mám jako domácího mazlíčka agapornise. Pohlaví nevím, věk 9 let. Chtěla bych se zeptat na jeden projev jeho chování, sama ho nejsem schopna vysvětlit, tak jestli s tím nemáte někdo zkušenost nebo ho nepozorujete třeba v páru nebo hejnu, kde je jeho význam zřejmý.
Toto chování pozoruji už několik let, ale poslední dobou je častější. Papoušek se při něm přikrčí a zvedá rozprostřená křídla, má načechrané peří a vydává zvláštní, jakoby nosové, cvakání (něco jako když uvřete pusu a rychle klepete jazykem vzadu o patro... jen to má trochu jiné zabarvení). Obvykle se takhle chová, když je mu nahodile věnována pozornost (něco si děláte a jen tak mimochodem na něj promluvíte nebo se zastavíte u klece) a nechá si během toho sahat prakticky na jakoukoliv část těla. Zajímavá jsou opravdu ta křídla, říkáme, že se vzdává... má je skutečně rozprostřená a zvednutá nad záda.
Mohl byste mi k tomu někdo něco říct?
Pokdu je jinak krotký a nepokouší se Vás u toho kousnout tak jsem si jistá, že se chce pářit. Je to přirozené chování u dospělých papoušků. To vydávání zvuku je většinou "tokání"...nesahejte na papouška v této poloze, jenom to podporujete.
Zkuste papouška rozptýlit, pokud reaguje pokaždé když se kněmu někdo přiblíží. Nové hračky, více pouštění z klece, něco cobrého k snědku. Rozhodně však nehlaďte papouška v době, kdy pozici zaujme. Chování je přirozené, rady nejsou pro vyléčení, ale pro regulaci, aby se z toho nestala závyslost.
Rozhodně neřešte situaci koupí partnera, papoušek je již příliš dlouho sám a neumí zvyky ostatních ptáků svého druhu, mohlo by zkončit ošklivou bitkou mezi papoušky. Někdy se také stane, že samec samici ubije. Papoušek bere dalšího druha jako narušení teritoria a podle toho i reaguje.