Dobrý den. Máme doma asi půl roku aymarku - kamaráda. Je to hrozně hodnej tvoreček, ale nechce moc jíst ovoce a zeleninu. Jí jenom jablko a hrušku. Občas si ďobne do broskve, banánu nebo hroznového vína. Ze zeleniny bere jen strouhanou mrkev, když mu jí smíchám s vajíčkem. Zkoušela jsem mu dávat jahody, švestky, blumy občas mandarinku, mango (v zimě, v létě je nekupujeme), kiwi, jeřabiny, jostu, rybíz, rajče papriku a okurku a všechno zůstalo netknutý a vyjedl jen to co mu chutná a zbytek nechal. Ráda bych mu dopřávala pestřejší stravu, ale takhle to moc nejde. Dá se vůbec papoušek naučit jíst větší výběr ovoce a zeleniny? Nebo to mám nechat být a nenutit ho... Vybírá si i mezi jablky. Některá odrůda mu jede víc a některý se taky ani nedotkne. Vím, že dřív se andulkám taky moc nepodstrojovalo, ale když máme zahradu a některé druhy mu můžu dát z domácího zdroje, tak mi to přijde lepší než kupované ovoce - které mu co se druhů týče jede nejvíc.
Dříve jsem mívala u aymar (domácích mazlíků) ten stejný stav. Oblíbené bylo pouze jablko, banán a hroznové víno. Vše ostatní bylo vyházeno nebo netknuto. Zkoušela jsem dávat také "jen" něco jiného, aby byli nuceni to sníst, ovšem bez výsledku. Pokud nechtěli, nebylo proč je nutit. Když jsem brávala ovoce na Farmářských trzích, jedli mi toho více, než kupovaného z obchodu. Možná v tom něco cítí, nevím, ale tak jako tak mi toho příliš z ovoce nejedli. Nebrala bych to zase za takový problém. Kupovali jsme granule, které jsou na ně velké a tvrdé, proto jsme z nich dělávali kaši a po té se mohli utlouct, takže vlastně měli všeho dostatek. Někdy než vařené jsme je nechávali jen do měkka nabobtnat v malinkém množství vody a takto mokré je pak jedli taky.
Mo právě Horác občas ďobne, když dám samotný do broskve nebo do švestky. Ale to jen někdy a nechtěl ani ze zahrádky - meruňky rybíz. Amarka co jsem měla před ním ta krom citrusů, banánu a rajčat vyjedla všechno... pravda tý jsem to věšela na špejli se stropu klece, to u Horáce nejde kůlivá šmatlavejm nožkám. Na pletivu se musí držet zobákem a tak by nemohl oďobávat tam, kde z bidýlka nedošáhne. O je teda obecně nimra. Ze začátku jedl jen proso, ostatní vyhazoval... ale teď už jí ze zrní snad všecko, co mu nabídnu snad krom kardi - to je na něj moc tuhý. Máčenou pšenici, kterou nám doporučili, tu taky nebere. Mrkev s vejcetem jak kdy a třeba sépiovou kost oďobává jen když je venku z klece a tu co má v kleci tý se ani nedotkne. Jinak granulky jsem nikdy nezkoušela... tak nějak si to nedovedu předsatvit, když jsme papouchům vždycky dávali zrní a ovoce.
Aymarky jsou hodně různorodé :) Naše nejstarší - Klárka - ta by sežrala i koně, ta jedla úplně vše v miskách, když už jí chutnalo ovoce, snědla ho hodně. Pak jsme koupili Boba, ke kterému jsme dostali i postiženou sestru. Ten nejedl skoro nic, jen se nimral a jedl jen když jedla Klárka. Jeho sestra měla deformované nožičky (prstíky v pěst), takže se velice špatně pohybovala po kleci, ale po menších vylepšeních už to bylo jednoduché. Ta byla největší jedlík, který spocnul snad taky úplně všechno, i zeleninu. Bohužel kvůli epilepsii brzy zemřela. Ale bylo na nich vidět, že je každý jiný, už i v té stravě. Zřejmě nezbyde než vypozorovat, co má papoušek rád a to mu předkládat :)
Co se ovoce a zeleniny týče, tak budu zkoušet a zkoušet. Ještě mě napadlo mu občas namočit i jiný zrní než tu pšenici... ale to nevím, jaký je pro to vhodný a jaký ne. Jinak mohla bych se zaptat... Tu se špatnýma nožičkama jste měla společně s ostatními? Uvažuji totiž do budoucna, že bych mu pořídila kamaráda, aby nebyl tak sám, když jsem třeba ve škole, ale odrazují mně od toho ty jeho špatný nožičky.
Byli všichni v jedné, nechala jsem si udělat do pokoje na míru větší voliérku, ve které se všichni vyblbli. Po nějaké době mi ale starší Klárka začala tu malou postiženou napadat, tak jsem si ji dala do klece, kterou jsem vložila do voliérky. Takže s nimi byla, ale vlastně za mřížkama. Takhle ji nenapadala a ona byla stále s nimi. Bylo to takové naše provizorní řešení, abychom ji neodtrhávali, když jsme věděli, že brzy na ty záchvaty zemře. Bob měl stejnou vadu nožek, ale tam to chovatel trochu zachránil, takže měl jen na jedné nožičce prstíky otočené nahoru. Ale nijak mu to nevadilo vůbec v ničem, byl plně samostatný. Namáčet a nakličovat se dá skoro cokoliv - hrách, čočka, proso, slunečnice, pšenice... klasická směs pro drobné exoty se dá taky komplet celá namočit.
