Ahoj chovám huskachny a husy dohromady jsou spolu už od vyklubání a tet když začali přepeřovat tak huskachny zacali druhým vytrhávat peří a jedí je nevíte čím to může být jestli jim třeba něco nechybí
Odpověď na příspěvek uživatele Jakub z 20.05.2017, 19:33:47
... možná chybí. Oddělte od sebe oba druhy do samostatných výběhů a začněte krmit POUZE KOMPLETNÍ KRMNOU SMÉSÍ pro výkrm v drobnochovu plus pastvu na louce. Možnost koupání v potoce nebo v rybníčku a hrubší křemičitý říční písek jsou nutností. Chovu zdar.
Odpověď na příspěvek uživatele Rebeka z 28.03.2018, 08:57:03
Rozmačkaná vejce z hnízda vyberte a vyhoďte. Totéž udělejte s potřísněnou podestýlkou. Hnízdo pečlivě vyčistěte a nechte vyschnout. Možná, že by bylo nejlepší na stejné místo dát huse nové čisté suchí hnízdo.
Podestelte hnízdo čistou suchou ječnou nebo ovesnou slámou v dostatečné vrstvě a položte porcelánový podkladek (je to taková malá pojistka proti rozmačkání pravých vajec) mezi pravá vejce.
Nerozmačkaná zamazaná vejce postupně jedno po druhém berte a za sucha zlehka očistěte smirkovým papírem. Pak je hned vraťte pod husu.
Pokud možno pracujte rychle.
Zabraňte dětem, psům, potkanům, kunám a kočkám (jiné drůbeži), aby rušili sedící husu. Pouze vyděšená husa není opatrná a rozbíjí vejce. Sedící husa MUSÍ MÍT KLID !!!
Odpověď na příspěvek uživatele Rebeka z 28.03.2018, 08:57:03
Dodatek:
Vím ze zkušenosti, že lze i zachránít nevylíhlé housátko ve vejci s prasklou skořápkou; jedna stará selka takové vajíčko, tedy prasklinu skořápky, přelepila textilní leukoplastí, vejce vrátila pod husu, a housátko se z něj úspěšně vylíhlo.
Jako vhodné " hnízdo" pro husu se mi zdá slámou vystlaná plastová velká přepravka na ovoce. Ale s klasickou výškou postranic cca=do 15 cm, aby postranice přepravky byla husa snadno překonat, aby ty postranice nebyly příliš vysoké.
Odpověď na příspěvek uživatele J,M. z 28.03.2018, 21:47:28
Děkuji za informaci. Husu obtěžoval na hnízdě kačer pižmovky a to byl důvod rozmačkání vajec. Husu i s houserem jsme přesunuli do vedlejší stáje a stále sedí. Je to husa africká, sedí poprvé a snesla jen 6 vajec, z toho 2 byla zničena. Moc si přejeme, aby jí to sezení vyšlo. Je velmi hodná a trpělivá. Hnízdo má v bedně 70 x 70 cm se slámou a karimatkou na dně.
Odpověď na příspěvek uživatele Rebeka z 29.03.2018, 09:50:48
Možná kačer pižmovky se snažil "vybojovat" hnízdní budku od husy pro svou kachnu pižmovou. Přimlouvám se, abyste pro pižmovky udělali také hnízdní budku, aby kačer husu při sezení nerušil.
Přeji huse klid a aby se jí housata podařilo vysedět.
Odpověď na příspěvek uživatele Rebeka z 29.03.2018, 09:50:48
Obrázek sedící husy je moc pěkný. Možná, že byste ještě mohli před ni přidat trochu dlouhé suché ovesné slámy, aby jí měla více. Ale opatrně, aby nevstávala. Pokud by se zdála rozčilená, tak raději slámu nepřidávejte.
Naše pižmovky mají dalších 5 hnízdních budek. V jedné už sedí 4. týden kačenka a další snášejí vajíčka, v jedné posadě je už natrhané peří, takže brzy zasedne další kačka. Každý rok vysedí mladé Jsou velmi pečlivé matky.😛
Odpověď na příspěvek uživatele Rebeka z 04.04.2018, 08:49:03
Dobrý večer paní Rebeko. Děkuji Vám za zprávu. Je dobře, že i Vaše kachny mají dostatek hnízdních budek. Ať se Vaší vodní drůbeži, a tedy i Vám 🙂 , letos podaří vylíhnout co nejvíce zdravých žlutých kačátek a housátek. Chovu zdar !
Dobrý deň. Chovám Slov. biele husy. Jednu hus a gunára. Doteraz ale nezačala znášať. Keď sa s ňou chce gunár páriť vždy utečie. Obidva majú rok. Poradíte čo s tým? Môže ešte začať znášať? Ďakujem za odpoveď
Odpověď na příspěvek uživatele ťapka z 09.04.2018, 20:19:59
Těžká rada, možnosti řešení:
Nejlépe by bylo pro Vás přikoupit ještě jednu husu č.2, asi 2 roky starou, která už loni vejce snášela, a vyseděla z nich housata. Husu přikupte od stejného chovatele, od kterého máte dosavadní husy. Pokud byste přikupovala od jiného chovatele, musela byste ji asi měsíc nechat zvlášť v karanténě.
Husu č. 1 vraťte chovateli, od kterého jste ji koupila a požádejte ho, aby Vám ji vyměnil za jinou dvouletou husu, která už loni snesla oplozená vejce a vyseděla z nich housata.
Husa č. 1 možná ještě dospěje, možná se spáří s houserem, ale velká pravděpodobnost není; možná, že má nějaký anatomický problém, proč před houserem utíká. Je to opravdu ONA ? Není to náhodou drobnější, ale přesto houser ?
Můžete si koupit housátka z líhně, nemusí je nutně vysedět Vaše husa.
V chovu mám dvě husy a husáka. Zakoupil jsem líhn "Korvina" a ta je nastavena z továrny konstantně na 37,7°. Když do ní vložím vajíčka, house se nedostane ze skořápky ven, i když se snaží a posléze uhyne. Nevíte kde je chyba? Předem děkuji.
Zeptejte se ve velkolíhni husích vajec. Domnívám se, že důvodem je nízká vlhkost vzduchu v líhni, že možná (?) vůbec nedáváte vodu do líhně pod vejce, a možná (?) i nekropíte vajíčka v době, kdy to je nutné. Překontrolujte pečlivě návod na líheň husích vajec a den za dnem přesně dodržujte postup včetně teploty, vlhkosti a obracení aj. Ať se zadaří. Odkaz: