Mám mladého senegalce cca 4-5 měsíců starého. Vybíral jsem z 8-10 mláďat. Chovatel tvrdil, že to vypadá spíš na samce-byl o něco větší, mohutnější hlavu, drápy i celkově a těžší než ostatní. Když ho ale mám teď samotného pár dnů doma a čtu o rozdílu zbarvení samců a samiček, tak si nejsem tak jistý. Co myslíte? Díky.
Stáří papouška je cca 5 měsíců. Zbarvení je právě zatím neurčité a spíš by ukazovalo na samičku, ale tvarem hlavy a konstitucí se mi jeví spíš jako samec (obzvláště. když jsem měl možnost vidět celou snůšku mláďat a srovnávat). Někde jsem slyšel, že v tomto věku ještě není zbarvení určující a změní se. Tak fakt nevím.
Nejedna se o zadny tezky pripad. Pokud nemate DNA test pohlavi, odhadovat muzete do aleluja. Do dospeleho zbarveni jde ptak ve 3.roce. My meli "jasnou samici", tesne pred 3.rokem pri preperovani se barvy markatne zmenili a nakonec zbarvenim i po testech mame samce. Na tohle absolutne nemuzete hrat. Kazde mlade je vesmes vic zelene a vsichni usuzuji na samice... A propo - je spousta chovatelu, co ma na "pohled" dva jasne samce (zbarvenim, tvarem hlavy, atd.) a pritom to je chovny par.
Dle zbarvení to odpovídá spíše samičce.ty mají oranžově zbarvené peří,kdyžto samci mají žluté.jako další znak u samiček je zelený trojúhelník,který zasahuje mezi nohy,u samců končí někde uprostřed bříška :)
Intenzita žluté či oranžové v žádném případě nesignalizuje pohlaví, ale je pouze jedním z určujících znaků pro přiřazení k některému z poddruhů papouška senegalského - senegalus-mesotypus - versteri.
velikost klínu na hrudi také někdy nesedí, spíše určující je zbarvení podocasních krovek a barva duhovky, ve většině případů hraje větší roli i nasazení zobáku.