V tomto mě zaujala hlavně ta informace, že jodové tablety jen pro mladé. To má nějaký medicinský důvod a nebo je to prostě jen ve stylu staří můžou umřít?
Se ptám jen, že když jsem se ptala svojí endokrinoložky, jestli můžu brát jodový tablety, tak řešila autoimunitu a ne věk.
Měli jsme jim tu Ukrajinu dát hned. Poučka až přijde na řadu Taiwan, jestli se toho vůbec dožijeme. Jodové tabletky budou potřeba
Rusko by mělo proměnit životy obyvatel Západu v noční můru, prohlásil místopředseda ruské Bezpečnostní rady a bývalý prezident Dmitrij Medvěděv. Napsal to na Telegramu s tím, že by Ruská federace měla škodit ve všem, v čem škodit lze, a strašit Západ zhroucením jeho infrastruktury. Jde mimo jiné o reakci na nový balíček sankcí zasahující největší ruskou burzu.
„Pojďme proměnit jejich životy v bláznivou noční můru, v níž nedokážou rozlišit divokou fikci od reality dne, pekelné zlo od rutiny života,“ hřmí ruský exprezident v telegramovém příspěvku, ve kterém i vysvětlil, jak přesně by toho měla Ruská federace dosáhnout. „Každý den bychom se měli snažit uškodit těm zemím, které na naši zemi a všechny naše občany uvalily tato omezení (sankce). Škodit ve všem, v čem lze škodit. Škodit jejich ekonomikám, jejich institucím a jejich vládcům.
Škodit blahobytu jejich občanů. Jejich důvěře v budoucnost,“ prohlásil Medvěděv. Ten dále uvedl, že aby toho Rusko skutečně dosáhlo, musí i nadále hledat kriticky slabá místa v ekonomikách západních zemí a zasáhnout je ve všech oblastech.
„Způsobit škody na všech místech, ochromit jejich společnosti a veřejné instituce. Najít problémy v jejich kritických technologiích a nemilosrdně je zasáhnout. Doslova zničit jejich energetiku, průmysl, dopravu, bankovnictví a sociální služby. Strašit je bezprostředním zhroucením veškeré kritické infrastruktury,“ vyhrožuje dále ruský exprezident.
Bojí se anarchie a exploze kriminality ve velkých městech? Musíme jim pomoci destabilizovat jejich obecní samosprávu! Bojí se války ve vesmíru? Pak ji dostanou také. Ať se všechno zastaví, ať se všechno pokazí, ať jde všechno k čertu!“ rozčiluje se dále místopředseda ruské bezpečnostní rady.
„Každý den bychom se měli snažit uškodit těm zemím, které na naši zemi a všechny naše občany uvalily tato omezení (sankce). Škodit ve všem, v čem lze škodit. Škodit jejich ekonomikám, jejich institucím a jejich vládcům.
Asi to bude zbytečná snaha. EU si dokáže maximálně škodit sama svými blbými nápady. Rusko na to nepotřebuje. Prý máme ( ČR ) být za rok či dva čistými dovozci EE. Zajímalo by mě odkud ! Německo se zbavilo uhelných a jaderných a my je zachraňujeme. Až se uhelných zbavíme my ? Mě to neva, já mám ještě valchu schovanou, spát chodím se slepicemi, na televizi nekoukám, do mrazáku nemám co dát a sklep mám dostatečně studený.
Víc než Medveděv mě děsí EU a naši poskokové se svými nesmyslnými nařízeními, kterými chtějí spasit svět a nespasí nic, akorát otravují vlastní občany. Papírová brčka a víčka na ocásku jsou toho dokladem.
Co po sobě zanechalo poslední spolčení ? Obrovskou uhlíkovou stopu ( možná by ji moje kamna vyrobila za rok ? ), stálo spoustu peněz, pojedli a pokecali…….
Stejně naše vláda - tu hodí ½ milionku, tam milionek, jinam pár miliard ( v jiných hodnotách už ani počítat neumí ) a hele…ono to někde chybí.
V tomto mě zaujala hlavně ta informace, že jodové tablety jen pro mladé. To má nějaký medicinský důvod a nebo je to prostě jen ve stylu staří můžou umřít?
Se ptám jen, že když jsem se ptala svojí endokrinoložky, jestli můžu brát jodový tablety, tak řešila autoimunitu a ne věk.
