https://www.domacimlekar.com/postupy-a-navody/
pročtěte si to,nebo si objednejte knihu Domácí Mlékař,další možnosst je FB
https://www.domacimlekar.com/postupy-a-navody/
pročtěte si to,nebo si objednejte knihu Domácí Mlékař,další možnosst je FB
Co kus to originál. Mléčnost je dána geneticky. Některé kozy nalévaji dlouho dopředu , některé těsně před porodem a měla jsem kozu,co nalila až po porodu. Mast na vemeno by měla být v základní lékarničce chovatele. Zánět u prvničky není běžný jev.
Mám kozy celoročně ustájené ve stodole,kde je v zimě o facku tepleji než venku. Mám plemenný chov koz hnědých krátkosrstých. V zimě jsou na vyšší podestýlce a dostávají vlažnou vodu denně. Rodí od prosince do února, takže v mrazech,pokud jsou. Když je koze zima,naježí srst , to jsem viděla jen jednou a to bylo -28 ,ale to je už 20 let.
Co člověk to názor a jiná chuť. Vzpomínám na dětství,kdy jsem poprve ochutnala kravské mléko od krávy. Jako Pražák jsem byla zvyklá na mléko v červeném igelitovém pytlíku😀. No, to bylo hnusné 😂. Když jsem se před 22 roky odstěhovala na venkov,ochutnala jsem znovu a paráda. Začala jsem chovat kozy a slýchávala,že kozí mléko smrdí a že ho každý musí hned identifikovat. Opak je pravdou,není moc lidí,kteří to dokáží. Vzpomínám na kozí sýr od mé francouzské zaměstnavatelky, kteý smrděl tak,že mi zvedal žaludek a jí taak moc chutnal. Dělám sýry a mnohokrát jsem se setkala s otázkou,proč nemají kozí příchuť a to ani zrající.
Ančovička má údernice a taky je dobře krmí . Ale pokud se ptáte na průměrný nádoj kozy ,není to úplně jednoduchá odpověď. Záleží na genetice , krmení a která je to laktace. Jsou kozy co dají jen litr. Průměrně dá koza podle mne dá 2 - 3 lt .
Nejenom kaseinem,ale i tukem . U kravského vystoupí tuk na hladinu a u kozího jen malá část je na hladině,převážná část zůstává v mléce. Proto je třeba odstředivky u kozího mléka.
Hnědulí je méně než bílých v tom má pravdu. Plemenáři jsou vesměs fajn lidi , pravděpodobně jí budu znát, neb i já chovám hnědule. Opravdu vám nechci brát iluze. Z vlastní zkušenosti vím, že 7 letá koza musí být safra dobrá,aby si vydojila elitní třídu. Když budete mít kliku a koza si elitní třídu vydojí , budou muset mít kozlíci na auci v roce 45 kg. Na jaře už nebude taková poptávka po kozlech,neb už bude připuštěno . Jedině,že by jste měla linii,která v kraji chybí. Fakt by mě zajímalo,kolik jste dala za 6 letou kozu 🙂.
Jozefčík:Já se s vámi nepřu, chraň bůh! Pouze se podivuji, protože mě obě mléka mi přijdou diametrálně odlišná. A tím jsem taky ohledně kvality svých chuťových pohárků skončila. 😁 Co myslíte, že je tedy na vině ohledě nesnášenlivosti kozího mléka? Já to osobně beru tak, že na něj nejsem zvyklá. Stejně tak jako ti krabicákoví konzumenti na opravdové kravské. Jenom jsem ještě nebyla schopná za ta léta si zkusit na něj zvyknout.
Zcela upřimně mě nenapadá jediný důvod k nesnášenlivosti kozího mléka ,tedy snad jen jedno vysvětlení že vám tělo říká, aby jste se na boj vykašlala. Na druhou stranu víte o přírodním prostředku na eventuální problémy s vyměšováním.
Současná KU se skládá ze tří měření s pauzou 8 týdnů. Nejvyšší laktace je třetí -čtvrtá. Některé kozy si dlouho drží vysoký nádoj,ale nepřevažují. Moc bych vám přála,aby si vydojily aspoň elitu. Nevím koho máte za plemenářku,ale podle mne víc myslela na svaz,než na začínající chovatelku.
