Tak on Macinka taky není úplně košér. Proč se vysmívá jeho hnědé košili, mně taky nevadí jeho bílá.
A abych pravdu řekla s tím růstem nerůstem si nejsem moc jistá. Když vycházím z toho, že nikomu strom do nebe nevyrost…..Jak to vede EU, je to blbě, ale zase - něco se vymyslet musí a výsměchem se to nevyřeší. A jak vidno ve světě - on ten kapitalizmus současného typu, taky není spásný ( Francie, USA, Blízký východ, migrace…… )
Škoda Kryla, ten to měl v hlavě srovnaný, on znal už tenkrát úskalí kapitalizmu….měl to z první ruky, frajer to byl. Jenže nebyl vybrán.
Nevím, co si kdo pamatujete…..On se hlásil ( snad rovnou z letiště ) u Havla….."tak běž a zpívej "a za poradkyni si vzal Báru Št.
Balu napsala :Ono záleží co všechno hodnotíte. Jestli dětství a mládí jen z hlediska rodiny a kamarádů, tak to bylo fajn, určitě lepší než dnes, kdy se jede moc na výkon, některá děcka mají každý den kroužek a hraní s kamarády a lítání po venku v podstatě neznají. Ve sportu se jede taky na výkon, já chodila do Sokola pro radost, žádné soutěžení, ale prostě si zacvičit. Na druhou stranu ve škole do nás valili komunistickou propagandu, každý do Jisker, každý do Pionýra, později do SSM. Když jsem odmítla být pionýrkou, bylo z toho ve škole pozdvižení a volali si rodiče do školy. Při přihlášce na střední školu hrál roli dělnický původ a politické smýšlení rodičů. Dovolená v zahraničí? Výlet do zahraničí? Na nákup do Rakouska nebo Bavorska? Kdepak!Jen do východního bloku. I Jugoslávie byla možná jen na devizový příslib a výjezdní doložku. Naši žádali několikrát, ale nikdy jsme nemohli jet celá rodina, tak jsme nejeli. Itálie? Řecko? Jen prověření soudruzi mohli do Jugošky a na západ s celou rodinou. Dnes jezdí kdo chce kam chce, pro děcka je k dispozici Erasmus, můžou cestovat, poznávat. Nejsme v kleci.
Odpověď na příspěvek uživatele orionka-2 z 26.02.2024, 18:55:51
Předešlu, že nemožnost cestovat byl velký hřích. Kdyby lidi pustili, mnoho by se jich rádo vrátilo. Brzy poznali, že všude chleba o dvou kůrkách…..a ten tady byl docela pohodlný. Proti tomu, co čekalo mnohé migranty.
Nebudu to celé rozebírat, jen podotknu, že máte popletenou časovou osu. V době, kdy byly Jiskry a SSM už nikdo dělnický původ nezkoumal. Prostě na to na přihlášce na střední nebyla kolonka.
Do Jugo mě pustili s oběma syny. Byl z toho docela poprask. Měla jsem tenkrát dovolenou psanou do středy, abych se vyhnula víkendovému provozu. Ovšem, když jsem se v podnělí neobjevila v práci, člen výboru KSČ lítal po podniku a řval, že on říkal, že nás nemají pouštět. Šéf věděl svoje a akorát z něj měl legraci. Takže já jsem byla 3 dny komunistou uznanou emigrantkou. Jak jsem někde psala, záleželo na lidech. Srážka s volem bolí dnes, stejně jako tenkrát.
Když už jsme v té minulosti, tak zrovna mám období, kdy si čtu o násilné kolektivizaci, dívám se na dokumenty o ní, některé případy jsou opravdu hrozné. A stejně to těm komunistům s tou cestou od kolektivního družstevního vlastnictví k ideálu všelidového společného vlastnictví nějak nevyšlo, i když se snažili, seč mohli. Ešivá to ono nebude tím, že to je naprostá utopie. 🙂
No určitě to bylo jak kde, to je jasné. Já mám informace z Prahy, tady ten druhý článek, co na mě vyskočil, zase zjevně mluví dost o Brně.
