CHovam krepelky jiz delsi dobu,nyni po pridani novych do hejna,se objevil problem.Krepelky smutne postavaji,svesi kridelka majizavrene natekle ocka jakoby nacervenale boule.zobacek pootevreny, nepiji nezerou.Den dva a je po nich.prosim mate nekdo zkusenost co jim je a co se s tim da delat.Nechci cekat az o ne prijdu dekuji maria
Ano, jak říká Holl: ihned některou nemocnou křepelku dovezte ukázat veterináři, jestli by dokázal předepsat účinný lék.
Možná křepelky onemocněly infekční rýmou, která vytváří v nosních dutinách hnisavé abscesy. Ale může to být i jiná infekční nemoc s rychlým průběhem; prognóza asi není dobrá.
Dobry den,dekuji za odpoved,bohuzel pet uz jich prislo pryc,jeste jich tam mam devet spatnych.Jedu k veterinari doufam ze mi poradi a krepelky zachranim. jsem z toho spatna,jsou to uzasni ptacci.maria
Kontaktujte chovatele, který Vám prodal dokoupené křepelky a řekněte mu, že jste si asi s nimi přinesla domů infekční nemoc a jakou. On to nepřizná, asi Vámi žádnou náhradu nedá, protože jste to něměla napsané v kupní smlouvě. Ale možná by věděl, co to je za nemoc a čím ji léčit.
Pokud by Vám všechny křepelky uhynuly, tak nezoufejte. Dokonale po nich všechno vydrhněte a vymyjte horkou vodou s chloraminem, můžete odchovničku i vyplynovat; pak důkladně vyvětrejte třeba i 14 dní. Spalitelné nářadí raději spalte. Vyměňte písek, vodu, krmení všechno za nové nezamořené. Přesuńte letní výběh (pokud máte) na jiné nezamořené místo.
Pak si vyhledejte jiného lepšího dodavatele křepelek a kupte si nové křepelky s certifikátem podepsaným veterinářem, že křepelky jsou zdravé.
Příště už přidávejte nové křepelky pouze a jedině až teprve po jejich dostatečně dlouhém ustájení v KARANTÉNĚ ! Ale doporučuji raději nové křepelky ke starým křepelkám vůbec NEPŘIDÁVAT. Je lepší celé hejno po snáškové sezoně zabít a po důkladné asanaci chovného zařízení koupit celé hejno nové tak, jak se to dělá ve velkochovech. Držím palce.
dekuji za odpoved,vim ze jsem udelala chybu a dala je dohromady,ale mela jsem svoje v pohode.Byla sem na veterine dostaly anb,prisly pryc dalsi dve tak uvidime co dal.tez jsme daly krepelku na pitvu dam vedet co a jak.chovateli jsem dala vedet a projevil zajem na vyreseni marie
Odpověď na příspěvek uživatele marie z 03.02.2015, 22:42:01
Dobré jitro paní Marie. Díky za odpověď. Je velmi pozitivní, že chovatel, který Vám prodal nové křepelky, má zájem na vyřešení problému a na uzdravení Vašich křepelek. Také Váš pan veterinář, zdá se, má opravdovou snahu křepelky uzdravit. Je dobře, že jste uhynulou křepelku dala na pitvu.
Jinak: v Brně na Veterinární fakultě je " Katedra pro malá zvířata", kde se zabývají také drůbeží a mají snahu pomoci chovatelům; ale Brno je asi od Vás hodně daleko.
(Stále se mi v souvislosti s nemocí Vašich křepelek vrací vzpomínka z dětství na mé liliputky: onemocněly drůbežím MOREM, lapaly po dechu, dusily se, měly v krku pablány. Veterinář to tenkrát vzdal a řekl, že všechny slepice zahynou. Můj otec (MUDr. mediciny) to nevzdal, udělal slepičkám výtěr v krku a dal ho na rozbor a v laboratoři zjistili, že nalezené mikrobi se velmi podobají mikrobům způsobujícím lidský záškrt. Proto mi můj otec pro liliputky přinesl lék proti lidskému záškrtu a tím lékem jsme vyléčili a úplně uzdravili 6 liliputek ze 7. Takže: i lékem pro lidi lze někdy vyléčit drůbež nebo zvířátko.) Přeji i Vám, aby se Vám křepelky podařilo uzdravit a mohla jste podat dobrou zprávu. Držím palce.