Jozefčík:Tak to mi neříkejte, že to nepoznají. Kozí chutná a voní úplně jinak než kravské. Já to tedy určitě poznám podle chuti. Pokud ne, střeva by to následně hodně rychle poznala. 😆 I rozeznám mléko od Jersey a od “normálních krav” typu Čestr, Holštýn. Ta tučnost je tam hodně znát. Ovčí jsem nikdy nepila.
Nehodlám se přít. Rozeznat mléko od Jerseyky snad dokáže každý a znám hodně lidí,kterým nechutná a ještě je odrazuje barva. Chuťové pohárky mám v pořádku,to bych se nemohla živit v minulosti jako kuchař. Za váš rychlý krok jistě nemůže kozí mléko,ale něco jiného,neboť kdyby tomu tak bylo,bylo by velmi vyhledávané.
Tak já o tom železe slyšela už před 50 roky,ale to jsem ještě netušila,že budu někdy kozy chovat. Jak se kdysi říkalo,koza je krávou pro chudé. Děti odchovávané na kozím mléce měly nedostatek železa. Ale nechci si hrát na odborníka,jen mě to nepřekvapilo.
kometa:Kozí má méně laktózy,
Zdroj? Množství laktózy se u kozy a krávy nijak výrazně neliší.
😀 taky mě to zaskočilo a tak jsem googlila a dozvěděla se, že o trochu méně má asi o 10% Zdroj tady https://www.celostnimedicina.cz/laktoza-a-kasein-v-jednotlivych-druzich-mleka/
Pokud znáte jméno chovatelky tak si tady můžete podle čísla kozy její vydojenou třídu najít. https://schok.cz/kozy/vysledky-ku/
Problém je v hlavě 😀. I krávy mají záněty, takže jste měla kliku,že jste nedojila krávu. Valná většina lidí nerozezná čerstvě nadojené kozí mléko od kravského. Dokonce lidem kteří jsou zvyklí na krabicák , nechutná čerstvě nadojené kravské. Kdysi jsem dělala test mlék, nalila jsem do skleniček kravské,krabicák,kozí a ovčí. Jen u ovčího mě podezírali,že jsem tam nalila Tatra mléko,jinak se netrefil ani jeden.
Jozefčík:To byly, ale musí si to vydojit znovu.
To se mi fakt nezdá a hlavně je hovadina začínat s kontrolou u 7 leté kozy ,když už jde laktace dolů. Svaz vydával tiskem výsledky KU a určitě to má archivované. Třídu si koza vydojí a nejvyšší se počítá , to že vás přemluvila ke KU, bylo předpokládám proto, že kůzlatům pak lze vystavit zootechnické osvědčení o původu.
pro Buggyru kozy se prodávají se zootechnickým průkazem o původu. Kozičky dokonce bez a nový majitel si o průkaz zažádá. To jakou třídu má koza vydojenou se chovatel dozví z brožůry,kterou dostane,nebo na svazovém netu,kde jsou taky.
Jestli byly už dříve v kontrole,tak už musí mít třidy vydojené ,to by vám měla plemenářka říct. Pak už mají vydojené elitní třídy ,tak to jste udělala dobře
Začínat kontrolu užitkovosti s kozama okolo 7 roku ,je při vší úctě , nerozumné. I kdyby nadojily každá litr. Jediný smysl by to mělo,kdyby to byla vymírající linie. Jen málokterá koza si vydojí elitní třídu v tomto věku. Jsem ta poslední ,která by někoho zrazovala od čistokrevnáho chovu. Nadšených chovatelů ubývá. Je to koníček a ne vedlejšák,který přisype něco do kapsy. Pokud máte koníčka,který vám netahá nic z kapsy,je to bonus a navíc máte mléko na sýry a radost,když se nějaké zvíře povede. Ta trocha byrokracie nikoho nezabije, aspoň v chovu koz.
Chodilo by se i dnes,kdyby bylo kam. Dojné krávy zmizely z malých statků a nahradily je masné krávy. Lidi zpohodlněli, radši si zajedou do marketů.
Tolik práce to není a budete moci,pokud máte kvalitní kozy, produkovat plemenný materiál.
Předpokladam, že máte čistokrevné kozy. Jednou ročně musíte nechat odebrat krev. je to státní zakázka a platíte odběrový materiál a cestu vetovi, Za kontrolu užitkovosti platíte svazu. Plemenář odebere vzorky mléka 3x za dojnou sezonu. Dotace na KU je,ale nepokryje náklady. Když sečtete dotaci na plemeno a KU budete +. na nule.