Zdravím Hani,
vypadá pěkně a u misky spokojeně. To je výborné, že se do klece vrátil sám. To je to nejlepší, jen je třeba pořád vymýšlet jiná lákadla, protože papoušci si to po třech, čtyřech pokusech zapamatují a přestane to fungovat. Stejně jako se jim mají měnit po čase hračky, když o ně ztratí zájem a začínají se nudit.
Ještě můžu poradit to, abyste si udělala nějaké přistávadlo někde v pokoji, třeba na stole, pokud ho tam máte. Pak ho tam můžete lákat na pamlsky, ale většinou, když si to okouká a přestane se nové věci bát, půjde tam sám. Je to pro něj pohodlnější přistát na bidle než na rovné ploše. Tam se dá výborně zkoušet zda půjde na ruku, protože má kam uletět, když se mu to nebude líbit. A přistávat se kdekoliv se naučí, nebojte, až vám to i někdy nebude milé jak dobře to zvládne.
Co se týká osobnosti papouška, ano to je každé zvíře i pes. Nevím proč spousta lidí psa dává jako příklad někoho méněcenného, na koho se jen štěkají povely. Ale můj názor a zkušenost je taková, že každému se musí vymezit hranice kam až ve svém chování mohou zajít. Stejně jako dětem, také si nemohou vše dovolovat. Když tohle člověk zanedbá, v pozdějším věku se to vymstí. U papoušků to většinou končí tím, že ho nespokojený majitel buď dá do zverimexu nebo prodá "z důvodů alergie". A chudák papoušek pak jde z jedněch rukou do druhých. Samozřejmě se to nemůže řešit násilím, to v žádném případě neschvaluji. Ale papoušek i v tónu hlasu pozná kdy se zlobíte, až moc dobře. Křičení je zbytečné a mívá opačný účinek, stačí ostrý tón hlasu. Fouknutí papouškovi rozhodně neublíží a je mnohem lepší než cvrnkání do zobáku nebo něco podobného, což někdo také dělá.
Přidávám fotku přistávadla na stole:
Polštářky nevím jestli by fungovaly. Moji papouškové například s oblibou polštářky převracejí. Přistanou na posteli a pak se šplhají po polštářcích nahoru a pak začnou strkat hlavičku za ně, až se i s nimi převrátí. Asi tam hledají poklady :-). To mě spíš napadá, pokud jste trošku zručná, tak si z nějakých odstřižků nebo starého prostěradla či jiné látky ušijte takové duté hady a do nich nacpěte trhaný molitan (prodává se). Těmito hádky můžete mezery mezi obývací stěnou a zdí zacpat a drží to i svisle.
A co říkají papoušci na hady? Já mám v akvárku želvu vodní, takže celé akvárko mám kvůli bezpečnosti ptáků zakryté pletivem. Jeden z mých papoušku se s oblibou chodí na želvu koukat, buď ze strany nebo ze shora, odkud ho ovšem odháním, aby mi do akvárka nekadil.
Milý pane cone, nevím jestli máte zkušenosti s domácími mazlíčky, kteří se chovají dost odlišně od papoušků ve voliéře. Já ano, víc jak dvacetileté. Má rada není o tom, aby na papouška někdo štěkal "lehni" nebo "sedni" jako na psa, ale aby usměrnil jeho touhu stát se vůdcem. I u zmiňovaných psů je potřeba laespoň pár základních povelů, aby nechtěli přebrat vedení, což neznamená být na ně zlý. U papouška mazlíčka je to stejné a majitel se tak vyhne nežádoucímu pozdějšímu chování třeba k návštěvám. Drillem já nazývám způsoby, které tu občas zazní radou jako třeba nedat papouškovi najíst, doukud k vám nepřijde na ruku, cvrnkání do zobáku, pokud štípne a podobně. Naučit ho jít na ruku a z ruky pomocí pamlsků je nejen dobré pro majitele, ale i pro papouška, aby to neskončilo tím, že je pořád zavřený v kleci nebo dokonce skončí ve zverimexu.
