Vlčice, kakarikové přepeřují poměrně často. Zkuste si pohledat v jiných tématech, píše se o tom celkem často. K vašemu problému, že je teď víc spavý, než dříve, zkusila bych koupit vitamíny do vody a začít mu namáčet zrní (zkusit naklíčit). Nemocí nebo parazity to pravděpodobně nebude, když papouška chováte doma. Mohl se třeba nachladit, ale příspěvek je víc jak měsíc starý, tak nevím, v jakém stavu máte kakarika teď.
Ohledně stříhání drápků, vzhledem k tomu, že papoušek není přítulný, bych stříhání zas tak radikálně neřešila, stříhala bych max. 2x do roka a jak jste správně napsala, vyměnila bidýlka za tlustší.
Michale, z vašeho příspěvku není jasné, co vlastně chcete vědět. Jestli má samička i druhou nohu nebo ne, přece poznáte celkem snadno. Navíc, kdyby nohu neměla, krve v kleci by bylo daleko více. Pokud se jen škrábne, asi bych to neřešila, příroda si poradí. Popř. můžete vydesinfikovat postižené místo - na peří bych ale desinfekci nestříkala. Stav peří vaší samičky se bude hodnotit lépe, když přidáte nějaké foto.
A můžu se zeptat, jak poznám, o kterou mutaci jde? Lukáši, psal jste, že jste koupil žlutou samičku a nakonec to byla jiná mutace, než jste chtěl.
Mám doma také žlutý chov, tak mne zajímá, co to tedy přesně je :-)
Jak píší ostatní, samci pelichají (přepeřují) poměrně často. Hlavně jsem si toho všimla u vyšlechtěných druhů - žlutí, skořicoví + mutace. Přírodní zelení k pelichání moc sklony nemívají.
Základ je dávat denně čerstvou vodu na koupání, popř. ještě denně papouška stříkat (udělat mlžný rozptyl vody) pomocí stříkače na květiny. Nesnáší suchý vzduch, hlavně v panelácích. Dobré je zkusit i nějaké ty vitamíny do vody, popř. na ovoce nebo ten travní drn.
V případě, že je chovaná pára, většinou rve samce na hlavě samice, tam bohužel vitamíny ani drny nepomohou. Mohou jen urychlit růst peří.
Nevím proč, ale na té hlavě roste peří vždycky nejpomaleji :-)
Možná je příčinou pelichání i stres.
Kdyby měl někdo nájem, nabízím k prodeji zbývající dvě žluté samice z letošního odchovu :-)
Také nemám se samičkami na ochočení dobré zkušenosti (andulky, kakariki) :-) Teď se pokouším vychovat jednu z letošních mláďat, ale bohužel nemám tolik času, jak bych si představovala a samička je ještě v kleci se sestřičkou, která o ochočení zájem nemá, tak to jde hodně hodně pomalu.
Věřím, že ze samečka budete mít fajn kamaráda. Je pravda, že jim člověk do hlavy nevidí a přes to, že jsou to jen ptáci, mají svou hlavu a svoje nálady :-)
Zkuste udělat fotky více z blízka, zboku i zepředu. Z fotek je někdy těžké pohlaví určit. Zkuste se podívat vy sám, když oba ptáci sedí u sebe, jestli jsou stejně velcí, popř. který je menší. Jak jsou staří? Dle fotek mi připadne, že mladší je ten žlutý.
Dobrý den, na stříhání prodávají speciální nůžky, které drápek obejmou a odstřihnou. Lepší je opravdu investice pár desítek korun, než se trápit stříháním např. nůžkami na nehty, které drápek zcvaknou a ohnou. Stříhám vždy s někým, kdo drží ptáka a já si přidržuji pařátek, aby se nožička nehýbala. U mladých ptáků je v drápku vidět žilka, do které se nesmí v žádném případě střihnout. Zkuste si nožičky prohlédnout v klidu, když bude pták v kleci nebo venku, jestli žilku vidíte, nebo ne. Pokud ne, stačí zastřihnout jen pár milimetrů, tak aby drápek nebyl zakroucený a aby nebyl ostrý. Přesnou délku vám asi nikdo neřekne, chce to jen trochu praxe, kterou postupně získáte. V případě, že by z ustřiženého drápku tekla trochu krev, nožku chytněte do vaty, až přestane krvácet. Zatím se mi to stalo jednou.
