Děkuji za radu
Příspěvky uživatele
Falco
Děkuji za radu
Já svého agapornise odměňuji konopnými semínky.
Jinak já se tu nehodlám nějak povyšovat, neboť jsem měla výcvik značně ulehčen. Vždy, když jsem u něj zpozorovala něco co se mi líbilo, tak jsem z toho udělala podmíněný reflex - tzn. udělá to na daný podnět. Při výcviku nejprve donuťte papouška, aby udělat to co chcete. Musí to jít bez násilí. Mě se osvědčil výcvik pomocí pohybu či pózy. Papoušek to lépe chápe (ptáci přece ve své řeči také využívají postoje a pohyby). Jakmile udělá požadovaný úkon, odměňte ho. Popíši vám např. kotoul na bidýlku.
Nechte ptáka vylézt na bidlo, kde na něj dobře uvidíte a které bude směřovat proti vám. Pták k vám tedy bude otočen bokem. Vezměte do ruky pamlsek (piškot,...), ukažte jej papouškovi a poté piškotem pomalu pohybujte ve směru ptáka pod bidlo, jako kdyby jste opisovala kružnici. Dělejte to tak dlouho, než se pták na bidýlku otočí za piškotem. Okamžitě dokončete okruh s piškotem a pták by jej měl následovat. Pokud se mu povedla otočka kolem bidla, tedy kotoul, odměňte ho. Udělejte to ještě cca 2- 3x a pak dejte pauzu. V pokročilém stádiu stačí bez jakéhokoliv povelu naznačit s piškotem kružnici vedle ptáka na bidle a on uděla kotrmelec.
Těžko se to popisuje....jestli chcete, mohu dát na YouTube video.
Například můj škrabošák dělá na povel kotouly na bidýlku, dává "pac", zvedá napnutá křídla, aportuje věci (zatím jen v rozsahu stolu a přinese to co mu zrovna přijde pod zobák). Nyní pracuji na zdokonalení "aportu" - tzn. snažím se, aby přinesl to, co chci. A navíc chci zkusit odklápění barevných víček od pet lahví - cílem je, aby rozlišil barvy a odklápěl za každé situace třeba jen žluté,...
Je to malý ptáček velikosti andulky, který se však stavbou těla podobá třeba žakovi nebo amazoňanovi. Máte mnoho druhů a každý má poměrně hodně mutací. Třeba agapornis růžohrdlý : máte rádi modrou, žlutou, zelenou, bílou, růžovou, strakatou? Račte si vybrat! Někteří dokrmení (ale dost vzácně) opakují pár slov. Jinak dokrmeného ptáka seženete snadno.
I nedokrmení jsou mazánci, pokud nemají špatnou zkušenost. Zrovna teď mi jeden takový sedí na rameně a "češe" mi vlasy :-) Bohužel je to zrovna destruktivnější jedinec. Nábytku ale jeho zobák neublíží. Jen pozor na domácí květiny - bez dozoru zbydou jen květináče a navíc se může otrávit. Destruktivní agapornis znamená častější výměnu okousaných bidel a ničení křehkých věcí v kleci. Když ale koupíte vhodné vybavení, máte po starostech.
Zápach je u uklizené klece a zdravého ptáka vyloučen. Teda pokud nechcete strkat nos do papouškova peří - tomu ale já neříkám zápach. Kadit bude všude. Já to dělám tak, že ho při vypuštění občas vrátím do klece, kde se zpravidla do minuty předemnou vyprázdní a pak je zas cca 15 min klid.
Hlučnost je individuální. Mám dva agapornise - strakatého růžohrdlého a přírodního škraboškového (to je ten co mi teď prozměnu žvejká řetízek na krku :-)). Hlučnější je ten růžohrdlý, který má pronikavější hlas. Škrabošák je docela tichý, pokud si něco nepřeje. Spokojený a zdravý papoušek křičí jen při "konverzaci" s pánem, rádiem....
No a nakonec agapornísky lze naučit nějakým skopičinám, jako asi každého papouška.
Nechám to na Vás.....
Jinak k tomu napálení. Koupila jsem si za 150 Kč moc hezkého agapornise a jasně jsem řekla, že z něj má být klecový pták. Původně stál 200 Kč. Už asi vím proč chovatel zlevnil. Teprve doma jsme zjistili, že budoucí miláček má fobii z rukou. No jo no, měli jsme si ho líp prohlídnout :-(