Dobrý den,
mám problém s papouškem. Doufám, že mi pomůžete Váš mail jsem zjistil z knihy o papouškách.
Máme papouška zhruba 2 roky starého. Do tedka nebyl žádný problém. Ale ted jsme si všimli, že má (je to samice) vykousané (zřejmě vykousané) kousky pírek pod hlavou asi na krku.
A moc si s tím nevíme rady. Něco už jsem přečetl, ale stejně bych radši slyšel rady odborníka. Já mám 2 teorie budto má málo koupání, protože ona se koupat nechce asi jsme na to šli na začátku špatně a tet nemá ráda vodu. Takže se skoro vůbec nekoupe. A nebo je v knížce napsáno něco o škubání peří při hnízdění, ale tohle se mi nezdá jako škubání ale jako kousání ona si ty pírka tam normálně nechává. Tak doufám, že mi pomůžete, kdybyste byly tak hodný.
V příloze zasílám fotografie, doufám, že tam něco uvidíte a pomůže to.
S pozdravem Hrnčíř.
Dobrý den,
mám 2 letou samičku žaka s úplně stejným problémem, okousané peříčka okolo krku, také se nerada koupe, téměř vůbec. K tomu musím ale dodat, že má na bříšku na jedné straně také vytrhaná pérka, buď celá nebo okousaná, na první pohled to skoro není vidět, ale z blízka je viditelné, že je místo probrané a zbývá jen pár peříček spolu s prachovým peřím. Mám ji teprve pátý den, už jsem ji takhle koupila. Bývalý majitel říká, že začíná přepeřovat. Poradil by někdo ze zkušenějších chovatelů, zda je to možné? A zda to může souviset s nedostatečným koupáním?
Moc děkuji za jakoukoliv odpověď k původnímu tématu pana Hrnčíře, popř. k mému dotazu na přepeření..
J.Uhrová
Bohužel tohle je problém žaků, že se vytrhávají peří. Doufejte, že se neoškubou jako slepice. Málo kdo věří, když se mu tohle říká, když si žaka pořizuje, že může být takový problém. U někoho dřív u někoho později. Rada na to není ani u veterináře.
no jen bych to upravil - u někoho dříve, u někoho později a u někoho vůbec
škubání či okusování per je dost častým jevem u žaků i u eklektusů, ale možných příčin je mnoho, od psychických poruch až ke chybám ve výživě či podmínkách chovu
jinak myslím, že takové okusování může pramenit i z nedostatku činnosti, zkuste předkládat více čerstvých větví k okusu
Mám stejný problém. Koupil jsem 4 letého žaka od paní, které se zastřelil manžel na kterého byl žako fixovaný a žačal se okusovat. U mě začal zarůstat, ale cca po půl roce se najednou opět okousal (neoškubal) a od té doby se stále okusuje. Přemýšlel jsem, že bych mu dal do společnosti nějakého jiného papouška (třeba i korelu). Myslíte, že by ho snesl
u 4 letého jedince bych už váhal ho zvykat,zvlášť žaka na jiného jedince, to okousání - oškubání má nejspíš steskem, podobný problém jsem řešil u tchýně u agapornise, kromě křídel,acasu a hlavy si obral takřka vše až na kůži,několikrát.
tchýně si ho vzala domů (je sama) , chodí do práce a asi po roce se to začalo zlepšovat,peříčka začali dorůstat a nyní (asi po 19měsících) je takřka komplet opeřený bez náznaku škubání
chce to čas, a ten čas věnovat papouškovy
Ještě bych chtěla poprosit o radu či názor, zda mám žaka stříkat rozprašovačem, i když to nemá rád? Je voda důležitá natolik, že je prostě třeba ji aspoň rosit, nebo ji nemám stresovat, ale s vodou víceméně do kontaktu pak nepřijde? Vanička s vodouna dně klece je k ničemu, nechodí se koupat ani sama..Pravidelně ji tam ale pro jistotu dávám..
51.38. Slečna napíšte, čím kŕmite a čím kŕmil predchádzajúci majiteľ. Príčina môže byť / ako píše p. Cone / vo výžive. Žakovia majú špeciálne požiadavky na výživu !
