Dobrý den, dostali jsme ochočené zakrslé prasátko, má asi dva měsíce. Chceme se zeptat, zda by měl mít nějaké očkování, a kdy ho můžeme dát vykastrovat. dělá na dětech kopulační pohyby a vyleze mu i "pindík" , rádi bychom to brzo vyřešili, je to nepříjemné. Pak se chci zeptat jak je to s koupáním, máme ho doma. Jak často ho "sprchovat"? Kdy bude moct být trvale venku - velká ohrada, v ním bouda. Děkuji moc za info. nevím na koho se obrátit.
Odpověď na příspěvek uživatele Eliška z 12.04.2016, 16:34:44
Teda upřímně řečeno nedoporučuji mít doma zakrslé prasátko, i když vím, že je inteligentní a mnohému se naučí, jako pes. A to říkám i přesto, že v naší domácnosti jsme prasátko nikdy neměli.
Ale věcné rady:
Pokud si ho chcete ponechat samotného, tak ho dejte vykastrovat co nejdříve. Bude Vás to stát trochu větší peníz. Současně se veterináře zeptejte, jaká očkování jsou nutná a v kterém termínu (v kterém stáří prasete). Vím, že nebezpečná nemoc prasat je např. červenka. Ale připravte se na případné "útoky" tzv. "ochránců zvířat", kteří bojují proti jakékoliv kastraci zvířat a budou se do Vás "navážet", že jste prasátko "zmrzačili" a že na to "nemáte právo".
Sprchovat ho můžete ve vlažné vodě třeba každý den večer (pokud máte dost peněz na zaplacení vody, nebo máte vlastní vodu z vlastní studny). Pak byste po sprchování ale měli prase osušit teplým vzduchem fénováním, nebo ho vysušit jeho froté ručníkem (nebo suchým čistým hadrem).
Trvale venku už může prase být v boudě se suchou podestýlkou asi za měsíc, po "zmrzlých", až v noci teplota stoupne na asi 18°C . Pak už ho nemusíte ani sprchovat, když nebude chodit do bytu. Ale ve dne s ním můžete chodit na vodítku po venku jako se psem, to se naučí.
Ještě máte možnost, že ho nenecháte kastrovat, přikoupíte k němu nepříbuznou prasničku (také sele), budou spolu vyrůstat, budou se navzájem hřát a až dospějí, budou se jim rodit další miniprasátka, která Vy (majitelé) budete úspěšně prodávat a mít z jejich prodeje příjem. Na to množení je Vaše velká venkovní ohrada s boudou ideální odchovné zařízení.
Ještě je nutné u prasat (jako u psů) dělat tzv. "odčervení" proti např. škrkavkám. Také poradí a léky předepíše veterinář. Pan MVDr. z Vás bude mít radost, protože budete jeho novými a pravidelnými zákazníky.
Miniprasátko do domácnosti je módní záležitostí. Podobně jako papoušek nebo minikrálík nebo nějaký plaz. Ale děti se naučí se zvířátkem citlivě zacházet a starat se o něj; to je zase plusová zkušenost pro Vaše děti.
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 12.04.2016, 21:16:54
Dekuju moc krát za tolik rad. prastátko určite nebude doma, máme v plánu ho fakt mít na zahrade v ohrade, zaroven na dosah nás všech, kedže je extremne ochočené, společenské a detem se strašne líbí. Teď je ale u nás doma, je fak malé, zakrsleho králika máme taky a ten je větší jak to prase. 6ijeme a hájovně, takže nevidím jediný důvod proč by časem mělo být doma, prostoru tu máme habaděj. Ale tu kastraci vidím jako nutnou, jen nevím, zda už na to má váhu, veliksost, necháme si proadt od veterináře. Máme ho oddnes tak mně ty kopulační pohyby překvapili, pak už to nedělal, uplně nevím jak to u zvířat funguje...
Už mám číslo na veterináře který je známý tím, že není predražený a je zkušený, kastrace dělá dlouhá léta - asi se tedy poptáme i na všechno to očkování atd.
Pořád mám pocit jakeby voněl, asi nám ho před drováním okoupali, proto sem se i ptala :-).
Moc děkuju za rady, je to moc vtipné zvířatko,len nám bohužel chybí informace.
Odpověď na příspěvek uživatele Eliška z 12.04.2016, 23:13:22
Ještě varovný doplněk (který není z mé osobní zkušenosti):
V TV byla reportáž o "zakrslém prasátku". Jestli bylo kastrované, nebo ne, to si už nepamatuji. Ale vyrostlo do dost velké hmotnosti (která majitele překvapila), a ztloustlo tak, že už skoro nemohlo chodit. Pak je smutný pohled na zestárlé zvíře, které není schopné si dojít třeba ani pár kroků k napáječce se napít.
Kastrací se z "kance" stane "vepř" určený v běžném chovu na výkrm a na porážku v hmotnosti cca = 120,-- Kg. Tedy lidově řečeno: vepře už v životě nečeká nic jiného než růst, tloustnutí, sádelnatění a porážka.
No, ale až Vaše děti půjdou studovat na SŠ nebo na VŠ, tak pak už jim osud jejich bývalého malého prasátka asi bude "šuma fuk" 🙂.
Odpověď na příspěvek uživatele Eliška z 12.04.2016, 16:34:44
Další krátký dodatek:
Po kastraci se prasátko změní i chováním a charakterem: bude klidnější, netečnější. Bude jen žrát, spát, a tloustnout, žrát, spát, a tloustnout, žrát, spát a tloustnout ...Nebude už takové čiperné, jako před kastrací.
Sexuální projevy jsou přirozené pro všechna zvířata, tedy např. i pro zakrslé prasátko, nebo pro psa.
Kdo chce chovat doma miniprasátko, měl by něco vědět o biologii a o chovu prasat. Prasátko není hračka, to jen tak v "dětství" vypadá. I zvířata mají "dětství", "mládí", "dospělost" a "stáří". A v každém z těch období by se majitel měl umět o prasátko postarat, aby netrpělo. Naivní movitější občan z města si koupí chalupu nebo hájenku ( nebo mlýn) v "přírodě" a hodlá tam s celou svou rodinou "přírodně" a proto šťastně žít. K tomu tedy potřebuje také doma a na svých pozemcích na dvoře, na zahradě, v sadu a na louce různé zvířectvo. Dříve však "zvířectvo" na takových venkovských samotách bylo životní nutností a jejich majitelé těm zvířatům perfektně rozuměli. Dnes pro ty přistěhovalce z města jsou ta zvířátka pouze dekorací, se kterou si převážně neví rady. Tedy venkovská drůbež a zvířata určitě nejsou žádné "ťu ťu ťu ňu ňu ňu", a pokud to majitelé nepochopí, tak asi s nimi budou mít problémy. Chovu zdar.