Ale i když je někdo zařadí do chovu, tak se přece lidi musejí ptát na chovné páry. Nejsou to přece ptáci pro začátečníky aby někdo přišel pro mláďata, jako se chodí pro mláďata andulek a nikoho ani nezajímají rodiče, kteří tato mláďata odchovali. Zkušený chovatel bude chtít vidět chovný pár nebo ne? Já nemám tak drahé papoušky, takže nevím jestli se o to chovatelé zajímají, ale u psů nebo u koní je to samozřejmost.
Teď jsem o tom psala na ifauně. Jen by mě zajímalo co s tím kdo může dělat, když je to neprodejné. Přeci se s tím každý chce pochlubit co má , hlavně když jde o živé zvíře a ne si ho nechat doma v kleci. Chápu krádež obrazu, kde se na něj majitel dívá do zblbnutí, ale u ptáků je to snad o něčem jiném. Taky mě napdalo, že by někdo později chtěl třeba prodat jejich odchov, ale to by se chovatelé taky mohli zajímat od jakého to je chovného páru.
Super, taky bych potřebovala další prostory, ale to budu muset ještě dva roky počkat. Ve velkých prostorách se žije papouškům lépe a je tam jednodušší úklid.
To je dost častá otázka začínajících chovatelů. Uvědomte si, že papoušek není hračka. Musíte vědět jak vypadá nejen mládě, ale i v dospělosti. V knihkupectvích je už dost knížek, kde se to všechno dá vyčíst a jestli se chcete tomuto koníčku věnovat, tak byste měli pár korun obětovat na informace. Dále je důležité předem si zjistit jakým se papoušek ozývá hlasem, abyste později nežasli, že doma takového papouška mít nemůžete, protože ruší sousedy nebo dokonce vás ráno když spíte. Dále si musíte uvědomit, že se po papouškovi uklízí nejen peří, ale i zrní které rozhází mimo klec. Kam s papouškem o dovolené a podobně. Je pozdě náříkat nad tím, že jste si pořídili něco co se nehodí do vašeho života a co vlastně ani doma mít nechcete, když už je papoušek doma. Jste dospělí lidé abyste si uvědomili vše předem a jestli si pořídí papouška dítě, tak to určitě není bez schválení rodičů.
Problém některých chovatelů je to, že se snaží na jednom páru za sezónu odchovat co největší počet hnízd. Další problém je, že nedočkavci odchovávají na půlročních andulkách. Tak se dostáváme k nedozrálým miniaturám, kde mláďata odchovávají mláďata. Výsledek je plná klec mini andulek tzv. mravenců. Setkáte se s tím také při vzájemném páření andulek z jednoho hnízda a nebo páření rodičů a potomků navzájem. Chcete-li za sezónu odchovat víc hnízd pořiďte si hlavně dospělé andulky a pokud chcete hodně mláďat tak i více párů.
Víte chov je běh na dlouhou trať, jak vám píše pan Štěpán. Jestliže si od toho slibujete, že budete vydělávat a nebo, že vám chov zaplatí alespoň krmení, není to otázka toho, že koupím pár, bude snášet vejce a já budu mít obratem to co jsem do toho dala a ještě něco na víc. Já jsem začala chovat agapornise růžohrdlé, tři roky jsem s nimi měla potíže a letos je výsledek tři mláďta, ostatní ptáci jsou samci. Přestože bezproblémově odchovávám senegalce, růžohrdlé se mi nedařilo odchovat. To co mám u jednotlivých párů andulek nebudu rozvádět, ale jeden příklad. Samice se taky tři roky nepářila. Letos první snůška, vejce rozklované. druhou snůšku opustila, takže jsem vejce podložila jinému páru a teď má v hnízdě tři vejce a to nevím co bude dál. A jsou to jenom andulky. Jestliže neberete chovatelství jako koníčka, ale jako obrat peněz, spláčete nad výdělkem. Ten komu se tzv. relativně daří se nechlubí kolik už peněz do chovu investoval. Všechno je jenom krásná pohádka, která se možná někomu vrátí po X letech chovatelství. Ani ten kdo má drahé páry kakaduů nemůže říct, že vydělává. Kolik mu takový pár snese vajec a za jakou dobu chovatelství se k takovému úspěchu propracuje o tom se už nemluví. Buď to budete mít jako koníčka a nebo to vzdejte pokud je čas ať neproděláte kalhoty.
V každém pádě klece od pana Rodera jsou super a můžete si nakreslit třeba osmiúhelník s věžičkama, tak vám ho udělá. Pokud to bude absolutní nesmysl, tak vám poradí, jak na to nejlépe. Jinak klece na senegalce vám udělá rozměrově podle vašich požadavků a nemusíte se bát rozteče drátů, protože tyto klece pro mě dělá ve velkém, takže rozteč pro senegalce má v oku. Stačí jen vaše rozměry a požadavky a pro jakého to je papouška. Na jeho stránkách je telefon, takže se s ním domluvíte telefonicky, jen nákresy musíte poslat přes fax.
Co se týká poživatelnosti pletiva, tak mi senegalci za 12 let používání zůstali živí, teď budu zkoušet co to udělá s agapornisema.
Já si myslím, že každý chovatel, pokud má ovšem chov pouze jako koníčka, by měl regulovat počet párů, které budou odchovávat a tím si bude regulovat i počet odchovaných mláďat tak, aby vše v pohodě prodal zájemcům o chov nebo zájemcům o domácí mazlíčky. Tak mu nevznikne neúměrný počet mláďat, které nemůže nikde udat a musí je prodávat do výkupu. Něco jiného je samozřejmě chovatel mutací nebo chovatel výstavních typů, který se nadpočetným mláďatům neubrání.
Je pravda, že se dá budka čistit pouze andulkám. Můžete to vymyslet tak (já to nemám), že uděláte dovnitř budky ještě jednu krabici bez víka, samozřejmě, a budete mít na dobu hnízdění těch krabic víc podle počtu samic. Jakmile bude krabice s mláďaty špinavá, přendáte mláďata do čisté krabice, zasunete jí do zavěšené budky zpět i s přendanými mláďaty, takže celá operace bude otázkou několika sekund, takže samici zase tolik rušit nebudete a s vyndanou špinavou krabicí pak můžete provádět čistící divy. Upozorňuji, že tento kaskadérský kousek jde opravdu provádět jen s andulkami a zase možná jen s některými. Ani andulky nejsou ze dřeva a některé samice si to nemusí nechat líbit. Měla jsem samici, která přesně poznala svoje mláďata a podložená, od jiné samice, vždy zabila.
Ono to je taky tím, že z Ifauny utíká stále víc lidí a nachází právě tento veb, takže se možná začíná váha příspěvků i odpovědí přenášet sem a tudíš taky i nešvary, které tam byly samozřejmostí.
Luboš má pravdu. Na takového žaka, jakého uvádíte v popisu, musíte mít povahu samaritána. Jednak má žako už hendikep, který se může zvětšit v době dospívání do škubání peří.O takového papouška se musíte starat doživotně, jinak mu způsobíte další trauma a možná i smrt. Přístup k takovému papouškovi chce trochu znalostí s oblasti psychologie s papoušky, pokud ho chcete jako domácího mazlíčka. Nesmíte začít experimentovat musíte 100% vědět co to obnáší.