Dobrý den,
bidýlka by měl mít silnější a lepší by byla z větví než tato soustružená (alespoň mi na fotkách tak připadají), která jsou všude stejně široká a ptáček pak má nožičku pořád ve stejné pozici. Samotnou slunečnici bych určitě nedávala, zvlášť pro domácího mazlíčka, který nemívá tolik pohybu jako ptáci ve venkovních voliérách. Lepší je směs zrnin, specielně pro agapornise se již dělají. Po čase si je můžete míchat sám. Já dávám svým papouškům jen část kupované směsi a doplňuji prosem (žlutým i červeným), lesknicí, loupaným ovsem, sušenou směsí ovoce a vitamínovými perličkami. A samozřejmě čerstvé ovoce, zeleninu a zelené krmení (salát, pampeliška apod.).
Štípání se u ručně dokrmovaných papoušků v čase dospívání objevuje velmi často. Když dospěje, trošku se to zlepší, ale může se z toho stát zlozvyk. Dá se to odnaučit, ale musíte mít dostatek času a trpělivosti. Hlavně je třeba ukázat mu již nyní, že to nesmí dělat. Vyberte si nějaké slovo, které budete používat pro činnosti, které nechcete, aby dělal. Třeba "nesmíš !" nebo "jméno+ ne !". Jakmile štípne, tak ho tímto slovem a přísným tónem hlasu napomeňte a pokud třeba třikrát neposlechne, dejte ho na chvíli do klece. Také na něj můžete fouknout, ale to zabírá jen chvíli, než si na foukání zvykne. Po čase si papoušek spojí vaše slova s tím, že je pak zavřený, takže pro něj bude výhodnější neštípat. Také byste ho měla začít učit alespoň základní povely, aby si zvykl, že autorita jste vy. Jakmile je bude umět od Vás, měli by to zkusit i ostatní členové rodiny. Tyto povely jsou aby šel na ruku a aby z ní slezl. Slova k tomu si opět vyberte, třeba "pojď" a "slez" nebo "dolů".
pro Růžu5:
já mám koberec také všude, ale na něm mám před klecemi položené lino u skříněk ohnuté, aby mi to nelítalo pod ně. Stačí jen zamést a je to. Ta zimní voliéra bude kde?
Dobrý den,
záleží jestli to chcete pro alexe ve venkovní voliéře nebo pro domácí mazlíčky. Já mám domácí mazlíčky a ti nepotřebují tolik energetickou stravu, protože se zas tolik nepohybují. Moc nelétají, přestože jsou většinu dne puštěni. Spíš si lezou po hračkách a okusují je nebo po stole a baví se schazováním věcí z něj. Takže já kupuji směs pro korely, směs pro vělké papoušky a směs pro střední papoušky. To doplňuji prosem žlutým a červeným, lesknicí, loupaným ovsem, bílou slunečnicí, směsí sušeného ovoce pro papoušky a vitamínovými perličkami. Z toho všeho si namíchám do střední krabičky směs a pak jim z toho dávám do krmítka. To se týká základu, samozřejmě mají ještě čerstvé ovoce a zeleninu, ořechy a to co slupnou, když mi něco ukradnou. Alexové mají pěkné hladké peří (kromě doby přepeřování), nejsou tlustí a zdají se být vitální, takže jim to vyhovuje.
pro 109.90:
ten je také v pořádku, moji papoušci jedí zrniny hlavně ráno a mají trus tuhý se všemi složkami, když pak během dne jedí hlavně ovoce, mají často trus pouze vodu, která bývá někdy čirá, někdy do zelena, někdy do červena, podle ovoce. Když v létě jedí melouny, tak trousí jenom vodu.
Hani, barva vypadá v pořádku, důležitější je zápach. Pokud by trus čpěl nepříjemně, pak by to na něco ukazovalo. Řidší trus mají moji papoušci po ovoci vždycky. Světlejší často po zeleném krmení jako je salát nebo pampeliška. Pokud se papoušek chová normálně, nemusíte se obávat.
