Aktuálně: 4 089 inzerátů199 091 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

Politika...

kometa
kometa (5537 příspěvků) 28.02.2024, 07:27:53 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 28.02.2024, 07:25:59

V pohodě.

Já taky kupuji hovězí od českých chovatelů. Klidně i bio. Byť je dražší.

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.02.2024, 07:29:46 xxx.xxx.198.226

Mně přijde, že tohle je dokonce levnější - dodala jsem ofocený příspěvek z fejsbůku s cenovkou. Vidíte, ani jsem nevěděla, že oni jsou taky bio, no asi to dává smysl, když jsou ta ekofarma, že tam bude vše eko a bio 😀

assil
assil (2107 příspěvků) 28.02.2024, 07:54:43 xxx.xxx.26.200
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 28.02.2024, 07:13:15

Ono je to levnější teď. Takhle se dělá obchod. Až vyštípou konkurenci, tak zdraží.

Což teda nic nemění na tom, že byrokracie + zničená půda a malé prostory tady v Evropě, cenu navyšují několikanásobně.

Anonymní (neregistrovaný) 28.02.2024, 08:05:03 xxx.xxx.15.46
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 28.02.2024, 07:13:15

Velký omyl. Je vám pět, ze si nepamatujete vývoj cen dovozových komodit? Těch ve kterých jsme jako stát byli soběstační. Třeba cukr nebo bramboty. Pamatuju cenu dovozových brambor z řetězců za 1,5,- v době kdy cena výrobní byla kolem tří korun. Výsledek je, že dovozci nemaji v podstatě konkurenci. Porovnejte cenu dnes. Ten nárůst je takovy, že jej nemůže omluvit ani inflace. Úplně stejně to dopadne u každého dovozoveho zboží. Žít v zaslepené představě že nam ceny vydrží až zničí konkurenci je chtěl jsem napsat naivní, ale to už hraničí s…

Všechno souvisí se vším. Nic se neděje jen tak nebo pro obecné blaho.

https://youtu.be/uhDhfA-xga0?feature=shared

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.02.2024, 08:37:21 xxx.xxx.198.226

Nepamatuji si vývoj cen dovozových komodit, my totiž dovozové komodity nekupujeme, tedy pokud to není nezbytně nutné (citrusy apod.).

Zrovna u brambor cena obecně nevzrostla (od revoluce souhrnně) tak, jak by vůči mzdě poměrově mohla, a tak je to u mnoha komodit. No a jasně, neustále se zdražuje, protože máme neustále udržovanou inflaci. Rádi by ji na dvou procentech, ale holt nezadařilo se, ona tam zase spadne, ale ten čtvrtinový skok nám tam holt z těch minulých let už zůstane. Něčeho se dotknul víc, něčeho míň, něco teď ten skok bude ještě dohánět, něco bylo šeredně drahé už předtím, tak to třeba nezdražilo během toho skoku tolik. No ale zároveň se nám zvedají mzdy (vč. té minimální). Vítejte v kapitalismu.

Můžete porovnat https://www.skrblik.cz/rodina/jidlo-a-vareni/ceny-potravin/ Některé z těch cen se ani nevrátily na hodnoty z roku 15.

I kdyby ty brambory v roce 23 skočily o čtvrtinu, pořád bychom na tom byli STEJNĚ jako v roce 89 https://www.zakomunistu.cz/

Máme se jako prasata v žitě a ještě si stěžujem. Jediné, co, že pokud teda nadáváte na dovozy, sáhněte hlouběji do kapsy, a kupte si českou produkci. Ještě pořád ji máme! Pokud to tak udělají všichni (stačí půlka), tak naši zemědělci nebudou krachovat, protože řetězce na poptávku zareagují, a začnou pěkně nakupovat, co si spotřebitel žádá (penáč měl svého času reklamu, jak mají všechno české, ale samozřejmě ty časy jsou pryč, protože české je drahé, rozneslo se, že penáč je drahý, a všichni začali chodit pro “německé” do lidlu). Dokud bude spotřebitel řvát hlavně, o kolik je co dražší, tak bude nabídka směřovat k nejlevnějším šuntům, logicky.

kometa
kometa (5537 příspěvků) 28.02.2024, 08:41:20 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 28.02.2024, 08:37:21

Tak nějak. Proto přednostně nakupuji ČESKÉ potraviny (a nekoukám na cenu), poctivě sleduji zemi původu. Když už nemám zdroj u malochovatelů a malopěstitelů (vejce, maso drůbeží nebo králičí i ty brambory).

