Dobrý den, samici jsem už takhle koupil ale za asi měsíc jí peří dorostlo. Poté se začala škubat znovu. Za tím krkem nevím jestli jí to dělá samec ale nikdy jsem nic takového nezpozoroval. Na fotce ten krk vypadá divně ale ve skutečnosti když je z budky venku má záda a krk v pohodě.
Přesně co tu popisuje Luděk 13 se mi stalo u rosel žlutobřichých. Náhodou jsem získal ročního samce bez dvou prstů a začal k němu shánět samici. Po dovežení mladé samice jsem ji vypustil k samcovi. Od chovatele jsem se dozěvěděl, že před hnízděním napadá samec samici a je schopen ji i zabít. Ze začátku si sebe vůbec nevšímali ale jak přišel čas hladu samec se neznal. Na samici u krmítka dělal nálety až jednou tekla krev. Samici jsem tedy oddělil do vedlejší voliéry ke korelám, kde měli kontakt přes jednoduché pletivo. Nechal jsem je tak až do února a poté je dal opět dohromady. Samičce byl jeden rok a samcovi dva. Opět se vše opakovalo. Samici plně vysílenou jsem opět musel oddělit. Na podzim jsem vše opakoval ale bez úspěchu. Letošní rok jsem v březnu umístil rosely žlutobřiché spolu do voliéry a čekal. Umístil jsem zde více misek s krmením a pozoroval je. Ze začátku samec samici nenechal sedět na své větvy a stále jí odháněl. V dubnu jsem umístil kmenovou budku do voliéry. Ke hnízdění se měl jenom samec, který byl v toku ale samice stále nic. Stále samec samici proháněl po voliéře a také lezl do budky, kterou upravuje do dnes. Samičku jsem dnes viděl na bidílku budky, tak nevím co z toho bude. Niní už u sebe sedí na jedné větvi 10cm od sebe.
Jsem tu opět s novinkou v mém chovu. Minulá neúspěšná sezóna u papoušků nádherných kdy jsem se pokoušel o odchov se nezdařila ale dnes když jsem byl nakouknout do kmenové budky umístěné v zimovišti, kde se samice poslední dobou zdržovala čím dál tím více jsem byl překvapen. V budce jsem objevil tři vajíčka. Vkládám fotografii pořízenou dnes. Vkládejte také vy vaše prvo odchovy...
Dobrý den, takto mladí ptáci harmonizovat můžou ale o odchov bych se pokoušel až ve třech letech. Po dvou rocích by se měli začít přepeřovat tak, že rozenáte samce od samice.
Ta co voní se u mě v chovu prostě neosvědčila. DEKO EXPORT je bez vůně a ptáci jí berou s namíchanou mrkví bez problémů. Tuto míchanici dávám všem papouškům, andulky, korely, rosely, zpěváci, alexandři. Kakarikům by měla taky vyhovovat.
Voliéry se vytápí elektrickými přímotopy, ústředním topením přímo z domu nebo (dřevem ale nedá se uržet přesná teplota, kterou požadujeme). Co sem se tak ptal chovatelů loriů, tak je za zimní sezónu topení v menší místnosti příjde na cca. 7 tis. Myslím topení elektřinou.
Alexandři malý hnízdí až na třetím roce. Ještě bych vyčkal ale pro sestavení alexandrů je lepší koupit tak 4ks a nechat je aby si vybrali. Stejně jsem to udělal u vousáčů a to samé budu letos dělat u alíků malých. Nevím jak to myslí Milan s tou vláhu ale v tom problém nebude. Samice zasedne a vajíčka si vlhčí sama poté co se vykoupe. Dobré je v době letních hiců budku párkrát orosit.
Dobrý den, samice by měla snášet jedno vajíčko ob jeden den. Mě se také stává, že samice snese jedno vajíčko a pak hned druhý den další. Pokud se podíváte kolik mají mít kouřáci průměrně vajíček můžete si to lehce vypočítat. Zasednout může až na poslední snesené vajíčko. Nemusíte mít obavy když bude půl dne venku.
Tento problém sem měl taky a z měnší části ho mám i teď. Řešením je vybetonování podlahy ve voliéře a důležité je odstraňování zbytků vaječné míchanice na kterou jdou mravenci jak blázni. Také na různé ovoce musíte dávat pozor. Nikdy je kousek jablka upadlý na zemi obalený mravenci.
Pokud jste jim to dal jednou, tak se to určitě na poprvý žrát nenaučí. Chce to podávat delší dobu. Nastrouhané jablko klidně přidat můžete. Pokud máte míchanici tu co hodně voní, tak tu ptáci pomalu neberou. Od Podstufky DEKO EXPORT mohu doporučit.
K té budce. Na zem bych jí rozhodně nedával. Pro lepší zahnízdění je lepší budku umístit co nejvýše to jde. Pro neofémy bych zvolil výšku od podlahy 160 - 170cm.
Zastřihnutím letek znemožníte papouškovi provádět svoji každodení činost tj. LÉTÁNÍ. On sice nějaký ten metr popolétne ale vypadá to jako slepice při letu. Pokud mám papouška rád jako že všechny, tak bych to rozhodně nedělal. Pokud se chcete vytahovat z papouškem na rameni např. na ulici lituji ho.
Já bych nedoporučoval chov agapornisů společně s jiným druhem papouška. Agapornisové jsou dle mého nazoru a také zkušenosti dominantní a i rosela pestrá je pro ně hračka.
Dobrý den, jelikož jsem roky krmil své papoušky v době odchovu mláďat vlastní vaječnou míchanicí, tak přechodu na suchou průmyslově vyráběnou směs jsem se ještě nedopracoval. Musím do suché směsi nastrouhat mrkev a poté vyzobou míchanici všechnu. Mrkev míchanici trochu navlhčí, tak možná proto. Samotné vlhčení jsem nezkoušel. Pokud budete míchat každý den suchou směs s jednou mrkví zabere vám to míň času, který strávíte při dělání míchanice celé vlastní. Né, že bych na to neměl čas ale jsou taky jiné povinosti. Na fotce je vaječná míchanice EXPORT YELLOW, také používám míchanici DEKO EXPORT ta je od p. Podstufky a jsem sní více spokojen.
Dobrý den, podle mě přešel papoušek nedostatečně na normální stravu a žere málo. Další možnost je nemoc, nebo očekává ruční krmení od vás když zasyčí. Rozhodně bych navštívil veterináře.
Dobrý den, příčin může být mnoho. Pokud máte kakaričku jako domácího mazlíčka může postrádat vaši péči. Další možnost vytrhávání peří je stres nebo nějaká nemoc ale to je jen v málém procentu případů. Změnou prostředí se může vše změnit. Pokud se škube málo věnujte jí větší pozornost ať má čas jen na vás.