Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

IFAUNA KOMUNITA

janaa
janaa (449 příspěvků) 28.05.2024, 10:17:30 xxx:xxx.d7a5:ee71
Sarah01:

Díky. No, co jsem tak už získala za info, tak tam může být cokoliv i nějaká infekce před tím, než onemocněla tímto, a proto, že fena je celoročně jen na zahradě, tak si toho majitelé nemuseli všimnout. O tom, že nemá přístup do domu jsem se ale dozvěděla až teď. On si to člověk může hlídat a ověřovat, jak chce, když zájemci budou lhát, že jo. Ona prý je i fenka dle vyjádření toho veterináře až moc aktivní. No bodejť by nebyla, když hnije na zahradě a činnost veškerá žádná.


Nj,nenaděláš nic,člověk se může snažit,vybírat,radit, ale….

Btw veterinář je teda blb, “moc aktivní” u loveckýho psa? Co to jako má bejt?

Sarah01
Sarah01 (2144 příspěvků) 28.05.2024, 10:23:07 xxx.xxx.11.197
»
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 28.05.2024, 10:17:30

No přesně, nikdo jiný si nestěžoval, spíš naopak. Holt jsou po matce, která potřebuje pracovat a když nemůže, tak vymejšlí. Když jsem měla horečky za kovidu a nemohla ven, tak mně rozkousala moji přikrývku. 😄

Verun
Verun (976 příspěvků) 28.05.2024, 11:31:06 xxx.xxx.220.12
Sarah01:

A byla ta poznámka k věci, jak ta příbuznost souvisí s tím zdravotním problémem? 

Ne, neváhám, protože příbuznost 6% v 10. generaci není bratranec a sestřenice v žádném případě. 


vy jste psala jste o koeficientu příbuznosti a číslo 6(což je teda asi maximum)a možné souvislosti s nemocí, jak vám kdosi psal  , tak pro představu o té příbuznosti, když vy chováte pod 6 jsem se zeptala… s nemocí zkušenost nemám, nezajímám se o to,  a načíst si to na netu a dát odkazy nebyl pro megi problem. zajímal mě jen koeficient příbuznosti  …

Fikovnice
Fikovnice (5688 příspěvků) 28.05.2024, 11:48:09 xxx.xxx.61.143
»
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 28.05.2024, 08:51:01

Ono teda i to nasazení ATB…jsem moc nepochopila. Ale genetika v tom nebude, dle mě a info, které mám.

Sarah01
Sarah01 (2144 příspěvků) 28.05.2024, 11:57:46 xxx.xxx.11.197
Verun:

vy jste psala jste o koeficientu příbuznosti a číslo 6(což je teda asi maximum)a možné souvislosti s nemocí, jak vám kdosi psal  , tak pro představu o té příbuznosti, když vy chováte pod 6 jsem se zeptala… s nemocí zkušenost nemám, nezajímám se o to,  a načíst si to na netu a dát odkazy nebyl pro megi problem. zajímal mě jen koeficient příbuznosti  …


Tak z té vaší otázky není poznat, že vás to zajímalo. A ne, nechovám pod číslem 6, píšu to tam. Nejenže píšete tak, že člověk vůbec neví, co tím míníte a jestli se ptáte nebo něco jiného, ale také nečtete celé příspěvky. Takže bratranec se sestřenicí nejsou ani rodiče mojí feny, ani krycího psa mého prvního vrhu. S tím koeficientem je to u každého plemena trochu jiné, u našeho plemena by měl být maximálně cca 6% v 10. generaci. Vysvětluje to třeba na labvet.cz i paní Tichá u příbuzenské plemenitby, to si snadno najdete, já o jiných plemenech pochopitelně nic nevím, protože to nepotřebuju. Mě hlavně zajímal ten termín “přešlechtěnost”, jestli je míněno, že to souvisí s příbuzností a jak. Teď už v podstatě vím, že je to akorát nějaký termín nějakého veterináře, když si neví rady, na co tu neuropatii svést.

Varaxi
Varaxi (644 příspěvků) 28.05.2024, 13:55:20 xxx.xxx.137.233

Veterinář podle mě narážel na snížení imunity a celkové tělesné konstituce u jedinců s málo pestrým genofondem. Omezení chovatelské základny je v podstatě základ čistokrevného chovu a v očích některých lidí jde s tím ruku v ruce určitá náchylnost. 

Nebrala bych to na Vašem místě tak vážně - jednak náchylní psi se vyskytují i mezi voříšky, jednak o tom čistokrevný chov je, najít slabé jedince a vyloučit je z chovu, jednak to celé je teorie. Váš odchov může být naprosto ok a nemoc mohla být způsobená vlivem prostředí.

Sarah01
Sarah01 (2144 příspěvků) 28.05.2024, 14:51:38 xxx.xxx.11.197
Varaxi:

Veterinář podle mě narážel na snížení imunity a celkové tělesné konstituce u jedinců s málo pestrým genofondem. Omezení chovatelské základny je v podstatě základ čistokrevného chovu a v očích některých lidí jde s tím ruku v ruce určitá náchylnost. 

Nebrala bych to na Vašem místě tak vážně - jednak náchylní psi se vyskytují i mezi voříšky, jednak o tom čistokrevný chov je, najít slabé jedince a vyloučit je z chovu, jednak to celé je teorie. Váš odchov může být naprosto ok a nemoc mohla být způsobená vlivem prostředí.


