Přiosvojení by tedy mělo připadat v úvahu v případech, kdy má dítě pouze jednoho žijícího biologického rodiče, s nímž žije, nebo v případě, že se ten rodič, který s dítětem nežije, vzdá rodičovských práv.
Pokud biologický rodič, který se stará o dítě, zemře a je mrtev i druhý biologicky rodič, pak dítě je svěřeno do péče jiným příbuzným, pokud nejsou, jde do děcáku nebo k pěstounům. Ale nemůže nadále žít s partnerem zemřelého biologického rodiče, protože právně k sobě nemají žádný vztah, pokud si dítě partner biologického rodiče neosvojil.
U hetero párů to takhle funguje. Kde je problém u homo párů? Zřejmě v tom, že osvojit dítě si může pouze partner biologického rodiče opačného pohlaví (za otce muž, za matku žena). A to tím přiosvojením bude narovnano. Je to tak?
Narovnáno tohle bude. Osvojení dítěte z ústavu nebude. Podstoupil by to jen blázen. Asi to má od osvojování dětí odradit, no.
Je to hodně zvláštní. Jednou tu domácnost (obě dospělé osoby) prověří spousta “institucí”, napíše dítě jedné osobě. A pak si to stejné dítě bude chtít napsat ta druhá osoba a instituce budou znovu prověřovat tu stejnou domácnost. Výsledek by měl být, že přijdu k soudu a dostanu razítko a jdu domů, ne? Když už mě jednou prověřili. Na co teda to dělat takhle nadvakrát? Že by někoho napadlo to té druhé osobě nepovolit? To je nesmysl, protože v tom případě by to nebylo dovoleno ani první osobě.
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 01.03.2024, 09:34:03
Chápu. Jen z hlediska terminologie se nebude osvojitel/osvojitelka nazývat otec nebo matka, ale měl by pro něj být jiný oficiální název. Třeba jenom osvojitel/osvojitelka, to by, podle mě, stačilo.
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 01.03.2024, 10:05:08
Ale u chlapa s ženskou se také ten, kdo si partnerovo dítě osvojí, nejmenuje osvojitel. Říká se mu máma/táta. A ten táta není biologický rodič. Ale říká se mu tak.
Co tam sesmolí úřady, asi ještě neprozradily. Ale v praxi to je většinou tak, že se to nechá na dítěti - samo si vybere, jak tu druhou bude brát. Starší děcka jí říkají křestním jménem třeba. Nebo máma-jméno, máma-jméno.
Proč to má být u dvou holek jiné než u holky s klukem? Tak buď je to osvojení, nebo není.
No, takže si tady povídáme o něčem, co ani nevím, jak chcou pojmenovat. 😀 A zatím Jurečka představuje důchodovou reformu. Podepisovat se bude už v červenci. V té se taky nevyznám. 😀
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 01.03.2024, 10:10:49
Jj, zavedla bych pro všechny, i hetero, normálně rodič, však v hetero párech při tom množství rozvodů je určitě taky hodně osvojení a hlavně otec často otec není.
Rodný list - třeba já bych chtěla ve svém rodném listu mít matka - otec, tak jak to je teď. Nemám rodiče 1 a rodiče 2. U mých dětí tak stejně.
Jak se bude rozeznávat, u hetero, kdo je v rodičovském páru žena, když je dnes povoleno a je to módní, mít příjmení bez koncovky -ová? Třeba René Blažek může být muž i žena.
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 01.03.2024, 10:14:57
Já takovéhle dvě znám. Žijí spolu, jedna má svoje biologické dítě, o biologickém otci nikdy nemluvily, kluk má příjmení po matce.
Partnerka této matky byla u porodu, u výchovy dítěte. Kluk matce říká mami a té druhé jménem.
Není to podstatné, jak s ekomu bude říat. Je to stejně lichá obava jako když někdo řekne, že se chce vdát a mít jméno jako vlastní dítě kvůli tomu dítěti, aby se mu někdo nesmál a nebylo to divný.
Ne, pro dítěte je divný jen to, z čeho udělá kovbojku rodič.
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 01.03.2024, 10:26:02
Jak bude dítě říkat druhé ženě nebo druhému muži v páru je mi celkem fuk. Já se zamýšlím nad terminologií např. v rodném listu, tedy oficiálními názvy. Důležité jsou. Hlavně pak u dětí adoptovaných homo páry, kde ani jeden z páru není biologický rodič.
Je spousta dokumentů a dotazníků, kde se nyní vyplňuje otec a matka. Jak to budou vyplňovat děti, mající jen rodiče 1 a rodiče 2? Budou je moci dávat do kolonek matka - otec náhodně, podle momentální nálady?
V některých státech prostě předělali formuláře. Je tam rodič a rodič.
Ono dokud děcku neřeknu, že je to divné, tak to dítě bere jako nedivné.
Prý to řešili v 2021, kdy se matrikám doplňovalo právě to ne/přechylování. Že by tam bylo “rodič a rodič”. „Pokud by to měly být pouze zvláštní formuláře na vyžádání od stejnopohlavních rodičů, nejsem proti. Kdyby se to ale mělo měnit obecně na všechny formuláře, to by znamenalo, že naprosté promile lidí chce diktovat drtivé většině,“ řekl Právu Patrik Nacher, poslanec za ANO, které se chystá do opozice. Jo, promile, chudák Páťa, kdyby věděl. A přesně ho ani nenapadlo myslet na ta děcka, která by např. v té škole musela říkat - prosím jiný formulář, my nejsme normální, děkuji.
U hetero párů je osvojení (pokud je biolog. otec naživu) minimálně. Protože ženské (většinou mají v péči matky) jsou potvory a rády dřou biolog. otce na výživném.
Odpověď na příspěvek uživatele Orionka z 01.03.2024, 11:07:28
To nemyslíte vážně!
Pokud spolu rodiče dítěte nežijí, a dítě žije s jedním z rodičů, tak ten druhý má povinnost platit výživné. Stejně tak má vyživovací povinnost vůči dítěti ten, se kterým dítě žije. A stejně tak mají vyživovací povinnost oba rodiče žijící spolu ke společnému dítěti.
To je přece v pořádku, že otec (matka, pokud ta s dítětem nežije) živí své dítě. Výživné určuje soud na základě příjmů toho povinného rodiče.
A co se týká potvor - ano, některé ženy jsou potvory, které požadují více peněz. Stejně tak je spousta mužů, kteří na své dítě neplatí. Jak takovému muži říkáte? Koho je víc? Co pozoruji v okolí, tak těch neplatících mužů. Znám spíš ženy, které, aby uživili sebe a děti, musí mít dvě zaměstnání, protože tatínek neplatí, nebo platí pár stovek aby se neřeklo. Přitom si žije dobře.
Ještě dodám historku že schůze SRPŠ. Paní učitelka obcházela lavice a podávala informace. Rodiče seděli na místech svých dětí. “Pane Blažku, Roman….” - “já jsem Polák” ….." tak já půjdu blíž a budu mluvit pomalu, nějak si porozumíme"…"ale já jsem Polák příjmením"