Pokud si pořídíte mládě a věnujete mu hodně času, určitě se nějaké slovíčko naučí. Možná, že ho nebudete moci ukazovat jako mluvícího papouška, ale vy sami doma mu rozumnět budete, i co říká i co chce. Je to paradox, ale kdo chová psy naučí se rozumět i psí řeči a ví přesně co mu pes povídá.
Tyhle kleštičky používám běžně ke zkracování drápků menších papoušků. Ale taky minimálně, protože si je stačí o větve ubrousit. Určitě by stačily i na drápy většího papouška, protože se stejně zastřihává jen špička, abyste samou horlivostí nezastřihl vlásečnici v drápu.
Záleží jestli si troufnete drápy ostříhat. Papoušek se přitom dost mele. Já jsem amazoňanům ještě drápy nestříhala protože si je stačí obrousit o větve. Stříhají se kleštičkama na nehty jako používáte doma. Nůžky po drápu sjíždí. Kleštičky vyfotím a délku drápu taky. Vložím později. Brýle papouškům nevadí. Více vadí mně, že mi je chtějí pořád sundavat.
Dávat papouška na kšíry by mě nenapadlo.Nerada dávámi vodítko psům, ale musím je to nařízení. Pokud mohu nechávám je na volno i bez obojku např na zahradě. Protože je papoušek veliký musí kšíry snášet. Ještě nikoho nenapadlo dát kšíry andulce nebo třeba kanárovi, vždyť je to taky pták. Velký papoušek musí vydržet všechno a to jen proto, aby se nadýchal čerstvého vzduchu. Kanár nebo andulka čersvý vzduch dýchat nemusí? Mají také rádi volnost a radují se z létání.
Pokud si papoušek "ucvakne" dráp až k vlásečnici z nějakého důvodu, je to především stres- okamžitá reakce organismu na duševní nebo fyzické napětí. Papoušek, který je v pohodě bez nějakých příčin napětí si drápy okusovat ani kousat nebude. Je to něco podobného jako okusování nehtů u lidí. Dělají to z nervozity a z určitého vyšinutí mysli. V každém pádě přerostlé drápy u papoušků nejsou normálním jevem. Většinou je to zaviněné nedostatečnou silou větví a bidýlek v kleci, ale může to být ještě z jiných příčin a to docela vážných zdravotních. Rozepisovat se o tom nebudu, protože to není případ zde uvedeného papouška.
Nevím, kdo by mohl napsat takový nesmysl. že si papoušek *ufikne* takhle dlouhé drápy. O pískový koberec si drápy taky neubrousí, ozvlášť když je má takhle přerostlé. Jestli si netroufnete zkrátit drápy sama, zajděte ke kterémukoliv veterináři. Tyhle drápy zkrátí i veterinář, který se nespecializuje na papoušky. Je to banalita. V kleci má mít papoušek větve různé síly, aby si nejen drápy obrušoval, ale aby si také cvičil stisk prstů na různě silných větvích. V kleci by nemělo být jen bidýlko, ale větve dané tak jako je to v přírodě. Ani v přírodě nepřelejzá papoušek pouze po bidýlkách.
Je pochopitelné, že by někdo chtěl svému papouškovi dopřát dlouhý let venku v přírodě. Jenže je to pták svázaný provazem. Je to divné. Snad ještě u ary by se to dalo vydržet. Je to přeci jenom kus ptáka, ale ti menší jako je žako, amazoňan nebo ještě menší mají na sobě toho provazu nějak moc ke svému objemu těla. Je zvláštní, že pejskaři se snaží aby psi nemuseli chodit na vodítku, nosit košík i přes určité nařízení a zákazy. U ptáků se nic nezakazuje a lidi by je naopak do provazů navlíkali. Připadá mi to, že si v tomhle chovatelé protiřečí. Pokud tedy svého papouška tolik miluju, tak mu zhotovím velmi prostornou voliéru ve které budu mít třeba posezení z pařezů a kam za ním budu chodit. Víte můj sen byl taky mít amazoňana, tak jsem mu nechala zhotovit větší prostor, aby nemusel jen sedět na bidýlku. Pokud není puštěný v bytě, tak má svůj bejvák ve kterém se mu snad dobře žije. A pokud jdu do lesa tak má kamarádku. Přeci jenom si ptáci spolu líp rozumí a chvíle když jsou sami nejsou tak dlouhé.
Papoušky chovám asi 30 let. Vždycky jsem oplachovala větve vlažnopu vodou, jen ke smytí zásadních nečistot. Nikdy jsem s žádnou nemocí problémy neměla. Jenom s těmi nemocemi, pokud mě podvedl prodávající a já jsem koupila papouška na půl chcíplého, svojí naivitou a blbostí. Takže desinfekci bych spíš nalila na chovatele a ne na větve. Ovšem každý si musí zamést před svým chovatelským prahem a vědomostma. Nikoho nenavádím aby větve nevyvařoval. Já to ale nedělám.
Já si myslím, že výstavu dělají především chovatelé. Jestliže je málo těch co chtějí papoušky na výstavu půjčit bude výstava o něco ochuzena.Fakt je,že některým ptákům změna a ruch jiného prostředí nesedne a chovatel který to ví nechá své svěřence raději doma.Už také kvůli strachu z přenosných nemocí o kterých se tolik mluví. A když má někdo opravdu ojedinělé a vzácné kusy tak se ani nedivím, že má o ně starch. Spousta chovatelů raději vystaví to, co může po výstavě prodat a staré chovné kusy nechá doma v klidu. Je tedy pravda, že po bitvě je klaždý generál a všichni by měli poděkovat nejen pořadatelům, ale hlavně těm chovatelům co na výstavu papoušky půjčili.
Možná si ho do obchodu pořídili od takového chovatele, který dával inzerát na www.bazos.cz 12.10. amazoňan modročelý Stačí inzerát přečíst a je jasné za jakým účelem někdo prodává a jiný kupuje. Ne pro lásku ke zvířeti nebo třeba pro vylepšení svého chovu, ale pouze se zviditelnit, jak je v inzerátu uvedeno.
Nezapomeňte dát do klece koupelničku. Agapornisové se rádi koupou. Já mám koupelničku ze spodního dílu plastových koupelniček co se prodávají v obchodě na zavěšení na klec. Zavěšení koupelničky na klec není pro agapornise vhodné, že se mnohdy přes zavěšenou koupelničku dostanou šikovně ven.Proto mám spodní díl vložený uvnitř klece.
Pokud jste si článek o agresivitě přečetl dobře, mám tam větu, že ptáci nemají rádi když se k ním potichu někdo přiblíží. Dělá to jedině predátor. Kousnutí byla tedy obrana-důsledná. Zrovna tak jako umístění klece by mělo být v úrovni očí, abyste na ptáky nekoukali svrchu. Svrchu létají nepřátelé. Je to pouze ptačí abeceda co se člověk musí naučit, aby vás ptáci chápali a vy zase ptáky.