Aktuálně: 4 089 inzerátů199 095 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

Politika...

megi-the-pes
megi-the-pes (3084 příspěvků) 16.10.2023, 14:52:44 xxx.xxx.124.42

Ale armáda ani agenti Mosad (toto vůbec není jejich práce) přece nazasáhnou, když jim nikdo nedá rozkaz. Kdo ví, třeba čekali, že to je jednorázová akce. Proč by si  někdo nechal vraždit dva dny a nic neudělal? To je strašně divné, ne? V době internetu v každé vsi a telefonu? 

OSN zmatená, ježiši, chudáci malý, ani si nemůžou rozmyslet, komu fandí.
https://www.lemonde.fr/en/international/article/2023/10/15/israel-hamas-war-confusion-and-powerlessness-at-un-security-council_6175477_4.html

Neverend
Neverend (206 příspěvků) 16.10.2023, 19:46:12 xxx.xxx.242.38

Tak on Mosad rozkazy jistě měl,ale otázkou je jaké? Za tímhle konfliktem jsou větší zájmy přesahující hranice obou aktérů. Nyní by bylo moc důležité, mít přehled odkud a kam směřují tajné dodávky zbraní skrze prostředníky. Jenže bohužel tyto informace mají tak akorát některé zpravodajské služby a označené “super tajné”. Hamás má asi tři tanky a Israel přes 800? Podobně poměrem jsou na tom ostatní složky. Výsledek by měl být rychlý a jasný, ovšem pokud..🙂 

megi-the-pes
megi-the-pes (3084 příspěvků) 16.10.2023, 22:04:12 xxx.xxx.124.42

Nenene, tady se taky nic rychlého konat nebude. Před chvílí přišel zástupce RF na zasedání OSN a přinesl návrh na mírovou dohodu Izrael a spol. A teď si je odebírají z přátel? Jejda.

Neverend
Neverend (206 příspěvků) 16.10.2023, 22:59:02 xxx.xxx.242.38
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 16.10.2023, 22:04:12

Právě, já vím. Ona je to vůbec “horká” oblast a kolem té ropy..O co méně intenzivní jsou moderní války o to jsou delší.

Anonymní (neregistrovaný) 17.10.2023, 10:23:43 xxx.xxx.148.145

Akademici upozorňují, že nízké mzdy přiměly už řadu vědců a učitelů odejít do ciziny, do soukromého sektoru anebo třeba do středního školství. Učitelé základních a středních škol loni pobírali v průměru kolem 48 tisíc měsíčně. Za třicet hrubého „Po čtyřech letech praxe na Filozofické fakultě Západočeské univerzity, kde vyučuji 14 hodin týdně, publikuji pravidelně v mezinárodních odborných časopisech a vedu nespočet závěrečných prací, dostávám mzdu ve výši ve výši 29 959 hrubého,“ uvedla germanistka Markéta Balcarová.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-vysoke-skoly-jdou-do-vystrazne-stavky-40447190#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest228_personal_layout_3_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Anonymní (neregistrovaný) 17.10.2023, 10:24:31 xxx.xxx.148.145

Akademici upozorňují, že nízké mzdy přiměly už řadu vědců a učitelů odejít do ciziny, do soukromého sektoru anebo třeba do středního školství. Učitelé základních a středních škol loni pobírali v průměru kolem 48 tisíc měsíčně. 

Za třicet hrubého 

„Po čtyřech letech praxe na Filozofické fakultě Západočeské univerzity, kde vyučuji 14 hodin týdně, publikuji pravidelně v mezinárodních odborných časopisech a vedu nespočet závěrečných prací, dostávám mzdu ve výši ve výši 29 959 hrubého,“ uvedla germanistka Markéta Balcarová.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-vysoke-skoly-jdou-do-vystrazne-stavky-40447190#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest228_personal_layout_3_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Orionka (neregistrovaný) 17.10.2023, 11:20:01 xxx.xxx.140.176
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.10.2023, 10:24:31

Nevím, kolik toho M.B. odpublikovala a jak prestižní časopisy to byly. Ale…..4 roky praxe nejsou tak moc, to se ve vědě rozkoukává, 14 hodin týdně, to je 2.8 hodin denně - výuky. Aby dosáhla plné pracovní doby, musela by zkoumat a psát dalších 5 hodin denně. 

