Má žena ještě v předcházejícím manželství senegalce měla a ten měl rád jen jejího manžela. Děti a ženu ihned štípl. Teď co vím, tak k němu pořídil ještě samičku a ta má zase ráda jenom jeho nynější ženu a ho nemusí. To jsou "mé" zkušenosti ze senegalci. Mníšci jsou super komedianti, ale umí se ozvat (zvlášť když je rozmazlený).
5 % bílé slunečnice, 9 % kardi, 5 % pohanky, 3 % loupaného ovsa, 7 % pšenice, 5 % semence, 5 % lněného semene, 5 % nigru, 30 % prosa a 30 % lesknice. Tuhle směs jsem okopíroval, není to můj nápad, ale míchám si ji poslední rok a líbí se mi, že není tučná a ptákům vyhovuje. DN 59 střední papoušci standard má 30% slunečnice, což je podle mě moc.
No mně letos pára korel a samice andulky. Létali na dvířka přesně jak Mirkovi, ale mně se je bohužel nepodařilo odchytit ani jednoho. Naopak jsem kamarádovi jezdil postupně ochytávat hejno andulek, které mu pustily jeho děti, které se o ptáčky staraly během jeho dovolené. "Naštěstí" pustili "jen" andulky a ne ostatní ptactvo.
Já mám tříletý pár a letos poprvé zasedli na čtyři vejce, ale byla čistá. Teď znovu zasedli, což jsem nečekal, a zase na tři vejce. Jsou jim teprve tři roky, tak od toho nic nečekám, ale jsem rád, že samice pevně sedí a oba jsou krotcí, samice bere dokonce ořechy z ruky.
Já jsem dosta nádhornou pomlázku: Číňani mají první vejce. Jestli z toho něco bude nebo ne, to je věc druhá, ale mají tři roky, tak je pro ně úspěch i to.
U klece jde hlavně o délku a ne o výšku. Pták potřebuje létat. Čím delší tím lepší. V boxové kleci mají ptáci víc klidu, než v kleci, která je ze všech stran otevřená. Nejlepší by bylo, kdyby jste si koupila nějakou literaturu (třeba jen brožurku). Vědomosti získané z literatury žádný internet nenahradí. Brožurky nemají valnou kvalitu obsahu, protože je píše často kde kdo, ale pro začátečníka jsou dostačující. Ptáky chovám 24 let a pořád kupuji nové a nové knihy a čtu a čtu. To je základ. Ať se vám daří a u chovatelství zůstanete.
Ideální je jim dát do misky tolik, kolik ten den sní a to bezezbytku! Jinak by měli úplně jinou dietu, než jakou jim dáváte. Např. by vybírali jenom sluněčnici, což není zrovna zdravé. Odhadnutí denní dávky za pár dní lehce zistíte postupným ubíráním. Samozřejmě k tomu ovoce, zeleninu a máčené.
Nechte je ještě jednou zahnízdit a nerušte ji moc. Budku kontrolujte jen když je samice venku. Třeba to bude stačit. Nebo byla ještě moc mladá. To se uvidí. Mně včera mladý pár nechal čtyři mladé a našel jsem je už studené.
Když jsem nechával dělat naposled rozbor u veterináře, tak jsem byl u toho a veterinář dal vzorek do solného roztoku, poté ho rozmíchal a na jednoduché odstředivce to protočil. Poté to nechal cca. hodinu odstát. Z tenkého drátku měl udělané očko (něco jak na miniaturní bublifuk) a tím nabíral z hladiny vzorek, který dával na sklíčko pod mikroskop. Vysvětloval, ukazoval a poté jsme se domluvili, že mi stačí "školní" mikroskop a budu si to dělat sám a když se mi tam nebude něco zdát, tak teprve přijedu. Je to veterinář, který učí na veterině a má soukromou praxi, tudíž měl se mnou tu trpělivost a ukazoval a vysvětloval,.. "Bohužel" ale nic nenašel.
Česnek považuji za prevenci. Sám ho podávám a to hlavně sešený do klíčeného. Jak zrní propláchnu, tak do něj česnek zamíchám a nechám šest hodin odstát a poté podávám. 4esnek natáhne vlhkost a změkne. Jestli to nějaký účinek má nebo ne nevím, ale prostě to tak dělám a snad tím dodám minimálně nějaké vitamíny.
Orina má pravdu. Sačí se podívat na klima, ve kterém ti určití ptáci žijí a nenajdete tam nic, co by se podobalo naší zimě. Jinak, já mám také některé ptáky venku. Tahle zima bude asi poslední. Snad se mi totiž podaří dostavět další část voliér. A co se těch patagonců a mnichů týče, tak bych to viděl na stejno. Mám je vedle sebe a nepozoruji rozdílné reakce na teplotu.
Tak to ti Matůši gratuluji a držím palce, ať to klapne. Já mám tříleté číňany a začaly lozit do budky, v které všechno dřevo štípou na třísky. Tři roky může být málo, takže velké úspěchy nečekám, ale i ty malé potěší.