pane Hálo, děkuji za radu, ale vy budete mít asi pravdu. Také jsme začali pozorovat,že "začínáme skákat, jak papoušek píská". Dá se tento zlozvyk nějak odnaučit?
Pani Marcelo: Zbavování zlozvyku je velice těžké a mnohdy se to nedaří. Nevím jak vám pomoci asi jedině, když papoušek bude křičet, tak ho ignorovat, ať si křičí, za čas si uvědomí, že jeho křikem nic nezíská. A tak mě napadá, když se nad tím zamyslím, že když po křičení bude třeba 5 minut ticho, tak teprve bych za ním přišel, chválil ho a dal mu například oblíbenou pochoutku, aby si uvědomil, že když je potichu je hodný. Pokud vám vadí křik ráno, tak mu dejte do klece větvičky na okusování. Nejvhodnější je si natrhat větvičky vrby někde u rybníku a dát si je do kýble s vodou. Větvičky vám takhle vydrží celý rok a budou mít i lístky. bude to i pěkné na okrasu, takže pokud máte na balkóně místo, tak bych ho tímto využil.
Venku je potom tedy vlhkost v pořádku. Jen v době velkých pařáků je možno pod budky umístit kelímky od nanukových dortů a naplnit je vodou. Někteří chovatelé občas rosí v budce hnízdní materiál. Tam jde totiž o správné klubání mláďat. Při špatné vlhkosti se neproklubou. Já osobně zastávám názor, že ptáci si vlhkost zajistí sami, ptáci si máčí hnízdní materiál a koupou se. Ale netvrdím, že nejsou mezi nimy vyjímky. Já jsem při velkých vedrech vzal rozprašovač na kytky, odebral vajíčka a materiál v budce jsem postříkal a vajíčka vrátil. Celá akce se musí provádět co nejrychleji. Nebo pokud máte betonované voliéry, tak můžete kropit beton. Voda se odpařuje a zajišťuje dostatečnou vlhkost.
Pokud mi to výjde, tak tento rok budu stavět venkovní voliéry a pak budu vědět více.