Užití jodidu draselného (dále jen KI) je indikováno k zabránění vychytávání radioaktivního jódu štítnou žlázou v případě radiační havárie s únikem radioaktivních izotopů jódu. Pokud se KI užije ve správný okamžik, štítná žláza se zasytí tímto stabilním jódem a vdechovaný radioaktivní jód do štítné žlázy nevstoupí. Sníží se ozáření štítné žlázy, a tím pravděpodobnost onemocnění štítné žlázy a vzniku nádorového onemocnění štítné žlázy.
Nutno připomenout, že jodid draselný není antidótem proti jiným radionuklidům, nechrání před ozářením jiné orgány lidského těla. Podání jódu se nedoporučuje osobám starším 40 let, protože v tomto věku již není zvýšené riziko rakoviny štítné žlázy způsobené expozicí radioaktivnímu jódu (viz příbalový leták léčiva).
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.06.2024, 20:19:26
To ale necitujete vůbec nic nového a objevného…😉
Otázka je, proč je KI/nedoporučován ve věku nad 40 let. Jak jsem psala, úplně zahrávat si s užíváním jódu radno není a starší lidi jsou vůči jeho NÚ více vulnerabilní, ale i tak mě to zaujalo stejně jako Assil. Přesnou odpověď totiž nevím.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.06.2024, 20:19:26
Podání jódu se nedoporučuje osobám starším 40 let, protože v tomto věku již není zvýšené riziko rakoviny štítné žlázy způsobené expozicí radioaktivnímu jódu (viz příbalový leták léčiva). Co to???
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.06.2024, 21:31:23
Popravdě mě moc PIL nezajímá. Kouknu se do SPC, ale ještě raději na nějaké studie. Až budu mít na to čas a chuť…😀
Moc nevím, proč by od věku 40 let nehrozil karcinom štítné žlázy.
Pokud by nedejbože opravdu došlo k zamoření radioaktivním jódem (nukleární zbraně, nehoda jaderné elektrárny), tak alespoň ti, co nejsou úplně nejblíž katastrofě (ptž ti buď zemřou hned nebo později), by se měli snažit o ochranu štítky vychytáním neradioaktivního jódu.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.06.2024, 21:31:23
Z SPC Jodidu draselného:
- Dospělí nad 40 let věku:
Užití tablet jódu se nedoporučuje u osob starších 40 let, neboť přínos léčby tabletami jódu po expozici radioaktivnímu jódu je méně pravděpodobný.
- U dospělých nad 40 let věku je menší pravděpodobnost přínosu léčby tabletami jódu po expozici radioaktivnímu jódu. Nicméně u osob, u kterých je riziko expozice vysokým dávkám radioaktivního jódu (např. pracovníci, kteří se účastní záchranných nebo čistících operací) je nezávisle na věku vyšší pravděpodobnost prospěchu léčby a má jim být dána prioritně.
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 18.06.2024, 07:06:00
Já si to budu muset fakt víc sestudovat, později… ;-).
Myslím, že v tom vyšším věku je poměr risk vs. benefit (stanovuje se u léků) posunutý na stranu risku. Ale zároveň nevím, proč by tam nebyl žádný benefit. Pokud na to moje hlava děravá nezapomene, zkusím se nad tím zamyslet a něco pročíst…😉
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 18.06.2024, 07:06:00
Postexpozičně už bude (část) radioaktivního jódu vychytaná š.ž. Takže ano, má smysl dávat preexpozičně. Preventivně/jak píše Megi/je to blbost, ale např. po začátku války na Ukrajině mi říkali farmaceuti, že hlavně důchodci vykupovali v lékárnách jód. Snad byli náležitě poučeni a necpali jej do sebe (aspoň snad ne ve velkém).
"Pokud jde o načasování podání a účinnost jódu, „podání jódu 24 hodin před expozicí radioaktivnímu jódu“ má „inhibiční účinnost 90 % nebo vyšší“, ale „podání jódu 8 hodin po expozici radioaktivnímu jódu“ má „ inhibiční účinnost 40 %. Navíc „podání jódu 24 hodin po expozici radioaktivnímu jódu“ má „inhibiční účinnost pouze 7 %“
No já teda nevím, ale štítná žláza snad pracuje stejně padesátiletému člověku stejně jako dvacetiletému, tak ten přínos jodu by měl být stejný ne?
Spíš bych řekla, že je to tak, že rozvinutí rakoviny šž je dlouhodobé a u lidí 40+ už to je to jedno.
Jinak já mám zvětšenou šž a uzliny a našla jsem si nějaký americký studie, že pomáhá jód a selen a když jsem se ptala doktorky, jestli to můžu brát, tak mi řekla, že já to nemám autoimunitní, tak jód brát můžu, ale při autoimunitním onemocnění jód tu šz poškodí.