Krmím směsí zrní pro africké papoušky, granule, ovoce a zelenina čerstvé, nutblend (Zupreem), sušené ovoce a zelenina, naklíčená směs (občas), proso, piškotky.. Tak krmil i předchozí majitel, snad je to takhle v pořádku..?
Podáváte i palmové orechy ? Žako potrebuje i nasýtené mastné kyseliny a tie mu poskytuje orech palmy olejovej.Dostať kúpiť i palmový olej, ktorý môžete pridávať do naklíčenej zmesi, alebo na piškótu.Ako prvú pomoc, alebo náhradu môžete mu podať kúsok obyčajnej bravčovej slaniny ovarenej v neslanej vode.
70.146 - u nás nastal najednou též problém- vykusování peříček kolem kloaky. Přitom stres má žako jen z postřikovače, ale jak přestanu, je zas hned vpohodě. Jsem s ním skoro celý den, z klece jde 3x.
Nejí teda moc zeleninu, granulky co jsou ve směsích, ale ovoce ano. Větvičky okusuje.
Chtěla jsem se zeptat na ten špek, jak ho podávat, jestli zavěsit do klece nebo dávat po kouskách a kolik asi. Než koupíme ty další doporučené produkty. Děkuji za odpověď.
Skúste ho upevniť medzi mriežky klietky tak, aby mohol s toho vykusovať. Zo začiatku dávajte ad libidum, potom až zistíte že berie veľa, tak iba trocha 2-3 x mesačne.
Díky moc, už jsem odpoledne zkusila dát do misky malé kousky, ale moc mu nešmakoval. Je to konzervativní trouba :-), vše po novotě mu trvá déle,než zachutná. Myslím, že koupím raději palmový olej, že by ty ořechy také nejedl. Uvidíme.
Vždy se do sebe dal jen večer, ale dneska je zatím klid (ťukám na vše abych to nezakřikla)
Špek, respektive kůže z uzeného špeku se před takovým třiceti či čtyřiceti léty častěji podávala u škubajících papoušků, někdy to i zabralo. Nějaké srovnání hodnot živočišných tuků s hodnotami u palmového oleje bylo otištěno v jednom článku v čas. Papoušci v loňském roce- autor . MVDr. Tiukač,
Každé pravidlo má svou výjimku. Ne všechny rostlinné oleje jsou tělu prospěšné, ovšem nezdravý palmový olej jíme v mnoha potravinách, aniž bychom o tom věděli. A co hůř, přispíváme tím k ničení tropických pralesů. Ptáte se, jak je to možné?
Rostlinné oleje prospívají zdraví více, než přemíra živočišných tuků. Ale existují i výjimky. Palmový olej obsahuje spíše nasycené mastné kyseliny, než žádoucí nenasycené. A existuje ještě jeden důvod, proč se výrobkům jež palmový olej obsahují vyhnout. Plantážím palmy olejné, z níž se olej získává, padají za oběť poslední tropické pralesy především a Asi a Indonésii.
Omyl zdravé výživy
Palmový olej může být obsažen ve směsných stolních olejích, margarínech, slaných i sladkých sušenkách, v čokoládě, nugetě… Kromě potravin se přidává i do mýdel, šampónů, líčidel a spousty dalších výrobků.
Do roku 2015 již budou všechny produkty prodávané v EU muset přiznat, zda obsahují palmový olej. Toto pravidlo pomůže přírodě i lidem, pokud však budou dostatečně informovaní a budou vědět, že palmovému oleji je třeba se vyhýbat. Zatím bohužel například i v obchodech se zdravou výživou značná část výrobků tento sporný materiál obsahuje. Lidem, kteří zde nakupují, obvykle záleží na svém zdraví i životním prostředí. Koupí výrobku s palmovým olejem pak bohužel poškozují oboje.