A že jsou na ZŠ placeni líp? Nic ji nebrání jít to zkusit.

(Nechci být ošklivá, ale….asi jsou na VŠ zkušenější a též podhodnocení, nevybrali do článku nejlepší příklad). 

Fikovnice
Fikovnice (5746 příspěvků) 17.10.2023, 12:00:10 xxx.xxx.60.79
Orionka:

Nevím, kolik toho M.B. odpublikovala a jak prestižní časopisy to byly. Ale…..4 roky praxe nejsou tak moc, to se ve vědě rozkoukává, 14 hodin týdně, to je 2.8 hodin denně - výuky. Aby dosáhla plné pracovní doby, musela by zkoumat a psát dalších 5 hodin denně. 

A že jsou na ZŠ placeni líp? Nic ji nebrání jít to zkusit.

(Nechci být ošklivá, ale….asi jsou na VŠ zkušenější a též podhodnocení, nevybrali do článku nejlepší příklad). 


Orionko, dílem s Vámi souhlasím, ale jinak tabulkové platy na VŠ jsou opravdu ostudné, až hanebné…

Edit: Publikační aktivita plat nezvedne. Samozřejmě sepsání a přijetí grantu ano.

Orionka (neregistrovaný) 17.10.2023, 12:26:15 xxx.xxx.140.176

Já vím, proto jsem psala, že vybrali špatný příklad. Je to u nás tak, že buď chci peníze, nebo dělat vědu. A až bude tu vědu dělat 20 let, tak pak bude žít z grantů, které vypracuje, podá a vysoutěží a se studenty to bude mít jako koníček a plat jako kapesné ( pochopitelně nadsázka).

(Přišla na TULku paní učitelka ze základky, odpočinout si, že s těmi dospělými je snažší dohovor, rychle skončila - taky se musím uživit )

Dělám tady chytrou, nepohybuji se v prostředí VŠ, jen dost známých.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 17.10.2023, 13:02:22 xxx.xxx.27.179

Já jsem trochu k akademické práci čuchla, resp. pár let jsme byla na doktorátu, který jsem nedodělala, nicméně v tom prostředí jsem byla a vím, jak to tam chodí.

Takže tedy k tomu pár bodů.

1) totálně hlavní problém je, že je inflace možností studovat doktorát. Ano, na západě mají doktorandi daleko vyšší příjem - jenže se tam dostanou taky ti nejmotivovanější a nejlepší. U nás když máte Mgr./Ing., tak není problém dostat se na doktorát, dokonce tam nastoupit a pořád netušit, jak bude probíhat vás výzkum.

2) v běžném školství si učitel v rámci pracovní doby nemůže přivydělat. Kdežto na VŠ máte sice nižší pravidelnou mzdu, ale předpokládá se, že si na výzkum dokážete napsat a sehnat grant. Těch možností, jak čerpat dotace, je dnes nepřeberně. Prachy na výzkum dnes nedostane jenom lůzrovský projekt.

3) ve vztahu k bodu 1 - je zároveň nastaveno množství doktorandských pozic napříč obory. Technika asi bude vyžadovat víc doktorandů do výzkumu než humanitní obory, co si budem. No a kde je jaký zájem že…na technice podstatně míň než na fildě.  Technika taktéž vyžaduje velmi často daleko více se fyzicky držet Alma mater a výzkumného týmu, kdežto řada humanitních oborů nabízí větší flexibilitu (ale samozřejmě záleží na vedoucím práce).

Takže změňme systém a teprve potom přidávejme  peníze akademikům. Místo tří zbytečných doktorandů zaplaťme pořádně jednoho nadějného.

