chtěla bych se zeptat. Slyšela jsem rozličné názory na to. Když krmím králíkům krásnou čerstvou trávu, která už je nyní k dispozici, smí se dávat na pití voda nebo se králíci nafouknou?
Jednou v květnu jsem ráno před odchodem do práce natrhala poprvé velikou náruč pampeliškového listí (tedy druh smetanka lékařská) a dala do "jeslí" samici se 13 malými králíčky. Ti malí králíčci už běhali po kotci, ale ještě ssáli mléko od své matky. V poledne tentýž den byli všichni malí králíčci nafouknutí jak balónky. (Domnívám se, že během dopoledne se to pampeliškové listí na slunci trochu zapařilo.) Takže jsem ihned všechno zelené krmivo vyházela z "jeslí" a dala do kotce pouze seno a vodu. Nejmenšího nafouklého králíčka jsem pustila do zahrádky. Ten nejmenší králíček uhynul, ale všechna ostatní králíčata se uzdravila.
Domnívám se a doporučuji obzvláště mladé králíky na zelené krmivo zjara přivykat postupně. Myslím tím tedy delší dobu krmit i seno i trochu zeleného krmiva přidávat současně. A to zelené krmivo podávat třeba vícekrát denně po malých troškách a načechrané. Domnívám se, že pitná voda snad v tom riziku nafouknutí tak zásadní roli nehraje.
Odpověď na příspěvek uživatele fana55 z 02.12.2016, 12:00:56
Pokud ty kukuřičné klasy jsou bezvadně usušené, tj. ihned po sebrání na poli jsou zbavené obalu ze "šustí" a usušené rychle a dokonale, tak by jejich krmení králíkům vadit nemělo. Samozřejmě je také pravdou, že kukuřice je krmivo bohaté na energii, že po něm budou králíci tloustnout, a že se tedy hodí spíše pro výkrm než pro chovné králíky. I tak musí být pamatováno na doplnění speciálních přídavků minerálů a vitaminů pro králíky.
POZOR: Pokud se nepodaří zachránít kukuřičné klasy od zaplísnění ( a zaplísnit mohou i během dvou dnů), tak je jejich zkrmování nebezpečné pro březí samice, které po tom zaplísněném krmivu mohou zmetat. Stalo se tak i u březích prasnic.