Dobrý den, již několik let se věnuji hobby chovu papoušků. Již jsem přečetl řadu literaturu o chovu papoušků a stale se zdokonaluji a jinak si sám poradím. Chovám několik druhů jenom teď jsem my vyskytl problém u korel kterým se nějak nedaří hnízdit, již se to opakuje druhý rok, kdy korely snášejí vejce, sedí a během sedění vyházejí vejce se zárodky a dají si pauzu a tak to pokračuje. Již teď se to opakuje letos podruhé. Nějaké důvody jsem již vyloučil počet párů v jedné voliéře mám 3, ale v minulých letech bylo hnízdění v tomto počtu v pořádku, prostory voliéry v,š,d – 2m,3m,3m také dostačující, krmení co nejpestřejší a pravidelné. A mě nic nenapadá v čem by mohl být problém ani jsem nic o takovém chování nevyčetl, tak pokud by jste někdo měl nápad nebo radu čím by to mohlo být tak bych byl za to rád. Předem děkuji
Problem muze byt prave to pestre krmeni. Kdyz korely sedi, tak krmim temer jen suchym. Jen sem tam jim dam trosku ovoce nebo zeleniny. Zadnou michanici ani moc zeleneho. Vse jim dopreju az pri lihnuti mladych.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 27.07.2015, 20:04:44
No právě jak jsem psal krmení jsme vyloučil jako důvod, právě i v předěšlích letech bylo hnízdění v pořádku a to již jsem vyzkoušel letos při prvním hnízdění před tokem pestré během průběhu jsem to stáhl na zrní sepiovou kost a grip tod vše a stejně bez úspěchu vejce postupem přibývala na zemi. A ještě jestly to nemůže být budkami, ale pochybuji,
Odpověď na příspěvek uživatele Tttt z 27.07.2015, 20:47:35
Pro Tttt:
Dobrý večer. Nechovám papoušky, ale zajímám se o ně. Proto se pokouším také trochu poradit:
Zkuste se zamyslet nad tím, co bylo v prostředí úspěšně hnízdících korel JINÉHO, než je v prostředí současných, neúspěšně hnízdících korel.
Na příklad:
Vysoká teplota ?
Hluk ze stavby, křik dětí, štěkání psa, hlasitá hudba ?
Nedostatek stínu ?
Jiný druh podestýlky ?
Jiný typ budek (jiné rozměry, jiný tvar vletového otvoru, jiné dno, jiná stříška apod.) ?
Nebo snad neklid v noci ? ( Kočky, myši, hluk z hospody, ze sportovního stadionu) ?
Umělé světlo v noci od nového veřejného osvětlení ?
Jiná voda ?
A pokud si na něco vzpomenete, tak se pokuste současné podmínky upravit tak, aby byly co nejvíce podobné těm v době, kdy korelky hnízdily úspěšně. Chovu zdar !
Bez urážky k ostatním rádcům, ale to krmení je úplná hloupost, krmit ptáky pouze zrním v době hnízdění to jsem ještě neslyšel, na jaře se ptákům jídelníček obohacuje, aby se ptáci dostaly do toku a poté potřebují stálý přísun energie, kterou opravdu jen ze zrní nezískají. A pan J.M. sice dobře radí, ale kdyby zazněla otázka proč korely nehnízdí, ale tazatel jasně píše, že se mu nedaří hnízdit, že vejce jsou vyházené tudíš vše je v pořádku ohledně prostředí. A to vktvý problém v ptácích nikoliv o prostředí atd. mezi korelami se muselo něco stát, když je chováte ve skupině bud se korely nějak přepárovaly a né všem se to libí nebo se může stát, že si korely spletou budky a vlezou do jiné a sedící korele se to nelíbí a zaútočí a díky šarvátce se vejce rozbijí a ptákům nic nezbývá než vejce sežrat nebo vyhodit v tom je váš problém dle mého názoru. Rada pro vás letos korely již nechte bez hnízdění a pokud možno příští rok pokud to půjde, rozdělte korely na páry do svých volié nebo klecí a uvidíte.
Dobrý den ! Chtěla bych se poradit o chovu Korel Chocholatých v paneláku..
Dnes jsme si pořídily Korelu..Samičku..A hodně řve..Chce se dostat k pití..Ale nemuže..Ted je klidná..:/ Jináč jmeno je ,,Kecka''..Chtěla bych vědět ..Proč tak řve..
Odpověď na příspěvek uživatele Nikola z 30.08.2015, 20:08:00
Je to papoušek a ten má svůj projev. Papoušci jsou prostě hlučnější. Andulky asi nejméně. Ale korely, mníšci a větší papoušci jsou hlučnější. I agapornis je v bytě dost slyšet a sousedé si mohou stěžovat. Jinak si tak papoušci žádají především o pozornost, o žrádlo, o vodu, o proletění po bytě atd. Je to jeho způsob komunikace. Předem si má každý zjistit, co papoušek obnáší, není to hračka, ani dekorace do bytu. Je to živá bytost, která má své projevy chování a vyžaduje péči a pozornost. A hlavně hodně trpělivosti. Potřebuje se zabavit např. i hračkami, vrbovými větvičkami,které bude okusovat atd. Na internetu je dost informací ohledně chovu korel i jiných papoušků. Tak hodně štěstí.
Nepochopila jsem proč se nemůže dostat k pití, k vodě. Jestli neumí pít z pítka, tak ji dejte misku plnou vody na dno klece, nebo se prodávají závěsné. Může být zvyklá pít z určité nádoby např.z nerezové misky a v začátku se z ničeho jiného nenapije, jde o to na co je zvyklá. Dejte ji do klece měsíček jablka a přichyťte ho zvenku kolíčkem na prádlo ať doplní tekutiny aspoň ovocem. Asi není zvyklá na lidi a ochočená, tedy aspoň dokrmenná ručně, to by byla v kleci klidná, když tam dáte ruku. Jestli je kupovaná v obchodě a ne u chovatele. Ale můžete ji to naučit, ale není to hned. Podávat ji klásek prosa a držet ho v ruce tak, aby byl u jejích nohou a čekat než se osmělí a zobne si. Nedělat prudké pohyby, kdyby začla zmateně létat po kleci, musí si zvyknout, že ji Vaše ruka nechce ublížit. Opakovat po chvíli znovu a tak klidně několikrát za hodinu. Ona si zvykne. Nabídněte ji i opláchlý lístek salátu, stejným způsobem a pak ho můžete připnout také kolíčkem na prádlo nebo ho položit dolů do klece. Vždy jablko, salát, klásek prosa či piškot přidržovat u nohou korely a nesnažit se jí to strkat k zobáčku, aspoň ne v začátku. Ona si zvykne a bude si to brát sama a neštípne Vás. Musí si zvyknout na Vás a Vaše blízké a věřit Vám,že ji neublížíte. Žádné prudké pohyby, žadný křik jen na ni mluvte a hlasem uklidňujte, bude Vás poznávat po hlase. V začátku by se možná napila i z koupelničky, co se zavěšuje do klece v místě dvířek, sice je na ní malá,ale na lehké ošplouchnutí či napití by mohla posloužit jestli ji ovšem máte, jinak stačí ta miska s vodou na dně klece. Držím palce.