Dobrý den,
Měl bych celkem velkou prosbu:
Může mi někdo sdělit něco o dokrmování Agapornisů (fischery). Nemám vůbec žádnou zkušenost. Dneska jsem dostal 1 mládě, které bylo ve venkovní voliéře a bylo jako jedináček. Zatím jsem dokrmoval jáhly, a rozmačkaným piškotem – piškot mu „jel“ více, ale jáhly také neodmítnul. Je starý přibližně 30 dní. Potřeboval bych se dovědět kdy mám začít předkládat normální suché zrní, jestli mám krmit každé 3 hodiny, jestli není přechod z venku do normální pokojové teploty příliš velký, rychlý, jak se rozezná samec od samice. Jestli podle zvukového projevu, nebo ocasních per... Dále bych se chtěl zeptat jaké má vlohy k mluvení případně k napodobování zvuků a jestli je to velký dřevorubec – mám-li se bát o nábytek :D.
Něktreré odpovědi na vaše otázky.
Mluvit se s největší pravděpodobností nenaučí, napodobovat zvuky ano.
Dřevorubec to není, ale jistě vám něco okuše.
Krmte podle toho jak tráví, tedy do prázdného volete.Při lepší krmné směsi by to mohlo být co 4 hod.
Vaše krmení jáhly/doufám,že pomletými a spařenými/ a piškotem je zcela nedostačující svým složením.Pokud byste mohl přidat do směsi rozemleté granule pro papoušky, rozemleté ovesné vločky a přidat žloutek z natrvrdo uvařených vajec, eventuelně trochu vyloupané slunečnice-taktéž pomleté/lze koupit ve zdravé výživě nebo i v Albertu/, tak i toto bude pouze nedokonalá náhražka průmyslových krmných směsí/NutriBird, Kaytee, Zupreem...../
Do krabičky ve které ho máte dejte kousek senegalského klásku, a když zjistíte, že se tím baví a louská senegal, tak jste na půli cesty.Hodně štěstí.
Tak zaprvé bylo od vás velmi neuvážlivé, že jste si vzal na triko docela problematickou věc a to dokrmování. Nemáte žádné zkušenosti, žádné informace a co nejhorší, tak nemáte ani vhodné krmení. Když si jdou kupovat nějakou věc, tak si o ni nejdříve něco zjistím a když jsem se pustil do dokrmování, tak jsem nejdříve přečetl literaturu a pak mi dal lekce dokrmování jeden známý chovatel.
S prominutím, ale dříve než se začnete zajímat o pohlaví a o to zda vám bude ničit nábytek měl by jste se zajímat o to zda přežije. Mě osobně jste hodně rozhořčil tím co jste zde napsal a ani nemám chuť se vašim problémem nějak více zajímat.
Ano dá se krmit vařenými jáhly a dětským piškotem, ale není to vhodná strava. Je to určitě krmení, kterým můžete nakrmit, ale mládě bude strádat určité složky.
Chcete slyšet můj názor? Ten je takový, že pokud nekoupíte speciální směs na dokrmování, tak váš agapornis uhyne a to nejen kvůli stravě.
Zde můžete nakoupit malé balení za 155 Kč
http://www.epapousek.cz/zbozi/47-kaytee-exact-hand-feeding-all-baby-birds
Promiňte pane Hálo. Asi jste to špatně pochopil... Já mám zkušenost. Dokrmoval jsem si andulku. Ale agapornis je z trochu jiného těsta přeci jenom Afrik a Australie je velký rozdíl. Nicméně tenhle fišerák se dokrmuje o mnoho líp než kde jaká andulka. agapornise jsem nekoupil, otec mi ho nečekaně přinesl od chovatele. Veterinář, který nám prodal Nutri Bird říkal, že opatrné(s mírou) přidání do papouškovy směsi zaručuje mnoho vitamínů, minerálů a stopových prvků.
Jestli jsem se zajímal o to zda je to dřevorubec atd. je čistě moje věc - myslím dopředu(považuji to za kladnou vlastnost).