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 04.02.2015, 06:30:44
Dobry vecer slibyla jsem zpravu o nemocnych krepelkach.Uhynulo mi jich 20 kusu dala jsem ji na pitvu a opravdu to byla infekcni ryma.pravdepodobne to spustil stres pri prevozu a chladno a zima.CHovatel mi slibil nahradu tak uvidim.Je to smutne kdyz uhynou a nemuzete jim pomoci .Jejich pribytek jsem vycistila ,vymenila podestylku a uvidim snad to dopadne dobre ,uz jsou cilejsi a uz zacaly i snaset.Dekuji vam za rady a tez zajem maria
Odpověď na příspěvek uživatele maria valentova z 22.02.2015, 19:17:10
Dobrý večer paní Valentová. Děkuji Vám za zprávu. Potěšilo mne, že se mi podařilo na dálku odhadnout nemoc "infekční rýma", kterou pak stanovil veterinář. Pro Vás je nejdůležitější, že dodavatel křepelek Vám slíbil náhradu; je to tedy čestný člověk. Teplota pro křepelky musí být plus 18°C až plus 25°C.
Velmi dobrá zpráva je, že Vaše křepelky už začaly opět snášet. Znamená to, že už jsou zdravé.
Ještě doporučuji, aby ke křepelkám neměly přístup ani děti ,ani nemocní staří lidé, ani myši, ani potkani, ani volně létající ptáci, ani pes, ani kočka. I od lidí a zvířat mohou křepelky dostat infekční nemoc.
Odpověď na příspěvek uživatele J.M. z 22.02.2015, 22:08:28
dobry den pani Markova,moc me potesil vas zajem a i pomoc na dalku.krepelky chovam pres leto ve voliere a na zimu je stehuji do pradelny kterou maji celou pro sebe.maji pisek seno vojteskovou drt vapenny grit,krmim smesi uni,proso psenice salat,obcas varene vejce mrkev strouhanka tvaroh .chtela jsem si udelat radost 1 dubna mi bude 60 a takhle mi to dopadlo ale ja to nevzdavam krepelky jsou uzasne.Dekuji valentova
Dobré jitro paní Valentová. Děkuji za zprávu. To je dobře, že vytrváte v chovu křepelek. Ale nejbezpečnější je "Kompletní krmná směs pro nosné křepelky", písek a čistá pitná voda. (Zkrátka např. i v té strouhance nebo v tvarohu se může někdy nějaká infekce objevit, to podle zkušenosti poznáte. Do uskladněné krmné pšenice by neměly mít přístup myši, vrabci, holubi, hrdličky a pod.)
K Vašim krásným šedesátinám Vám gratuluji a přeji Vám i křepelkám hodně a stálé zdraví.
Kur domácí:
Chronická onemocnění dýchacích cest (Mycoplasma gallisepticum).
Kolibacilóza (Escherichia coli).
Denně připravovat čerstvý roztok! ne kovove nádoby
-------------------------------------------------------------
Při nakládání s veterinárním léčivým přípravkem by se měly používat osobní ochranné prostředky skládající se z nepropustných latexových nebo gumových rukavic a jednorázového respirátoru
----------------------------------------------------------------
Kur domácí:
Podávané množství a způsob podání
Brojleři kura domácího:
Obecná dávka: 25 mg doxycyklin-hyklátu/kg ž.hm. a den.
Kontinuální podání: 25 mg doxycyklin-hyklátu/kg ž. hm. a den, což odpovídá 0,5 g přípravku na 1 kg ž. hm. po dobu 3 - 5 po sobě jdoucích dnů.
Při přípravě medikované vody by se mělo přihlížet k živé hmotnosti léčených zvířat a jejich denní spotřebě vody. Příjem vody se může lišit v závislosti na věku, zdravotnímu stavu, plemeni, klimatických podmínkách a způsobu chovu, proto je potřebné pro správné dávkování zohlednit aktuální situaci příjmu vody v chovu a provést výpočet požadované koncentrace přípravku v gramech na litr pitné vody dle následujícího vzorce:
dobry den dekuji za radu,moc si toho vazim.Krepelkam uz je hej denne snasi jsou cile a spokojene.Bylo mi moc lito ,kdyz vam hynou pred ocimDoufam ,ze uz jsou v poradku.Jeste jednou dekuji vsem za rady.maria
Dobry den veterinar mi dal pro krepelky anb davala jsem do vody po dobu 5 dnu,a od te doby nic .Co bych jim mela dat jako prevenci.Mm je jen na vejce pro rodinu a v lete pro radost . dekuji maria