⋮
- Příspěvek #8187
- Nahlásit
Tato plemena se chovají od nepaměti po celé Evropě. Odedávna byla milou a velmi užitkovou ozdobou našich vesnických dvorků a je jen dobře, že obliba v dnešní době, kdy každý chovatel klade nárok na prostor, malou pracnost, užitkovost, pořizovací cenu a dostupnost krmiva, stále stoupá.
Existují obrovská množství zakrslé drůbeže: zakrslá rousná, wyandotka, faverolka, holanďanky, brakelky, hedvábničky, sebritky. Lidový název z dob našich babiček se pro tento ráz plemen vžil jako "liliputka".
Hmotnost kohoutů dosahuje 0,9 až 1 kg, slepiček 0,6 až 0,8 kg, podle vybraných plemen. Snáška asi 30 gramových vajíček s bílou i tmavou skořápkou se pohybuje kolem 80 až 140 kusů ročně.
Lépe se drůbež chová v zastřešeném travnatém výběhu. Na noc v suchém zatepleném kurníku. Pobyt na dešti zakrslé drůbeži příliš nesvědčí. Ve volném výběhu je třeba chránit liliputky před létajícími dravci i potkany. Pokud máte chatu nebo chalupu někde u lesa, je výhodnější chránit výběhy liliputek před krahujci sítěmi. Drůbež to neohrozí ve volnosti, poněvadž vzhledem ke své velikosti, obrovský výběh ani nepotřebují.
Slepičky pohlavně dospívají mezi 6-8 měsíci a snáší vajíčka bílé skořápky o hmotnosti 30 až 42 g. Rovněž jsou shánlivé, při dobré a kvalitní pastvě na travnatých výbězích se rády pasou, sbírají travní semena, brouky. Jejich průměrná roční snůška dosahuje až 120 ks vajec.
Slepičky jsou rovněž velmi dobré a šikovné kvočny. Kuřata se líhnou po 21 dnech, jsou čilá a temperamentní.
Kvalitní odchov kuřat je důležité pro jeho úspěšnost v dalším chovu. Z hlavních faktorů, které ovlivňují vývin kuřete je teplo, vlhkost a výměna vzduchu, světelný režim a v neposlední řadě výživa a technika krmení.
Organismus maličkého vylíhnutého kuřátka je zcela nedokonalý. Kuře po oschnutí sice přijímá potravu, ale nemá dostatečně vyvinutou termoregulaci, nemůže si udržet normální tělesnou teplotu. Termoregulace se u kuřat vyvíjí někdy kolem druhého týdne věku a ve čtvrtém týdnu je již zcela vyvinutá.
Vlhkost ovzduší při odchovu kuřat udržujeme bez velkých problémů. Výměnou vzduchu musíme dosáhnout odstranění čpavku, vodních par a oxidu uhličitého. Kuřata nesmí být v průvanu a teplota odchovny by neměla kolísat. Přílišný průvan poznáme na kuřatech podle jejich shlukování do houfů.
Světlo je důležité pro odchov, ale nemá vliv na jejich růst. Do čtvrtého dne věku svítíme kuřatům slabou elektrickou žárovkou bez přerušení, poté zkrátíme délku svícení na 16 hodin a v 7-8 týdnu svítíme 8-9 hodin. Při dodržení slabého světela zamezíme kanibalismu.
Správná výživa je důležitá pro další růst, vývoj a zdravotní stav kuřat. Nejlepším řešením je používat kompletní krmné směsi, které odpovídají fyziologickým požadavkům kuřat. Pokud nemáme k dispozici směsi, podáváme kuřatům nahrubo šrotované směsi obilovin s přídavkem sójové mouky a minerálně-vitamínových přípravků, které zakoupíme v drogeriích nebo v lékárnách (Vitamix, Konvit, Vitaplastin). Ve druhém týdnu je vhodné obohatit krmnou dávku o strouhanou mrkev, vařené vejce a sušené mléko. Do míchanice lze zamíchat jemně nasekané zelené krmení (kopřivy i řebříček). Od čtvrtého týdne kuřata na noc přikrmujeme celou pšenicí. Kuřata drůbeže nesnáší mazlavou nebo lepivou míchanici. Po celou dobu odchovu nesmíme zapomenout na dostatečné napájení kuřat čerstvou pitnou vodou.
Krásná malá vajíčka liliputek jsou k jídlu velmi chutná a dekorativní. Při pečení i vaření lze počet vajec upravit prostým vyvážením s klasickými vejci.
Liliputky, jako malé živé klenoty našich venkovských dvorů, si právem zaslouží mnohem větší pozornost a jejich přítomnost na dvorech potěší nejen dospělé chovatele, ale hlavně děti