Váš názor se kterým nesouhlasím z Vás dělá pesimistu. Myslím že každý správný chovatel by měl být nadšený optimista. Tím ovšem nechci říci, že jste špatný chovatel.
Pane Hála ta směs ja pro všechny druhy papoušků nebo jen pro určité?O velkých prázdninách se chci pokusit neco uměle dokrmit abych v případě nouze nebyl až takový začátečník.
Milý Honzo já dokrmil přes 20 andulek a přes 30 agapornisů dokrmoval jsem i například z těch menších kakariki to je Australie, Afrika a kakarici Nový zéland a mohu vám říci, že zas tak velký rozdíl v dokrmování nebyl. Jen kapacita volete se trochu lisí. Pokud máte dost zkušeností, tak nevím proč jste si dávno směs nenakoupil. Jeji doba spotřeby je dlouhá. Jednal jste neuvážlivě.
Pane Říha. Některé druhy jsou na dokrmení náročnější a vyžadují zvláštní péči, ale takové druhy u nás moc nenajdete, protože jsou vzácné. Pak jsou to druhy větších papoušků, kteří potřebují více tuku, takže jedna směs je obyčejná pro druhy jako andulky, korely, kakariki, agapornise, amazonany, většinu australských papoušků vyjímka je například Eklektus, který potřebuje tu tučnější dokrmovací směs. Vřele vám doporučuji směs značky Kaytee. Budu psát další články o dokrmování a věřím, že vám i jiným, kteří tuto problematiku nebudou podceňovat budou prospěšné.
Pane Hála nechci vyvolat další konflikt, ale chci se Vás zeptat jak byjste jednal vy, když vám ze dne na den bez varování někdo přinese nedokrmené mládě. Nevím proč bych si měl mít koupenou směs jen kvůli tomu, že mám zkušenosti. Navíc jsme s mým otcem, který chová exoty (letos to bude 35 let) dnes "vyvinuli" celkem dobře vyváženou směs, do které jsme navíc přidali přípravek Nutri bird zakoupený u pana Helebranta.
Myslíte si že jsem jednal neuvážlivě - já vám to neberu. Já myslím, že jsem jednal vzhledem k náhlým okolnostem velmi duchapřítomně.
Ještě jste neřekl Honzo, proč jste mladé začal dokrmovat, úhyn rodičů? či jednoho z nich? pokud z takového důvodu tak jste jednal duchapřítomně a poskytl alespon nějakou tu záklaní potravinu, pokud ovšem jste chtěl dokrmovat cíleně, nechápu proč jste si nepřipravil dokrmovací směs. Myslím si , že doba domácky připravovaných směsí je dávno pryč.Takhle si může dovolit pohrávat snad jen velký odborník a připravovat si směsi sám.. Každopádně Ondřej má asi pravdu, pokud tedy dokrmujete cíleně.
A ještě jedna poznámka. To že někdo přezimuje agoše přes zimu venku, to už je známá věc, ikdyž to zatím nechápu. Ale že někdo nechává ještě hnízdit v zimě agapornisy tak to jsem ještě neslyšel. Agoši v mrazech mají dělat co sami se sebou, natož je vysilovat snůškou. To je až nechovatelské.
Nutribird je na dokrmování dobrý, je energeticky silnější než doporučované Kaytee.Osobně používám Kaytee.
Takže moje rada na situaci ve které se nacházíte. Několikrát nakrmte jen směsi Nutribirdu, ptáčka tak trochu zlepšíte a postavíte na nohy. Následně pak můžete, ale také nemusíte, nastavovat krmnou směs jáhly,mletými vločkami apod. Teplota krmné směsi by měla být v rozmezí teplot 35-40°C, ne teplejší, mohl byste ptáčkovi poškoškodit volátko.Pokud vám doteď agapornis žije, tak s Nutribirdem ho jistě naživu udržíte,jen pozor na možnost zahlcení.Při krmení inj. stříkačkou držte prsty druhé ruky hlavičku za spodek zvednutou, a snažte se s ním nějak moc nebojovat, po dobrém to jde jistě líp. Držím palce, a informujte jak se vám daří. Cone
Pane Šiška, ptáček je v naprostém pořádku je v plné síle energie mu nechybí a to dokrmuji jen mou osobní směsí, do které přidám trochu nutri birdu. Jinak ptáčka nemusím při dokrmování injekční stříkačkou pomalu vůbec držet - krásně spolupracuje a když má "dost" začne hned dělat nějaké lumpárny. Většinou prozkoumává okolí - chvíli ho nechávám, pak ho dám do krabice, aby si odpočinul a směs strávil.