No ten můj má jednu nožku v pěst celou a u druhý má funkční dva prstíky proti sobě, ale po kleci se pohybuje bravurně. Ale právě toho aby ho zdravý ptáček nenapadal, se bojím... asi to není dobrej nápad. To namáčení všeho možnýho zkusím, na klíčení si netroufnu - to je pro mě už vyšší dívčí. Zrní mu míchám sama. Co mají nejčasteji ve zverexech to je samá slunečnice, kolikrát i ve směsi pro andulky. Sice je to práce na víc, hlavně se sháněním ale mě to baví :-)
Nakličovat zvládne každý ;) Dnes večer hrst hrachu, čočky nebo zrní hoď do hrnku, zalij vodou z kohoutku, nechej stát na lince. Ráno to slij do sítka a nechej tak. Cca 2-3x za den to v sítku jen propláchni, voda proteče. Do dalšího dne ti vyraší klíčky, tak to všechno zkrm, hlavně neschovávat a nenechávat hnít a přerůstat :) Mě Boba vůbec Klárka nenapadala, okamžitě ho přijala, byli hodně kontaktní a přátelští (aymary obecně), až mě to překvapilo.
Tak děkuju moc zarady :-) Já se vždycky někam bojím napsat, že dostanu "drškovou". Jo no Horác ten je konataktní hrozně... pořád by se nechal drbat a kamaráda by asi uvítal... ale jestli na to dojde tak asi až někdy příští rok. Vzhledem k tomu, že zatím ještě vlastně koumám jak malýmu třeba vylepšit klec aby se mu líp šplhalo, nebo jak mu vyrobit nějaký šplhadlo/odpočívadlo, když je venku :-)
My jsme malé vyrobili v kleci různé rovné plochy, přes které nepropadaly nožky a ona tak s pěstičkama mohla odpočívat i ve vrchní části klece, jako ostatní. Musela tak akorát vyšplhat nahoru a tam už si sedla na zadek. Nedělalo jí to problém. Hlavně to zas neulehčovat tak, aby byl "nemohoucí" udělat cokoliv jiného. Šplhání jim neuškodí a taková rovná ploška by měla být jen někde nahoře, jinak možnost sedět "normálně" jako ostatní.
Diskuze většinou o "držkované" jsou, sama často takto v diskuzích vystupuji, protože to co dokážou lidé napsat a vypustit z úst, nebo jak se chovají k papouškům, to už často nezná mezí, bohužel. A dokud se to nenapíše rázně, stále to nechápou. Viz poslední příspěvek o pyruře, kterou si chovatel vzal jen tak z budky a snaží se do něj doma cpát stříkačku s kaší, kterou papoušek odmítá, tak se ptá, jak se to vlastně dělá... no comment..
Ať se Horáckovi daří co nejlépe a dokud to vyloženě nevyžaduje rodinná situace, nechte si ho jako jedináčka a mazlíčka ;) Později to možná opravdu uvítá, ale ať si to taky užije teďka sám :)
Ta ploška je dobrý nápad :-) Zatím má hodně silná bidla s hrubým povrchem a na tom se mu snad sedí a odpočívá dobře. Jinak po kleci to on šplhá... nejraději po pletivu. No a drškovaný... ono to není jen u papoušků... Ale diskuze o psech. To je občas síla, že to člověka "z venku" odradí. Řekla bych horší než tady. Kolikrát jen valím oči, neptám se a jen pročítám. Jinak kamaráda nevyžaduje rodinná situace... spíš jsem byla zvyklá, že co jsme měla jako malá (menší) agapornise tak byli dva, takže je to taková ta představa, že ve dvou je jim o fous líp. Takže to odsouvám do složky zamítnutých nápadů :-)
Tak jsem pro veliký úspěch zjistila,že na Horáce platí, co se ovoce týče, dělat "šaška". Tedy zatím jsme zkoušeli hrozno,který v misce většinou nechá netknutý... Půlku jsme snědla já půlku mu dala mezi žbrdlinky a dělala jak móc mi chutná. Chvíli na mě teda koukal jak na uprchlíka z léčebny, ale nechal se přesvědčit a nakonec zbaštil skoro celou velkou kuličku :-) Na rajčátko ze zahrádky se už tak netvářil, ale to je asi moc ostrý. Jen nevím jak tohle budu praktikovat u máčenýho a klíčenýho zrní, na který se taky netváří,protože zrnožrout nejsem :-)
Náš mníšek byl na tom stejně. DOkonce nechtěl ovoce žádné. Takže fígl" Exempla trahunt" - Příklady táhnou!
Sedím já, okole dva psi a mníšek. Jíme hrušku - já, jeden pes, druhý pes. Já jeden pes a druhý pes. To už mníšek mírně znervózněl a začal se dožadovat. Další kolečko - Já, jeden pes, mníšek, druhý pes. Z počátku se ošklíbal, ale další kolečko už v pohodě. A taklo to bylo s různými druhy ovoce i zeleniny. Teď bere skoro vše!
Tak předvádět divadýlko se psem by asi neprošlo... ze dvou prostých důvodů. Náš (rodičů) jezevčík je striktní masožrout a ovoce a zeleninu kategoricky odmítá a navíc s papouchem nejsou zrovna kamarádi a já jsem ráda, že ho pes alespoň ignoruje. Takže musím šaškovat sama :-) Když papouška pouštím musím nejdřív psa odeslat k rodičům nebo alespoň do vedlejšího pokoje na pelech, nechci riskovat, že by se v něm probudil lovec.
mám papoušky ve voliéře, ale tohle skvěle funguje i u nich. Vedle voliér máme maliniště, jakmile jdu já "zobat", všichni sedí na pletivu a dožadují se pochoutky :-)