Dobrý den, přispěji trochu svými zkušenostmi. Rádio bych mu v žádném případě nepouštěla. Může mít potom zvuk hudby spojený s vaším odchodem a bude reagovat na puštěné rádio neadekvátně, i když vy budete doma. Chápu, že nechcete, aby se cítil sám, ale určitě pro něj bude lepší klid, kdy si bude moct i pospat, než 8 hodin nepřetržité "zábavy". Nereagovat na kousání není dobře, jak víte sama z předchozí zkušenosti. Otázkou je, jestli vás kouše jen v kleci, nebo jestli vás pak bude kousat i venku, až ji pustíte. Kousání v kleci opravdu může znamenat, že brání své teritorium a novou hračku. Nepíšete, jak je stará, také to může znamenat, že v mládí zkouší, co si může dovolit, popř. jak co chutná :-) V případě, že kouše, když jí něco dáváte, dát pamlsek hned pryč, důrazně říct např. FUJ, NESMÍŠ. Po chvíli mu ho zkusit dát znovu a nechat mu ho a hezky na něj mluvit, jen dokud nezačne zas kousat. Zachovat klid je na místě, protože někteří zlomyslní papoušci koušou často jen pro to, že se jim líbí, jak u toho člověk nadává :-)
Abych řekla pravdu, nikdy jsem žádné svoje papoušky neodčervovala, měli jsme vždy všechny doma ve voliérce, v kleci ... Navíc jsem četla, že odčervování není jednoduchá záležitost a dělat ji preventivně si myslím také není třeba. Záleží, kde pán korely choval a kde to mladé budete chovat vy. Doporučuje se přidat do krmení povařený česnek a vodu z něho jako prevenci. Ostatní jistě poradí lépe.
Dobrý den, nevím, jestli má někdo zkušenost, ale mohli by být spolu v kleci, která je velikostně pro pár, 2 samci kakariki? Všude se píše, že samci bývají při toku agresivní, ale pokud nebudou mít v dohledu žádnou samičku, byl by to problém?
Znám chovatele, kteří mají ve voliéře 1 pár kakariky č.č., 2 páry andulek, 1 pár korel, 2 páry zebřiček a nějaké větší problémy nemají. Odchovali kakariki, jak se jim daří s odchovem andulek a ostatních nevím, musela bych se zeptat. Možná jim o odchovy ani tak nejde a mají to jen pro okrasu a pokud se něco vylíhne, tak tomu nechávají volný průběh :-)
Že je pírko půlené mě ani tak nepřekvapuje, když těm našim kakarikům vypadávají červená pérka, také je u některých červený jen konec, jinak je žluté.
Vypadá to, že některý z rodičů vašich rodičů měl v příbuzenstvu zelenou mutaci.
U našich mláďat máme také jedno, které má nad červenými pérky za okem trochu zelených. Naštěstí na obou stranách, tak to není zas až tak divné. Počítala jsem s tím, že něco takového se u našich malých vyskytne, protože když jsme si byli před rokem vybírat žlutého samce u chovatele, jeden z jeho kakariků (bratr od našeho samce) měl zelenou skvrnku na hlavičce. I když jejich rodiče byli celí žlutí.
Já teď spíše řeším problém s vypadáváním peří ... Nevím proč, ale náš zelený kakariky samec s tím nikdy problém neměl. Peří mu vypadává, ale neobjevují se holá místa. Žlutý samec "přepeřuje" zhruba od února tohoto roku a stále nejsme schopni dosáhnout toho, aby se mu vrátila původní krása. Nejhorší situace je nyní, kdy krmí mladé, asi je to pro něj stres. Koupili jsme vitamíny v kapkách i v prášku, dáváme zelené krmení, rosíme, vodu na koupání má stále k dispozici. Travní drn mi žrát nechce. Tak už nevím, co s tím. Vypadá jako opelichaný sup :-)