Ono ceny se nedají takhle srovnávat. Musí si člověk uvědomit,co vše se dnes platí a dřív se neplatilo. Neplatily se dálnice, neplatil člověk nic u lékaře, neplatil nic za parkování, neplatil nic bankám, auta byla v ohledu oprav směšně laciná a lidi si mnohé opravili sami. Také bydlení bylo směšně levné. Pamatuji si že babička díky zaměstnání na elektrárně měla “kilowatu” asi za 15 halířů? Strýc jí tehdy instaloval “akumulačky” a já samozřejmě jako malý capart asistoval.🙂
Čili musíte nejprve spočítat všechny mandatorní výdaje dnes a v té době a teprve potom co zbyde rozpočítat na ten zbytek.
Když jsem šla do první třídy, dostali jsme úplně vše kromě aktovky a penálu. To bylo už po revoluci. Obědy stály do dvou stovek pro dvě děti, to si pamatuji, matka měla za komoušů něco kolem 3 tisíc, pamatuji obálky. A kolekce vánoční… Když šlo moje dítě do první třídy, nedostalo vůbec nic, jen pár učebnic, no já si nestěžuji. Nějaké mléko a jogurt dostávali, nějaké si platili, myslím, že šlo trochu o reklamu. Stěžuji si na ceny teď. Jeden pracovní sešit totiž stojí nechutné peníze (už za mě byl 200) a je třeba na čtvrtletí. Učebnice na němčinu 700 Kč, nejlevnější předmět asi 300. Takže antikvariáty. Některá děcka se o učebnici dělí, pracovní sešity si kopírují. Je fakt, že střední není povinná, uznávám. Před dvaceti lety jsem nevěděla, že existuje pracák. Dnes si tam jdou rodiče pro peníze na obědy, kroužky, tábory, nájem. Neměli si ty děti pořizovat, že jo… no kdybych si pořídila dítě v 2019 20 21, kdy bylo vše jinak, tak za rok bych ho dala k adopci, granulky a chovatelský servis.
Mně to moc nepřišlo jako přiměřeně malá výplata, protože v 18 jsem šla do kuchyně, kde jsem dostala min. mzdu… nebylo to ani 6 tisíc, myslím, že 5500. Něco do dvou tisíc jsem dala za ubytovnu, tři tisíce byla běžná částka za nájem bytu 1 plus nula nula nic.
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 14.02.2024, 09:24:56
No vidíte - u nás si děti kupují jenom pracovní sešity na jazyky - cca 900 Kč na celé 4 roky. Zbytek knížek a skript si můžou půjčit za 200 Kč ročně, ale většina z nich o to nestojí. Ne z finančních důvodů, ale protože nečtou. Jelikož všechno je přece na internetu.
A taky je pravda, že někteří z nás jim předposíláme materiály z doby on line kovidové výuky. Takže si to můžou v klidu opsat nebo vytisknout a s předstihem prostudovat. A na hodině už jenom ladíme detaily a je víc prostoru na dotazy a zajímavosti.
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 14.02.2024, 09:31:53
No a to musí ale právě ta škola trochu přemýšlet - když ta jedna blbá učebnice stojí 700 a na netu není a v antikvu taky ne, nestálo by za to vybrat jinou? Ty učebnice, co jsme měli my, jsou blbé? Nemaj moderní obálku nebo co?
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 14.02.2024, 09:31:53
No a u nás je to dovedeno ad absurdum! Podrobné podklady k přednášce (ppt nebo pdf), povinná nahrávka…a jako bonus zavedla jedna osoba, že na konci každé přednášky příslušný přednášející podrobně MUSÍ vypracovat zkouškové otázky k danému tématu!!! Pro mě je tady to poslední vždy práce na plno hodin (ne-li dní), chtěla bych se vzbouřit, ale ptž tam už zcela jasně funguje určitá klika, nemá to smysl. Ihned bych byla přehlasována. Vlastně nevím, co by se stalo, kdybych to nevypracovala. Předpokládám, že by mě zbavili i přednášení a to je u nás tzv. “za odměnu”, tj. pro zkušené pedagogy (hl. habilitované). Mladí nepřednáší. Studentům se to líbí, no bodejť ne! Vše, úplně vše dostanou komplet předžvejkané.
No a to musí ale právě ta škola trochu přemýšlet - když ta jedna blbá učebnice stojí 700 a na netu není a v antikvu taky ne, nestálo by za to vybrat jinou? Ty učebnice, co jsme měli my, jsou blbé? Nemaj moderní obálku nebo co?
My máme školní knihovnu - na odbornou literaturu a český jazyk (povinná četba). A před léty se tři spřátelené školy dohodly, z řad učitelů zpracovaly a nechaly vytisknout skripta z předmětů, kde knihy chyběly. Ale viz výše, stejně je o ně zájem ze strany dětí minimální.
