Odhaduji: šířka = 150 cm, hloubka 70 cm, výška od podlahy ke stropu = 100 cm. Dvě hřadové tyče umístěné na šířku, každá o hřadovací délce 75 cm ve stejné výšce od podlahy umístěné za sebou do hloubky. Zbytek hřadových tyčí ( tj. 150 cm - 75 cm = 75 cm) bude podpírat horní hnízda. Hnízda budou dvě dole v přízemí a dvě hnízda nad nimi v poschodí. Samozřejmě, že k horním hnízdům a hřadům bude dobré udělat žebříček. Ale možná jsou i jiná řešení.
A KDYBYCH MĚL ROZMĚRY ŠÍŘKA:125CM,VÝŠKA125CM,DÍLKA125CM A ZATEPLENÝ POLISTIRÉNEM 5CM MOHLY BY TAM BÝT I PŘES ZIMU A KOLIK BY JICHTAM MOHLO BÝT DĚKUJI!!!
Váš návrh je kapacitně podobný, to znamená, že by tam slepic nosného plemene mohlo být ustájeno 10 až 12 ks, a v zatepleném kurníku by mohly být i v zimě. Máteli možnost, postavte kurník na zimu do skleníku nebo fóliovníku, nebo ho postavte těsně vedle skleníku nebo foliovníku, a z výběhu kolem kurníku udělejte slepicím průlez do toho skleníku (fóliovníku). Toto uspořádání slepicím velmi vyhovuje a chrání je před velkými zimními mrazy a větry.Důležité je, že ve skleníku mohou v zimě hrabat, že tam není sníh, takže pěkně snáší třeba i o vánocích. Váš návrh je dle mého názoru poměrně dost vysoký, ale můžete mezi stropem a střechou udělat úložný prostor (např. na krmivo, na prázdná krmítka a jiné pomůcky), který v zimě vyplníte senem nebo slámou a tím zlepšíte tepelnou izolaci kurníku.
Klasická nosná plemena slepic jsou: 1) LEGHORNA BÍLÁ: vysoká snáška: za rok 280 vajec i přes 300 ks. Hodně létá, je divoká, splašená, zbrklá, nekvoče, má dobré využití krmiva na 1 ks vejce. Vyžaduje teplejší zeměpisné polohy, je shánčlivá, v přírodě svou bílou barvou upoutává pozornost větších ptačích dravců. V zimě za mrazu jí omrzá velký hřeben. Tělesná hmotnost je menší, tedy slepice "na polévku" z tohoto plemene je poněkud kostnatá (-:). 2) VLAŠKA KOROPTVÍ: vysoká snáška pěkná bílá vejce, koroptvím zbarvením se hodí do přírody ( v polích a ve křoví je nenápadná), většinou nekvoče; také je bystrá, létavá. Kohouti jsou krásní s kovově lesklými tmavými srpovými ocasními pery. 3) MINORKA: krásná čistě černá nosná slepice, větší tělesný rámec, bílé ušnice a nese největší bílá vejce. 4) ČESKÁ ZLATÁ KROPENKA: menší velikost než předchozí, nižšší snáška než předchozí. Velmi odolná do chladnějších poloh, shánčlivá. Nese trochu menší nažloutlá vajíčka. Barevně splývá s přírodním prostředím. Běháky má břidlicově šedé, ušnice červené, kohouti jsou pěkně zbarvení, dokáže i kvokat a vysedět kuřata. 5) Další lehká nosná plemena chovaná v cizině jsou u nás chována většinou chovateli ze záliby. Velká nosná plemena mají i formy "zdrobnělé" a "zakrslé"; jejich chovatelé se sdružují do Klubů. Pěkné nosné zakrslé slípky jsou např. sebritka stříbrná nebo sebritka zlatá; dobře kvočou a spolehlivě vysedí a vychovají svá kuřátka.
Dodatek: Můžete si i pořídit nosný hybrid 1) s obchodním názvem TETRA (doporučuji): Jsou to čtyřlinioví dvouplemenní kříženci (leghornka a hempšírka), po těle hnědočervené peří s bílými ocasnímii pírky.Mají poměrně vysokou snášku. Jsou to statné užitkové klidné slepice, odolné i chladu, nesou světle hnědá vajíčka. "Slepice na polévku" má na kostech dost masa. Vydrží v chovu až 3 roky. 2) Hybrid s obchodním názvem ISA BROWN. 3) Hybrid s obchodním názvem DOMINANT.