Dobrý den, v neděli byl krásný slunný den, vyrazil jsem s rodinou do přírody a v ovocném sadu se mi podařilo vyfotografovat tohoto brouka, byl dlouhý asi 2 cm, pozná někdo o jaký druh by se mohlo jednat?
Odpověď na příspěvek uživatele Bartovi z 26.05.2015, 13:27:33
Pro Bartovi :
Tak ten Váš "tajemný brouk" je přece CHROUST OBECNÝ (Melolontha melolontha, Linné, 1758) 🙂. Sláva, že ještě někde žije.V padesátých letech minulého století byl tento chroust obecný velmi hojný. Děti chrousty sbíraly, a i ti nejhorší žáčci chrousta obecného kdekoliv a kdykoliv poznali. Ve škole žáci zlobili pány učitele tím, že v průběhu vyučování vypouštěli do třídy chrousty. Později byl tento velký chroust téměř vyhuben. Takže toho chrousta obecného nechte žít, je teď vzácný ! Jeho vývoj v podobě bílé ponravy trvá na kořenech rostlin (např. žebříčku) čtyři roky.
Hojněji se dosud vyskytuje druh malých chroustů lidově zvaných "babky", vědecky chroustek letní (Amphimallon solstitiale Linné 1758).
Děkuji, mí rodiče říkali že byli kdysi přemnožení a po zatřesení mladou jabloní padali dolů na zem jen to praštilo. Nyní jsou prý vzácní ale jak jste poslala odkaz, zřejmě na některých místech jsou i přemnoženi.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 27.05.2015, 07:28:57
Ano. A ještě připomínám, že existují dva druhy chroustů, kteří si jsou velmi podobní. Je to a) CHROUST OBECNÝ a b) CHROUST MAĎALOVÝ (převážně se vyskytující v lesních porostech).
Pochazim z oblasti postizenne silnym napadenim chroustu, co bych dal za to abych ho nepoznal jako vy. Ochrana neni mozna, ikdyz znam par sadaru co chemicky osetruji sve stromy i pres platny zakaz.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 29.05.2015, 10:41:47
No, možná byste na sběr kalamitně přemnožených chroustů mohl pozvat děti, které by to dělaly rády a užily by si při tom hodně legrace.
Vím, že toto doporučení ode mne není pro Vás "spásonosné" a ani dokonalé, omlouvám se. Ale alespoň něco. A také veškerou možnou Vaši půdu by bylo potřeba přerýt a přeorat, sbírat ponravy vlastnoručně, nebo na ně pustit slepice (?) nebo kachny (?). Ale kalamitní stav je pouze jedenkrát za čtyři roky. Takže letos zachráněné stromky by se příští roky mohly vzpamatovat. Vím, že pro ponravy je ideální např. trvale nesekaný a neoraný porost řebříčku.
Takže: SBÍRAT na stromech, ORAT pod stromy a sbírat ponravy. Možná v noci chytat na osvětlené plachty (?)
Nevite co je toto? Je to docela mrstny. couve to stejne rychle jako leze dopredu a kdyz pred to dam prst tak se to lekne, zastavi a zacne couvat pred prstem. Ma to tak neco kolem 4mm.
Odpověď na příspěvek uživatele viliamka z 01.07.2015, 19:23:38
Pro viliamka:
To, co jste vyfotografovala (a pěkně vyfotografovala, máte mou pochvalu) není brouk, ale je to pavoukovec ŠTÍREK DOMÁCÍ. Je užitečný, protože žere škodlivé roztoče. Štírek domácí člověku nijak neškodí, neubližuje, není nebezpečný. Podívejte se na odkaz:
Odpověď na příspěvek uživatele viliamka z 01.07.2015, 19:23:38
Štírci (Pseudoscorpiones)
Samostatný řád uvnitř třídy pavoukovců (Arachnida), kam patří například i podobně vypadající pavouci, sekáči, štíři či roztoči.
V ČR je evidováno přibližně 38 druhů štírků, přičemž celosvětově jich je zhruba kolem 3 300. Žijí v půdní hrabance, pod kůrou v hnízdech různých obratlovců či synantropně, tedy v lidských obydlích. Jsou to dravci živící se především roztoči, malými larvami hmyzu, mravenci či mouchami.
Svoji kořist štírci loví pomocí jedu, který vylučují z klepítkovitých makadel. „Pro člověka ovšem nepředstavují žádné nebezpečí. Naopak jsou užiteční, neboť loví skladištní hmyz, jako například pisivky, které znehodnocují potraviny či muzejní sbírky. Podle toho také dostal jeden ze štírků i své české jméno štírek muzejní,“ uklidňuje Šípek.
Štírci jsou na rozdíl od štírů velmi drobní, jejich velikost se pohybuje obvykle v rozmezí 1 až 8 mm, i když existují i druhy s velikostí až 12 mm. Dalším patrným rozdílem je podle entomologů absence protažených zadečkových článků, které tak tvoří pro štíry typický útvar, jenž je zakončen hrotem s jedovou žlázou.
„Štírci mají zadeček oválný a jejich jedové žlázy ústí v klepítkovitých makadlech -
Dobrý den, na okně v sedmém patře v paneláku jsem objevil drobné, cca 5-7 mm dlouhé broučky, jejichž foto přikládám. Můžete mi prosím sdělit, o co se jedná?
Dobrý den,jely jsme s mamkou po městě na Zegway a mamka jsi všimla tohoto broučka(viz foto,velký asi 2cm),byl na chodníku takže bez pomoci by byl nejspíš na placku,naštěstí jsem měla kapesník takže jsem ho vzala na kapesník a odvezla do parku.
Ráda bych věděla,co je to za brouka,děkuji za všechny odpovědi.
Odpověď na příspěvek uživatele Naty1 z 14.08.2016, 12:34:48
Chvím fotografie, jsou perfektně zaostřené. krásně vykontrastované.
Jasná zpráva:
Je to ZLATOHLÁVEK ZLATÝ, krásný brouk. Je možné ho pozorovat v létě také v květech planých růží a v květech šípkových keřů. Dále si o něm např. přečtěte ve wikipedii na odkaze: