149

“Všeobecně všude ptáci ubývají……”

v kontextu s tím, co píše Saga, to není pravda
některé druhy ubývají, jiných přibývá a další jsou šulnul
+ lokalita
průser jsou zemědělci

Saga
Saga (502 příspěvků) 05.03.2024, 14:04:22 xxx.xxx.167.183

Českomoravská vrchovina - Horácko. Vůbec netuším, zda se to týká celého kraje, nebo je to vyloženě lokální záležitost, ale ptactva je tu vskutku hojně. Bez ochranných sítí, záclon nebo jakéhokoliv jiného ochranného prostředku, tu nic nevypěstujete. Zvlášť v letech, kdy je slabší úroda. To Vám oberou všechno. My máme vcelku malou zahrádku, ale zakrýváme vše - jahody, maliny, rybízy, borovky, jinak můžeme jít rovnou do Kauflandu. většinou ten nálet odnese stoletá sousedova třešeň, která je obří a nelze ji zakrýt. My všichni ostatní máme zakryto, tak se vrhnou na ní. Loni jsme si na té třešni natrhali sotva “do huby”, zbytek padl špačkům. Náš druhý soused, zanícený sadař, z těch opeřenců totálně šílí a je to právě on, kdo krmí ty toulavky, aby se stahly k němu na zahradu a taky tam něco vychytaly. Soused přes silnici si zase postavil jakési voliery, ale ne na ptáky, ale proti ptákům, pěstuje v nich obří kanadské brusnice. Někdy mám pocit, že nekrmíme slepice, ale vrabce, už nevíme, kam máme to žrádlo pro ně schovat, jako aby se slepice nažrala a vrabec se tam nedostal…

Saga
Saga (502 příspěvků) 05.03.2024, 14:08:19 xxx.xxx.167.183

hmn - taky si právě myslím, že tohle bude hodně lokální, nevztahovala bych to určitě na celý kraj. Je to stejné jako s tím, že některé kraje jsou hodně vyschlé a bojují s nedostatkem vody, no a jinde je vše v normálu, a kolikrát jeden kraj od druhého odděluje pár kilometrů, přehrada nebo pohoří. A za hranicí toho všeho je všechno jinak.

lesnizinka
lesnizinka (2018 příspěvků) 05.03.2024, 17:44:58 xxx.xxx.94.99

Asi je to i lokální problém. My jsme ještě pořád ,,mimo vesnici", zástavba už tu je, ale hodně rozvolněná, ne barák na baráku jako na vsi. A kolem..divočina😉 Já už jsem léta neměla z naší třešně třešni, oberou je, sotva růžoví a to mám dvě normálně velké. Ve vesnici u mamky obíráme na zavaření, jedni sousedi mi už několikrát říkali, ať si přijdu obrat na marmeládu, že od nich tam nikdo nepoleze a akorát to všechno shnije. Stejně jako Saga, cokoliv z ovoce nepřikryjem - nemáme. Mamka nemusí zakrývat ani hrozny, angrešty, rybízy, maliny, jahody… a taky se hrozně diví jak to, že nám to všechno oberou. Bydlíme od sebe cca 600m vzdušnou čarou.

lesnizinka
lesnizinka (2018 příspěvků) 05.03.2024, 17:55:15 xxx.xxx.94.99

Chlapi odjeli v 17h - to měření trvalo strááášně dlouho. A nejdýl ty obyvákové šoupačky, co jsem tam nakonec ještě přidala😏protože jsem teď koukala, že jsou po zimě hrozné. Nebyli by sme to my🙄 aby nebyla komplikace. Je tam cihličkový obklad a ty cihličky nejsou zapuštěné přesně do roviny, aby to bylo takové…rustikální. No jenže…teď to tam dělalo hodně širokou spáru, bylo by tam vidět kus starého okna, takže co s tím? Tak, že ty hodně vyčuhující trochu vemou fleksou. Muže asi trefí, protože to tam je pak hodně na té cihličce poznat, když na té hrbolaté zbrousí ty nerovnosti🙄Ale jinak to prostě nejde☹️

Canka
Canka (377 příspěvků) 05.03.2024, 19:57:31 xxx.xxx.212.25

Ahoj holky,

Bugyrro teď jsem asi úplně blbá,ale psala jste,že máme inspiraci,že když bude o víkendu hezky,tak můžeme s holkama pálit bordel..ale vůbec nevím,na jaký příspěvěk jste reagovala😀Potřebuju vysvětlení🤣

Raduš co si taky myslíš,že dělám..furt Nikouše za ty tvářičky chytám a ňuchňám a líbám,samozřejmě on z toho není ani trochu nadšený😂

Bobi teda pamatuju si na dobu,kdy jsi ,,nežila,,a teď jedeš bomby😂 To je samozřejmě naprosto skvělý,ale šup šup se taky pochlubit nějakou fotku z těch akciček🤗

Jinak dneska jsme byli zase na veterině..dostal poslední injekci antibiotik..měli by fungovat do neděle…no ale říkala jsem jí,že to trávení stále není ok..že je to sice lepší,ale prostě dneska,když jsem přišla domů,tak zase začal lítat(s tou nohou samozřejmě děsně super jelito) a pak zaplul na záchod..a prostě furt na prd hovajš..takže jsme domluvení,že pokud to i v neděli bude vypadat stejně,odeberu vzorek hoviša a uděláme tu koprošku..dala mi na to nějakou lahvičku a mám to dovézt v neděli večer a hned v pondělí ráno to pošle..a já si myslím,že to tak bude i lepší,ať ta koprošká prostě je hotová..takže to udělám tak jako tak..

hmn
hmn (1160 příspěvků) 05.03.2024, 20:05:05 xxx.xxx.27.149

odběr vzorku na koprologii, kočky :

“Odběr čerstvých exkrementů (cca 20g) pro vyšetření (flotace) doporučujeme získat optimálně sběrem ze 2-3 dnů. Čerstvý trus je vhodné uložit do chladničkových teplot, zabránit jeho vyschnutí či zmražení a co nejdříve zaslat do laboratoře” (zdroj SVÚ Praha)

Fikovnice
Fikovnice (5688 příspěvků) 05.03.2024, 20:09:05 xxx.xxx.63.197
Odpověď na příspěvek uživatele Canka z 05.03.2024, 19:57:31

Niki, to byla reakce na to, že se chystáš si opékat špekáčky, ne? Myslím, že jsi to někde výše psala.

A za Tvého Nikouše jsem moc ráda. To, že si hraje, znamená, že je to na dobré cestě!👍 Fido, ač důstojný pán, si po kompenzaci diabetu také začal hrát. On je teda málo hravý, ale sem tam jej popadne nápad “na honičku”. Mě jen mrzí, že všechny tři moje kočky jsou co do hry vzájemně nekompatibilní. Především Prostřední by si chtěl hrát, Elsu také chytají záchvaty hravosti…jenže oni si umí hrát jen se mnou.😟 Vzájemně to končí tak, jak jsem psala v jiném vlákně, že Prostřední třeba Elsu zalehne, té se to nelíbí…no a pak se to třeba stane naopak. A já tak toužila po tom mít čičiny, které se budou vzájemně nahánět, ale bude je to bavit. A to se sice někdy stane, ale je to málokdy.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.