Pro kristapána, jak můžete vědět jestli to dodělala nebo ne. Asi jí to tak stačí, když začala snášet. Později ještě bude hnízdo doupravovat. Nechte všechno na papouškách a na přírodě a nemontujte se do toho. Nebo chcete samici pomáhat ve stavbě hnízda? Lidi myslete hlavou.
řekl bych, že tak, jak je mám já - v bednových klecích (ač hodně velkých), záleží na tom, co jí dám k dispozici. z mnoha materiálů jsem se dozvěděl, že by mohla vejce zastlat, což já pochopitelně nechci...
Můj dotaz byl směřován hlavně na chovatele, kteří s tím mají skušenosti.A jak můžu vědět že ho nedodělala? Protože vypadá nedodělaně oproti fotografiím, které jsem viděl ať už na této diskuzi nebo jinde, prostě je nízké a nemá udělanou chodbičku, je to spíše udusané proutí, ve kterém je v jednom místě důlek...
Dobrý den. Kubo, to hnízdo je u agapornisů růžohrdlých? Pokud ano, tak agapornisové růžohrdlí si nestaví kulatá hnízda, jako agapornisové s bílým okružím oka, ale pouze miskovité hnízdo s vyvýšením na jedné straně. Větve, ze kterých bude samice sloupávat kůru můžete podávat i během hnízdění. Samičky si během hnízdějí tahají kůru do hnízda a zvyšují tak zcela přirozeně vlhkost v hnízdě, která se postupně odpařuje z vlhké kůry. Zastlání vajíček je podle mého názoru spíše věc nevhodného složení stravy ptáků při sezení na vejcích a následovného opětovného toku a vyburcování ptáků k stavění dalšího hnízda. Během hnízdění na vejcích podávejte jen suchou směs, popřípadě trochu ovoce či zeleniny a určitě nic nezkazíte.
Pro 41,72: Máte pravdu, že v přírodě to je na ptácích, řekl bych však, že u nás ve voliérách jsou odkázáni přímo na chovatele. Mnohokrát jsem zažil, že začátečníci podávali materiál na stavbu hnízda příliš pozdě či v nedostatečném množství a vejce byly snášeny do nepřipravených hnízd. Takže dotaz Kuby není určitě mimo mísu.
Přikládám dvě fotky hnízda růžohrdlých. Záleží pouze na páru, tedy hlavně na samici, jaké hnízdo pro mláďata připraví. Vyvrací to teorii o nutnosti mít v hnízdě vlhkost s přinešených materiálů.
První hnízdo, dnes vylíhlé první mládě.
Druhé hnízdo, mláďata vylíhlá v průběhu devíti dnů.
Tady je vidět, že každá samice si hnízdo připravila jinak i když měla možnost stejného materiálu na stavbu hnízda.
Orino, netuším jak dlouho chováte tyto ptáky a kolik jste jich odchovala. Hnízdo na první fotce je podle mě takové proto, jelikož nebyl zvolený vhodný materiál k hnízdění. Nechápu čím jste tedy teorii vyvrátila. Já teda ještě nečetl o agapornisech v přirozeném prostředí, kteří si do hnízdní dutiny opatřili rozprašovač na květiny k udržení optimální vlhkosti. U agapornisů je vlhkost v hnízdě zcela rozhodujícím faktorem !!!!! Možná však, že vyvrátíte i tento fakt.
K hnízdění měli stejný materiál. Hnízdí mi teď agapornisové ve 4 budkách a všichni mají možnost nanosit si do hnízda stejné větve. Nevím, proč ve třech budkách hnízda postavená jsou a ve čtvrtém samice snášela pouze do pilin. Mláďata se přesto líhnou bezproblémově ať je to v hnízdě vystavěném nebo jen s pilinama. Já zásadně nic v budkách nevhlčím. Na víc, ptáci nejsou ani venku, ale v uzavřené místnosti , takže v suchu. Jak je vidět vlhčení nepotřebují. Asi se vždycky najde něco co vyvrátí všechny poučky o hnízdění. Zatím mně nic neuhynulo, tak to nechávám tak, jak se ptáci rozhodli hnízdit.
Trochu silácké tvrdit na jednom hnízdu, že to vyvrací poučky o vlhkosti z přinesených materiálů apod. U mých růžáků je též každé hnízdo jiné, někteří si udělají pěknou misku, jiní jej staví ke straně nahoru, další tam mají jen pár proužků kůry ... Ale abych začal okamžitě tvrdit, že to vyvrací poučky? Vlhkost je důležitým faktorem ... Spíše bych začal spekulovat o mikroklimatu zmíněné budky, než vyvracet to, co běžně funguje.