Dobrý den, mám štěně hovawarta jsou mo skoro 3 měsíce a když žere, tak po mě už nekolikrát vyjel. Dostal, ale nějak to nezabralo. Žere tak jako kdyby to bylo jeho poslední žrádlo v životě. Jak ho to mám odnaučit
štěně Hovawart
Úvodem říkám, že nejsem pejskař, a nikdy jsme doma neměli žádné štěně. Přesto v mém okolí lidé psy chovali. A byli to psi různých povah.
Domnívám se tedy, že agresivita Vašeho štěněte u žrádla může mít různé příčiny, různé trvání a různé vyhlídky na převychování.
- Štěně může mít povahově vrozenou agresivitu, která je do budoucna těžko odnaučitelná.
- Štěně ještě u původního chovatele trpělo nedostatkem potravy a přístup ke žrádlu si muselo mezi ostatními mnoha štěňaty vždy tvrdě vybojovat. Možnost převychování domnívám se: Dávat mu žrádlo častěji za den (6 x ?, 8 x ?) , druh krmiva změnit tak, aby mělo vysoký obsah energie. Aby to štěně pochopilo, že mu žádná potravní bída ani nedostatek nehrozí.
- Štěněti někdo dříve bral misku s krmením tzv. "od huby" ještě dříve, než se nažralo. Řešení: Domnívám se, že by pomohlo, kdybyste mu dával (a) nadbytek žrádla do misky a nechal(a) ho v klidu žrát do sytosti, dokud by s přecpaným bříškem u misky "nepadlo" 🙂 a neusnulo.
- Štěně je citlivé na neklid u žrádla. Řešení: U žrádla ho nerušte, neposunujte mu misku, na misku mu nesahejte, u žrádla ho nehlaďte, nemluvte na něj, nechte ho v klidu dojíst všechno, co má v misce.
- Štěně má možná (?) nějakého parazita např. tasemnici aj. který způsobuje jeho stálý pocit hladu. Řešení: Pokuste se poradit se s veterinářem, dát veterináři trus štěněte na rozbor a pokud se zamoření parazity u štěněte potvrdí, tak ho přeléčit léky, které veterinář doporučí a předepíše.
Závěrem Vám chci říci, že ne všichni rádci na tomto webu jsou pejskaři, a že počkat si jeden den na odpověď snad není příliš dlouho. Také každé mládě ve vývinu, a tedy i štěně, hodně žere; po dosažení dospělosti už nebude tak "hladové" 🙂.
Vězte, že naopak rádce často poradí tazateli ihned, a třeba i několika příspěvky, a Pan Tazatel se neobtěžuje nejen oznámit, zda rada byla pro něho užitečná, ale ani za rady n e p o d ě k u j e !!! Přeji Vám úspěch ve výchově vašeho štěněte a hodně radosti s ním.
Ahoj, mám 2 fenky hovíků a mívame i štěňátka. V říjnu má být u nás v Kolíně bonitace hovawartů. Víte jak taková akce probíhá co se bonituje a k čemu je to vůbec dobré? Uvažuji že bych štěňata přihlásila. Děkuji předem, Markéta.
Informujte se u Vašeho klubu, tam vám podají relevantní informace týkající se bonitace. Popravdě se i divím, že jste to neudělala v první řadě a ptáte se tady. Základní info Vám také měl podat Váš chovatel.
Ale my nejsme právě v žádném klubu, máme hobby chov. I taková štěňata se můžou bonitovat nebo musím být v klubu?
pokud máte štěňata s průkazem původu, pak asi víte, jak jste bonitovali své fenky. Pokud štěňata nemají chovné rodiče (PP nestačí, rodiče musí být chovní) a nemají průkazy původu, na bonitaci nemůžou.
Bonitace je zhodnocení vzhledu, povahy i zdraví čistokrevných psů - rozhoduje o jejich zařazení do chovu - tj, zdali jejich štěňata budou mít průkazy původu. Různá plemena mají různé podmínky - někde stačí RTG kyčlí, jinde musí mít i RTG loktů. Některá plemena musí mít splněné zkoušky z výkonu, jiná ne, některá plemena musí mít absolvované výstavy, jiným stačí zhodnocení u bonitace…
Markéta W.:Ale my nejsme právě v žádném klubu, máme hobby chov. I taková štěňata se můžou bonitovat nebo musím být v klubu?
i tak se informujte u pořadatelského klubu - bonitovat vás nechají, jen budete platit vyšší poplatek než členové klubu. Pokud tedy hobby chov berete jako chov podle pravidel pro psy s průkazem původu a máte štěňata po uchovněných rodičích
No hlavně se bonitují dospělí psi a ne štěňata neb jde o zařazení do chovu.
Tipuju paní množí bezpapíráky, jinak by se svýma fenama už na bonitaci musela být a věděla by vo co gou.
“Hezky” napsané - štěňata z hobby chovu 🙂)
No jasně, protože štěňata s PP, to je profesionální chov, na to musíte mít zkoušky a vysokou školu a jistě se tím živíte, to se jako hobby provozovat nedá. 😀
Tak vzhledem k tomu,že u hovíků je svod a bonitace požadavek u uchovnění,je jasné, že se mluví o štěňatech bez pp, protože jinak by s jejich matkou zadavatel už svod absolvoval a neptal se. Takže ne, se psem bez PP na bonitaci nemůžete
Ještě je nepatrná možnost, že koupil ( získal ) fenu uchovněnou. Nebo je fena s PP, ale neuchovnil ji a ptá se až po štěňatech, pro která by rád získal PP. Třeba po našich radách uchovní a další vrh bude s PP. Ovšem nestačí uchovnit fenu, musí příště krýt chovným psem a na základě vystaveného krycího listu. Je možné, že by toto všechno majitel feny s PP nevěděl ? Asi i to je možné.
Nemyslím si, že by to nevěděl. Pokud to nejsou první štěňata, jak píše, tak to přece za ty roky musí vědět. Ale zase kdovíkdo se ptá. Může to být třeba dítě jakochovatelů, to bohužel nevíme.
2 fenky hovíků a mívame i štěňátka
Ne,to fakt není o jednom vrhu po jedné feně chybně neuchovněné😉
vysvětlím, ju?
pokud množíte bez papírů, tak vás tyhle akce vůbec nezajímají.
k čemu je dobrá bonitace? to je proces uchovnění. Na začátku je štěně hovawarta S PP. Jen a pouze s PP. To štěně pak jde jako dorostenec na svod mladých a pak, jako dvouleté a starší zvíře, se může účastnit té bonitace. Podmínkou nebo přílohou k bonitaci je získání nějakého slušného posudku z výstavy a zdravotní zkoušky, jako je rtg na DKK. No a při bonitaci se zvíře posoudí z hlediska exteriéru a povahy a pokud je zbonitované, znamená to, že je chovné.
A dva chovní, tzn. ne jen s PP, ale i zbonitovaní, jedinci mohou mít štěňata, kterým je vystaven průkaz původu.