- Nevhodné krmení t.j. pouze: šrot, kukuřice, pšenice, zbytky z kuchyně.
- Správné krmení: " Kompletní krmná směs pro nosnice v drobnochovu" , musí být v záruční době, nezaplísněná, bezvadná.
- Extrémně mrazivé zimní počasí a krátký světelný den způsobují také snížení snášky nosnic. Zateplete kurník, do kurníku instalujte žárovku s možností rozsvítit ji každý den večer přibližně od 18°° hodin do 20°° hodin a ráno od 6°° hodin do 8°° hodin. Umožněte nosnicím během dne pást se a hrabat ve skleníku, aby nebyly na mrazu a v mrazivém větru.
- Přidejte také naklíčenou nezaplísněnou pšenici a umytou zdravou mrkev.
- Též čistý suchý hrubší říční křemičitý písek a pitná vlažní voda "ad libitum" je nezbytná. Chovu zdar !
Slepice nenesou
Dodatek:
Samotná bezvadná pšenice nebo bezvadný pšeničný šrot nejsou krmiva nevhodná, ale obsahem živin nedostatečná.
Možné příčiny zastavení snášky:
- Nevhodné, a na živiny chudé krmivo. NEKRMTE ZBYTKY Z KUCHYNĚ ! Začněte kmit pouze bezvadnou "Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu ", která je čerstvá t.j. v záruční době. Krmte dle návodu.
- Nepřekrmujte trávou ze sekačky !
- Občas můžete přidat jemnou mladou nadrobno nakrájenou travičku nebo salát, dále např. trochu uvařeného libového neslaného nemastného namletého hovězího masa (asi jedenkrát týdně).
- Vysoké teploty a nedostatek stínu ! V průběhu dne asi dvakrát vyměňte a doplňte ohřátou pitnou vodu v napáječce za studenou.
- Doplňte do popeliště pod kurník suchý čistý hrubší říční písek. Písková zrnka potřebují nosnice do žaludku pro správné trávení. V písku se popelí, a tím se ochlazují a zbavují se parazitů. Vytvořte jim proti slunečnímu úpalu stínící stěnu nebo vysaďte do výběhu stínící keře a jiné rostliny např. topinambury(dokonce by tu službu poskytly např. i vzrostlé kopřivy.)
toje kravina
Příčiny mohou být různé: Nemoc (?), nekvalitní a na živiny chudé krmivo (?), stres (?), zanášení (?), vejce odnáší predátor ? Pokud nemáte v plánu líhnout kuřata z vajec snesených Vašimi slepicemi, tak kohouta ke slepicím nepotřebujete. Chovu zdar .
Co můžete udělat s kohoutem: Někomu ho darovat nebo prodat, zavřít ho samostatně do malého kurníčku, "na pekáč" ?
Slepice můžete ráno "ohledat", zda a která má vajíčko v sobě připravené; může se to udělat nahmatáním v kloace, nebo i zvenku těsně pod konečníkem lze pevné vajíčko ráno nahmatat; Slepici s vajíčkem zavřete do kurníku, dokud vejce nesnese. Ano, "predátoři" dokáží vejce odnést nebo zkonzumovat i tak, že nezanechají stopy. Vejce Vám může krást i člověk nebo dítě.
Kupte slepicím novou "Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu" a krmte ji samotnou podle návodou. Směs musí být bezvadná v záruční době.
Příčinou pauzy ve snášce může být i pravidelné podzimní pelichání Vašich nosnic. Až přepelichají (pokud jsou jinak zdravé), opět začnou snášet. Chovu zdar.
"Přepelichání" trvá asi měsíc až 1,5 měsíce. V průběhu pelichání nosnice dobře krmte, ať je nikdo nehoní, a ať mají pokud možno chráněný kurník a malou část výběhu před větrem, deštěm a sněhem; bez peří jim je více chladno.
Kohout Vám pouze žere krmnou směs. Jeho "ochranářská funkce" je sporná. Liška totiž např. často jako prvního odnese kohouta 😉.