No ale taky měl k tomu běžný člověk přiměřeně malou výplatu. 🙂
No vždyť právě..🙂 Jenže řekněme když v 89 můj strýc jako “lakýra” bral ke čtyřem tisícům, tak by mohl platit z této výplaty náš byt v HK asi desetkrát doslova. Stál tehdy asi 360 Kčs měsíčně nájem. Kolik by musel strýc vydělávat dnes na stejnou hodnotu? 130 000? To nevím teda kde by mu to dali? 😄 Byla to zkrátka jiná doba s jiným přístupem. Spoustu věcí si lidi zajistili vlastními silami a třeba dům se dal postavit za padesát tisíc. Lidi museli holt taky máknout a shánět, ale dalo se to a hlavně jim ten dům říkal “pane” a ne že je 25 let ještě banky s nejistotou kdy se zhorší ekonomická situace a vy o něj můžete i přijít.😐
Před dvaceti lety jsem nevěděla, že existuje pracák.
Existovaly i za komunistů, jmenovalo se to Pracovní úřad a sídlily na Městských úřadech okresních měst. Pamatuju si to, protože jsem tam byla v roce 1986 kvůli práci, úřednice mi tam dala seznam a já jsem si pěkně obešla tehdejší podniky a vybrala si, co by se mně tak asi líbilo. 🙂
Jinak já měla v osmdesátkách plat 1200 Kčs čistého, manžel cca 2x tolik. Dva roky po svatbě jsme bydleli u manželových rodičů v jednom pokojíku, byt byl podmíněn vstupem do strany, ale to jsme odmítli. Po těch dvou letech už to začalo být neúnosný, tak jsme šli sem na sever, byt jsme dostali od zaměstnavatele, do strany se nemuselo, jen se upsat na 10 let a byt částečně splatit. Vydrželi jsme tam cca 16 let, pak jsme koupili na hypotéku domek.
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 14.02.2024, 09:56:25
Ona je zajímavá jedna věc. Je (prý) nejnižší nezaměstnanost jaká kdy byla. Přitom vím o lidech, kteří obráží konkurzy a místo nemohou sehnat (ostatně já také neuspěla hned). A to třeba i v dost žádaném oboru. Nemyslím, že neexistuje genderově-věková diskriminace, bohužel…😟
Tak když firmám v drahém městě přijde normální výplata kolem 27 hrubého, ale chcou bezchybnou češtinu i psanou, excel, 8 - 12 hodin v tom systému týmlýdr vymaštěno… no tak lidi prostě neseženou.
Odpověď na příspěvek uživatele Rapotačka z 14.02.2024, 10:28:04
Před rokem 1989 je široký pojem. I tehdy se ceny měnily, určitě nestál oběd ve školní jídelně stejně např. v roce 1975 a 1985. Platy a mzdy v těch letech taky nebyly stejné.
Edit: já si vůbec nepamatuji kolik stál oběd, když jsem chodila do školy a ani když chodili do školy synové. Pro mě to není důležité, tak jsem to úspěšně zapomněla.
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 14.02.2024, 10:39:54
U nás to je tak nějak podobný. A navíc stačí se podívat na inzeráty, většina těch volných míst josu nekvalifikovaný manuální profese, většinou ještě pro chlapy.
Je to jen taková Potěmkinova vesnice, ve skutečnosti solidní a dobře placené práce moc není.
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 14.02.2024, 10:39:54
Aha, tak tuhle nabídku jsem neviděla, právě jste uvedla rekord. 😀 A jo, mluvím o Brně. Kdyby to byla mzda tady - těch 27, tak jo, tady je to normální.
Podívejte se na minimální mzdu u nás a v Polsku. Jak všici říkají - proto tam mají levné jídlo, nábytek, dálnice skoro zdarma (a běžte se podívat, jak vypadá úplně obyčejná okreska)… a to stihli ještě předtím, než jsme jim tam začali vozit desítky miliard v DPH. Myslím, že mají nižší dluh než my. Nižší zdanění všeho kromě zbytných věcí - elektronika, kafe, čokoláda, cukr… ale i tak to mají levnější. Mzdy taky zdaněné méně, odvody nižší. No a ta minimálka je od ledna 4242 PLN, od července 4300. To už se bude blížit 24 25 tisícům. My dáme polovinu za nájem, oni taky… ale průměrně, v čemž jsou i luxusní byty. A i kdyby jim z té minimálky zbyl litr, chleba stojí 3,50.
My jsme jako země miliardářů. Akorát nemáme ty miliardy. 😀
A co se děje s korunou, proč teď nakupuji za 5,88? Loni touhle dobou asi jen 5 korun.