Děkuji Vám že mi držíte palce. Časem možná přídám pár fotek.
to sunflowersman : jestli jste pozorně četl (asi ne) tak zjistíte důvod proč ho dokrmuji - táta se v práci zmínil, o chovu jak to jde atd. (znáte to). Zmínil se taky o agáčích a kamarád z práce taky chovatel mu řekl že má asi 30 dní starého agapornise (jedináčka). Druhý den přinesl otci agapornise do práce a ten ho zas mě domů. Neřekl důvod proč ho odebral asi nechtěl aby se pár vyčerpával.
Já jsem se zeptal jelikož mi je 15 a určitě nemám zkušenosti takové jako vy - tak mě už nechte napokoji nechtěl jsem vzbutit takové pobouření. Kdyby se tátá zabýval chovem agapornisů neptal bych se zde, ale už 30 let se zabývá chovem kanárů + - po dvou párech andulek korel holoubků diamantových čínských křepelek atd.
Tak to už byste měl vydržet i fyzicky / mám na mysli dokrmování /. Nezapomeňte do krabičky dát ten klásek senegalského prosa, bude se s ním bavit, ozobávat a posléze začne i s konzumací. Máte před sebou asi 2 týdny, možná i více na dokrmování, pak bude stačit jednou ráno a večer.
U mě dnes ve 44dnech vyletěl z boudy agapornis taranta a hned se hrnul ke krmné misce, další tři jen nakukují ven do světa. Zdravím Cone
Honzo s prominutím, ale nemám rád, když někdo ze mě dělá vola. V prvním příspěvku ani ve druhém si nepsal důvod dokrmování. V prvním příspěvku píšeš, že nemáš žádné zkušenosti a v dalším píšeš, že si už dokrmoval andulku. V takovém případě by mě zajímalo proč sis už dříve neopatřil speciální směs a nebo si andulku krmil, taky vlastní vymyšlenou stravou?
Co mě zaráží je to, že píšeš cituji **dnes "vyvinuli" celkem dobře vyváženou směs, do které jsme navíc přidali přípravek Nutri bird zakoupený u pana Helebranta** asi z tebe bude dobrý vědec, protože vědci řadu let zkoumali, zjišťovali a sestavovali vhodnou stravu pro mláďata, tak aby jim vyhovovala a vy to dokážete v 15 letech. Zajímalo by mě, jak jste to zkoumal, že jste sestavil vyváženou krmnou směs.
Ještě malý dodatek: Směs nutr ibird se nedoporučuji míchat s další stravou. Směs k ručnímu dokrmení je vyvážená a speciálně navržena pro dokrmování.
Omlouvám se, že jsem proti vám, tak zaujat, ale nelíbí se mi, když si z chovatelství dělají mladiství slušně řečeno legraci.
Jak bych se zachoval já? Já bych mládě nepřijal. Když jsem začínal dokrmovat ptáky, tak jsem si zakoupil literaturu, která se zabývala touto problematikou a konzultoval jsem tento problém osobně s chovateli. Vy jste to udělal přesně naopak. Nejdříve jste si zaopatřil mládě a pak teprve zjišťoval informace.
