U rozel je to neobyčejně obtížné, nicméně pár lidem se to již podařilo. Ale i tak inklinují spíše jen k melodiím než slovum. U nedokrmeného papouška, obzvlaste, pokud je starší, bych to ani nezkoušel..ale,proč ne.. I jako mazlíček nepřilne tolik k lidem jako ostatní druhy papoušků. Doma jsem starší samici nenaučil zhola nic. Nicméně ted mám mladého samce, který se naučil zpívat pískanou melodii a také se naučil zpívat jako kos, je normálně se samicí ve venkovní voliéře, takže myslím,že je to asi talentovaný jedinec:-) Zkuste hledat na stránkách mazlíčkářů, budou tam nějaké tipy. Držím palce.
Taky mám pár brýlatých a neni to s nimi jednoduché. Samice je příšerně agresivní..už z dálky na mě ,,vrčí,, a otvírá zobák, před rukou neuhne, naopak se na ní vrhne. Je to strašná můra.
Pokud vám jde o hlučnost, alexandra bych nedoporučoval, ikdyž je má spousta lidí jako domácí mazlíčky. Rozelu také ne, k člověku prostě tolik nepřilne. A pokud chcete mazlíčka, určitě to budete mít jednodušší s ručně dokrmeným. Také už delší dobu řeším,jakého papouška na mazla, zatím nejsou podmínky, tak jen čtu a prohlížím. Z těch středních/menších by byl favorit pyrrhura rudohlavá. U mníška nevím, jak je na tom s hlučností, slyšel jsem je jen jako hejno.
Dnes mi samice Rosely pestré poprve snesla vajíčko-poprvé v jejím životě. Vajíčko pravděpodobně snesla už minulý týden, ale nikde jsme ho nenašli,asi ho sežrala. Ale že ho snesla se domnívám jen podle viditelně zvětšené (roztažené) kloaky. Což měla i dnes po snesení vejce. Ale proč píšu, vajíčko je na jedné špičce rozbité. Při bližšim prozkoumání jsem zjistil, že skořápka nezmizela, ale je jakoby propadlá a rozdrobená dovnitř a zachytila se o blánu vajíčka. Takže myslím,že ho nezničila samice,ale že ho již poškozené snesla. Calcium chl. nemám, rozdrtil jsem jim skořápky a do míchanice(sušené) přidal ještě vařené vejce. Zdá se, že samice to nežere, ale samec ano a ten jí krmí. Uvidím, jaké bude zítra druhé vajíčko a jestli to první zustane. Má s takovým vejcem někdo zkušenosti? Čím tomu předejít?
Na to,jak mě seřval pár alexandrů malých nezapomenu :-D..podobná příhoda taky s červenokřídlými. Ale byl sem pro ně cizí. No a o eklektusech snad nikdo nepochybuje.
Zrovna sem si nedávno vzpomněl na Váš slib ohledně nových stránek po státnicích. Tak doufám, že vše dopadlo dobře, taky mě to čeká. Jestli dobře chápu změnu stránek, v podstatě by struktura zustala zachována, akorát by byla společná vstupní stránka a adresa a jedím kliknutím bysme se dostali na papoušky (jako to je třeba na fauně). V tom si myslím neni problém, sám se zajímám i o psy, teraristiku a hospodářská zvířata, takže bych určitě navštěvoval i ostatní kategorie. Myslím,že zpětná editace příspěvků by byla super, někdy by si člověk nafackoval, když vidí, co odeslal. Ale zpětné vymazávání příspěvků by zase mohlo vést k dezorientaci ve vláknu. Taky by se mi líbilo, kdyby každý registrovaný uživatel mohl mít svuj profil s fotakama papoušku, volier,nějakej deníček-blog,nebo podobně. Vyhledávání inzerátů podle druhu(že by už zadavatel inzerátu vybral druh papouška) je taky určitě zajímavej nápad. Ale například na ifauně se mi zdá, že návštěvnost rapidně klesla, opravdu nevím,jestli je to jenom můj pocit, může to být i věkem některých přispěvatelů, ale i mně už pár funkcí leze na nervy a někdy raději do moderované diskuze nepřispěju, protože mě otravuje přihlášení a pak hledání rubriky. Tak držím palce s tvorbou nové verze!
Podle úrovně některých dotazů by si člověk řekl, že se ptá sedmileté dítě a myslím, že to neni někdy až tak daleko od pravdy. Spousta lidí přijde k papouškum zpusobem nevhodného dárku, někdo zase nepřemýšlí a nechá se dítětem ve zverimexu ukecat. A pak doma sedí a kouká a zjistí, že to neni tak jednoduchý. Takhle se ke mně od známého dostal jeden papoušek, protože nevěděl, co s ním..a já pak zjistil, že vlastně taky prd vim. Takže sem seděl dny a noci na netu a lovil informace, tak vlastně začala moje vášeň pro papoušky..od puvodního názoru-nějakej pták až po to, že někteří dokáží být tak neskutečně inteligentní a zábavní jako pes, kočka..dítě. Literaturu od Vašíčka mi dokonce posílal pán ze Slovenska po své příbuzné, ale vždycky jsem se k informacím dostal. Někdy z těch dotazů čiší jenom holá lenost. Ale i naopak, někdy se i já spíš bojim zeptat, protože některé reakce lidí, kteří sem chodí z mně neznámého důvodu dokáží člověka pořádně usadit.
