Aktuálně: 4 052 inzerátů199 720 diskuzních příspěvků18 106 uživatelů

Politika...

Fikovnice
Fikovnice (5766 příspěvků) 11.01.2024, 20:12:50 xxx.xxx.62.229
Xerxova:

tak jednak akademik má výjimku ze zákoníku práce - na pracovišti musí být jen v době přímé výuky, konzultačních hodin či povinných porad… Já taky nejsem na fakultě osm hodin za den - ale to neznamená, že bych je neodpracovala. Většinu “úředničiny” a příprav, korespondence… dělám doma -  a prokládám v klídku poledním venčením Yodislava…

Některé dny učím ráno, jindy do večera, občas v sobotu. Ale pokud ten den neučím, a nemám jinou povinnost, nemusím v práci vůbec být… (stejně tam chodím - alespoň ráno podepsat nutné, prokonzultovat problémy). A to platí pro všechny VŠ…

A jistě - tabulky platí - školy musí nejnižší mzdy v dané třídě zaručit - mzdový předpis nemůže být pod minimem. Hrát se dá s úvazkem, s osobním ohodnocením, s rozúčtováním z grantů… ale zákony platí.


“A to platí pro všechny VŠ…”

Kéž by tomu tak bylo tedy i u nás, i když mně to může být celkem jedno.

Já tu psala opakovaně o mém home office. Ostatní u nás mají pružnou pracovní dobu a povinnost být v práci (i když neučí nebo nemají výzkumné povinnosti) od 9h do 15h. Za týden jim to pak musí činit těch 40h. Home office mohou výjimečně také využít, ale až po schválení přednostkou (provádí se elektronicky, byť je to schválení formální).

Xerxova
Xerxova (993 příspěvků) 11.01.2024, 20:17:26 xxx:xxx.ff0a:2eba

takže se u Vás vlastně nerozlišují akademické pozice od těch ostatních. Jedno jestli profesor nebo laborantka… Zajímavé. A to mají všechny fakulty stejné ?? 

Fikovnice
Fikovnice (5766 příspěvků) 11.01.2024, 20:19:15 xxx.xxx.62.229
Xerxova:

nevidím v tom benevolenci - chtěla bych vidět vědce, jak bádají výhradně v pracovní době na své židli. A odchodem domů přestávají myslet… Je to zcela normální akademická svoboda - a pokud ji nemáte, tak se zamyslete nad prací senátu (každá fakulta má), nad prací vedení… My máme volnost neskutečnou - a překvapivě se v práci potkáváme skoro všichni - a navíc telefony a emaily fungují a nikdo s tím nemá problém.


Však já s Vámi plně souhlasím… A napsala jsem: “Benevolence, či spíše normálnost.”

Jen to holt u nás takto nefunguje. A jasně, že akademik zavřením dveří pracovny a odchodem domů s prací nekončí. I když jsou u nás tací (a není jich vůbec málo), kteří třeba od 17.h v pracovní dny a o víkendech zásadně nereagují na mail či telefonát. 

No nic, to nemá smysl dál rozebírat.

Fikovnice
Fikovnice (5766 příspěvků) 11.01.2024, 20:22:19 xxx.xxx.62.229
Xerxova:

takže se u Vás vlastně nerozlišují akademické pozice od těch ostatních. Jedno jestli profesor nebo laborantka… Zajímavé. A to mají všechny fakulty stejné ?? 


To nevím…jak jiné fakulty.

A v podstatě ano: Stejně profesor, docent, laborantka… Respektive laborantka nemá pružnou pracovní dobu, ale musí (měla by) být přítomna každý den přesně od - do. Ostatně stran té pracovní doby, jak jsem se ptala, tak vyplňujeme výkazy PPD.

Bodlinka
Bodlinka (1262 příspěvků) 11.01.2024, 20:55:20 xxx.xxx.93.113

však to se spolu nijak nevylučuje, ne? taky vypisuju píchačku a přitom někdy jsem na drůbežárnách, někdy na líhni, někdy někde na cestě a někdy třeba taky doma, protože k čemu je dobré projet naftu jen aby člověk ukázal svůj obličej někde v nějaké konkrétní kanceláři. 

