Dobry den, vazeni chovatele,
chtel bych se Vas zeptat, je-li mozne chovat napriklad 3 pary timalii v prostorne zarostle voliere napr. 50m2.
S kterymi druhy muze sdilet volieru?
Dekuji za odpovedi a preji uspesny den!
Zdenek
Dobrý den,
chov více páru timálií v jedné voliéře stejně jako chov s jiným druhem ptáků bych Vám nedoporučoval. Timálky jsou velice vnímavé na dostatečný klid v době hnízdění a i přes vskutku obří rozměry Vaší voliéry si myslím, že by docházelo k bojům mezi samci.
Z.G.
Zdravim,
pan Palkovic je choval spolecne s belokury a dudky. A take je odchovaval. Fungovat to muze, ale pokud chete mit klid, tak se drzte rady vyse.
S.
Dobrý večer.
z vlastních dlouholetých zkušeností s chovem plodo a hmyzožravých ptáků jednoznačně odmítám odchov těchto ptáků ve společných voliérách, a to z těchto důvodů :
- každý druh vyžaduje specifický biotop
- ptáci se více či méně vyrušují
- může docházet ke zbytečnému napadání při ochraně teritoria ( v době hnízdění)
-dávkování živočišného krmiva v době, kdy některé páry mají mladé a jiné ne, je velký problém
-vyrušování již hnízdících ptáků chovatelem při čištění společného chovatelského zařízení (při větším počtu ptáků dochází k intenzivnějšímu znečišťování), a tak bych mohl pokračovat....
Znovu podotýkám, že zde prezentuji své vlastní zkušenosti. Dokonce i mezi jednotlivými voliérami mám dvojité pletivo (v době hnízdění se napadají samci různých druhů leskoptví, loskutáci se též při sebemenší příležitosti oženou po menších sousedech, o zoborožcích ani nemluvě....). Něco úplně jiného je okrasná voliéra , kdy nám nezáleží na odchovech, ale pouze na pohledu do voliéry, kde se prohánějí ptáci různých barev a velikostí ( podobné je to v zimním období, tedy v době klidu). V těchto případech lze nakombinovat opravdu mnoho druhů opeřenců. Věřte, pokud chcete odchovávat (což předpokládám), vybudujte raději několik ( i menších) voliér a hmyzáky chovejte vždy pouze po páru. Uvidíte, že úspěchy se určitě dostaví.
PS: Zrovna u zmiňovaných timálií čínských není odchov až tak jednoduchý (ptáci nasednou, vysedí mladé, krmí... a pak to přijde - většina mláďat vyskáče z hnízda v době, kdy nejsou letuschopná a cca 2 dny tráví na dně voliéry. A tady je hlavní příčina neúspěchu - mladí prochladnou a hynou.Podaří-li se toto krátké období nějak přečkat (na noc brát mladé domů,vhodná podestýlka na dně voliéry, mít štěstí na teplé noci atd), pak je většinou vyhráno.
S pozdravem Novák - Chlum u Třeboně
Dobry den,
dekuji za odpoved.
Urcite mate pravdu.
Splnovali by Vase podminky:
- stejny biotop
- neruseni se vzajemne ani pri toku
- zadna potravni konkurence
nejaci mali hrabavi? Jako jsou arborophili, mali bazanti pavi apod?
dekuji!
Z.
Dobrý den,
i tuto kombinaci jsem v minulosti zkoušel. Do voliér o rozměrech cca 2x2x1 m (d,v,š) jsem k páru hmyzáků (leskoptve, pagodoví špačci, timálie, šámy aj.) umístil pár křepelek nebo křepelů. Ptáci se relativně snášeli, ale problém byl v tom, že večer šli hrabaví "na hřad" a obvykle si k nocování vybírali střechy budek, v nichž hnízdili zmiňovaní hmyzáci,a neustále je tak vyrušovali. V dobách tohoto " experimentování" jsem též zaznamenal případ, kdy pár šámů lovil ve voliéře čerstvě vylíhnutá kuřata čínských křepelek ! Stejně se chovaly i leskoptve tříbarvé a purpurové! Takže z mých zkušeností - opět špatná volba! Na druhé straně - kdo nic nezkusí, nic nezkazí.
S pozdravem Novák -Chlum u Třeboně