To je další věc, která mě i přes všechny informace, co jsem měl, překvapila. Je snad dokonce o něco menší než korela..minimálně stejně. A rozhodně bych je pořizoval v páru,nevím,jestli budou tak kamarádský,ale bude jim rozhodně líp v páru.
Jsou to opravdu zvláštní papoušci, už dlouho dobu o nich uvažuju,ale nikdy jsem je neviděl naživo.Jen čtu literaturu a hledám na netu. Až dnes jsem byl v jednom obrovskym ,,zverimexu,, ale byla to spíš zologická, v tak velkym obchodě se zvířaty jsem ještě nebyl. A byla tam místnost jen s papouškama a měli tam i pyrury..samozřejmě sem tam strávil snad přes hodinu a pak sem si musel něco koupit,abych nebyl moc podezřelej. Měli tam černohlavé a hnědoocasé, a můžu říct, že agapornisové i ostatní papoušci je s přehledem překřičeli. Chovali se ale uplně jinak, než ostatní, jeden pár si mě absolutně nevšímal a jeden z nich pořád lezl do rohu bednový klece a něco tam študoval..až při blžším pohledu jsem zjistil,že ve stěně je díra po šroubu a že se kouká vedle do klece s kanárkama a vážně si sem jistej,že to dělal:-). Pak tam měli obrovskou vitrýnu, kde měli všechno namíchaný-andulky,korely,pyrury,eklektuse..a když sem byl zaujatej andulkama,který si v přeplněný volieře nebraly servítky a normálně se pářily,tak sem si ani nevšim,že jedna pyrura přiletěla jako jediná až kě mně, koukala se na mě a vubec se nebála a já si nebyl jistej kdo koho pozoruje. Takže jakmile budu mít podmínky, jdu prostě do nich.
Opravdu mu dejte dřevěná bidýlka, chcete ho ochočit a na dřevěných se alespon trochu budou obrušovat drápky. Pokud necháte plastové, budete pravděpdobně nucena ptáka chytit a ostříhat drápky. A to vám na hodně dlouho dobu nezapomene, což neni zrovna dvakrát dobré při pokusech o ochočování.
Ano s tím souhlasím..taky sem na to myslel,když jsem to psal,ale zapomněl jsem. Rozhodně netvrdím,že by papoušci měli být nechránění,..taky spí vedle sebe a zahřívají se, bohužel nechápu,proč ti moji zrovna nemají rádi zálet. Dal sem jim alespon hodně tlustou větev..spíš poleno,aby měli peří i přes nohy.. I přesto mi nedělá moc dobře,když vidím ty teploty.. Nahoře mají PVC a dole rákos s igelitem.
Já tedy nevím, ale i v literatuře renomovaní chovatelé píší, že některé druhy naše zimy zvládají bez problémů, některé potřebují již zálety, některé alespon 10stupnu,atd,atd.. A, zjednodušeně řečeno, fyziologie ptáků je přece stejná-jak papoušků,tak našich ptáků. Základní problém tedy je, odkud pocházejí. A pokud se po generace například rosely pestré chovají v našich podmínkách, tak budou již adaptované. I přesto dělám vše pro to,abych jim voliéry ochránil před větrem a zajistil jim co nejlepší podmínky...dokonce mají i zálet, přes léto v něm byly párkrát a ted i dvacetistupnovych mrazech prostě zustavají venku, takže ho příští rok zruším. Rozhodně nejsem extra zkušenej a tohle byl zjednodušený příklad...ale tak to vidím zatím já.
Ona jim ta zima samozřejmě dobře nedělá. Je vidět, že jsou méně aktivní a jsou jakoby skrčení a naježení. To jim pomáhá udržet vyšší teplotu,mezi peřím je více vzduchu a to izoluje. Taky mi často stojí na jedné noze a druhou si zahřívají v peří. Ale pokud vám to dělají jen dva z více kusů, mohlo by to být něco jiného..
Jinak aby tady bylo něco o papoušcích,ve voliéře je pár rosel z čehož lonský samec a pravděpodobně čtyřletá samice, která byla zvyklá jen v kleci v bytě. Asi deset dnu bylo v kuse mínus patnáct a asi tři dny více než mínus dvacet..měl sem z toho docela hrůzu, ale vypadají,že to zvládají. Teď začíná zase mrznout,tak uvidíme. Udělal jsem jim i zálet,ale ten nepoužívají.