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.02.2024, 08:49:41 xxx.xxx.198.226

Já chodím do penáče a pořád je tam toho českého dost, bohužel u některých potravin se člověk nedozví, kde to bylo vyrobeno, pouze distributora. Tam by se mi líbilo, kdyby nějaké nařízení konkrétně u potravin určilo, že musí být uvedena i země původu suroviny, jakože kde to bylo vypěstováno a kde to bylo vykrmeno. To bychom se teprve divili. Nejlepší by byl nějaký salát, kde by byl výpis zemí od Turecka po Španělsko 😀 By jim krabička na ten výpis ani nestačila.

assil
assil (2107 příspěvků) 28.02.2024, 08:53:59 xxx.xxx.26.200

No ale víte o tom, že to české znamená jen to, že to v Česku bylo finalizováno, tedy zabaleno? Českého na tom nemusí být vůbec nic. Takže kupovat jen české v supermarketu je jen takový alibismus, ve skutečnosti je to úplně fuk.

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.02.2024, 08:54:38 xxx.xxx.198.226

list: Jmenujte jednoho “globálního dovozce” ***

Tak za mě by globální dovozce mohla být zrovna třeba RF nebo UA, které obsáhnou společně čtvrtinu (pokud si dobře vzpomínám) světového trhu s pšenicí. Další globál by mohly být USA s kukuřicí, Brazílie se sojou, nějaký třeba Ekvádor s banány, a tak dále. Čecháčci globálně nic, leda tak zlatý ručičky. Asi proto se cítíme tak ublíženě. 

Možná (?) kdybychom taky něco pořádně vyváželi (měli jsme potenciál na ten cukr, ale tak nic, no), a potírali bychom také v zahraničí konkurenci masivními dotacemi do toho odvětví a pobídkami k vývozu, tak bychom na tyhle praktiky nekoukali tak krz prsty ;-) 

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.02.2024, 08:55:16 xxx.xxx.198.226
assil:

No ale víte o tom, že to české znamená jen to, že to v Česku bylo finalizováno, tedy zabaleno? Českého na tom nemusí být vůbec nic. Takže kupovat jen české v supermarketu je jen takový alibismus, ve skutečnosti je to úplně fuk.


Vy jste ten můj příspěvek nad tím vaším asi nečetla, viďte 🙂

Anonymní (neregistrovaný) 28.02.2024, 08:59:02 xxx.xxx.15.46
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 28.02.2024, 08:37:21

Úplně mimo. Jako vždy, naskočení na propagandu. Ještě je třeba zmínit covid a válku a teprve pak máte to správné odůvodnění růstu cen. Nejen brambor 

Anonymní (neregistrovaný) 28.02.2024, 09:03:47 xxx.xxx.15.46
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 28.02.2024, 08:54:38

Zrovna likvidace cukrovarů a růst cen nemá nic společného s tím co popisujete. No comment. S nevědomou zaslepeností…nejde debatovat, zbytečné mrhání energie 

assil
assil (2107 příspěvků) 28.02.2024, 09:04:17 xxx.xxx.26.200
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 28.02.2024, 08:55:16

Ale četla, ale mluvíte o něčem jiném, já mluvím o tom, že se třeba česká kuřata odvezou za hranice, tam se vykrmí, převezou se do jiného státu na porážku a pak k nám, kde se zabalí na tácky a prodávají jako česká potravina. A kde pak máte jako zemi původu? Kde se ta kuřata narodila nebo kde vyrostla nebo kde je zabili nebo kde jako?

Prostě v supermarketu je zboží, kde jsou ty toky surovin takový, že ten původ se ani nedá určit.

Fikovnice
Fikovnice (5746 příspěvků) 28.02.2024, 09:12:17 xxx.xxx.60.175
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 28.02.2024, 09:04:17

Vůbec se v těchto věcech nevyznám, proto omluvte můj dotaz. Ale to je fakt, že kuře změní třeba 3x destinaci než se dostane ke spotřebiteli? Pochopila bych, že se tedy vykrmí v jiné zemi, ale proč se vezou na porážku do další země (“mezizemě”)?

assil
assil (2107 příspěvků) 28.02.2024, 09:17:01 xxx.xxx.26.200
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 28.02.2024, 09:12:17

Protože to je výhodnější pro všechny, když už si někdo pořídí drahou moderní linku, tak to z lokálních zdrojů neuživí.

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.02.2024, 09:41:11 xxx.xxx.198.226
assil:

Ale četla, ale mluvíte o něčem jiném, já mluvím o tom, že se třeba česká kuřata odvezou za hranice, tam se vykrmí, převezou se do jiného státu na porážku a pak k nám, kde se zabalí na tácky a prodávají jako česká potravina. A kde pak máte jako zemi původu? Kde se ta kuřata narodila nebo kde vyrostla nebo kde je zabili nebo kde jako?

