chtěl bych chovat sýčka páleného ( http://www.chovzvirat.cz/zvire/1544-sycek-obecny/ ) a rád bych Vás poprosil o rady.
Četl jsem, že sovy chované v ČR musí být hlášeny, jejich koupi a chovu předchází jakési papírování a tak. Nevíte někdo, o co se jedná a kde začít? Popřípadě, kde se pak zajímat o "prcka"? Jestli je lepší u soukromého chovatele nebo jinde?
Bydlím na kraji, v klidnější části ČB. Rodinný barák se zahradou 18x18m a dostatkem zeleně (jabloně, ořech, jehličnany, hrušeň...). V bytě mám také dost místa.
Myslíte, že je to vhodné? Jaký máte názor na chov v bytě a voliéry?
Odpověď na příspěvek uživatele Frisko z 16.01.2017, 19:22:59
Doporučuji Vám:
V počítači si založte složku "SOVY" a do té si ukládejte všechny odkazy na články a informace z internetu. Informace si dávejte do jednotlivých "TÉMAT" dle abecedy.
Zajeďte si do zoologických zahrad, v nich navštivte vždy oddělení chovu dravců a sov, promluvte si s jejich chovateli specialisty.
Najděte a navštivte střední školu připravující studenty na práci v zoologických zahradách.
Zajeďte se podívat k chovatelům sov, a ť už ze záliby, nebo např. k profesionálním myslivcům, nebo sokolníkům.
Jeďte se podívat do "Záchranných stanic zraněných dravců a sov", poptejte se, zda by pro Vás měly mládě sýce, kterého chcete chovat.
Dělejte si všude fotografie a zaznamenávejte si adresy, e-maily a jiné kontakty.
Půjčujte a kupujte si knihy a časopisy o chovu sov (např. "Myslivost" aj.). Hledejte na internetu články o Vámi vybraném sýci.
Hledejte informace i v zahraničí, i v jiných jazycích. Např. v bývalé NDR byla ochrana divokého ptactva, tedy i sov, na vysoké úrovni. Vyvěšování budek pro sovy také přinese některé zajímavé a důležité informace.
Odpověď na příspěvek uživatele Frisko z 16.01.2017, 19:22:59
Přihlaste se jako dobrovolník mezi ochránce sov ( třeba i na Slovensku). Vyvěšují pro sovy budky v zemědělských objektech, do kterých umísťují ve voliérách odchované sovy. Viz odkaz např.:
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 17.01.2017, 06:09:56
Ano, bohužel jsem se překlepl a na tomto fóru není možné příspěvek smazat, ani přesunout. Druhý, mnou umístěný příspěvek, na správném místě byl smazán, zřejmě jako "spam"...
Odpověď na příspěvek uživatele Frisko z 17.01.2017, 15:30:49
... no, to nevadí.
A četl jste si má doporučení, odkazy, videa ? Co tomu říkáte ? To je téma třeba i na vědeckou práci. Velmi zajímavé. A můžete se i aktivně zapojit do ochrany sov.
Ano ano, mockrát děkuji! Už jsem mluvil i s myslivci, akorát do Zoo jsem se nedostal. To budu muset odložit.
Jediné, co mě trochu zrazuje, je informace uvedená v PDF od AOPK, která uvádí, že Sýček Obecný je SO (silně ohrožený druh), tak nevím, jestli by mi dali povolení k chovu jen na chovatelské účely..
Odpověď na příspěvek uživatele Frisko z 28.01.2017, 10:34:08
Nebojte se, existují jistě (někde v záchranných stanicích) i mladí jedinci sýčka, kteří jsou nějak poranění, např.nemohou létat, mají zlomený a nefunkční běháček (nožičku) aj. A takového jedince by Vám jistě ta stanice ráda do Vaší klece dala. Třeba se Vám i podaří sehnat párek tj. samičku i samička, a mohli by mít u Vás mladé.
Například může i existovat pták, který žije v přírodě, je sice chráněný, ale je ochočený, kterého byste mohl v přírodě navštěvovat (?).