Zatímco u nás vyprodukované rostlinné oleje, jako je lněný, slunečnicový, řepkový nebo pupalkový, či středozemní olivový zdraví prokazatelně prospívají a působí i jako prevence mnoha chorob, palmový olej, v těle působí podobně, jako sádlo nebo máslo. Strávník však z něj, na rozdíl od lahodného másla, nemá žádný požitek. Že složení palmového oleje zdraví narozdíl například od oleje lněného, sezamového, slunečnicového, dýňového či olivového neprospívá, potvrzuje i studie Prof. MUDr. Josefa Šimka, DrSc., z Ústavu fyziologie LFUK Hradec Králové. Palmový olej neobsahuje blahodárné nenasycené mastné kyseliny, ale pouze nasycené mastné kyseliny, které přispívají ke vzniku civilizačních chorob. Smažení na sádle a olivovém oleji z pokrutin je srovnatelné se smažením na palmovém oleji co do zdraví, ovšem z etického hlediska je palmový olej nesrovnatelně horší. Víte, jak a kde vzniká?
Plantáže místo pralesů
Indonéské pralesy jsou nejen plícemi planety, ale i místem, kde přežívají poslední orangutani a další vzácná zvířata. Orangutani nám tak podobní, že je domorodci přiléhavě nazývají lidé z lesa. Monokulturní plantáže palmy olejné jsou však pro zvířata nehostinnou pustinou. A když se v nouzi snaží uživit zde, protože jejich původní domov zmizel, jsou orangutani nemilosrdně pronásledováni a zabíjeni. Plantáže palmy olejné také produkují jen nepatrný zlomek kyslíku, který by vydechoval pralesní ekosystém, kdyby rostl na jejich místě, o druhové pestrosti a pokladech (například léčivých rostlinách) které pralesy ještě skrývají, nemluvě.
Velké společnosti proměňující pralesy na plantáže navíc ohrožují i původní obyvatele, často jim nelegálně zabírají půdu a jsou již mnoho let obviňovány z porušování lidských práv. Ke všemu se přidává ještě živelný způsob obhospodařování plantáží, který vede k obrovskému zamoření řek hnojivy a pesticidy, na než již začínají doplácet zvířata i lidé.
Prospěch z palmového oleje mají tedy bohužel pouze velké obchodní společnosti, zatímco příroda, zvířata i původní obyvatelé na pěstování palem olejných tvrdě doplácejí. Olej samotný pak není nijak přínosný ani pro koncové spotřebitele, navzdory obchodní propagandě.
„Po Číně a Indii je Evropská Unie třetím největším odběratelem palmového oleje. Ještě nikdy jsme nebyli tak přímo zodpovědní za ničení tropických deštných pralesů, jako nyní“ vysvětluje český primatolog Stanislav Lhota M.Sc., Ph.D., který se výzkumu a ochraně indonéských pralesů věnuje přímo na místě již mnoho let.
Absurdní biopalivo
Patrně ještě větší hrozba, nežli palmový olej v potravinách, je jeho využití co by takzvaného biopaliva. Jedná se o vskutku pozoruhodný paradox: palivo, které má snížit emise skleníkových plynů, má zároveň vinu na ubývání nejcennějších dýchacích orgánů planety.
I když je podle dokumentů Evropské unie teoreticky zakázáno používat biopalivo pocházející z plantáží, které vznikly na místě pralesů či mokřadů, situaci v místech původu oleje může těžko kontrolovat. Kam jinam by se ostatně mohly stále rostoucí plantáže šířit, než na místa posledních zelených oáz…
Finská společnost Neste Oil, která palmový olej jako palivo dováží a prosazuje v EU, byla ve veřejném hlasování označena za nejneodpovědnější společnost roku. Finská letecká společnost Finair s ní dokonce zrušila smlouvu, ale neměcká Lufthansa bohužel na palivo s příměsí palmového oleje právě začíná létat.
„Pokud se palmový olej jako biopalivo v EU navzdory zdravému rozumu prosadí, budou silně ohroženy tropické lesy nejen v jihovýchodní Asii, ale i v tropické Africe a Americe“ varuje Stanislav Lhota.
Zrovna tak, jako lze na základě nezávadného složení vybírat potraviny a drogerii, lze i preferovat odpovědně se chovající letecké společnosti… a nebo cestovat vlakem.