Rok 89 Brno, před listopadem: Sice naprosto úúúúúděsná zkouška (ÚSTNÍ!!!) z ML (vůbec nechápu, jak jsem ji mohla úspěšně složit), ale nějaký pohovor, kádrový posudek atp. jsem také nedodávala…
“Kamila Novotná (maminka): „Když jsem se hlásila na školu já, myslím v roce 1985, tak jsme dělali přijímačky normálně oborové z češtiny a z latiny, a opravdu záleželo na výsledcích těch přijímaček. Ale zhruba ve třetím roce studia nám diskrétně řekli, že jsme byli po mnoha letech první ročník, u kterého se seznam studentů, kteří byli úspěšní u přijímacích zkoušek, skutečně shodoval se seznamem studentů, který byl schválen k nástupu na vysokou školu. Tedy první ročník, do kterého nezasáhly nějaké politické vlivy a přijímání po známostech.”
Podle mě se na KAŽDOU VŠ v té době dělala přijímací zkouška z ML.
Moje kamarádka, spolužačka, tudíž přijímačky také 89, ale na Přírodovědu (na Matiku), tak také tuto zhovadilost ústně skládala.
Odpověď na příspěvek uživatele orionka-2 z 26.02.2024, 18:55:51
Tak v Jugošce jsme za bolševika byli a NIKDO z rodiny NIKDY nebyl ve straně…
Ale možná ty osmdesátky fakt byly už trochu uvolněnější. Akorát se teda cestovalo přes Slovensko a Maďarsko…to je ta pamětná cesta, kdy mi v Jugošce na D praskl slepák, nepoznalo to asi 5 různých dr., a táta mě s difúzní peritonitidou už víc mrtvou než živou přivezl do Brna. Ještě, když jsem byla při smyslech, tak si pamatuji, že to byla nejkrutější bolest v mém životě…a že toho mám za sebou fakt hodně.
Když už jsme v té minulosti, tak zrovna mám období, kdy si čtu o násilné kolektivizaci, dívám se na dokumenty o ní, některé případy jsou opravdu hrozné. A stejně to těm komunistům s tou cestou od kolektivního družstevního vlastnictví k ideálu všelidového společného vlastnictví nějak nevyšlo, i když se snažili, seč mohli. Ešivá to ono nebude tím, že to je naprostá utopie. 🙂
Ali, já si onehdá pouštěla OPĚT Kladivo na čarodějnice…
Ta paralela s procesy v padesátkách a vůbec s totalitou je tam naprosto a totálně jasná, a já prostě nechápu, jak to, že ten film neskončil v trezoru…
Pokud ML je míněn marxismusleninismus, tak nevím jak v 89, ale v 87 se určitě zkoušky z něj nedělaly. V té době se na střední v ON možná o těchto “velikánech” zmínili, ale marxlen. opravdový se učil až na VUMLU 🙂). Jo Dějiny mdh ty se učily na VŠ - snad na všech a byl to předmět nadmíru nepříjemný.
Odpověď na příspěvek uživatele orionka-2 z 26.02.2024, 19:54:45
Ano, marxismus-leninismus.
Já dělala zkoušky na LF a kamarádka na PřF (obě v létě r. 89). Ale možná se to jmenovalo jinak…???
Každopádně kamarádka dostala otázku: Poučení z krizového vývoje po roce 1968!!! (Chudák…kamarádka! A prý si ji examinátor “pěkně” vychutnával! Síla je, že toho examinátora velmi dobře znal můj táta (ostatně kamarádce přednášel, i ji zkoušel), a prý by to do něj nikdy neřekl; ona si totiž vylosovala něco jiného a dotyčný jí řekl, že to nechce, že slyšet to Poučení z krizového vývoje).
Takže oprava: To nebyl vyloženě ML, ale nějaká…já ani nevím, jak se to jmenovalo…(Občanská nauka se mi nezdá, ptž tam byly samé takovéto komunisticko-politické otázky); já si vylosovala nějaký XX. (?) sjezd KSSS (také chuťovka!).
Pokud ML je míněn marxismusleninismus, tak nevím jak v 89, ale v 87 se určitě zkoušky z něj nedělaly. V té době se na střední v ON možná o těchto “velikánech” zmínili, ale marxlen. opravdový se učil až na VUMLU 🙂). Jo Dějiny mdh ty se učily na VŠ - snad na všech a byl to předmět nadmíru nepříjemný.
Dějiny MDH jsme měli v prváku…a naštěstí (v tomto ohledu) přišla brzy po začátku semestru revoluce.
ideálu všelidového společného vlastnictví nějak nevyšlo
Tohle jsem nějak nepochopila, nějak jsem touhu po všelidovém společném vlastnictví nezaznamenala.
Jen vím, že největší obavy na vsi byly “aby nechtěli zrušit družstva”. Nevím, jak kde. Tady v pohraničí byly st. statky. Ženy u dobytka dělaly na směny a v červenci jezdily na podnikovou dovolenou do Bulharska.