N (neregistrovaný) 11.01.2024, 21:04:32 xxx.xxx.242.38
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 11.01.2024, 19:41:04

Mně bylo taky nedávno 13.😀 Dávno je když stavěli Karlův most a tím pádem mně bylo třináct doslova nedávno. 😀 Hlavně opatrně Fíkovnice naše ať se “nestrháte” dříve než vám bude třicet. 🙂 

Fikovnice
Fikovnice (5766 příspěvků) 12.01.2024, 11:17:16 xxx.xxx.62.229
Bodlinka:

však to se spolu nijak nevylučuje, ne? taky vypisuju píchačku a přitom někdy jsem na drůbežárnách, někdy na líhni, někdy někde na cestě a někdy třeba taky doma, protože k čemu je dobré projet naftu jen aby člověk ukázal svůj obličej někde v nějaké konkrétní kanceláři. 


Vylučuje, nevylučuje…

U nás člověk doma zůstat nesmí. Pokud chce čerpat home office, musí napsat e-žádost. Proč to tak je, nevím. Nerozumím tam vícero věcem.

Fikovnice
Fikovnice (5766 příspěvků) 12.01.2024, 12:01:52 xxx.xxx.62.229

Ještě mě k tomu HO napadá jedna věc. Když nám bylo sděleno před Vánocemi, že nás vystěhují, tak se jedna přidrzlá doktorandka zeptala:"Takže odteď budeme všichni na home office?" A rektální alpinista jí odpověděl:"Ne, Ty budeš střídavě ve výuce a v laboratoři, 8.5 hodiny denně." A bylo po diskuzi.

No a k těm výkazům - my tam máme milión políček a mimo jiné i políčko na HO. A ten si nemůže člověk jen tak zapsat. Do toho jiná takykolegyně vymyslela, že ještě budeme zapisovat naši přítomnost (kancelář, laboratoř, oběd apod.) do sdíleného MST. A dále máme tabuli s magnetkami, kde si musí člověk při příchodu dát své jméno do kolonky “Jsem tady” (to jediné se stěhováním zmizelo, ale nedělám si iluze, že se brzy tabule zase neobjeví). Takže tak. Také akademická “svoboda”, jen trochu svojská…

N (neregistrovaný) 12.01.2024, 22:36:49 xxx.xxx.242.38
Odpověď na příspěvek uživatele orionka z 12.01.2024, 19:43:57

Ono se to vlastně pořád opakuje.Proto to platí stále. Jenže asi všichni víme jak to končilo v historii a obávám se,že nejinak krize skončí i nyní. Je to s lidstvem pořád stejný a lepší to nebude. 

Stačí se rozhlédnout kolem a poslochat. Události a opatření nenasvědčují míru v blízké budoucnosti. Snad jednou člověk hloupý bude nahrazen něčím inteligentním, co se nebude chovat jako vir a dokáže to myslet i víc jak pár dní dopředu. Třeba tomu nedojde ani voda či mnoho dalších životně důležitých “surovin” a zároveň to bude umět udržet svou"populaci" na uzdě. To bude ale už pátý “věk” na zemi.🙂 

Fikovnice
Fikovnice (5766 příspěvků) 12.01.2024, 22:46:53 xxx.xxx.62.229
N:

Mně bylo taky nedávno 13.😀 Dávno je když stavěli Karlův most a tím pádem mně bylo třináct doslova nedávno. 😀 Hlavně opatrně Fíkovnice naše ať se “nestrháte” dříve než vám bude třicet. 🙂 


Neverende, když jste tady…toto (výše) znamenalo jako co…??? 😛

30 mi už bylo, ale mám pocit, že Vaší matkou bych být nemohla (věkově), také nejste nejmladší… 😛

N (neregistrovaný) 12.01.2024, 22:53:04 xxx.xxx.242.38
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 12.01.2024, 22:46:53

Moje máma je asi tři roky v důchodu.🙂 A nebo byste mě někde koupila? 😀 Co já vím kde mě naši tehdy vzali.😀 Tatík na VLVDÚ biochemie a tak třeba..😀


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.