Prostě v supermarketu je zboží, kde jsou ty toky surovin takový, že ten původ se ani nedá určit.


Tak u kuřat vyrostlých v CZ a prodaných do DE je přeci vše v pořádku, je to původně česká potravina. Že ji zabili v DE a pak zabalili v CZ je přeci jedno, co se výrobního původu týče. Pokud by prodejce musel deklarovat ten výrobní původ podle definice, jakou mám na mysli, musel by deklarovat v tomto případě CZ.

U toho kuřete je to samozřejmě složitější, ale u těch jablek nebo brambor je dáno, kde ta komodita byla vypěstována a sklizena. U štrůdlu nebo bramborového salátu jsme zase jinde, ale to je přesně to, co píšu. Na některé obaly by se ten výpis nevešel 🙂

Pokud je pro naše výrobce výhodnější prodat do zahraničí a pro zahraniční výhodnější prodat opět v CZ, tak bohužel, evidentně je tak ten trh nastavený. Holt ano, nejvyšší přidaná hodnota kuřete zůstává v té cizí zemi. Pokud koupím kuře vychované v PL a zpracované v PL a prodané v CZ, nepodpořím naše lidi už vůbec. Menší zlo.

Až budou čeští výrobci mít lepší výkupní podmínky v CZ (nebudou), tak bude třeba celý řetězec probíhat v CZ.

Netýká se to samozřejmě jen potravin v hypersuper, to se týká všech prodejců potravin nelokálního charakteru, tj. i vietnamců, sámošek, kamenných obchodů, pokud nedeklarují něco jiného.

assil
assil (2107 příspěvků) 28.02.2024, 09:51:44 xxx.xxx.26.200
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 28.02.2024, 09:41:11

I kdyby čeští výrobci měli lepší výkupní podmínky, tak stejně řetězec zůstane tak jak je, protože tak je to prostě pro všechny finančně nejvýhodnější, výjimkou by bylo pár těch komodit jako brambory, který jdou prostě z pole hned do obchodu. Zbytek se musí nějak zpracovat a to vyžaduje investice, které pak vydělávají jen při velkém obratu.

Orionka (neregistrovaný) 28.02.2024, 10:07:00 xxx.xxx.64.54

Mám k tomu jen dvě připomínky :

1/ cílená likvidace našeho hospodářství začala brzy po roce 89, kdy Vlád. Dlouhý vykřičel na Staromáku ten nesmysl : nepotřebujeme naše zemědělství, dovezeme levné potraviny ze západu, nevím jestli byl tak hloupý, nebo navedený.

2/ ta tabulka ( 1989 x 2022) je sice hezká, ale zavádějící. V roce 1989 na průměrný plat - a platy jemu se blížící dosáhl daleko větší počet lidí, než teď, nebyly milionové platy.

A když připomenu na srovnávací tabulku : moje děti rostly před r. 89 - neměla jsem problém koupit jim pribiňák za 1.50. Dnes má matka s 20 000 ( a že jich je ! ) platit pribiňák 27 !

Orionka (neregistrovaný) 28.02.2024, 10:07:00 xxx.xxx.64.54

Mám k tomu jen dvě připomínky :

1/ cílená likvidace našeho hospodářství začala brzy po roce 89, kdy Vlád. Dlouhý vykřičel na Staromáku ten nesmysl : nepotřebujeme naše zemědělství, dovezeme levné potraviny ze západu, nevím jestli byl tak hloupý, nebo navedený.

2/ ta tabulka ( 1989 x 2022) je sice hezká, ale zavádějící. V roce 1989 na průměrný plat - a platy jemu se blížící dosáhl daleko větší počet lidí, než teď, nebyly milionové platy.

A když připomenu na srovnávací tabulku : moje děti rostly před r. 89 - neměla jsem problém koupit jim pribiňák za 1.50. Dnes má matka s 20 000 ( a že jich je ! ) platit pribiňák 27 !

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.02.2024, 10:16:15 xxx.xxx.198.226

Orionko, na té stránce “za komunistů” si můžete nahoře zvolit i porovnání třeba s minimální mzdou nebo s mediánem. Tak si libě porovnejte. Na minimální snad už dosáhne každý.

Pribiňák, pravda, ve srovnání není. Nicméně pribiňák byl tenkrát jediný podobný produkt na trhu. Dneska je pribiňák značka, a podobné produkty jsou za zlomkové ceny normálně dostupné.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.