Klásek jsem vložil dneska v CV téměř nebyly k mání. Koupil jsem ho az ve třetím zooshopu. Jinak jsem mu ho vložil do krabice a když jsem ho ptáčkovy předložil po krmení před zobák, zkoumal a uždíbnul si pár semínek a následně je vyplyvl. Evidentně má chuť k jídlu a je plný energie. Snažím s ním být co nejvíce v kontaktu. Teďka si začíná zvykat na můj hlas. Do krabice jsem mu vložil hadr do kterého se občas sám zahrabe. Chrěl bych se zeptat kolik slunečnice (černé;loupané i neloupané) mu mám později předkládat. Ta sněs co mu teďka předkládám obsahuje drcenou černou slunečnici v optimálním množství.
Milý Honzo, neberte to jako navážení do Vaší osoby, já jsem se chtěl jen Víc dozvědět o Vašem problému a udělat si o tom názor. Chtěl jsem vědět, z jakého důvodu, ho dokrmujete. Ted mě píšete, že kdybych pozorně četl dozvím se důvod proč ho dokrmujete.Sám ale posléze uvádíte, že nevíte důvod proč byl odebrán , a vlastně se tu ani nikdo nedozvěděl proč je dokrmován. Celé mě to příjde divné. Podle mého úsudku chtěl pán od kterého máte agáče, přezimovat pár venku a aby netrpěli zimou dal jim budku, ovšem to je při letošní celkem relativně teplé zimě přijmělo k hnízdění, nebylo to takhle? Pokud Ovšem jste to vzal nějak osobně tak se omlouvám. Nikoho bych nechtěl nějak odsuzovat,i já sem udělal za svůj chov spoustu chyb, a to hlavně když jsem byl malý klučina, ale jak jistě víte chybama se člověk učí, a ty ho také posouvají dopředu :). Takže doufám, že jsem nerozhodil Váš optimismus.
Směs doma mám, ale je poměrně stará. Do směsi nepřidávám Bird ale Mix. Kdybych měl Bird nebudu dělat vlastní směs. jestli jsem předtím psal Bird, tak se omlouvám občas něco spletu.
Jinak by mne ještě zajímalo, co měla znamenat věta - když nezakoupíte speciální směs... tak zemře?? to mi prostě neleze do hlavy, proč by měl zemřít jenom kvůli tomu že jste to řekl Vy??
Já si myslím, že jste na tomhle webu celkem velká autorita. Umíte poradit. Ale nelíbí se mi, že mi Váš názor doslova vnucujete(dělějte to takhle jinak...). Prostě si myslím že chcete aby bylo pořád po vašem.
to sunflowersman: Děkuji, že to berete tahkle všichni jednou začnou. Můj názor je, že čím dřív tím líp.(!!můj názor!!).
Jinak jsem dneska slyšel, jak se snaží vyloupávat semínka senegalského prosa - jsme o krok dál.
Tímto bych tuto diskuzi rád uzavřel myslím, že už to slovíčkaření nemá cenu.
Ondřeji, kdybych to vzal, že nechci pomoci Honzovi, který evidentně poradit potřeboval, tak bych jistě pomohl malému fisherákovi, který jistě nechce pojít hlady a tuto cestu by si sám dobrovolně nezvolil.Takže podružný problém je proč, hlavní vidím jak?Pokud byste ho nepřijalt tak by cestu zpět k původnímu chovateli nemusel přežít. A proč nereaguji na vylepšení krmné směsi? Protože to už nyní není tak podstatné, ptáček jistě přežije.
Pamatuji doby, kdy se směsi na dokrmování vyráběly podomácku, kdy základ tvořila krmná směs pro odstav selat - ČOS 1 - a vše, co chovatele napadlo. Mám na mysli období kolem r. 1985. A dokrmovali se amazoňané, žakové i kakaďáci, a úspěšnost byla velká. To jen na okraj, není v tom nic osobního, jen konstatování mého pohledu na Honzu a jeho / asi ne Honzou vytvořený / problém. Dobrou Cone
http://www.zjarda.estranky.cz/clanky/krmeni/jen-kvalitu_ zde najdeš návod na podomácky vyrobenou kaši, kterou pán používá pro své senegalce, myslím si že ¨ta by jela i tomu tvému roštákovi.