Po konzultacích se známými chovateli si myslím něco podobného. Je to jediné štěně, které mělo problémy (i když ještě do včerejška jsem si myslela, že jsou všechna ok) a zrovna to, které bylo od malička jen na zahradě bez přístupu do domu. Majitelka mně přeposlala i veterinární zprávy a tam se doslova uvádí: mohla něco sežrat, je na zahradě, ani úraz majitelé nevylučují. 

Verun
Verun (976 příspěvků) 28.05.2024, 20:05:35 xxx.xxx.220.12
Sarah01:

Tak z té vaší otázky není poznat, že vás to zajímalo. A ne, nechovám pod číslem 6, píšu to tam. Nejenže píšete tak, že člověk vůbec neví, co tím míníte a jestli se ptáte nebo něco jiného, ale také nečtete celé příspěvky. Takže bratranec se sestřenicí nejsou ani rodiče mojí feny, ani krycího psa mého prvního vrhu. S tím koeficientem je to u každého plemena trochu jiné, u našeho plemena by měl být maximálně cca 6% v 10. generaci. Vysvětluje to třeba na labvet.cz i paní Tichá u příbuzenské plemenitby, to si snadno najdete, já o jiných plemenech pochopitelně nic nevím, protože to nepotřebuju. Mě hlavně zajímal ten termín “přešlechtěnost”, jestli je míněno, že to souvisí s příbuzností a jak. Teď už v podstatě vím, že je to akorát nějaký termín nějakého veterináře, když si neví rady, na co tu neuropatii svést.


no koukám, že to futr vztahujete nějak osobně-ona položená otázka s otazníkem na konci je většinou něco jiného, já jsem se ptala, jestli koeficient příbuznosti mezi sestřenicí a bratrancem je  těch zmiňovaných cca  6%, abych si dokázala představit tu příbuznost(teď píšete dokonce až v 10 generaci-)  ,  s vaším chovem to nijak nesouvisí, nebo jste to tak z toho pochopila?  kouknu na p. Tichou, zažila jsem jí když studovala dálkově   Bc. 

Aluška
Aluška (101 příspěvků) 29.05.2024, 08:28:27 xxx.xxx.200.75
Sarah01:

Tak z té vaší otázky není poznat, že vás to zajímalo. A ne, nechovám pod číslem 6, píšu to tam. Nejenže píšete tak, že člověk vůbec neví, co tím míníte a jestli se ptáte nebo něco jiného, ale také nečtete celé příspěvky. Takže bratranec se sestřenicí nejsou ani rodiče mojí feny, ani krycího psa mého prvního vrhu. S tím koeficientem je to u každého plemena trochu jiné, u našeho plemena by měl být maximálně cca 6% v 10. generaci. Vysvětluje to třeba na labvet.cz i paní Tichá u příbuzenské plemenitby, to si snadno najdete, já o jiných plemenech pochopitelně nic nevím, protože to nepotřebuju. Mě hlavně zajímal ten termín “přešlechtěnost”, jestli je míněno, že to souvisí s příbuzností a jak. Teď už v podstatě vím, že je to akorát nějaký termín nějakého veterináře, když si neví rady, na co tu neuropatii svést.


U jezevčíků může být maximální koeficient příbuznosti 12,5 %. To mi připadá strašně moc. V jednom případě vím o krytí na 12,5 % a byl to nevlastní brácha s nevlastní ségrou….měli oba stejnýho tátu, jinou mámu

Sarah01
Sarah01 (2144 příspěvků) 29.05.2024, 09:14:08 xxx.xxx.11.197
Aluška:

U jezevčíků může být maximální koeficient příbuznosti 12,5 %. To mi připadá strašně moc. V jednom případě vím o krytí na 12,5 % a byl to nevlastní brácha s nevlastní ségrou….měli oba stejnýho tátu, jinou mámu


Ono se to prý liší podle počtu chovných jedinců. Pokud je jich málo, tak to jinak dělat nejde. Ale zase mně nepřijde, že by zrovna jezevčíků bylo málo. Takže je to, aspoň podle mě, hodně divný. Teď jsem si předběžně spočítala příbuznost dalšího  vrhu, pokud to vyjde, dle rodičů a vychází mně to na 4,295%, což je ještě míň, než minule. Přesný výsledek budu mít cca za 3 týdny, zadala jsem si to na K9 data a tam to chvíli trvá. Pokud se předpoklad potvrdí, tak si myslím, že je to velice krásná hodnota. 

Aluška
Aluška (101 příspěvků) 29.05.2024, 09:20:42 xxx.xxx.200.75
Sarah01:

Ono se to prý liší podle počtu chovných jedinců. Pokud je jich málo, tak to jinak dělat nejde. Ale zase mně nepřijde, že by zrovna jezevčíků bylo málo. Takže je to, aspoň podle mě, hodně divný. Teď jsem si předběžně spočítala příbuznost dalšího  vrhu, pokud to vyjde, dle rodičů a vychází mně to na 4,295%, což je ještě míň, než minule. Přesný výsledek budu mít cca za 3 týdny, zadala jsem si to na K9 data a tam to chvíli trvá. Pokud se předpoklad potvrdí, tak si myslím, že je to velice krásná hodnota. 


My máme přímo na stránkách klubu výpočet Wrightova koeficientu . Zadají se  zápisová čísla psa a feny a vyjede rodokmen a % příbuznosti

Fikovnice
Fikovnice (5688 příspěvků) 02.06.2024, 17:56:37 xxx.xxx.63.169

Ještě jeden dotaz: Nějak jsem zde pár dnů neviděla Doron a cosi se mi plete, že psala, že snad stoná…

Doron, jestli můžeš, ozvi se…a pokud možno, napiš, že jsi OK!🌷


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.