Orionka (neregistrovaný) 17.10.2023, 13:18:40 xxx.xxx.140.176
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 17.10.2023, 13:02:22

Překvapila jste. Měla jsem za to, že doktorand je stále student, takže jaký pak plat, snad stipendium.

neverend (neregistrovaný) 17.10.2023, 13:24:11 xxx.xxx.242.38

Tak kdo z nás by se uživil, dělat tři hodiny denně? Podle mého je vědec a Vědec. Každý musí podávat výsledky a pokud za ním stojí výsledky pak je ohodnocen. Pokud ne, tak pro společnost nepřináší moc přidané hodnoty a dle toho je ohodnocen. Jak to říká můj tatík: Granty jsou dobrá věc, ale špatný výsledek je taky výsledek. Třeba dobrá práce je zjistit, že ve stromovce je o pět stupňů nižší teplota než v panelové zástavbě. 😀 To bych taky chtěl na tohle grant. 😀

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 17.10.2023, 13:26:54 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Orionka z 17.10.2023, 13:18:40

No tak ano, je to student ofiko. Ale realita je tak, že ti studenti jsou velmi často využívání jako asistenti svých vedoucích práce a makaj pro ně a pro jejich byznys úplně stejně, jak kdyby to byl třeba nějakej úřad 😀 takže vlastně pracují za mrzký plat.

Prostě situace doktorandského studia je u nás totálně podělaná skrz na skrz a tím, že se do něj bude jen lít víc peněz a nic víc, tak se totálně nic nevyřeší.

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 17.10.2023, 13:33:18 xxx.xxx.198.226

Ad 1) to mě tady lákali na TUL jako na doktoranda na bio-nano-technologie (já mikrobiolog z Jihočeské) a když jsem se optala, co bych jako na tom doktorandském dělala, jaké jsou tam podmínky, tak taky dotyčná sekretářka netušila (na JCU jsem doktoranda vzdala právě kvůli těm podmínkám, které musel člověk splnit). Že prý ať se přijedu podívat, ale že bych určitě učila (vedla praxe a cvíka) a musela bych si vyběhat granty, abych k těm pěti korunám z úvazku vydělala aspoň na dojíždění. Takže já taky při tom lanaření nevěděla, jak by probíhal výzkum. Tak jsem se uklonila a nastoupila jinam. Ale TULka mě vyloženě na toho doktoranda lákala - to mají asi taky peníze od státu za hlavu i na doktorandy, bych tak odhadovala.

A jinak jo, je to stipendium, Orionka má pravdu. Mzdu/plat si v rámci DPČ nebo DPP pak může doktorand vyplácet z toho grantu, když si ho vyběhá.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 17.10.2023, 13:44:13 xxx.xxx.27.179
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 17.10.2023, 13:33:18

Ale tak jasně, řekla jsem to blbě, přiznávám, tohle ale není na tom, co říkám, podstatné .))

Jinak fakticky by se to stipendium mělo brát jako plat, úplně tak, jak je to na západě, ty lidi dodělají školu a měli by dostat aspoň 20 čistýho, a to je fakt minimum, aby opravdu dělali vědu a neodbíhali za prací jinam a nerozptylovali se. Těm lidem je 25 + a chtějí začít žít, chtějí se třeba odstěhovat od rodiny a já nevím co ještě a tohle má vliv prostě na celkovou úroveň vědy v ČR…

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 17.10.2023, 13:54:16 xxx.xxx.198.226

Já velmi souhlasím, že u nás jsou oblasti vědy a výzkumu těžce podhodnocené. Taky to podle toho v těch laboratořích a pracovnách vypadá. Hlavně v těch, které se nezabývají změnou klimatu a momentálně výzkumem koronavirů…

Orionka (neregistrovaný) 17.10.2023, 14:11:57 xxx.xxx.140.176
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 17.10.2023, 13:54:16

Jak je psáno výš, mělo by být doktorandů polovina, možná ještě miň. Jen ti, co mají opravdový zájem. Polovina (a možná víc) jich zůstává na škole, protože se jim nechce do pracovního procesu. Za jménem se jim octne další titul a co? Jak někdo psal skončí jako sekretářky a vaří kafe. A stát to stojí dost peněz, protože za ně dál platí odvody ( jestli nekecám). Všichni jsou píejdždý a kdo bude dělat?


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.