Dobrý den Bazi, co se týká toho škubání s bolestivým kvikáním, to mi dělala jedna z mých prvních korel a byl to začátek zlozvyku vyškubávání peří z nudy. Dostala větší klec, větvičky na okusování a pravidelné pouštění (tedy pokud se jedná o domácího mazlíčka) ven a toto chování zmizelo. Pak si již jen hezky upravovala peří. Co se týká té nožičky, vypadá to opravdu na poranění. To, že jí tam přerůstají drápky je tím, že ji asi moc nepoužívá, takže se jí o větve nemohou zbrušovat. Pokud máte veterináře specialistu daleko, zkuste se poptat v okolí po chovatelích papoušků nebo pokud máte v blízkosti zoo, pokuste se domluvit tam, jestli by se na ni nepodívali. Takto bez prohlédnutí Vám těžko někdo poradí.
pro Růžu:
No nádhera, ale do klece je to škoda, to by hned pokadili, lepší na stole nebo v místnosti kde není klec, ale kam papouška/y berou. Mám na stole něco podobného, akorát tam nedávám misku na jídlo, protože pak by mi nechtěli večer zpátky do klece. Takhle vědí, že ho maj v klícce a snadno je tam nalákám. Ten ochočený tam jde i z ruky, ale ten druhý ještě ne. Já ještě na to dřevo dávám noviny, abych to nemusela pořát drhnout. Je to sice trošku práce, protože se musí z jedné strany nastříhnout a pak vystřihnout uprostřed dírka na ten kmínek, ale drbat to dřevo je větší fuška :-). Ozývám se po pár dnech neboť mne skolila nějaká střevní chřipajzna a ještě jezdíme s naší pejskovou každý den kromě neděle na injekce. Takže já jsem ještě řetěz neudělala, ale aspoň mi zase ta dřeva dobře vyschnou.
pro Lucku:
jeden z mých papoušků také nemá rád doteky ruky, jen jemné hlazení po zobáčku snese, ale přiletí už i když nastavím ruku a řeknu pojď ke mně, často když pracuju na počítači, tak spolu brebentíme třeba půl hodiny pořád dokola čtyři slova co umí. Jinak na ruku i z ruky chodí bez problémů. A taky bych ho nedala za nic. Jedna z mých bývalých korel dlouho také dotek ruky nesnášela a asi ve čtyřech letech se to najednou změnilo a pořád chtěla drbat za chocholkou a stal se z ní hrozný mazel. Já papoušky nenutím k tomu co nechtějí. Jen základní povely z ruky a na ruku, aby věděli, že nejsou nade mnou. Tím se zamezí včas pozdější agresivitě.
pro Ruzu5?
To je dobrej nápad, ještě že má člověk příbuzný :-). Mám tu někde kus přírodní kůže po dědovi brašnáři, tak jí použiju taky. Pro drát zkusím ještě zajet v sobotu do OBI, snad ho budou mít. Když ne, tak napíšu a poprosím.
pro Ruzu5:
Ty jsi prostě kouzelnice, to je nádhera. U nás ten drát nemaj, tak musím čekat do příštího týdne, ale aspoň dostali novou větev, kterou hned téměř celou obrali od kůry :-). Ty střepce to je kůže nebo provázek?
Přidávám něco pro ty, co mají domácí mazlíčky a pouštějí je. Vychytávka toho, aby mohli pořád domů i ven a když sedí na dvířkách nekadili na zem. takto to vypadá:
Jako podestýlku používám kukuřičná vřetena, většinou ji mají jako podestýlku pro hlodavce. Dělá se jemná a hrubá, já používám hrubou. Je výborná, dobře saje a nemusí se měnit každý den jako noviny, u kterých sice říkají, že již nejsou jedovaté, ale zase může mít papoušek alergii na barvy. Stačí tak jednou za týden vybrat lopatkou slepené kusy a doplnit a jednou za tři týdny až měsíc vyměnit celou. Ovšem to je u alexandrů, nevím jaký je senegálec nepořádník.
Dobrý den,
záleží to hodně na tom, kolik máte místa. klec číslo 2 je myslím Atlanta, tu mám já pro 2 alexandry. Je pro ně dobrá, ale nemůže být úplně v rohu, protože po stranách má dvířka s krmítky. Výborně se myje, mříže jsou dost silné, takže papoušci nemají ani chuť je okusovat. Ovšem musím podotknout, že jsou většinu dne venku. Jako pokojová voliéra pro mazlíčka je fajn. Dvířka jsou velká a já je nechávám pověšená na drátku tak, aby byla vodorovně, aby papoušci mohli kdykoliv dovnitř na jídlo a pití.