Dávali jsme jim větve smuteční vrby na rozštípání/jen tak/budku neměli tak samice nosila větvičky do misky s pískem kde také snesla jedno vejce.
agapornis
Dávali jsme jim větve smuteční vrby na rozštípání/jen tak/budku neměli tak samice nosila větvičky do misky s pískem kde také snesla jedno vejce.
Ještě bych dodal, že například v knize pana M.Vašíčka je uvedeno, že agapornisové si postavili hnízdo v Harcké klice.
Každopádně jsme trošičku odbočili od tématu. Chovám agapornise růžohrdlé a agapornise škraboškové a chovám je v dřevěných klecích a voliérách a s okusováním nemám problém. Vrbové proutí dávám v době hnízdění a to denně 2 větvičky, tak jak jsem to popsal v mém článku.
http://papousci.chovzvirat.com/clanky/agapornis-skraboskovy---ii--dil.html
Jinak agapornisové jsou afričtí papoušci a ne lední medvědi. Pokud chceš chovat agapornise, přečti si jeden z mých posledních článků, tam je něco o teplotě napsáno.
http://papousci.chovzvirat.com/clanky/agapornis-skraboskovy---ii--dil.html
Já ani v době hnízdění agapornisům jablka nepodávám. Žádný vědecký podklad nemám jen zkušenosti jiných chovatelů a v obou nejznámějších publikacích od M.Vašíčka i od Dirka ven Den Abeela je zdůrazněno, že agapornisové po jablkách mývají často průjmy. V mém chovu agoši jablka nedostávají. Nahrazuji to vitamíny do vody.
A mám dobré výsledky a ani ptáci si myslím nestěžují.
Nechci zpochybňovat ničí názor, ale srovnávat krmení agapornisů taranta a agapornisů růžohrdlých či škraboškových bych opravdu nesrovnával, protože se může značně lišit.
Jak píši mí agapornisové jablka nedostávají a nahrazuji je vitamínovými přípravky do vody. Nevidím v tom nic špatného. Mám krásné ptáky, krásné odchovy a proto taky píši, že si ptáci nestěžují. Rozhodně u mne jen nepřežívají.
Cituji z knihy Agapornisové - kompletní průvodce od Dirka Van den Abeela str.59 podkapitola Pochoutky a zelené krmení ,,Kouskem ovoce (obzvláště populární je kousek jablka) také nebudou opovrhovat. Pamatujte však, že zelené krmení je nutné podávat jen omezeně. Příliš mnoho ovoce či zeleniny může způsobit průjem´´
Z tohoto vyplivá, že jablko není na škodu, ale nemělo by se podávat neustále, neboli dlouhodobě. Avšak odbočili jsme od tématu a proto se k němu opět vracím.
Jak zde poznamenala pani Hana, tak jsem si vzpomněl na jednu příhodu. Není tomu tak dávno co známý předložil agapornisům růžohrdlým budky. (chová je ve sklepních prostorech) Jeden pár agapornisů růžohrdlých budku neobsadil a vybudoval si hnízdo z větviček za budkou v mezeře asi cca 8 - 10 cm, kde pár odchoval i mláďata až do samostatnosti, ale už nevím přesný počet. Pokud mi prostě někdo nevěří, že větvičky stimulují k hnízdění, tak vřele doporučuji umístit do klece uzavřenou bedničku a uvidíte, že po předložení větviček si ptáci začnou budovat hnízdo za bedničkou, nebo v nějaké mezeře. Samozřejmě, že pokud jsou ptáci jen v kleci, kde jsou dvě bidla, tak nemají tolik možností kde vybudovat své hnízdo, ale jak zde napsala pani Hana, tak ji agapornisové zahnízdili do misky od krmiva. Toto se stalo známému u kakariků, kde samice zahnízdila v keramické misce od krmiva a je to známé i u andulek, že si z novin a z peří mohou vybudovat hnízdečko v rohu klece. Prostě ptáci jsou nevyspitatelní a proto říkám, že i když nejsou motivováni krmivem, nebo něčím jiným, tak i přesto je větve můžou motivovat k hnízdění. Co se týká destrukce dřevěných voliér či klecí, tak to není zase tak vážné. Může se stát, že když je klec postavena z hranolků o průměru 2 cm, tak okoušou hrany hranolku. Samozřejmě může se stát i výjimka a narazíte na agapornise, kteří se vyžívají v ničení dřevěných části klece či voliéry.