Dříve krmné směsi nebyly a slepice snášely. Jak je to možné? Jak si to mám vysvětlit....
Nikdo kolem slepic tak neběhal. Dostaly pšenici, šrot, domácí zbytky/ v rozumné míře, bez přepalovaného tuku/ a trávu. Maximálně bedýnku s popelem a kastrol s pískem.
Teď se jim málem lakujou drápy a na bidlo se dávají všechny hlavou jedním směrem a stejně nenesou.😄
Vysvětlím: Pokud tím "dříve" myslíte dobu před II. světovou válkou a po II. světové válce ( tedy přibližně mezi rokem 1945 až 1960), tak v té době na dvorcích na vesnicích se chovaly převážně slepice kříženky různých plemen, nevyšlechtěné na snášku, které snášely tak přibližně do cca =120 ks vajec za rok, přes zimu převážně nesnášely a odpočívaly. Je pravda, že byly živeny prostě, krmivy "co dům dal".
V současné době chovatelé nakupují kuřice nosné hybridy, vyšlechtěné a křížené tak, aby jejich snáška byla vysoká, tedy cca = 250 ks až 300 ks vajec za rok; podmínkou pro tak vysokou snášku těchto hybridních nosnic však je jejich dokonalá výživa kompletní krmnou směsí pro nosnice. Současné hybridní nosnice mají jinou genetickou podstatu, než slepice "dříve", a proto z "lidového krmení" (chudého na živiny) mnoho vajec nevytvoří, nebo přestanou snášet úplně.
Je to podobné, jakoby jste chtěli do nádrže moderního závodního automobilu lít naftu nebo LTO (místo moderního správného předepsaného benzínu) a současně od něho chtít bezvadný provoz a vysokou rychlost.
Děkuji za zprávu. 3 vejce denně od pěti slepic je víc než 50% snáška, což je dost na pozdní podzimní období a pravděpodobně i částečně "statkové" krmení. Pokud byste chtěli snášku zvýšit, kupte a krmte pouze "Kompletní krmnou směs pro nosnice v drobnochovu" a kohouta můžete ustájit samostatně. Důležitý je hrubší čistý říční křemičitý písek, aby měly stále k dispozici, a samozřejmě pitnou vodu mírně temperovanou, aby jim nezamrzala. Chovu zdar.
Vracím se ke krmným směsím. Obsahují GMO obiloviny.Nepochybuji o tom, že přes ptáka se to dostane do vejce a tím pádem i do našeho organismu.
Co si o tom myslí ostatní, co krmí jen těmito směsmi.????
Zdraví Z.
Doplňuji:
Zvýšení snášky nosnic v zimním období (kromě výše řečeného) je možné také prodloužením jejich světelného dne tak, že jim v kurníku budete svítit žárovkou v podvečer v době přibližně od 16°° hodin do 19°° hodin, a ráno cca od 6°° hod do 8°° hod.
Odkaz:
https://technet.idnes.cz/geneticky-modifikovane-plodiny-dn2-/veda.aspx?c=A131216_122147_veda_mla
Moje glosa:
Např.: Nebezpečí geneticky modifikované sóji pro výživu člověka ve smyslu odolnosti sóji proti herbicidu rundop není v té odolnosti samotné, ale v tom, že může být tím herbicidem na poli ošetřená, a tudíž může obsahovat jeho rezidua.
Dodatek:
"Přes ptáka se GM krmivo do vejce a do našeho (lidského) organizmu " NEDOSTANE !!! Tato úvaha odporuje logice fyziologie živého organizmu.Vysvětlím:
Ve svém trávicím ústrojí nosnice rozloží a roztráví biologické části krmiva na nejjednodušší sloučeniny, které projdou střevní stěnou nosnice do její krve. Vejce tvoří nosnice ve svém reprodukčním ústrojí z těch nejjednodušších sloučenin, které čerpá ze svého krevního řečiště. Podobně probíhá proces trávení vajec v lidském těle.