Papoušek žako
Kamarád koupil samici z dovozu, která byla více béžová než šedá, ale s několikerým přepeřením se se barva vytrácela.Dokonce jsem našel zmínku o žacích s bílým a šedým ocasem, ale je to z tak starého zdroje, že lze o serioznosti nebo průkaznosti pochybovat. Ale bylo by to jistě zajímavé. Na vlastní oči jsem viděl u jednoho jedince mezi červenými pery v ocase dvě šedá.
http://www.papegaai.nl/index-new.html
První věc, které bych si všimnul je chování a vystupování chovatele/ky. Slušné vystupování, nearogantní vystupování, neměl by tě do ničeho nutit a celkově by měl na tebe dobře zapůsobit.
Druhá věc. Přijedu k chovateli prohlédnu si jeho chov. Avšak pozor mnohdy ti chovatel nepovolí přistup do jeho chovatelských zařízení, protože někteří ptáci mohou hnízdit a tak nechce prostě riskovat, že přijde o odchovy z důvodu vystresování ptáků. Pokud ti povolí vstup, tak sleduj jeho ptáky. Jaké ptáky chová, v jakém jsou ptáci stavu (uhlazení, působí na tebe pěkným dojmem, nenačepířeni atd.) Jaké jsou hygienické podmínky (zda má čisto a nebo až přespříliš nečisto). Pak sleduj a nebo se ptej na jejich stravu. Čím krmí zda podávají nějaké vitamíny a podobně (přeci jenom na tebe zapůsobí, když chovatel krmí pestrou stravou než když krmí jen omezeně)
Při těchto věcech by tě u chovatele nemělo nic zklamat. Pokud tě něco zklame, tak to ještě nic nevypovídá o tom, zda je to dobrý, nebo špatný chovatel.
Třetí věc. Chovatel tě vezme před dokrmované ptáky. Všímej si jejich umístění jejich stravy v krmítkách, čistoty odstavní klece. Chovatel by ti měl papouška ukázat, předvést co umí, pak ti ho dá na ruku a papoušek musí působit dojmem, že nemá strach, je mazlivý. Může se, ale stát, že je papoušek trochu nervózní tvou osobou, protože tě nikdy neviděl. Někdy bývají ptáci hodně nervózní, když ke mě přijde do místnosti celá čtyř člená rodina. Papoušek by měl celkově budit pěkný dojem, uhlazený, měl by mít všechny drápky, jiskru v oku. Měl by prostě budit celkový dojem ochočeného papouška, který je dobře socializován s lidmi.
Dále pak jak zde někdo podotknul, tak někteří chovatelé dávají testy na pohlaví (DNA) je to takový papír, kde je mimo jiné napsáno číslo kroužku a určené pohlaví. Dále dávají chovatelé různé vyšetření na PBFD (cirkovirové onemocnění), vyšetření na chlamídie. Popřípadě někdo dává i vyšetření na červi. Tyto vyšetření nejsou povinné a tak ti je chovatel může, ale nemusí dát. Pokud ti je dá opět to napovídá o jeho odbornosti, serióznosti a dobrém úmyslu.
Co je důležité, tak například u papouška žako bys měl dostat dokumenty CITES. Proto tyto dokumenty od chovatele vyžádej a pokud ti je nedá, tak si papouška prostě nekupuj. Papoušek musí mít CITES a měl by ses podívat na tyto papíry a překontrolovat si číslo, které je na kroužku, protože by mělo souhlasit s číslem v těchto papírech.
Dále by ti měl chovatel říci čím krmit co zrovna tomuto jedinci chutná a co mu nechutná. Rozhodně by ti neměl říci ,,klidně mu postačí suché zrní´´
Toto jsou jen takové základní podněty, kterých bych si všímal eventuelně na které bych si dával pozor. Velice dobré by bylo tohoto chovatele navštívit ještě před koupí papouška.
Někteří chovatelé dávají i kupní smlouvy.
Rozhodně výběr a nákup nepodceňuj.
Některé detaily Ondřej neví, vy totiž jedete pro papouška žako k lidem, kteří papoušky jen dokrmují, takže ta prohlídka nebude asi v tom popisovaném duchu.
Dále nedostanete k žakovi ani při odběru ani kdykoliv potom CITES, ale pouze registrační list. Ten by měl být předám s papouškem.Ti lidé inzerují dokrmené afričany již delší dobu, jak prodej, tak nákup na dokrmení, takže by měli být zkušení a zodpovědní. Takže neberte to jako mínus, to nemusí hrát podstatnou roli.Kupní smlouva a zdravotní testy, eventuelně test DNA by bylo fajň.Přeji vám, ať je žako krásný a zdravý, a to podstatné / pro vás / ať brzy mluví. Cone
Chtěl bych trochu naklepnout reakci pana Šišky, že tam nejedete navazovat trvalý vztah. Dle mého by každý chovatel co prodá papouška měl být v trvalém kontaktu s kupující. Měl by mu takzvaně nabídnout poradenský servis.
Pane Jakube. Já osobně bych raději kupoval od chovatele i když lidé co nic nechovají, ale spíše jen dokrmují by dle mého mít více času na mazlení s mláďaty. Je to opravdu hodně sporná záležitost. Doporučuji osobní návštěvu.
Ondřeji, dokrmuji já, dokrmujete i vy / mám na mysli mláďata, které jsme neodchovali sami /, takže nevidím důvod se zatracovat.Já osobně všechny potřebné informace poskytuji, u vás o tom také nepochybuji, ale ne všude to tak funguje. Poskytnu také radu nebo odkaz při jakémkoliv problému nejen s papouškem pocházejícím ode mne. Ale ne všude to tak funguje. Důležitý v těchto případech je zdravý, vitální a krotký pták, se všemi potřebnými dokumenty.Namítnete, že by to mělo být jinak, ale v mnoha případech není, smířil jsem se s tím a nemám sílu ani chuť s tím něco dělat.
Jakube, ještě jednou šˇtastný výběr, pokud se v tom ale neorijentujete, vemte s sebou někoho zkušenějšího, ten onos zas až tak malý není. Cone
d.den.koupily jsme 15leteho zaka ,ja vim ted uz ze to byla asi chyba..majitele na nej nemeli cas a vyskubal si cele brisko pry z nudy..mame ho 3 den doma,nenecha se podrbat ani sahnout.pije,zere,venujeme se mu.vydal sebe 3 slova.po vypusteni z klece ne a ne ho dostat zpet,na ruku vubec ani na varecku..myslite ze stareho ptaka neco naucim???pripada mi ze neumi nic,a ze nas majitele tak trochu podvedli..vzdyt by mnel byt zvykly na lidi..prosim poradte...mam jim ho vratit?????
Něco se naučí,jen nečekejte,že po 3 dnech se nechá hladit,to chce alespon 1 měsíc a víc, buďte trpělivá a věnujte se mu ,dávejte mu dobroty atd.
Doufám že jsem trochu poradila
P.S: pokud chcete aby se papoušek vracel do klece ,musí tam strávit v kuse nejméně 3 týdny