A co se kolektivizace týče ( ano bylo to ošklivé a hnusné ), přečtete si Hrozny hněvu. Nebyla to kolektivizace, ale vznik obřích farem a s malými farmáři zatočili ještě hůř.
Já nechci minulou totalitní dobu hájit za každou cenu, jen abychom při ostrém pohledu do minulosti nepřehlídli chyby “nové doby”. Piráty hlídejte.
Tolik ten komunizmus zavrhujeme a přitom v něm žijem. Traduje se, že Jakeš kdysi řekl. že komunizmus bude, až budou banány levnější než brambory !
Takže i zde opravuji samu sebe: Vyloženě zkouška z ML to nebyla.
Tak nějak. Co měl chudák Marx společného s rokem 1968 ??? 🙂)
Jen jsem se koukla. Zajímavé je, že o něm všichni mluví, ale kdo ho četl? A další zajímavost : Karel Marx Kapitál 1. a 2 díl 1499,-- a 1-3 díl dokonce 2029,--. Za mě na VŠE by se učit měl. Přece jen je to teorie, která na 100 let ovlivnila kus světa. A i když je to ( možná) slepá cesta, ekonom by ji měl znát.
Odpověď na příspěvek uživatele orionka-2 z 26.02.2024, 20:16:18
To přece byl cíl socialismu skončit v komunismu, kde mělo všechno patřit všem a hlavní heslo mělo být "Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb“. Vy jste se to neučila ve škole?
Tady v pohraničí taky byly statky, dnes tu nezůstal ani jeden, vše je v soukromých rukou. Hrozny hněvu a vůbec Steinbecka jsem už kdysi četla. Nevidím ale souvislost, já jsem USA nikdy neadorovala. Chyby nové doby určitě nepřehlížím, poznámku o Pirátech nějak nechápu, nikdy jsem je neobdivovala, nebyla jejich voličem a nejlíp by bylo, kdyby zmizeli v propadlišti dějin. V komunismu určitě nežijeme, jednak je to naprostá utopie, která v reálu není nikdy možná a jednak to, co tady je, je spíš bor.del, nic víc. Přesto je to asi furt lepší než to, co tady bylo před 89.
Teď máme socializmus s kapitalistickými nevýhodami.😄 Zemědělec co si jen myslí, že traktor je jeho a že hospodaří na svém.😄 Přitom musí hlásit kam s ním pojede a co tam bude dělat? Joo svoboda..🙂 Živnostník nepotřeboval a nechtěl datovku a přesto rozkazem dostal vnuceno. Mimochodem z bezplatné mizí zprávy.😄 Stejný ovce jako dřív, akorát se vyměnil pasáček.😄
Tak on socializmus po přestavbě hospodářského mechanismu je vlastně v Číně. Života schopný ten systém určitě je, když Čína je světovou jedničkou nebo brzy bude. Spíš záleží kdo to vede a jak.
Já osobně bych se klidně vzdal majetku ve prospěch dobré myšlenky a světa bez lidí na ulicích v zoufalé snaze přežít. Je to smutný pohled a je toho u nás nyní dost.Není to správné a člověk který má práci takhle žít nemá.😐 Naproti tomu pár lidí bude vlastnit půlku planety a neví kde se ještě penězi podestlat? Když si tak člověk uvědomí co potřebuje, tak toho není mnoho, ale kdyby to měl každý, byl by svět lepší a bez válek.
Fialenko prosadil CESKOU iniciativu na nakup streliva. Takze nekdo si masti kasy dal, lidi umiraj a ukonceni konfliktu v nedohlednu. Je tohle mozny? jako ja kdybych byl lidska svine a vlastnil vyrobu streliva a zbrani, tak jooo pekne mazu a tlacim na politiky, aby valcili a zbrojili, prece bych nebyl blbej ne? Ovci lid si o tom mysli svoje, ale nevyjde do ulic, aby ty svine zlikvidoval. Kazdej rok nas strihaci ostrihaj na danich o prachy, vymejslel novy a vetsi poplatky a dane a my mame v hlavach jen to zradlo a mnozeni se.
Ne nemá, protože “komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí”. Tak máme místo dobrých řemeslníků mizerné studenty, kteří se 5 let flakají a nic nevystudují.9
No ale to je přece jasný důkaz, že má. Tu možnost. Každý. I ten blbej ji má a může si něco vystudovat. Jsem zářný příklad 😀